Fondacija image



Projekat "Znakovi na putu": ideje i poruke ekstremizma u medijima u Srbiji, podržala je Fondacija za otvoreno društvo, Srbija.

Ekstremizam danas

Svest o tome da svet oko nas pun ekstrema (krajnosti) plod je istorijske misli dvadesetog veka. Iako su istoričari i mislioci u svakom dobu prepoznavali elemente ekstremizma, latentnih sukoba i stanja nestabilnosti, ipak je tek u vreme trijumfa liberalizma prepoznato da je energija i moć ekstremizma nešto što prevazilazi ideološke i religijske razlike i suprotnosti. Već sam pokušaj da se jednostavno i efektno definište pojam ekstremizma nailazi na velike probleme. Svet se više ne može razumeti, ni tumačiti, u ključu levog i desnog ekstremizma. Postoji mnogo više izvora, i generatora, ekstremizama u društvu od ideologija. Naravno, razni religiozni pokreti zaogrnuti u ideju povratka izvornim načelima tih religija, otpori modernizaciji, promovisanje isljučivosti i tradicionalizma u različitim sferama života, sve su to oni oblici ekstremizma koji se često nazivaju radikalizmom ili fundamentalizmom.


U Srbiji su poslednjih dvadeset i pet godina stvoreni posebno povoljni uslovi da se razviju različiti ekstremistički politički i društveni pokreti koji su, iako deo globalnog fundamentalističkog pogleda na vrednosti modernog sveta, naročito u sferi porodičnih vrednosti, rodnoj ravnopravnosti i homoseksualizmu, ipak dosta specifični po svojoj agresivnosti i povezanosti sa raznim državnim i verskim institucijama. Tome su, nema sumnje, najviše doprineli ratovi tokom devedesetih, međunarodna izolacija i bombardovanje 1999. Režim Slobodana Miloševića umeo je da koristi kolektivne frustracije i istorijske traume iz Drugog svetskog rata kao izvor neprekidne proizvodnje netolerancije i straha od zavere. Jedan od najsnažnijih generatora ove negativne energije predstavljala su udruženja navijača koja su često ne samo nasilna nego i direktno uključena u politička previranja i dešavanja u zemlji.


Uloga medija je veoma bitna za razumevanje onoga što povezuje naizgled nepovezive i razdvojene segmente društva (navijače, policajce, sveštenstvo, nezaposlene i neobrazovane mlade ljude, ali i studente sa različitih fakulteta, ideologe novog fundamentalizma - pripadnike različitih profesija, predstavnike estradne i kriminalne potkulture, pripadnike desničarskih stranaka, novinare i pisce koji se javno deklarišu kao nacionalisti i vatreni branitelji tradicije... Mediji u Srbiji veoma uspešno uspevaju da od svega ovoga stvore jedinstven amalgam koji se lako može prepoznati ne samo po vrednostima koje se zastupaju nego i po stilu i retorici. Prostakluk i nepristojnost, isključivost i agresivnost, prema svemu što je drukčije, i mahom dolazi sa Zapada, zajednički je imenitelj zastupnicima i predstavnicima različitih ekstremističkih ideja i poruka u Srbiji.


Ekstremističke ideje su u biti jednostavne, poput naslovnih strana tabloida. U njima nema nikakvih sumnji ili dilema, iznošenja drugačijih mišljenja, ili poziva da se preispitaju iznete "činjenice". One su veoma često komponovane kao neprekidno ponavljanje globalne zavere protiv svega što je srpsko, posebno protiv srpskih interesa i proklamovanih srpskih vrednosti. Mediji, a naročitio tabloidi, promovišu ovakve stavove kao deo svoje uređivačke prakse koja nailazi na dopadanje masovne publike. Često su ove promocije neka vrsta "čuđenja" zbog onoga kako se neke ekstremističke grupe i organizacije ponašaju. Ovde je, naravno, najviše reč o štampanim i internet medijima. Ovakva ispoljavanja podsticanja ekstremizama (radikalizma) na televiziji su prisutna samo u okviru nekih "rialitija" gde učesnici ponekad izražavaju svoje lično slaganje sa nekim ekstremističkim idejama i postupcima.


Štampa i internet su prirodno okruženje za propovednike i one koji primenjuju ekstremističke ideje. Bez podrške štampe i interneta ekstremističke organizacije i pojedinici ne bi bili to što jesu. Njihova osnovna snaga nije ni u broju, ni u organizaciji, koliko u prisustvu u javnosti. Na taj način oni ne samo da propovedaju svoje ideje nego i šire strah i uticaj. Svaki put kad se objavi spisak osoba koje su iz nekog razloga proglašene za neprijatelje i zaverenike protiv srpskih nacionalnih interesa, sa kompletnim podacima gde one žive i rade, stvara se situacija koja pogoduje jačanju ekstremističkih pojava. Pri svemu tome, svedoci smo kako se propovednici najklasičnijeg nacionalnog i homofobnog ekstremizma glasno zalažu za slobodu mišljenja označavajući svaku optužbu zbog širenja govora mržnje kao atak na slobodu mišljenja i izražavanja. Tada oni najčešće koriste istorijske analogije sa jednoumljem komunizma.


Posebno je značajna uloga društvenih mreža, naročito Facebook-a. Na društvenim mrežama se, međutim, najčešće ne lansiraju sopstvene originalne poruke i ideje. Mreže se koriste da bi se raširile informacije iz štampe i sa sajtova medija i organizacija koje su "stubovi" ekstremizma u Srbiji. Kada znamo da pojedini profili navijača imaju i po nekoliko stotina hiljada korisnika onda je uticaj tako preuzetih i lansiranih poruka i citata više nego značajan.


Naša je namera da pratimo i analiziramo pojave ekstremizma u Srbiji, u različitim sferama društvenog života, pre svega preko onoga što je objavljuje u medijima, a potom širi putem društvenih mreža.


Čini se, naime, da je reč o jednoj važnoj društvenoj i medijskoj oblasti koja živi u svome paralelnom svetu, utičući na našu svakodnevicu na način koji je dalekosežan i dubinski. Stvaranje predstave o tome da je ceo svet, ili jedan njegov značajan deo, neprijateljski nastrojen prema svemu što je srpsko, nije nešto prema čemu smemo da budemo indolentni. Bez obzira da li je reč o odnosu prema drugom i drugačijem, ili prema savremenoj medicini i nauci, ideji o tolerantnosti i ljudskim pravima, potreba da se bude isključiv, ogorčen i neprijateljski nadilazi sve i postaje ideja vodilja svakog ekstremizma. Moramo videti kako deluje ovaj mehanizam kojim se u 21. veku šire ideje iz srednjeg veka.

"Naša je namera da pratimo i analiziramo pojave ekstremizma u Srbiji, u različitim sferama društvenog života, pre svega preko onoga što je objavljuje u medijima, a potom širi putem društvenih mreža."



->

Monitoringi analize

Ekstremizam, predrasude i stereotipi u medijima u Srbiji 2015. godina

mart,2015

Nastavljajući započeti monitoring pojava ekstremističkih poruka u medijima u Srbiji opredelili smo se da u većoj meri pratimo i analiziramo poruke čiji su sadržaji prvenstveno uvredljivi ili podstiču stvaranje (podsticanje) određenih predrasuda i stereotipa. Pošto u toku ove godine nije bilo događaja koji bi generisali snažniju i masovniju pojavu govora mržnje, poziva na revanšizam ili osvetu, kao što je to bilo u 2014. (Oluja, Parada ponosa i pojava drona na fudbalskoj utakmici Srbija - Albanija) suočeni smo sa "dnevnom proizvodnjom" predrasuda i stereotipa. Upravo ova medijska "proizvodnja" koja se rutinski održava oblikuje atmosferu i javno mnjenje koje potom, suočeno sa dramatičnim događajima dovodi do reakcije koju smo videli u slučaju "dron", a koja se u Novom Sadu i Vojvodini ispoljila kao fizički napadi na lokale čiji su vlasnici Albanci.

opširnije...

Reakcije na obeležavanje godišnjice “Oluje”

Avgust,2014

Godišnjica hrvatske vojne operacije "Oluja" koja je dovela do progonstva oko 200.000 Srba iz Hrvatske stalni je povod za izražavanje ne samo saučestvovanja i sećanja nego i snažnih emocija koje ponekad postaju svojevrsni izrazi govora mržnje. U dnevnom listu "Informer", 5. avgusta, objavljen je tekst, koji je najavljen na prvoj strani, glavnog i odgovornog urednika ovog lista Dragana J. Vučićevića, pod naslovom: "Braćo Srbi, jesmo li mi normalni?", sa nadnaslovom: "Nacionalni idiotizam".

opširnije...

Ekstremizam u medijima – slučaj Sandžak

Septembar,2014

Podela u Islamskoj zajednici koja traje od 2007. godine, kada je došlo do formiranja Islamske zajednice u Srbiji pod vođstvom muftije sandžačkog Muarema Zukorlića i Islamske zajednice Srbije Reisa-ul uleme Adema Zilkića, a koja je u dobroj meri uzrokovana političkim suparništvom dvaju glavnih sandžačkih partija - SDA Sulejmana Ugljanina i Socijaldemokratske partije Srbije Rasima Ljajića, eskalirala je uoči planiranih izbora za nacionalna veća manjina.

opširnije...

Parada ponosa

Septembar,2014

Svake godine sa najavom organizovanja Parade ponosa raste nezadovoljstvo i otpor desničarskih organizacija i grupa, koje pobornike održavanja ove manifestacije predstavljaju kao neprijatelje Srbije. Vlasti su ove godine ispoljile spremnost da primene zakon kad je u pitanju zaštita bezbednosti i garantovale pravo na okupljanje jednog dela populacije, i obezbedile održavanje Prajda 28. septembra što u prethodne četiri godine nije bio slučaj.

opširnije...

Slučaj dron

Oktobar,2014

Sada kad se završila kratka poseta fudbalskog kluba Dinamo, moguće je javno reći ono što su mnogi misleći ljudi govorili privatno pre Dinamovog dolaska. Da je sport neiscrpan izvor zle volje, i da ako je ova poseta imala neki uticaj na anglo-sovjetske odnose, onda ih je učinila nešto gorim nego ranije.Reči Džordža Orvela pisane 1945. mogle bi da važe u drugo vreme i u drugim zemljama.

opširnije...

Poseta Edija Rame Beogradu

Novembar,2014

Problem sa posetom albanskog premijera Beogradu, kao i burne reakcije na nju, počinje već nakon prekinute fudbalske utakmice 14. oktobra i izjava podrške koje je Rama uputio albanskim fudbalerima. Prve reakcije i osporavanja predstojeće posete počinju već 17. oktobra kada “Naše novine” tekst o poseti objavljuju pod naslovom “Rama bez blama - Premijer Albanije ipak u Beogradu”

opširnije...

Dnevni izveštaji

15. i 16. oktobar 2014. dnevni izveštaj

Govora mržnje u medijiama i na interent portalima bilo je još u najavama za meč između Srbije i Albanije koji je prekinut 14. oktobra. Nakon incidenta na utakmici sa pojavom drona koji je vukao platno sa mapom Velike Albanije....

opširnije...

17. i 18. oktobar 2014. dnevni izveštaj

U danima nakon vojne parade, priča o dronu i svemu onome što je to izazvalo prebačena je na unutrašnje i sportske stranice novina. Dnevnik Informer redovno koristi izraze “Šiptar”, “šiptarski”...

opširnije...

19. oktobar 2014. dnevni izveštaj

Večernje novosti objavile su intervju sa “stručnjakom za bezbednost” koji je utvrdio da je “Albanija objavila specijalni rat Srbiji” što je istaknuto i u naslovu. Srbin.info preneo je taj tekst na koji su usledili komentari čitalaca sa izlivima mržnje prema Albancima...

opširnije...

20. 21. i 22. oktobar 2014. dnevni izveštaj

Sudeći po pojednim tekstovima i komentarima na medijskim portalima i društvenim mrežama, društvo u Srbiji potpuno se radikalizovalo zbog incidenta sa dronom. Informer 21.10. objavljuje na naslovnoj strani tekst...

opširnije...

23. oktobar 2014.

Najave šetnje pripadnika četničkog pokreta u Novom Pazaru i tenzije koje su time izazvane, bila je tema na naslovnoj strani Večernjih novosti. Na porrtalima kurir-info.rs, pravda.ra i srbin.info sve u vezi sa tim događajem izaziva lavinu šovinističkih komentara...

opširnije...

24. oktobar 2014.

Informer i Naše novine već redovno na naslovnim stranicama produbljuju priču u vezi sa puštanjem drona na fudbalskoj utakmici na način da podstiču osećaj povređenog nacionalnog ponosa. Na naslovnoj strani Informera stoji “Svete nam se zbog Putina!” ...

opširnije...

25. oktobar 2014.

Štampani mediji i internet portali u kontinuitetu objavljuju detalje o navodno ponižavajučim zahtevima albanske strane za predstojeću posetu njihovog premijera...

opširnije...

26. oktobar 2014.

Pravda.rs prenosi izjavu mitropolita Amfilohija koji najavljenu gej paradu u Podgorici naziva paradom “smrti i uništenja”. Slede komentari podrške....

opširnije...

27. oktobar 2014.

U tabloidnim medijima kao da je zamrla priča o dronu i poseti albanskog premijera. Na internet portalima nastavlja se objavljivanje negativnih tekstova o Albancima...

opširnije...

28. oktobar 2014.

UKurir.info donosi naslov u kome navodni teroristi u prvom licu množine prete da će srspke fudbalere pobiti snajperima,...

opširnije...

29. oktobar 2014.

Kurir-info.rs nastavlja da “spinuje” priču od prethodnog dana objavljujući reakcije na svoje tvrdnje da će fudbaleri Srbije u Albaniji biti meta terorista. ...

opširnije...

30. oktobar 2014.

Sa nadnaslovom “Alarmantno” Naše novine na naslovnoj strani najavljuju tekst “Vehabije u centru Beograda”. Članak je o vehabijama koji se okupljaju u Bajrakli džamiji i njihovim navodnim planovima...

opširnije...

31. oktobar 2014.

Još jedan primer pravljenja spiskova neprijatelja Srbije. Srbin.info prenosi saopštenje Dveri o predstojećem sastanku Trilaterale u Beogradu koja kao “agente stranog uticaja...

opširnije...

01. novembar 2014.

Skup Trilaterale u Beogradu izaziva veliki broj komentara na sajtovima tabloida i desničarskih portala. Postoji određena gradacija: komentari na kurir-info.rs ne bi se mogli nazvati umerenim...

opširnije...

02. novembar 2014.

Kurir-info.rs objavljuje izjavu predsednika Jednistvene Srbije Dragana Markovića Palme da je Albanija zajednički neprijatelj Srbiji i Grčkoj na šta slede komentari podrške...

opširnije...

03. novembar 2014.

Odvratni komentari na pravda.rs na vest o smrti Miljenka Derete. Ekstremni i preteći komentari na srbin.info na izjavu predsednika Nacionalnog saveta Albanaca u Srbiji Jonuza Musliua...

opširnije...

04. novembar 2014.

Posle kraće pauze Informer nastavlja da diže tenzije pred posetu Srbiji premijera Albanije Edija Rame. U tekstu koji je najavljen na naslovnoj strani pod naslovom “Rama u Beogradu..

opširnije...

05. novembar 2014.

Na interent forumima u vezi sa mogućnošću ukidanja pritvora Vojislavu Šešelju iz zdravstvenih razloga, primetna je velika aktivnost pobornika Srpske radikalne stranke...

opširnije...

06. novembar 2014.

Neki komentari na srbin.info na vest o puštanju Šešelja na slobodu, otvoreno su preteći. Izgleda da je svaki neprijatelj Putina i neprijatelj Srbije, sudeći prema komentarima na pravda.rs...

opširnije...

07. novembar 2014.

Na srbin.info i pravda.rs komentari na skori dolazak Šešelja u Beograd prizivaju osvetu i državni udar. Na srbin.info vest o dolasku premijera Francuske izaziva bujicu živih komentara....

opširnije...

08. novembar 2014.

Informer prenosi navodnu izjavu Vojislava Šešelja da će se osvetiti “Vučićevoj deci i Tominim unucima“....

opširnije...

09. novembar 2014.

Na srbin.info na vest o puštanju Šešelja sledi široka i veoma vulgarna rasprava pobornika aktulene vlasti i Srpske radikalne stranke....

opširnije...

10-11. novembar 2014.

Razlika u zvaničnim politikama Srbije i Albanije po pitanju Kosova uvek biva radikalizovana ukoliko se za tako nešto pruži povod. Izjava premijera Albanije Edija Rame prilikom posete Beogradu da je nezavisnost Kosova realnost ....

opširnije...

12. novembar 2014.

Povratak lidera radikala Vojislava Šešelja u Srbiju označio je i povratak njegove prepoznatljive ekstremne retorike i političkih stavova ...

opširnije...

13. novembar 2014.

Nakon povratka u Srbiju, lider radikala Vojislav Šešelj nastavlja sa svojom uobičajenom retorikom. Internet forumi preplavljeni su komentarima na njegovu izjavu da se radovao ubistvu srpskog premijera Zorana Đinđića. ...

opširnije...

14. novembar 2014.

Tabloidi u Srbiji dali su veliki prostor izjavama lidera radikala Vojislava Šešelja i reakcijama na njih...

opširnije...

15. novembar 2014.

U autorskom uvodniku glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević nazvao je Vojislava Šešelja tužnim zlim klovnom “koji više nikome nije smešan” i ponovio tezu da je Šešelj vraćen...

opširnije...

16. novembar 2014.

Kao udarni tekst srbin.info objavljuje vest o navodnoj manipulaciji medija brojem prisutnih na mitingu Srpske radikalne stranke. S druge strane, ...

opširnije...

17. novembar 2014.

Informer očigledno kreće u kampanju protiv lidera radikala Vojislava Šešelja sa tezom da je “američki čovek“...

opširnije...

18. novembar 2014.

Incidente na utakmici Italija - Hrvatska Informer na naslovnoj strani komentariše na sledeći način: “Nas kaznili za albanski dron...

opširnije...

19. novembar 2014.

Na naslovnoj strani Naše novine najavljuju intervju sa liderom radikala Vojislavom Šešeljom. Podnaslov glasi: “Zoran Đinđić je bio mali Hitler...

opširnije...

20. novembar 2014.

Naše novine na naslovnoj strani najavljuju reakcije na jučerašnji intervju Vojislava Šešelja. U naslovu su izvučene reči Gordane Đinđić...

opširnije...

21. novembar 2014.

Večernje novosti donese tekst o ugroženosti Srba od albanske većine u Bujanovcu. Nadnaslov i naslov glase: “Srbi sa juga zemlje ...

opširnije...

22. novembar 2014.

Ubistvo navijača Crvene zvezde u Istanbulu uoči košarkaškog meča sa Galatasarajem, izazvalo je brojne reakcije u javnosti...

opširnije...

23. novembar 2014.

Dan nakon ubistva navijača Crvene zvezde u Istanbulu, tenzije u srpskoj javnosti podgrevane su i dalje. Nije bilo više zapaljivih izjava zvaničnika...

opširnije...

24. novembar 2014.

Mediji i dalje hrane jaka osećanja zbog ubistva navijača Crvene zvezde u Istanbulu. Informer ponašanje navijača Galatasaraja, koji su zviždali...

opširnije...

25. novembar 2014.

Novine najavljuju eskalaciju nasilja zbog ubistva navijača Crvene zvezde u Istanbulu. Večernje novosti na naslovnoj strani objavljuju...

opširnije...

26. novembar 2014.

Informer, pišući o finansijskoj istrazi protiv vlasnika “Farmakoma“ Miroslava Bogićevića navodi, između ostalog, da mu je „jedna ćerka udata za romskog kafanskog pevača...

opširnije...

27. novembar 2014.

UEvropski parlament usvojio je rezoluciju u kojoj je osudio “ratnohuškački i govor mržnje” Vojislava Šešelja, a vlasti i stranke ..

opširnije...

28. novembar 2014.

Nastavlja se dizanje tenzija zbog Vojislava Šešelja. Posle usvojenih rezolucija u Evropskom parlamentu i hrvatskom Saboru, premijer Hrvatske Zoran Milanović ...

opširnije...

29. novembar 2014.

Na naslovnoj strani Večernje novosti objavljuju: “Pozadina političkog rata koji je započeo Zagreb”, “Hrvati hoće da nas uklone s puta ka EU”...

opširnije...

30. novembar 2014.

Fudbalske utakmice Partizana i Crvene zvezde sa Novim Pazarom uvek dobijaju visoko rizičnu etničku dimenziju. Vest da su navijači Novog Pazara istakli na utakmici sa Partizanom tursku zastavu uz pogrdno skandiranje...

opširnije...

1. decembar 2014.

Na naslovnoj strani Naše novine obaveštavaju o deljenju antiromskih letaka organizacije Srbska akcije pod naslovom: “Skandalozni leci u Beogradu”, “Otvoreni poziv da se istrebe Romi” ...

opširnije...

2. decembar 2014.

Zahtev tužilaštva Haškog tribunala da se Vojislav Šešelj vrati u pritvor Informer dočekuje na naslovnoj strani sa nadnaslovom: “Specijalni rat – Haško tužilaštvo opet ucenjuje.” U istom listu ministar rada Aleksandar Vulin tvrdi da je ovakav zahtev ...

opširnije...

3. decembar 2014.

Informer na naslovnoj strani najavljuje “Radikali spremni da pucaju na policiju” u slučaju pokušaja hapšenje predsednika Srpske radikalne sranke Vojislava Šešelja, pozivajući se pri tom na anonimni izvor iz te stranke....

opširnije...

4. decembar 2014.

Srbin.info prenosi tekst sa portala kmnovine.com u vidu otvorenog pisma premijeru Srbije izvesnog novinara Miodraga Zarkovića sa naslovom “Vučiću - znate kako je prošao Đinđić”...

opširnije...

5. decembar 2014.

Na neobičan način, ponovo se aktuelizuje incident u kome je pre skoro dva meseca dron, koji je vukao platno sa mapom Velike Albanije...

opširnije...

6. decembar 2014.

Pravda.rs prenosi tekst iz Kurira koji, pozivajući se na anonimni izvor, tvrdi da se premijer Albanije Edi Rama plaši da će biti ubijen prilikom boravka u Srbiji na predstojećem samitu Kine...

opširnije...

7. decembar 2014.

Pravda.rs i srbin.info prate svaku izjavu lidera radikala Vojislava Šešelja, i redovno o njemu objavljuju afirmativne tekstove. ...

opširnije...

8. decembar 2014.

Sportski događaji služe da podstaknu nacionalna osećanja i uloga medija je veoma značajna. Kuriozitet je da naslovi u sportskim rubrikama ponekad liče na propagandu sa ratišta...

opširnije...

9. decembar 2014.

Izveštaj o ispisivanju grafita mržnje protiv Srba u Vinkovcima, Naše novine počinju boldovanim uvodnikom: “Hrvati su još jednom poslali jasnu poruku: ubij Srbina!”...

opširnije...

10. decembar 2014.

Većina medija prenela je tvrdnje Treće Srbije da Srđa Popović i njegov Centar za primenjene nenasilne akcije i strategije (CANVAS) pripremaju državni udar, rušenje Vlade Srbije i prekid odnosa sa Rusijom....

opširnije...

11. decembar 2014.

Sa nadnaslovom “Sportski genocid nad Srbijom” i naslovom “Dokle ćete više da nas ponižavate?” Naše novine na naslovnoj strani komentarišu nekoliko nedavnih odluka: ...

opširnije...

12. decembar 2014.

Na pravda.rs i srbin.info objavljuju se brojni komentari koji su vulgarni, uvredljivi i preteći u zavisnosti od teme članka. S druge strane, pojedini komentari su otvoreno ili prikriveno antisemitski, iako se Jevreji...

opširnije...

13. decembar 2014.

Kampanja protiv EU, veoma jaka i u tiražnim medijima, na opskurnim portalima kao što je srbin.info dobija svoj ekstremistički oblik, kako kroz autorske tekstove (ili redakcijsku obradu) tako i preko komentara čitalaca...

opširnije...

14. decembar 2014.

Poziv na ubistvo Koštunice i Tadića i njihove dece u komentaru čitaoca na pravda.rs. Na istom portalu su i antisemitski komentari...

opširnije...

15. decembar 2014.

Povodom šesnaest godina od ubistva šestorice srpskih mladića u kafiću Panda u Peći, Naše novine objavljuju tekst u kome jedan od preostalih Srba u tom gradu Ranko Jokić govori o mogućim počiniocima: ...

opširnije...

Frekvencijske analize medija i društvenih mreža

Ekstemizam Danas

Monitoring i analiza ekstremističkih poruka u medijima u Srbiji od 1. avgusta 2014.

Medijski arhiv Ebart

Bulevar kralja Aleksandra 77a
(ulaz iz ulice Ćirila i Metodija 2a) 11000 Beograd

Kontakt

Telefon: 011-4060-192 (od 9h do 17h)
email: office@arhiv.rs