GLASONOŠE


Intervjui 1990-2003. (Politika, Večernje novosti, Borba/Naša Borba/Danas, NIN, Vreme, Duga i Književne novine)


On-line arhiva svih intervjua koji su bili objavljeni u periodu 1990. do 2003. godine predstavlja jedinstven projekat koji je Ebart/Medijska dokumentacija započela 2005. godine koristeći komplete novina Narodne biblioteke Srbije i njenu pomoć u procesu skeniranja materijala.

Arhiva „Glasonoše“ sadrži sve intervjue iz odabranih novina iz ovog perioda. To znači da u arhivu nisu ulazili samo intervjui političke sadržine već i oni koji su se ticali: ekonomije, društva, kulture i sporta – znači svih rubrika koje postoje u novinama. Cilj ovog projekta bio je da se predstavi celina društvenih zbivanja u ovom dinamičnom i po mnogočemu jedinstvenom istorijskom periodu. Intervju kao poseban žanr u novinarstvu poseduje neke vrlo specifične karakteristike – izmedju ostalog i to da pruža veliki broj informacija ne samo o vremenu i temi kojom se bavi nego i o ličnom stavu i položaju onoga ko je intervjuisan. Na taj način možemo da saznamo ne samo kakve su bile lične procene i očekivanja hiljada intervjuisanih ljudi nego i kakva je bila njihova lična sudbina.

Pretpostavljamo da će broj svih unetih intervjua biti preko deset hiljada, a da će broj intervjusanih biti oko dve hiljade. Intervjui su tako obradjeni da se mogu pretraživati po: ličnostima koje su intervjuisane, po njihovim profesijama, po temama, po novinama i po datumima. U ovu bazu su ušle i strane ličnosti sa kojima su naši novinari pravili intervjue. Kod profesija intervjuisanih osnovno pravilo je bilo da profesija bude ona koja je u vreme intervjua bila dominanta (posebno je to važno kod političara od kojih su neki bili pisci, profesori, lekari...). Kad su u pitanju teme, često je bio slučaj da se u intervjuu pojavi više tema, što smo poštovali i tako indeksirali. To da sportisti pričaju o politici, a političari o sportu nije, uostalom, ništa neobično. Upravo su zbog toga intervjui možda najdirektniji odraz političke i društvene situacije u nekoj zemlji.

Gospodin Obrad Brusin, dugogodišnji dokumentalista „Politike“ pregledao je sve novine i obeležio intervjue. Gospodin Lazar Milanović, sistem administrator Ebarta, tada na odsluženju civilnog vojnog roka u Narodnoj biblioteci Srbije, organizovao je skeniranje i unos intrevjua. Tako skenirani intervjui su, uz pomoć OCR programa, pretvoreni  u tekstualne fajlove u Ebartu gde su i indeksirani i ubačeni u arhivu koja funkcioniše uz pomoć specijalno uradjenih  digitalnih aplikacija, na platformi Lotus Domina

Očekujemo da ovaj projekat bude završen u toku 2008. godine kada će biti moguće pretraživati po svim parametrima desetak hiljada intervjua, uključujući i full-text pretragu.

Ovo je, nadamo se, tek početak ozbiljnog i tako potrebnog rada na istinskoj digitalizaciji kako naše nedavne tako i dalje prošlosti. Za sada je  Balkan Trust for Democracy shvatio značaj ovog projekta za srpsku kulturu i naše „suočavanje sa prošlošću“.

Svake nedelje će, od sada, u bazu ove arhive ulaziti par stotina novih starih intervjua, onako kako ih budemo  obradjivali.

Znak arhive „Glasonoše“ preuzet je iz romana Tomasa Pinčona „Objava broja 49“ koji je na naš jezik  preveo David Albahari.