Hronologija događaja 2000. godine
Oktobar
5. oktobar
- - Nakon nekoliko uzmicanja pred suzavcem, koji je policija ispaljivala na demonstrante ispred Skupštine SRJ u centru Beograda, gradjani su ušli u parlament, a nešto malo kasnije i u zgradu RTS. Revoltirani gradjani izazvali su požar u kojem su obe zgrade znatno oštecene. Jedna devojka je poginula, tri osobe su ranjene izvatrenog oružja, a oko sto ljudi je povredjeno u sukobima demonstranata i policije u Beogradu.
6. oktobar
- - Ustavni sud potvrdio pobedu Koštunice u prvom krugu. Slobodan Miloševic cestitao izbornu pobedu Vojislavu Koštunici.
- - Oslobodjena dva Britanca i jedan Kanadjanin, koji su od kraja jula bili u pritvoru u Beogradu pod sumnjom da su planirali teroristicke akcije u SRJ. Drugi Kanadjanin oslobodjen je 10. oktobra. Uhapšeni Holandjani oslobodjeni su 9. oktobra.
7. oktobar
- - Konstituisana Skupština SRJ. Vojislav Koštunica položio zakletvu pred oba doma parlamenta. U narednim danima Koštunica je primio brojne državnike, EU i SAD ukinule su ekonomske sankcije SRJ obnovljene pre tri godine zbog situacije na Kosovu, otvoren je proces pomirenja sa Evropom i normalizacija odnosa sa Zapadom i susednim zemljama.
- - Sin dosadašnjeg predsednika Slobodana Miloševica, Marko Miloševic otputovao je u 8.30 sati sa porodicom u Moskvu, avionom Jugoslovenskog aerotransporta, saznaje agencija Beta u dispecerskom centru surcinskog aerodroma. Kako je receno, Marko Miloševic otputovao je u Moskvu sa suprugom Milicom i sinom Markom. Marko Miloševic je u cetvrtak napustio Požarevac, pošto su gradani, proslavljajuci ulazak u Saveznu skupštinu, srušili veliku reklamu diskoteke "Madona", a demolirana je i prodavnica tehnicke opreme "Sajbernet" ciji je on vlasnik.U panicnom strahu pred razjarenim Požarevljanima iz grada su u tri crna džipa pobegli Marko Miloševic sa porodicom i nekoliko njegovih pratilaca.
- - U Atini ubijen beogradski biznismen Vanja Bokan. Advokat Božovic prenosi da je atinska štampa ubistvo Bokana dovela u vezu sa smenom vlasti u Beogradu.
8. oktobar
- - Dinar je juce naglo ojacao na ulicnom trižištu deviza u Beogradu i u svim vecim mestima u Srbiji. Dileri u Novom Sadu marku su placali 20-25 dinara, a prodavali za 32-35 dinara. U Nišu su prodavci na kioscima marku placali 25 dinara, dok dileri nisu bili raspoloženi da je prodaju. U Kragujevcu, marka je u prodaji u centru grada vredela 26, na pijaci 20, a u naselju Aerodrom 37 dinara.
9. oktobar
- - Stranke zastupljene u Skupštini Srbije postigle dogovor da se izglasa nepoverenje republicoj vladi i da se formira prelazna vlada eksperata, kao i da se raspišu novi izbori za Skupštinu Srbije. Ministar unutrašnjih poslova Srbije Vlajko Stojiljkovic podneo ostavku.
- - Šefovi diplomatija Evropske unije doneli su na jucerašnjem zasedanju odluku o ukidanju embarga na naftu i avio-saobracaj sa Srbijom i stavili van snage sve sankcije protiv SRJ uvedene od 1998. godine, osim onih koje direktno pogadaju bivšeg jugoslovenskog predsednika Miloševica i lica u vezi s njim. Odluka o ukidanju sankcija doneta je jednoglasno i njom se predvida da ce isporuka nafte SRJ poceti za nekoliko dana, cim odluka o ukidanju naftnog embarga bude objavljena u Službenom listu Evropske unije.
- - Na sastanku je odluceno da se SRJ odmah ukljuci u CARDS, program EU za pomoc balkanskim zemljama, da se na SRJ proširi delovanje Evropske agencije za obnovu, kao i da se Jugoslaviji ponudi ulazak u proces saradnje sa Unijom kroz mehanizam "stabilizacije i asocijacije".
10. oktobar
- - Novinar AFP i beogradskog dnevnika "Danas" Miroslav Filipovic pušten iz zatvora.
11. oktobar
- - Zamenik americkog državng sekretara Stroub Talbot izjavio je da SAD sada nece insistirati da jugoslovensko rukovodstvo preda bivšeg jugoslovenskog predsednika Slobodana Miloševica Haškom tribunalu.
12. oktobar
- - Portparol glavnog tužioca Haškog tribunala Dominik Rejmon izjavio da postoji mogucnost sudjenja bivšem jugoslovenskom predsedniku i u SRJ, ukoliko bude ostvarena saradnja Tribunala i lokalnog sudstva.
14. oktobar
- - Predsednik SRJ Vojislav Koštunica dobio snažnu podršku lidera EU na samitu u Bijaricu, na kojem je prustvovao kao pocasni gost. Jugoslaviji obecana pomoc od 175 miliona dolara.
- - Alija Izetbegovic, poslednji ratni lider na prostoru bivše Jugoslavije, napustio funkciju clana Predsedništva BiH. Na njegovo mesto imenovan je Halid Genjac. Živko Radišic preuzeo je funkciju predsedavajuceg u Predsedništvu BiH.
- - Zbog tuce navijaca prekinuta derbi utakmica beogradskih klubova "Crvena Zvezda" i "Partizan". U neredima je povredjeno oko 40 ljudi.
15. oktobar
- - Predsednik SRJ Vojislav Koštunica primio u Beogradu potpredsednika RS Mirka Šarovica i predsednika Partije demokratskog procesa Mladena Ivanica.
- - Oko jedan sat iza ponoci došla je ispred vrata "Beogradske banke" - Palata Albanije, Knez Mihailova 2-4- bivša predsednica Borka Vucic i regularno obezbedenje je nije pustilo da ude u zgradu. Nakon 15-tak minuta, pojavila se veca grupa naoružanih lica koja je prišla Banci preko obližnjeg gradilišta, polupala stakla na 1. spratu zgrade, razoružala regularno obezbedenje Banke i zaposela celu banku. Borka Vucic je nakon toga mirno ušetala u prostorije "Beogradske banke" AD
16. oktobar
- - U Beogradu preminuo Milan Kurepa (67), istaknuti fizicar i akademik. Bio je doajen borbe za slobodu Univerziteta i jedan od najvecih kriticara Zakona o univerzitetu, donetog u maju 1998. godine.
- - Beogradska policija vratila je Narodnom pokretu "Otpor" svu tehnicku opremu i vecinu propagandnog materijala, koju je oduzela pocetkom septembra iz sedišta tog pokreta u Beogradu. Prema recima jednog od aktivista nekoliko policajaca je cak zatražilo da zadrži majica sa stisnutom pesnicom, znakom pokreta.
17. oktobar
- - Grupa osnivaca i nekada istaknutih clanova SPS zatražila smenjivanje predsednika partije Slobodana Miloševica i njegovih najbližih saradnika. Time je poceo raspad politicke partije koja je citavu deceniju dominirala politickom scenom u Srbiji.
- - Predsednik Crne Gore Milo Djukanovic odbio ucešce u vladi SRJ i predložio Koštunici nastavak politickog razgovora izmedju Srbije i Crne Gore o novoj državnoj zajednici. Djukanovic ce u narednom periodu tražiti da dve federalne jedinice prvo traže medjunarodno priznanje, a tek potom da formiraju savez.
- - Borka Vucic od juce nije na celu "Beogradske banke". Za takvu odluku glasalo je 50,77 odsto akcionara na jucerašnjoj vanrednoj Skupštini banke.
21. oktobar
- - Nakon 57 godina posmrtni ostaci srpskog pesnika Jovana Ducica stigli su iz americkog grada Libertvila u pesnikov rodni grad Trebinje (RS). Sahrani je prisustvovao i novi predsednik SRJ Vojislav Koštunica. Koštunica je potom posetio Sarajevo i najavio novu stranicu u odnosima izmedju SRJ i BiH. To je bila prva poseta novog predsednika SRJ jednoj od bivših jugoslovenskih republika.
- - Na šalterima Zavoda za obracun i placanja (bivši SDK) od danas se mogu kupovati devize. Srednji kurs marke ce biti 30 dinara za jednu nemacku marku, pri cemu ZOP nece naplacivati troškove, a poslovne banke ce same odlucivati o tome.
22. oktobar
- - Clan Predsedništva SPO Borivoje Borovic napustio stranku, cime je poceo rascep u najvecoj opozicionoj stranci u Srbiji. Borovic je kasnije osnovao novu stranku.
- - Predsednik SRJ Vojislav Koštunica odredio Zorana Žižica, potpredsednika SNP iz Crne Gore, za mandatara za sastav nove vlade SRJ.
24. oktobar
- - Nakon nekoliko odlaganja sednice i opstrukcije poslanika SRS, Skupština Srbije izabrala prelaznu, tehnicku Vladu Srbije, koja ce do vanrednih parlamentarnih izbora 23. decembra, obezbediti funkcionisanje zemlje. Vladu su formirali DOS, SPO i SPS, za predsednika je izabran je Milomir Milic (SPS). Milomir Minic, novi republicki premijer, istakao je u uvodnom izlaganju da je prihvatio mandat "u želji da doprinese ocuvanju mira i stabilnosti u našoj zemlji, zajedno sa onim politickim subjektima koji su potpisali sporazum o raspisivanju vanrednih parlamentarnih izbora i prihvatili da udu u Vladu"
25. oktobar
- - Na samitu lidera balkanskih zemalja u okviru Pakta za stabilnost u Skoplju prvi put zvanicno ucestvovala i SRJ. Delegaciju je predvodio Vojislav Koštunica. Koštunica je tom prilikom razgovarao i sa Ricardom Holbrukom.
- - Predsednik Skupštine Srbije Dragan Tomic raspisao prevremene izbore za 23. decembar, a predsednik Srbije Milan Milutinovic raspustio republicki parlament.
26. oktobar
- - SR Jugoslavija je juce u Bukureštu, kao punopravni clan, zvanicno primljena u Pakt za stabilnost jugoistocne Evrope. Koordinator Pakta Bodo Hombah predložio je da SRJ bude primljena u clanstvo, sa cime su se formalno složili svi ucesnici skupa. Nakon toga, Hombah je jugoslovenskoj delegaciji urucio kljuc koji simbolizuje clanstvo u Paktu. Jugoslovenska delegacija urucila je Hombahu specijalno pismo predsednika SRJ Vojislava Koštunice, u kome se istice da promene koje su se desile u Jugoslaviji pokazuju spremnost njenog naroda da krene putem demokratije, mirne transformacije politickih institucija i da zauzme svoje mesto u porodici evropskih naroda kojoj i pripada....
- - Smenom celog menadžementa u kojem je 17 direktora okoncan je sedmodnevni štrak radnika "Beobanke".Oko 300 radnika, koji su štrajkovali ispred "Beobanke" i blokirali saobracaj na Zelenom vencu, aplauzom su pozdravili saopštenje da su svi saradnici Zlatana Perucica, bivšeg generalnog direktora, smenjeni i razišli su se posle odluke o okoncanju štrajka.
27. oktobar
- - Predsednici SRJ i Rusije Vojislav Koštunica i Vladimir Putin potpisali u Moskvi zajednicku izjavu o buducoj saradnji. Sa jugoslovenskim predsednikom u Moskvi je boravio i patrijarh Srpske pravoslavne crkve Pavle.
28. oktobar
- - Na lokalnim izborima na Kosovu, koje su Srbi bojkotovali, ubedljivo pobedio Demokratski savez Kosova Ibrahima Rugove. SRJ nije priznala ove izbore.
31. oktobar
- - Na zahtev SPO smenjeni predsednik Vrhovnog suda Srbije Balša Govedarica i republicki državni tužilac Dragiša Krsmanovic. Ostanak na funkciji nacelnika Službe državne bezbednosti Radomira Markovica, cije je smenjivanje takodje traženo, izazvalo krizu tek formirane prelazne vlade Srbije.
Novembar
1. novembar
- - SRJ primljena u UN.
- - Predsednik SRJ Vojislav Koštunica pomilovao albansku pesnikinju Fljoru Brovinu. Brovina je odmah puštena iz zatvora u Požarevcu.
- - Skupština Crne Gore usvojila Zakon o Centralnoj banci Crne Gore. Nemacka marka postala jedino sredstvo placanja u Crnoj Gori.
- - Istraživanje agencije "Medium" sprovedeno je od 18. do 22. oktobra na uzorku od 1.200 ispitanika koji reprezentuju punoletne gradane Srbije bez Kosova. Cilj istraživanja je bio da se ispita kakvo je politicko opredeljenje biraca mesec dana posle saveznih izbora. Istraživanje je za "Blic" projektovao i komentar stranackog opredeljenja napisao Dr Srbobran Brankovic. Najjaca stranka pojedinacno više nije SPS, vec Demokratska stranka Srbije koja osvaja glasove trecine birackog tela, a druga po snazi je Demokratska stranka. Ranije neprikosnoveni SPS je tek na trecem mestu, a SPO i SRS ce verovatno voditi tešku borbu da prekorace izborni cenzus i slobodno se mogu svrstati u grupu malih stranaka.
3. novembar
- - Predsedniku SRJ Vojislavu Koštunici veruje 56 odsto anketiranih gradana, a kada bi izbori bili održani u narednih nekoliko dana Demokratska opozicija Srbije imala bi 61 odsto pristalica, dok bi SPS osvojio poverenje šest odsto biraca, SRS tri, a ostale stranke podelile bi jedan odsto glasova - rezultati su istraživanja o raspoloženju gradana Srbije koje je od 19. do 25. oktobra sproveo Centar za politikološke studije i javno mnjenje Instituta društvenih nauka. Gradani Srbije, imaju najbolje mišljenje o Vojislavu Koštunici (83 odsto), a zatim slede clanovi grupe G17 plus, Mladan Dinkic i Miroljub Labus, što predstavnici Centra opravdavaju ocekivanjima gradana da ce ova grupacija uspeti da reši njihove osnovne životne probleme. U "zlatnoj sredini" nalazi se Zoran Ðindic, jer prema rezultatima istraživanja, o lideru DS pozitivnu sliku ima 42 odsto anketiranih, dok 45 ima negativno mišljenje.
4. novembar
- - Izabrana nova vlada SRJ, koju cine predstavnici DOS, SNP, SNS i nevladina organizacija Grupa 17 Plus. Na mestu premijera je Zoran Žižic (SNP). Crnogorske vlasti saopštile da ne priznaju Saveznu vladu.
6. novembar
- - Pobune zatvorenika u zatvorima u Srbiji stavile na probu novu vlast. Protesti zatvorenika, tokom kojih je jedan covek poginuo a nekoliko ljudi povredjeno i nacinjena znatna materijalna šteta, prestali su 11. novembra nakon što su predstavnici vlasti obecali da ce ispuniti sve zahteve pobunjenika.
7. novembar
- - U Beogradu nestao istražni sudija Okružnog suda Nebojša Simeunovic. Njegovo telo pronadjeno je u reci Savi 3. decembra.
- - Šef nemacke diplomatije Joška Fišer izjavio je da je Nemacka spremna da "što pre uspostavi pune diplomatske odnose sa SRJ" i najavio da ce Nemacka pružiti SRJ neophodnu pomoc od 50 miliona maraka za najhitnije potrebe, posebno u snabdevanju lekovima i energijom.
- - Jugoslovenska vlada je donela uredbu o ukidanju posebne takse koja se placa pri izlasku iz zemlje, saopšteno je na konferenciji za štampu u Palati federacije. Uredba stupa na snagu danas.Za fizicka lica taksa je iznosila 200, a za vozila 400 dinara. Uvedena je prvi put 1993. godine sa obrazloženjem da ce trajati dok traju sankcije medunarodne zajednice prema SRJ.
9. novembar
- - U sedištu Saveta Evrope u Strazburu predsednik SRJ Vojislav Koštunica zvanicno zatražio prijem Jugoslavije u clanstvo te institucije.
10. novembar
- - SRJ obnovila clanstvo u OEBS-u.
13. novembar
- - Okružni sud u Beogradu oslobodio optužbi petoricu clanova grupe "Pauk". Oni su bili optuženi za ubistvo dvojice kosovskih Albanaca i špijunažu u korist francuske obaveštajne službe.
13.-14. novembar
- - U Beogradu prvi put održana konferencija Pakta za stabilnost jugoistocne Evrope. SRJ obecana pomoc od pola milijarde evra.
15. novembar
- - Na svecanoj sednici Evropskog parlamenta u Strazburu predsednik SRJ Vojislav Koštunica zatražio Ugovor o pridruživanju EU.
- - Oko 1.000 privrednika iz SRJ i Hrvatske zatražilo na sastanku u Beogradu da se izmedju dve zemlje što pre uspostavi platni promet i saobracajne veze, ukinu vize i omoguci slobodna trgovina.
16. novembar
- - Narodni pokret "Otpor" dobio nagradu muzicke televizije MTV " Free Your Mind ".
17. novembar
- - SRJ obnovila diplomatske odnose sa Francuskom, Nemackom, Velikom Britanijom i SAD, koji su prekinuti 25. marta prošle godine, na pocetku bombardovanja Jugoslavije.
- - U Dejtonu obeležena petogodišnjica potpisivanja mirovnog sporazuma kojim je okoncan rat u BiH. Nijedan od potpisnika iz bivše Jugoslavije nije prisustvovao svecanosti - Franjo Tudjman, tadašnji predsednik Hrvatske preminuo je krajem prošle godine, Alija Izetbegovic povukao se iz Predsedništva BiH, potpisnik iz SRJ, tadašnji predsednik Srbije, Slobodan Miloševic u medjuvremenu je optužen za ratne zlocine. Americkom predsedniku Bilu Klintonu, tom prilikom, dodeljena je nagrada za mir "Dejton pis prajz" (Dayton Peace Prize).
20. novembar
- - Jugoslovenska vlada odlucila je juce da SR Jugoslavije uspostavi diplomatske odnose sa Republikom Slovenijom
21. novembar
- - Napadom na policijsku stanicu u selu Konculj u kojem su poginula cetiri pripadnika MUP Srbije, obnovljeni sukobi u kopnenoj zoni bezbednosti na administrativnoj granici Kosova i Srbije. U narednim nedeljama došlo je do eskalacije sukoba. Jugoslovenske vlasti opredelile su se za diplomatsko-politicko rešenje pod uslovom da medjunarodna zajednica ispuni svoje obaveze koje proisticu iz Vojno-tehnickog sporazuma i Rezolucije UN o Kosovu. Istovremeno, VJ i MUP na jugu Srbije stavljeni su u stanje pripravnosti.
- - Strucnjaci Haškog tribunala za ratne zlocine pronašli su u 520 grobnica na Kosovu oko 4.000 tela i delova ljudskih tela, izjavila je u Savetu bezbednosti UN glavni tužilac Karla del Ponte.
- - Prema podacima Republickog zavoda za statistiku, prosecna plata zaposlenih u Srbiji u oktobru je iznosila 2.925 dinara, odnosno 98 nemackih maraka, što je za 13,5 odsto više u odnosu na prethodni mesec.
22. novembar
- - Jedna osoba je poginula, a tri lakše povredjene u bombaškom napadu na kucu šefa jugoslovenskog Komiteta za odnose sa UNMIK-om Stanimira Vukicevica u Prištini.
- - Pet godina nakon prestanka rata u BiH, više od 20.000 ljudi još uvek se vodi kao nestali, podaci su Medjunarodnog crvenog krsta.
24. novembar
- - U Zagrebu održan samit EU i pet zemalja zapadnog Balkana - Hrvatske, SRJ, Makedonije, BiH i Albanije. EU se obavezala da ce uvesti Balkan u glavne evropske tokove i najavila 4,6 miljardi evra za citav region za period od šest godina, od cega je polovina namenjena za obnovu SRJ. Od balkanskih zemalja zatraženo je pomirenje i medjusobna saradnja. Jugoslovensku delegaciju predvodio je predsednik SRJ Vojislav Koštunica.
25. novembar
- - Predsednik SRJ Vojislav Koštunica pozvao lidera Demokratskog saveza Kosova Ibrahima Rugovu da zapocnu dijalog o rešavanju problema na Kosovu. Rugova je taj poziv odbio uz obrazloženje da još nije vreme za pregovore.
- - Jugoslovenski predsednik Vojislav Koštunica i predsednik Evropske komisije Romano Prodi potpisali u Beogradu Okvirni sporazum o saradnji EU i SRJ.
26. novembar
- - Na vanrednom partijskom kongresu Slobodan Miloševic ponovo izabran za predsednika SPS. Partiju su u medjuvremenu napustili istaknuti clanovi koji su je proteklih godina s Miloševicem kreirali.
27. novembar
- - Predsednik SRJ Vojislav Koštunica u Becu, gde je potpisao dokumenta OEBS-a, zatražio od NATO i UN izmenu Vojno-tehnickog sporazuma o Kosovu koji se odnosi na prisustvo srpskih policijskih snaga u bezbednosnoj zoni izmedju Srbije i Kosova. Koštunica je iz Beca hitno otputovao na jug Srbije gde je došlo do eskalacije sukoba naoružanih Albanaca i pripadnika MUP Srbije.
28. novembar
- - Jugoslovenske vlasti optužile su Kfor da je dozvolio albanskim ektremistima da sa teškim naoružanjem udju u zonu bezbednosti, dok su pojedini zapadni mediji za to optužili americke trupe iz sastava Kfor.
Decembar
1. decembar
- - Vlada Crne Gore donela Uredbu o osnivanju i radu predstavništava Crne Gore u inostranstvu.
3. decembar
- - Predsednik i premijer SR Jugoslavije, Vojislav Koštunica i Zoran Žižic, u pratnji 19 ministara i drugih zvanicnika, stigli su u Solun, na putu za Hilandar, povodom pravoslavnog praznika Vavedenje koji je i slava tog srpskog manastira na Svetoj gori
4. decembar
- - Demokratska opozicija Srbije ubedljivo ce pobediti na predstojecim republickim izborima, a mesto u Skupštini dobice i SPS i SRS. Ostale partije, kako pokazuju naša istraživanja, nemaju nikave šanse da predu cenzus od pet odsto i udu u parlament - rekla je Ljiljana Bacevic iz Centra za politikološka istraživanja i javno mnjenje Instituta društvenih nauka. Ona je, govoreci na pres klubu beogradskog "Medija centra", ocenila i da je, trenutno "najveci dobitnik" Demokratska stranka Srbije.
- - Ministar za više i visoko obrazovanje Srbije Gašo Kneževic i v.d. rektora Marija Bogdanovic otvorili su u Rektoratu Beogradskog univerziteta medunarodni skup pod nazivom "Univerziteti Srbije na putu ka evropskoj integraciji" u kojem ucestvuje preko 40 rektora univerziteta iz Evrope.
5. decembar
- - Vlada SRJ devalvirala dinar, zvanicni kurs izjednacen sa crnim kursom od 30 dinara za jednu nemacku marku.
6. decembar
- - Prema analizi Centra za ekonomska istraživanja Instituta društvenih nauka u Beogradu, 60 odsto ljudi u Srbiji je siromašno, a pet odsto cini bogata elita.
- - Pripadnici OSE, odlukom o pomilovanju predsednika SRJ Vojislava Koštunice, pušteni iz Istražnog vojnog zatvora u Nišu.
7. decembar
- - Rejting Demokratske opozicije Srbije povecao se u novembru sa 61 na 65 odsto, rezultat je istraživanja agencije "Medium". Kako je objasnio Srbobran Brankovic, direkor te agencije za istraživanje javnog mnjenja i marketing, u anketi je ucestvovalo 1.500 slucajno izabranih ispitanika, koji žive u 52 opštine u Srbiji, bez Kosova i Metohije. Prema rezultatima ankete, ostale stranke su uglavnom zadržale rejting koje su imale i ranije, tako da je SPS dobio 10 odsto, SRS cetiri i SPO dva odsto glasova. Za neku drugu stranku bi glasao jedan odsto ispitanika, dok je neopredeljenih bilo šest odsto i 12 odsto onih koji ne glasaju. "Razlog za povecanje rejtinga DOS je verovatno povezan sa prvim uspesima u sredivanju stanja u zemlji", rekao je Brankovic.
8. decembar
- - Na zahtev jugoslovenske vlade održana sednica Saveta bezbednosti UN na kojoj je izražena duboka zabrinutost zbog tenzija u zoni bezbednosti.
9. decembar
- - SRJ i Slovenija uspostavile diplomatske odnose. Sa BiH odnosi su uspostavljeni 15. decembra.
11. decembar
- - Lideri EU na samitu u Nici postigli, nakon petodnevnih razgovora, sveobuhvatan sporazum o paketu reformi sacinjenih da bi se stvorili uslovi za prijem 12 novih clanica u narednih deset godina.
- - Predsednik SRJ Vojislav Koštunica posetio Rim gde je razgovarao sa najvišim italijanskim zvanicnicima, a u Vatikanu sa papom Jovanom Pavlom Drugim.
- - Okružno javno tuzilaštvo u Beogradu pokrenulo istragu protiv bivšeg direktora Savezne uprave carina Mihalja Kertesa zbog novcanih mahinacija. Kertes je uhapšen 15. decembra, ali je posle nekoliko dana pušten, pošto se pozvao na poslanicki imunitet.
12. decembar
- - U Beogradu podignuta optužnica protiv predsednika Savezne izborne komisije Borivoja Vukicevica i troje clanova komisije zbog zloupotrebe službenog ovlašcenja tokom proteklih septembarskih izbora u SRJ.
- - Prvo opštinsko javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnice protiv predsednika Savezne izborne komisije Borivoja Vukicevica i troje clanova SIK zbog zloupotrebe službenog ovlašcenja, odnosno predstavljanja lažnih rezultata saveznih predsednickih izbora. Pored Vukicevica, optuženi su clan i sekretar SIK Milisav Milenkovic i clanovi SIK Milovan Živkovic i Milena Arežina. Optužnica je zbog istog krivicnog dela podignuta i protiv predsednika izbornih komisija izbornih jedinica Prokuplje i Vranje Branislava Niketica i Živorada Tasica. Tužilaštvo je odbacilo krivicnu prijavu protiv bivšeg predsednika SRJ Slobodana Miloševica za zloupotrebu službenog položaja, uz obrazloženje da nije davao instrukcije za rad u SIK-u.
- - Americki ambasador u UN Ricard Holbruk nagovestio održavanje medjunarodnu konferenciju o Kosovu.
- - U Briselu je održana donatorska konferencija s ciljem da se "sagledaju hitne humanitarne potrebe tokom predstojece zime, te da se razgovara o merama srednjorocne i dugorocne podrške obnovi i rekonstrukciji jugoslovenske privrede".Na konferenciji je postignut dogovor o slanju finansijske pomoci u vrednosti od 400 miliona dolara, dok je u planu još dodatnih 300 miliona za osnovne potrebe - rekao je Miroljub Labus, potpredsednik jugoslovenske vlade.
13. decembar
- - Jugoslavija postala clan Evropske banke za obnovu i razvoj.
15. decembar
- - Monetarni savet Crne Gore saopštio da ce smatrati nelegitimnim svaki dogovor o sukcesiji imovine bivše Jugoslavije, u kojem ne ucestvuju predstavnici monetarne vlasti Crne Gore.
16. decembar
- - Vlada SRJ i prelazna Vlada Srbije na zajednickoj sednici u Bujanovcu usvojile predlog deklaracije o principima zaštite nacionalnog i državnog interesa SRJ i zatražile od Saveta bezbednosti UN da "u najkracem roku" preduzme mere za povlacenje naoružanih Albanaca sa juga Srbije. U slucaju da UN to ne ucini, jugoslovenske vlasti ce same rešiti problem u skladu sa "dozvoljenim merama borbe protiv terorizma".
18. decembar
- - U Briselu obnovljeni pregovori o sukcesiji bivše SFRJ, nakon što su nove jugoslovenske vlasti odustale od stava da je SRJ jedini naslednik bivše države.
19. decembar
- - Savet bezbednosti UN pozvao albanske ekstremisticke grupe sa Kosova da se odmah povuku iz bezbednosne zone na administrativnoj granici izmedju Srbije i Kosova i da budu raspuštene, ali nije prihvatio predlog SRJ da se smanji bezbednosna zona sa pet na jedan kilometar. Ministar inostranih poslova SRJ Goran Svilanovic potpisao je u sedištu UN u Njujorku statut Medjunarodnog krivicnog suda, koji
je usvojen u Rimu 1998. godine.
- - Savetnik za nacionalnu bezbednost novoizabranog americkog predsednika Džordža Buša, Kondoliza Rajs izjavila da ce nova administracija ispoštovati preuzete obaveze na Balkanu, ali je najavila i "neke promene".
- - Istraživanjem je obuhvaceno i uporedno istraživanje o kretanju popularnosti lidera SPS, DS i DSS u periodu od juna do decembra ove godine.Na prvom mestu je Koštunica sa 77.6 odsto onih koji ga pozitivno ocenjuju, ali je u decembru porastao na 10 odsto broj onih koji imaju negativan stav o predsedniku SRJ, dok Zoran Ðindic beleži stalan rast pozitivnog mišljenja koje sada iznosi 32 odsto. Slobodan Miloševic od juna beleži konstantan pad, pa o njemu negativno mišeljenje ima 68.9 ispitanih.Oko 48 odsto anketiranih smatra da Zoran Ðindic treba da bude premijer republicke vlade, od cega najviše navodi razlog a je to stav DOS, dok 51 odsto smatra da on ne bi trebalo da bude na celu republicke vlade - rezultati istraživanja koje je od 10. do 12.decembra sproveo "Strateški marketing" na teritoriji Srbije bez Kosova, a kojim je obuhvaceno 2. 176 ispitanika iz 110 mesnih zajednica.
20. decembar
- - SRJ ponovo postala clan Medjunarodnog monetarnog fonda. MMF je Jugoslaviji odobrio kredit od 151 milion dolara.
- - Generalni sekretar Kofi Anan nezvanicno predložio konfederaciju Srbije, Crne Gore i Kosova.
- - Glavni tužilac Haškog tribunala Karla del Ponte ponovila da se bivšem jugoslovenskom predsedniku Slobodanu Miloševicu mora suditi u Hagu i da se nada da ce predstavnici medjunarodne zajednice pomoci predsedniku Vojislavu Koštunici da to shvati i prihvati. Najavila posetu Beogradu u januaru.
21. decembar
- - Predsednik SRJ Vojislav Koštunica, prilikom posete Parizu, dobio podršku Francuske za jugoslovenska nastojanja da krizu na jugu Srbije rešava putem pregovora uz uvažavanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta SRJ. Francuski zvanicnici ukazali su jugoslovenskom predsedniku i na važnost saradnje sa Haškim tribunalom.
- - Razvoj odnosa sa SRJ ruska Duma odredila kao jedan od najvažnijih pravaca spoljne politike Rusije.
23. decembar
- - Na prvim parlamentarnim izborima u postmiloševicevoj Srbiji, DOS odneo ubedljivu pobedu osvojivši, prema poslednjim podacima, 176 od 250 poslanickih mesta. Mandate u Skupštini Srbije osvojili su još Miloševicevi socijalisti (37), Šešeljevi radikali (23) i Stranka srpskog jedinstva (14).
25. decembar
- - U Beogradu održana sednica Vrhovnog saveta odbrane SRJ kojoj je prisustvovao i predsednik Crne Gore Milo Djukanovic. To je bio njegov prvi boravak u Beogradu od decembra 1998. godine, a drugi put da ucestvuje u radu VSO od dolaska novih vlasti u SRJ. Prethodna sednica VSO održana je u Podrgorici 1. novembra ove godine.
- - U Beogradu održana sednica Vrhovnog saveta odbrane razmatrana situacij u regionu Bujanovca i kadrovska rešenja u VJ. Sednici je prisustvovao i predsednik Crne Gore Milo Djukanovic. To je bio njegov prvi boravak u Beogradu od decembra 1998. godine.
- - U periodu od marta do avgusta prosecne plate su se kretale u rasponu od 80 do 88 DEM što prevedeno na dnevnu kvotu za trošenje daje sumu vecu od dve i po, ali ipak manju od tri nemacke marke. Tek sa oktobarskom platom koja je u trenutku isplate vredela 97 nemackih maraka Srbin se mogao baškariti sa više od tri marke dnevno, a trocifrena suma izražena u nemackim markama predena je tek isplatom novembarskih zarada.
26. decembar
- - NATO najavio mogucnost izmene Komanovskog sporazuma o zoni bezbednosti na jugu Srbije.
28. decembar
- - Skupština SRJ usvojila Deklaraciju o stanju na Kosovu i na jugu Srbije u kojoj se osudjuju albanski esktremizam i terorizam na Kosovu i u zoni kopnene bezbednosti i traži od medjunarodne zajednice da poštuje sva dokumenti o Kosovu.
- - Vlada Crne Gore usvojila Platformu o redefinisanju odnosa izmedju Srbije i Crne Gore, koja podrazumeva te republike kao medjunarodno priznate subjekte.
- - Vojislav Šešelj nije više redovni profesor Pravnog fakulteta u Beogradu , a isto važi i za Milisava Cutovica koji je odlukom dekana Medicinskog fakulteta do juce bio vanredni profesor. Rešenje o ukidanju zvanja po službenoj dužnosti doneo je Gašo Kneževic, ministar za više i visoko obrazovanje, "jer je u postupku upravnog nadzora i uvidom u dokumentaciju za izbor Šešelja i Cutovica utvrdeno da imenovani ne ispunjavaju uslove za izbor u ova zvanja u skladu sa Zakonom o univerzitetu".
29. decembar
- - Savezni ustavni sud ukinuo vecinu sporenih clanova Zakona o javnom informisanju Srbije.
- - Bivša predsednica RS Biljana Plavšic dobila zvanican poziv Haškog tribunala da se 3. januara, pojavi pred sudom.
31. decembar
- - Prema pisanju americke štampe dva dogadjaja koja su obeležila 2000. godinu su prolongirani izbori za Belu kucu i demokratske promene u Srbiji. Za licnost godine "Tajm" proglasio predsednike SAD i SRJ Džordža Buša i Vojislava Koštunicu.