Hronologija događaja 2001. godine
Januar
1. januar
- - Odlukom Narodne banke Jugoslavije uveden je "plivajući" kurs dinara posle 12 godina postojanja fiksnog kursa.
9. januar
- - Bivša predsednica RS Biljana Plavšić dobrovoljno se predala Tribunalu u Hagu, pred kojim je optužena za genocid, zločine protiv čovečnosti i druge zločine 1991. i 1992. godine u BiH. Nakon garancija vlade Srbije Plavšićeva je puštena na slobodu do početka sudjenja.
11. januar
- - Stalni savet OEBS doneo odluku o uspostavljanju misije te organizacije u SR Jugoslaviji.
13. januar
- - Predsednik Jugoslavije Vojislav Koštunica primio je u Palati federacije predsednika SPS-a Slobodana Miloševića koji je, prema nezvaničnim informacijama tražio garancije za ličnu i bezbednost svoje porodice.
14. januar
- - Predsednistvo Demokratske opozicije Srbije usvojilo predlog za redefinisanje odnosa izmedju Srbije i Crne Gore koji je ponudio predsednik države Vojislav Koštunica, a prema kome bi buduća federacija zadržala glavne nadležnosti u oblasti spoljne i monetrane politike, narodne odbrane, saobraćaja i veza i zaštite ljudskih prava i sloboda.
19. januar
- - Odlazeći američki predsednik Bil Klinton doneo je odluku o ukidanju spoljnog zida sankcija SRJ.
- - SRJ i Albanija obnovile diplomatske odnose koji su prekinuti 17. aprila 1999. godine tokom NATO bombardovanja.
22. januar
- - Parlamentarna skupština Saveta Evrope (SE) odobrila je SRJ status specijalnog gosta.
- - Konstituisana nova Skupština Republike Srbije u kojoj Demokratska opozicija Srbije (DOS) ima 176 poslaničkih mesta od ukupno 250. Do tada vladajuća Socijalistička partija Srbije (SPS) u novom parlamentu ima 37, Srpska radikalna stranka (SRS) 23, a Stranka srpskog jedinstva 14 poslaničkih mesta.
23. januar
- - Prva poseta glavnog tužioca haškog Tribunala Karle del Ponte Beogradu. U razgovoru sa predsednikom SRJ Vojislavom Koštunicom ispoljena su različita vidjenja saradnje SRJ i Tribunala.
24. januar
- - SE je upozorio Beograd da je "potpuna i sveobuhvatna saradnja sa Medjunarodnim krivičnim sudom" u Hagu jedan od uslova za pristupanje SRJ toj panevropskoj organizaciji.
25. januar
- - Načelnik resora Državne bezbednosti (RDB) Srbije Rade Marković podneo je ostavku.
- - Skupština Srbije izabrala je novu republičku vladu čiji je predsednik Zoran Djindjić.
29. januar
- - Vlada SRJ je otvorila kancelariju u Podgorici, uprkos tome što crnogorske vlasti ne priznaju savezne organe.
30. januar
- - Republička vlada imenovala je general-potpukovnika Sretena Lukića za novog načelnika RDB Srbije i pomoćnika ministra unutrašnjih poslova, pošto je prethodno razrešila dužnosti šefa JB general-pukovnika Vlastimira Djordjevića i načelnika Uprave policije Obrada Stevanovića.
Februar
3. februar
- - Bivši jugoslovenski predsednik Slobodan Miloševic u intervjuu italijanskom dnevniku "Stampa" izjavio da se nece pojaviti pred Haškim tribunalom i ocenio da je taj sud nemoralna i ilegalna institucija nalik koncentracionim logorima iz prošlosti.
6. februar
- - Bivši ministar unutrašnjih poslova Srbije i Jugoslavije Zoran Sokolovic pronadjen je mrtav u automobilu u rodnom selu Lepena kod Knjaževca.
- - Savezna i republicka vlada su usvojile Plan rešavanja krize na jugu Srbije koji je dobio i podršku medjunarodne zajednice. Štab albanske teroristicke organizacije OVPMB odbacio je ovaj plan i najavio da ce se protiv njegove realizacije "nemilosrdno boriti svim sredstvima".
- - U Beogradu je izgorelo vozilo šefa poslanickog kluba Demokratske opozicije Srbije Cedomira Jovanovica.
7. februar
- - U Beogradu je održana dvodnevna konferencija o tranziciji medija u SRJ, u organizaciji britanskog konferencijskog centra Wilton Park. Konferenciju je otvorio predsednik SRJ Vojislav Koštunica.
- - Savet nemackog grada Eslingena dodelio je bivšoj predsednici GSS-a Vesni Pešic ovogodišnju nagradu Teodor Heker za "politicku hrabrost i poštenje".
8. februar
- - Prva poseta delegacije EU Beogradu na celu sa Visokim predstavnikom za spoljnu i bezbednosnu politiku Havijerom Solanom, koji je bio generalni sekretar NATO-a u vreme bombardovanja SRJ 1999. - Protesti oko 1.000 gradjana ispred Palate federacije.
- - SRJ je stekla status posmatraca u Svetskoj trgovinskoj organizaciji (STO) u Ženevi.
9. februar
- - SRJ pristupila Zajednici demokratskih država, koja je nastala u julu prošle godine na inicijativu Poljske i SAD.
- - Ilija Ðukic bice novi jugoslovenski ambasador u Kini, Trajan Stankovic u Savetu Evrope, a Miroslav Kopecni u Slovackoj, saznaje "Blic
10. februar
- - Predsednica Delegacije za odnose sa jugoistocnom Evropom Evropskog parlamenta Doris Pak je u Beogradu zatražila od SRJ hapšenje tzv. "vukovarske trojke", oficire bivše JNA Veselina Šljivancanina, Mileta Mrkšica i Miroslava Radica, kao znak spremnosti za saradnju sa Haškim sudom.
11. februar
- - Beogradska organizacija "Žene u crnom" dobitnik je jedne od tri milenijumske nagrade specijalizovane agencije UN za žene (UNIFEM) zbog upornog rada i zalaganja za mir, bezbednost i mirno rešavanje sukoba.
- - Savezna uprava carina ponovo je postavila kontrolne punktove na administrativnim granicama sa Kosovom i Crnom Gorom radi "sprecavanja ilegalnog prometa carinske robe".
12. februar
- - U Beogradu su haški istražitelji poceli saslušanje svedoka o zlocinima nad Srbima u akcijama Hrvatske vojske tokom rata, izjavio predsednik Dokumentaciono-informacionog centra "Veritas".
- - Skupština Srbije usvojila je Zakon o amnestiji, kojim je obuhvaceno 4.167 lica. Zakon se "ne odnosi na albanske separatiste i teroriste." Protesti clanova udruženja porodica nestalih i otetih Srba sa Kosova ispred Skupštine Srbije.
- - Sud u Kikindi je obavezao državu Srbiju da grupi aktivista pokreta "Otpor" isplati 250.000 dinara zbog maltretiranja i nezakonitog privodjenja u policiju.
13. februar
- - Uhapšen bivši generalni direktor RTS Dragoljub Milanovic zbog sumnje da je odgovoran za pogibiju 16 radnika tokom NATO bombardovanja te medijske kuce 23. aprila 1999. godine. Milanovic je pušten iz pritvora 26. oktobra i branice se sa slobode.
14. februar
- - Skupština Srbije je ukinula Zakon o javnom informisanju po kojem su bivše vlasti drakonski kažnjavale medije.
- - Vrata beogradskog bioskopa "Reks", u kome je u toku izložba posvecena Romima u Beogradu, juce izlepljena su lecima sa nacistickim simbolima. Slican incident dogodio se protekle noci u Jevrejskoj opštini, sinagogi i na Jevrejskom groblju u Beogradu, a prošlog vikenda na udaru je bio i Centar za kulturnu dekontaminaciju
- - Predsednik SRJ Vojislav Koštunica u pisanoj izjavi najoštrije je osudio sve cešcu pojavu nacistickih simbola i antisemitskih poruka u Beogradu i uputio izvinjenje Jevrejima i Romima.
15. februar
- - Razmenom ambasadora, nakon dve godine, i formalo obnovljeni diplomatski odnosi SAD i SRJ.
16. februar
- - U bombaškom napadu na autobus nedaleko od Podujeva 10 osoba srpske nacionalnosti poginulo, a 43 teže i lakše povredjeno.
- - U evropskom birou specijalizovane agencije UN za covekovu sredinu (UNEP) u Ženevi potvrdjeno je prisustvo plutonijuma u municiji sa osiromašenim uranijumom koju su snage NATO-a koristile na Kosovu 1999. godine.
18. februar
- - U SRJ dan žalosti zbog tragicne pogibije srpskih civila u bombaškom napadu na autobus "Nišekspresa" kod Podujeva.
- - U sukobima jugoslovenskih snaga bezbednosti i grupa naoružanih Albanaca na jugu Srbije u poslednjih 18 meseci poginulo je ukupno 29 osoba, od cega 12 srpskih policajaca, 12 civila, jedan pripadnik VJ i cetiri pripadnika grupa naoružanih Albanaca, a višse od 40 ranjeno, saopšteno je u vladinom pres-centru u Bujanovcu.
19. februar
- - Savezni ministar unutrašnjih poslova Zoran Živkovic izjavio da je u poslednja dva meseca oko 36.000 osoba steklo jugoslovensko državljanstvo, od cega 25.127 izbeglica.
20. februar
- - U centru Beograda protestvovalo oko 1.000 clanova porodica nestalih i kidnapovanih lica na Kosovu i Metohiji, zahtevajuci od saveznih i republickih vlasti da se hitno razreši sudbina nestalih.
22. februar
- - Po povratku u zemlju uhapšen vlasnik propale piramidalne štedionice "Jugoskandik" Jezdimir Vasiljevic, koji je pobegao iz SRJ pre osam godina. Vasiljevicu je ukinut pritvor 24. oktobra i on ce se braniti sa slobode.
23. februar
- - Na samitu šefova država i vlada clanica Procesa za saradnju u jugoistocnoj Evropi u Skoplju predsednici SRJ i Makedonije Vojislav Koštunica i Boris Trajkovski su potpisali Sporazum o razgranicenju izmedju dve zemlje.
24. februar
- - Uhapšen bivši šef SDB Srbije Radomir Markovic i još dvojica aktera dogadjaja na Ibarskoj magistrali u oktobru 1999. kada su poginula cetvorica funkcionera SPO, a lider stranke Vuk Draškovic lakše povredjen. Njemu je 24 maja produžen pritvor za još tri meseca. Markovic je 6. jula osudjen na godinu dana zatvora zbog odavanja državne tajne.
26. februar
- - Oba veca Skupštine SRJ usvojila su Zakon o amnestiji. - Ispred zgrade Savezne skupštine protestvovo oko 30 clanova Udruženja porodica kidnapovanih i nestalih lica na Kosovu.
- - Otcepljeno krilo Socijalisticke narodne partije (SNP) Crne Gore registrovalo novu partiju pod nazivom Narodna socijalisticka stranka (NSS), ciji je pocasni predsednik Momir Bulatovic.
- - U Rokvilu kod Vašingtona preminuo je bivši guverner NBJ Dragoslav Avramovic (82).
- - Savet ministara spoljnih poslova EU odlucio je da ukine sve sankcije protiv SRJ uvedene posle 1998. godine, osim onih protiv bivšeg predsednika SRJ Slobodana Miloševica i njegovih bliskih saradnika.
27. februar
- - U godišnjem izveštaju Stejt departmenta o stanju ljudskih prava u svetu, odlazak bivšeg predsednika SRJ Slobodana Miloševica sa vlasti SAD ocenile najvažnijim dogadjajem na tom planu u 2000. godini.
- - EU odlucila da ranije sankcije protiv režima u Beogradu, svede na Slobodana Miloševica i clanove njegove "uže porodice" kao i lica protiv kojih je Tribunal u Hagu podigao optužnicu za ratne zlocine.
- - Oba veca Skupštine SRJ ukinula su Ukaz o oduzimanju državljanstva i imovine porodici Karadjordjevic iz 1947. godine.
- - Oba veca Skupštine SRJ usvojila izmene Zakona o državljanstvu kojima se gradjanima omogucava da pored jugoslovenskog imaju i državljanstvo neke od bivših republika SFRJ.
Mart
1. mart
- - Vlada SRJ utvrdila je Sporazum o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa SRJ i Republike Srpske, koji su prethodno utanacili predsednik SRJ Vojislav Koštunica i Visoki predstavnik medjunarodne zajednice za BiH Volfang Petric.
- - Glavni tužilac tribunala u Hagu Karla del Ponte podigla je optužnicu protiv više lica za napad na Dubrovnik 1991. godine.
5. mart
- - Predsednici SRJ i RS, Vojislav Koštunica i Mirko Šarovic, potpisali su u Banjaluci Sporazum o uspostavljanju specijalnih i paralelnih veza SRJ i RS. - Skupština RS je ratifikovala taj sporazum sedmog juna.
- - Tužilaštvo u Rijeci podiglo optužnicu protiv tzv. "gospicke petorke", zbog krivicnog dela protiv covecnosti na podrucju Gospica u oktobru 1991. godine.
7. mart
- - U Beogradu osnovana nevladina organizacija porodica nastradalih i unesrecenih na podrucju bivše SFRJ od 1990. godine.
- - Is zatvora u Srbiji oslobodjena prva grupa od 25 kosovskih Albanaca, obuhvacenih Zakonom o amnestiji.
8. mart
- - Skoro sve ono što je bilo planirano, a pre svega stabilnost kursa, jacanje deviznih rezervi, konvertibilnost dinara, regulisanje clanstva u MMF-u, obnavljanje platnog prometa Srbije i Crne Gore, pocetak reforme bankarskog sektora, jacanje finansijske discipline, nova kamatna politika i organizacija deviznog poslovanja, uspešno je uradeno - izjavio je Mladan Dinkic. Dinkic je rekao da devizne rezerve sad iznose ukupno 930 miliona dolara
9. mart
- - Austrijska Rajfajzen banka prva je strana banka koja dobila dozvolu za rad u SRJ.
10. mart
- - Poslanik Skupštine Srbije i šef kabineta ministra spoljnih poslova SRJ Maja Tasic poginula je u Beogradu u saobracajnoj nesreci.
12. mart
- - Medjunarodna organizacija Transparensi internešenel (TI), koja ima ogranke u više od 75 zemalja, osnovala novi ogranak u Srbiji. TI je nastala iz lokalne nevladine organizacije Evropski pokret u Srbiji.
13. mart
- - Svetska banka odobrila je SRJ pomoc od 30 miliona dolara.
16. mart
- - U Beogradu otvorene kancelarije OEBS-a i Saveta Evrope. Za šefa misije OEBS-a u SRJ imenovan je Stefano Sanino.
- - Zadužbini kralja Petra Prvog Karadjordjevica vracena je celokupna imovina porodice Karadjordjevic na Oplencu.
23. mart
- - MUP Srbije u Beogradu uhapsio i predao Haškom tribunalu državljanina BiH i bivšeg gradonacelnika Prijedora Milomira Stakica, koji se nalazio na tajnoj optužnici tog suda iz 1997. za ratne zlocine nad Muslimanima i Hrvatima 1992. godine.
25. mart
- - Ekipa "Partizana" je prvi fudbalski tim iz Srbije koji nakon deset godina i raspada bivše SFRJ gostovao u Sarajevu.
27. mart
- - U Beogradu i Nišu održani prvi sindikalni protesti u organizaciji Ujedinjenog granskog sindikata "Nezavisnost" protiv novih republickih vlasti.
- - Iz zatvora u Srbiji pušteno 218 zatvorenika albanske nacionalnosti po novom jugoslovenskom zakonu o amnestiji. - Prema podacima kosovske misije MKCK do sada je oslobodjeno 1.593 lica albanske nacionalnosti, a 436 Albanaca se još uvek nalazi u zatvorima u Srbiji.
29. mart
- - Skupština Vojvodine usvojila Platformu za ostvarivanje ustavnih nadležnosti i autonomije Vojvodine i uputila je Skupštini Srbije na razmatranje.
- - Predsednik Jugoslavije Vojislav Koštunica pokrenuo je inicijativu za formiranje Komisije za istinu i pomirenje, a do njenog formiranja je došlo 2. aprila.
30. mart
- - U Srbiji je registrovano oko 420.000 izbeglica iz bivših jugoslovenskih republika, rezultati su popisa koji je sproveden od 9. do 31. marta. Crna Gora se nije odazvala pozivu jugoslovenskih vlasti za registraciju izbeglica u toj republici.
31. mart
- - Uspostavljen platni promet izmedju Srbije i Crne Gore u nemackim markama.
April
1. april
- - Uhapšen bivši predsednik Srbije i SRJ Slobodan Miloševic koji je osumnjicen za zloupotrebu službenog položaja. - Miloševicu je odredjen pritvor od 30 dana, koji je potom produžen za još dva meseca. Hapšenje je zapoceto 30. marta, a okoncano nakon dva dana i posle sedmocasovnih pregovora sa novim vlastima o njegovoj predaji. Hapšenju su prethodile danonocne straže ispred njegove kuce pristalica i simpatizera SPS i JUL-a. - Policija uhapsila pripadnike njegovog privatnog obezbedjenja, funkcionera JUL-a Sinišu Vucinica i privela još trojicu clanova JUL-a i SPS, zbog pružanja oružanog otpora tokom hapšenja Miloševica, kojom prilikom su povredjena dva policajca i jedan fotoreporter. Vucinic je pušten posle tri meseca. Nakon hapšenja, Marija Miloševic, kcerka bivšeg predsednika ispalila je nekoliko hitaca iz vatrenog oružja.
2. april
- - Vlada Republike Srbije obavestila javnost da su stupili na snagu Zakon o akcizama i Zakon o porezu na promet, koji se primenjuju od 1. aprila. Odredbom Zakona o porezu na promet uvodi se jedinstvena stopa od 17 odsto na promet proizvoda i usluga. Na ovu stopu dodaju se i posebne stope saveznog poreza na promet od tri odsto, tako da jedinstvena zbirna stopa poreza na promet proizvoda i usluga iznosi 20 odsto.
3. april
- - Potpredsednik SPS-a i predsednik Srbije Milan Milutinovic podneo je ostavku na sve stranacke funkcije u toj partiji. On je porucio da je na ostavku pomišljao i ranije, a narocito posle direktnih i indirektnih kritika na njegov racun zbog svojevremenog sklapanja sporazuma oko prevremenih republickih izbora. On tvrdi da je kritikovan i na pretposlednjoj sednici GO kada je, kako je naveo od njega "ultimativno traženo da se postavljam iznad Ustava i zakona republike, što, naravno, nikako nisam mogao da prihvatim".
- - Protiv bivšeg predsednika SRJ Slobodana Miloševica podneta je nova krivicna prijava zbog sumnje da je "sa umišljajem podstrekivao" trojicu svojih pristalica da sprecavaju ovlašcena lica u obavljanju službene delatnosti - saopštio je juce na konferenciji za novinare nacelnik Resora javne bezbednosti MUP-a Srbije, general-potpukovnik Sreten Lukic. On je na precizirao da je Miloševic "obuhvacen krivicnom prijavom" protiv uhapšenih Siniše Vucinica (34), Bogoljuba Bjelice (43) i Radovana Matešica (39), koji su osumnjiceni za sprecavanje ovlašcenih lica u obavljanju poslova bezbednosti.
- - 'Ne meri se sve novcem. Postoji i nešto što se zove obraz, a to ima trajniju vrednost od novca... Spremni smo da saradujemo, ali to ne znaci i da cemo prihvatiti sve, pa i nešto što može ugroziti nacionalno i državno dostojanstvo zarad šake dolara' - izjavio je juce Vojislav Koštunica, predsednik SR Jugoslavije, odgovarajuci na pitanja novinara da li ce Slobodan Miloševic biti izrucen Haškom tribunalu ako to bude uslov za donatorsku konferenciju o pomoci SRJ. On je naglasio da "nema direktne veze izmedu donatorske konferencije i izrucenja Slobodana Miloševica Hagu" i dodao: 'Pojedini naši zvanicnici još nisu svesni novih odnosa SRJ i medunarodne zajednice i cinjenice da ucene ne vode nicemu - dodao je Koštunica.
6. april
- - U Srbiji je do sada registravano više od 390.000 izbeglih i prognanih lica iz Hrvatske, BiH i drugih republika bivše SFRJ.
7. april
- - Nekoliko hiljada pristalica SPS protestvovalo ispred zgrade vlade Srbije u Beogradu zbog hapšenja bivšeg predsednika SRJ Slobodana Miloševica.
9. april
- - U Beogradu je otet predsednik "Delta holdinga" Miroslav Miškovic, koji je oslobodjen narednog dana nakon ispunjenja zahteva otmicara. Nakon tri nedelje francuske vlasti predale beogradskoj policiji petoricu osumnjicenih za tu otmicu.
10. april
- - Delegacije pet zemalja bivše SFRJ u Briselu parafirale dogovor o raspodeli 46 tona zlatnih rezervi, u vrednosti od blizu 440 miliona dolara. Jugoslaviji pripalo 36.52 odsto tih rezervi.
13. april
- - Nalog za optužujuci tekst "Ekspres politike" o Slavku Curuviji, koji je napisao novinar Miroslav Markovic, objavljen par dana uoci ubistva, potekao je od predsednice Direkcije JUL Mirjane Markovic - proizilazi iz izjave koju je bivši glavni i odgovorni urednik "Ekspresa" Ðorde Martic dao policiji na saslušanju u pretkrivicnom postupku.
15. april
- - Cena elektricne energije u Srbiji povecana je u proseku za 60 odsto, a istovremeno je startovao i novi tarifni sistem za placanje potrošene elektricne energije. Potrošaci su zavisno od broja potrošenih kilovat-sati svrstani u tri zone - "zelenu", "plavu" i "crvenu".Ukinuta je i dnevna, jeftinija tarifa, pa potrošaci jeftiniju struju mogu da koriste samo po osam sati nocu.
16. april
- - Advokati Rajko Danilovic, Dragoljub Todorovic i Nikola Barovic zatražili su juce od premijera Srbije Zorana Ðindica da rasformira borbenu jedinicu Resora državne bezbednosti i suspenduje više funkcionera Resora državne bezbednosti za koje se sumnja da su ucestvovali u cetvorostrukom ubistvu na Ibarskoj magistrali, otmici Ivana Stambolica i ubistvu Slavka Curuvije. Trojica advokata su u pismu Ðindicu to zatražili uz obrazloženje da je ova jedinica "za potrebe bivšeg režima likvidirala politicke neistomišljenike i delovala po obrascu eskadrona smrti".
18. april
- - Predsednik SRJ Vojislav Koštunica je prvi jugoslovenski predsednik koji je prisustvovao komemorativnoj svecanosti u beogradskoj sinagogi povodom obeležavanja dana secanja na žrtve holokausta i ustanak Jevreja u varšavskom getu - Jom Hašoa.
19. april
- - Desetak osoba srpske nacionalnosti povredjeno je u sukobima sa snagama Kfora u okolini zgrade jugoslovenskog Komiteta za Kosovo i Metohiju.
- - Predstavnici slovenackog "Merkatora" juce su u javnoj licitaciji kupili zemljište na Novom Beogradu za izgradnju hipermarketa. Gradnja ce poceti ove godine na uglu Narodnih heroja i Bulevara umetnosti a zauzimace površinu od 2,7 hektara.
22. april
- - Održani vanredni parlamentarni izbori u Crnoj Gori na kojima je koalicija "Pobjeda je Crne Gore", (DPS i SDP) osvojila 36 od ukupno 77 poslanickih mesta. Koalicija "Zajedno za Jugoslaviju" (SNP, NS i SNS) je osvojila 33 mandata, Liberalni savez (LS) šest, Demokratska unija Albanaca (DUA) i Demokratski savez (DS) po jedno poslanicko mesto.
24. april
- - Informativna služba GŠ VJ saopštila da je protiv 245 pripadnika VJ pokrenut postupak, a protiv njih 183 podignuta je optužnica zbog krivicnih dela pocinjenih od 1. marta 1998. do 26. juna 1999. godine na Kosovu i Metohiji.
27. april
- - Otpoceli razgovori o razgranicenju izmedju SRJ i BiH.
30. april
- - Jugoslavija ce do kraja ove godine moci da racuna na tri od ukupno cetiri tranše iz stend-baj aranžmana vrednog 260 miliona dolara od Medunarodnog monetarnog fonda, potvrdio je guverner Narodne banke Jugoslavije Mladen Dinkic na kraju svoje posete Vašingtonu. Prema recima jugoslovenskog guvernera, taj stend-baj aranžman je višestruko znacajan za Jugoslaviju. Kako je rekao, to nam otvara put za uspešne pregovore u Pariskom i Londonskom klubu za otpis naših spoljnih dugova. Radi se o 12 milijardi dolara jugoslovenskih dugova, a mi tražimo otpis dve trecine.
Maj
4. maj
- - Okružno javno tužilaštvo u Beogradu podiglo optužnicu protiv bivših visokih funkcionera RDB Radomira Markovica, Nikole Curcica, Milana Radonjica i Branka Crnog, zbog odavanja državne tajne.
8. maj
- - SRJ primljena u punopravno clanstvo Svetske banke.
9. maj
- - Jugoslovenski predsednik Vojislav Koštunica u Njujorku, primio nagradu "Državnik godine" Instituta "Ist-Vest".
- - SR Jugoslavija postala 154. clanica Svetske carinske organizacije.
- - Vlada Srbije je za prvih 100 dana odradila veliki deo od onoga što je bilo planirano, ali je ostalo još mnogo posla koji treba da se obavi u narednom periodu. U protekla tri meseca postignuti su znacajni rezultati u nastojanjima da se naša zemlja vrati u medunarodnu zajednicu i svetsko tržište, zatim u pripremi i sprovodenju tridesetak zakonskih dokumenata neophodnih za ekonosmku reformu kao i pružanju podrške velikom broju preduzeca - rekao je na konferenciji za novinare Zoran Ðindic, predsednik Republicke vlade.
11. maj
- - SRJ pristupila Okvirnoj konvenciji SE za zaštitu nacionalnih manjina, što je jedan od uslova za sticanje punopravnog clanstva u SE.
20. maj
- - Premijer Srbije Zoran Ðindic ocenio je da je u Srbiji, pre pokretanja tema o ratnim zlocinima na prostoru bivše Jugoslavije, neophodno realizovati reforme demokratskih institucija i izrazio uverenje da ce one postojati u Srbiji do kraja ove godine. Ucestvujuci u radu medunarodne konferencije o istini, odgovornosti i pomirenju, Ðindic je rekao da je neophodno da se sprovedu reforme u cetiri osnovna elementa društvenog sistema - na nivou politickog vodstva, zakonodavstva, cinovnickog sloja i spremnosti javnosti da prihvati demokratizaciju institucija i suocavanje sa dogadajima iz prošlosti.
25. maj
- - U Becu parafiran Sporazum o podeli imovine bivše SFRJ.
28. maj
- - U Bujanovcu, Preševu i okolnim selima prvi put posle dugo godina patrolira multietnicka policija sastavljena od Srba i Albanaca.
- - Vlada Srbije uputila je parlamentu na usvajanje Predlog zakona o državnim i drugim prazinicima. Prema ovom predlogu Dan državnosti Republike Srbije slavio bi se 15.februara na Sretenje, kao spomen na dan kada je na zboru u Orašcu 1804. proglašen pocetak Prvog Srpskog ustanka i na dan kada je u Kragujevcu 1835. donet prvi srpski Ustav. Takode se predlaže ne radni dani budu prvi dan Božica, 7.januar, i Vaskršnjih praznici pocev od Velikog petka zakljucno sa drugim danom Vaskrsa.
29. maj
- - U severnom, srpskom delu Kosovske Mitrovice otvorena regionalna kancelarija jugoslovenskog komiteta za Kosovo, kao i podkomiteti za zdravstvo, energetiku, rudarstvo i povratak raseljenih.
- - Vlada Srbije imenovala Aleksandra Crkvenjakova za novog generalnog direktora RTS.
30. maj
- - Kongres lokalnih i regionalnih vlasti Evrope odobrio SRJ status specijalnog gosta u tom telu SE.
- - Cilj Jugoslavije je, pre svega, da postane punopravni clan EU, zatim da unapredi regionalnu saradnju, uspostavi izbalansirane odnose sa grupom osam najrazvijenijih zemalja sveta i uspostavi prijateljske veze sa svim drugim zemljama u obostranom interesu, rekao je o spoljnopolitickim prioritetima SRJ Goran Svilanovic, ministar spoljnih poslova SRJ, koji je boravio na dvodnevnoj Ministarskoj konferenciji NATO i EU u Budimpešti.
Jun
3. jun
- - Leševi iz hladnjace pronadeni su na teritoriji Beograda, a medu njima ima žena, dece i staraca, kao i osoba u uniformama "OVK", preneo je Radio B 92, pozivajuci se na pouzdane izvore bliske Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije.
4. jun
- - SRJ je postala clan Medjunarodne finansijske korporacije (IFC).
5. jun
- - Jugoslavija je potpisala Lisabonsku konvenciju, dokument koji obezbedjuje približavanje jugoslovenskog obrazovnog sistema evropskim standardima.
6. jun
- - Portparol Liberalnog saveza Vesna Perovic izabrana je za predsednicu Skupštine Crne Gore.
8. jun
- - U poslednjih 10 godina broj siromašnih u Srbiji se udesetostrucio pa je Srbija u novi vek ušla sa skoro milion siromašnih i još milion ljudi koji žive na ivici siromaštva. Kada bi se ovim ciframa dodao broj izbeglica i interno raseljenih sa Kosova i Metohije ukupan broj socijalno ugroženih bio bi veci za još oko 600.000, pokazuju juce prezentirani rezultati istraživanja koje je konsultantska kuca "Ces Mekon" uradila za potrebe Svetskog programa za hranu, vodece agencije UN za borbu protiv globalne gladi u svetu. Socijalna karta Srbije prezentirana kroz nekoliko kljucnih brojeva izgledala bi ovako: društveni proizvod 1.200 dolara, prosecna mesecna plata 60 a penzija 50 dolara, nezaposlenih oko 800.000, izbeglih i raseljenih 600.000, na kazanima narodnih kuhinja svakodnevno 100.000 siromašnih.
11. jun
- - SRJ je ponovo postala clan Banke za medjunarodna poravnanja u Bazelu.
- - Skupština Srbije razrešila je Vuka Obradovica funkcije potpredsednika Vlade Srbije nakon afere u SD ciji je Obradovic lider.
- - U Jagodini ispred svoje kuce ubijen dopisnik "Vecernjih novosti" Milan Pantic.
12. jun
- - SRJ prihvatila Sporazum o zabrani nuklearnih proba (CTBT) i tako postala 161. zemlja potpisnica.
14. jun
- - General Vojske Jugoslavije Ninoslav Krstic, smenjen je sa dužnosti komandanta jugoslovenskih Združenih snaga na jugu Srbije na osnovu odluke jugoslovenskog predsednika Vojislava Koštunice, javio je beogradski Radio B92. Isti izvor je naveo da je Koštunica takvo naredenje doneo na zahtev nacelnika Generalštaba VJ, general-pukovnik Nebojše Pavkovica. "To je jedna mentalna pokvarenost i to nema blage veze sa moralom, to je jedno odvratno podmetanje. U tome se koriste razne službe bezbednosti. Zato sam možda malo ljut i nervozan i pun neke srdžbe, i stalno se pitam šta mi je sve trebalo da ulazim u lonac sa takvim nekim ljudima", rekao je Nebojša Covic, koordinator državnog tela za jug Srbije .
- - Predlog zakona o saradnji sa Sudom u Hagu usvojen je na sednici Savezne vlade, a sednica saveznog parlamenta na kojoj ce ovaj predlog biti razmatran bice održana, najverovatnije, naredne nedelje. Predlog ovog zakona na sednici Vlade usvojen je demokratski - voljom vecine - rekao je juce Vojislav Koštunica, predsednik SRJ, i izrazio uverenje da ce zakon o saradnji sa Haškim sudom biti usvojen u Saveznoj skupštini u obliku u kojem je donet na sednici Vlade.
15. jun
- - Policija je uhapsila i privela istražnom sudiji Okružnog suda pukovnika policije Milorada Lukovica i kapetana policije Branka Veljkovica, zbog sumnje da su izvršili krivicna dela "napad i sprecavanje službenog lica u obavljanju poslova bezbednosti" i "izazivanje opšte opasnosti", saopštio je MUP Srbije. - Lukovic i Veljkovic su u jutarnjim satima u klubu "Bojan Stupica"izvršili napad i sprecili policajca u obavljanju poslova bezbednosti i održavanju javnog reda i mira - navodi se u saopštenju. U klubu "Bojan Stupica" Svetlana-Ceca Ražnatovic slavila je svoj 28. rodendan.
16. jun
- - Predsednik Rusije Vladimir Putin doputovao je u prvu posetu jednog šefa ruske države SR Jugoslaviji.
18. jun
- - Okružni sud u Prištini osudio bivšeg pripadnika MUP Srbije Zorana Stanojevica na 15 godina zatvora zbog ubistva civila u selu Racak, kod Štimlja, 1999. godine.
- - Vlada Srbije vratila je deo novca medijima koji su bili kažnjavni po Zakonu o informisanju. Božidar Ðelic, ministar finansija juce je predstavnicima medija urucio virmane na 11,4 miliona dinara . Ovom sumom obešteceno je 11 pravnih i 21 fizicko lice. Novac su dobili "Dan graf", "Vreme", "Beta press", "Blic press", "Vranjske", NIN, "Info Niš", "Kikindske novine", " Srpska rec", "Glas Javnosti" i "ABC grafika". Prema Ðelicevim recima, "Studio B" i "Profili" su sa zakašnjenjem podneli zahtev, pa ce svoj novac dobiti kasnije. Cedomir Jovanovic , koji je kažnjen kao odgvorno lice biltena "Promene" takode je obeštecen i to sa 350 000 dinara .
20. jun
- - Šef Jedinica za specijalne operacije (JSO) RDB Milorad Lukovic Legija podneo je ostavku na tu dužnost i raskinuo radni odnos u MUP-u Srbije.
- - Donet Zakon o ekstraprofitu i ekstra imovini.
21. jun
- - SR Jugoslavija postala punopravni clan programa koordinacije naucnih i tehnoloških istraživanja - COST.
24. jun
- - Jugoslovenska vateropolo reprezentacija postala prvak Evrope.
28. jun
- - Bivši predsednik SRJ Slobodan Miloševic je izrucen Tribunalu u Hagu na osnovu Uredbe Vlade Srbije. Taj sud je 24. maja 1999. optužio Miloševica i još cetvoricu visokih funkcionera za zlocine protiv covecnosti i kršenje zakona i obicaja rata nad kosovskim Albancima u prvoj polovini 1999. godine.
- - Republicki premijer Zoran DJindjic je u obracanju naciji objasnio da je Vlada bila prinudjena na ovakvu odluku kako bi zaštitila interese Srbije. Izrucenje suprotno važecem Ustavu zemlje, koji zabranjuje ekstradiciju naših državljana, izazvalo je vrlo burne i oprecne reakcije javnosti, a predsednik države Vojislav Koštunica je tu odluku cenio kao udarac ne samo vladavini prava vec i saveznoj državi.
- - Završena ekshumacija 40 leševa iz masovne grobnice na policijskom poligonu 13. jul kod Batajnice. Utvrdjeno da su žrtve Albanci iz Suve Reke sa Kosova.
29. jun
- - Jugoslovenski premijer Zoran Žižic podneo je ostavku zbog odluke vlade Srbije da Tribunalu u Hagu preda bivšeg predsednika SRJ Slobodana Miloševica, cime je po njegovoj oceni prekršen koalicioni sporazum SNP i DOS-a.
- - Na donatorskoj konferenciji za Jugoslaviju, održanoj u Briselu, prikupljena je milijarda i 280 miliona dolara pomoci SRJ. Uz ucešce delegacija iz 43 zemlje i 26 medjunarodnih organizacija (ukupno 270 ucesnika), a u organizaciji Evropske komisije i Svetske banke, Briselu održana Donatorska konferencija za SR Jugoslaviju, na kojoj je prikupljena suma od 1.25 milijardi dolara, neophodnih za ovu godinu. Uoci samog pocetka konferencije ocekivalo se da najveci donatori budu Svetska banka i EU, koje je trebalo da prikupe najmanje 600 miliona dolara. Japan je najavio donacije u iznosu od 100 miliona dolara, dok su Sjedinjene Americke Države u poslednjem trenutku najavile povecanje donacija sa pocetnih 100 na 182 miliona dolara.
- - Predsednik SR Jugoslavije Vojislav Koštunica izjavio je posle sastanka Izvršnog odbora Demokratske stranke Srbije da ce "opstati i DOS i Jugoslavija", javio je Radio B92. "DSS najoštrije osuduje ugrožavanje ustavnog poretka zemlje i izazivanje napetosti u društvu koje je svojim nepromišljenim potezima izazvala republicka Vlada" istice se u saopštenju dostavljenom medijima.
30. jun
- - Stotinak huligana i politickih ekstremista pretukli su na Trgu Republike u Beogradu grupu homoseksualaca i lezbejki, sprecivši tako održavanje prve Gej parade u Srbiji. Tom prilikom je povredjeno sedam policajaca i sedam gradjana.
Jul
2. jul
- - Skupština Crne Gore izabrala novu republicku vladu a premijer je ponovo Filip Vujanovic.
- - Predsednik SRJ Vojislav Koštunica imenovao je general-pukovnika Ninoslava Krstica na mesto potpredsednika državnog Koordinacionog tela za Preševo, Bujanovac i Medvedju.
3. jul
- - Bivši predsednik SRJ Slobodan Miloševic odbio je da se pred vecem Tribunala u Hagu izjasni o optužnici koja ga tereti za progon, deportaciju i ubijanje kosovskih Albanaca 1999.
4. jul
- - Vlada Srbije imenovala potpredsednika te vlade Nebojšu Covica za predsednika Koordinacionog centra SRJ i Srbije za Kosovo i Metohiju.
5. jul
- - Od prvog septembra ucenici prvog razreda osnovnih i prvog razreda srednjih škola u Srbiji izucavace veronauku. Ðacima ce biti ostavljena mogucnost da umesto veronauke izucavaju predmet "obrazovanje za demokratiju, toleranciju i ljudska prava", odluceno je nakon sastanaka predstavnika Vlade Srbije i verskih zajednica.
10. jul
- - Skupština Srbije usvojila je Zakon o državnim praznicima - Sretenje je novi Dan državnosti Srbije (15. februar).
11. jul
- - Javno tužilaštvo u Prokuplju podnelo je zahtev za sprovodjenje istrage protiv Saše Cvjetana, osumnjicenog za krivicno delo ratnih zlocina protiv civilnog stanovništva na Kosovu.
12. jul
- - Odlukom Savezne vlade porodici Karadjordjevic dat na korišcenje dvorski kompleks na Dedinju.
14. jul
- - Vlada Srbije je saopštila da je u hladnjaci koja je isplivala u akumulacionom jezeru hidroelektrane Perucac pronadjeno izmedju 50 i 60 leševa.
18. jul
- - Guverner NBJ Mladjan Dinkic obelodanio je listu od 246 firmi koje su ekstraprofiteri (Mihajlovic, Karici, Miškovic, Panic, NIS, "Simpo"...) i naglasio da spisak nije konacan.
19. jul
- - Prvi put je javnosti saopštena gorka istina da, prema ekonomskim analizama, u grupi "Zastava" koja danas u 45 fabrika zapošljava 30.224 radnika, postoji višak radne snage od 15.000 radnika, što prakticno znaci da bez dosadašnjeg radnog mesta ostaje svaki drugi uposleni.
24. jul
- - Skupština SRJ izabrala je novu Saveznu vladu, ciji je predsednik funkcioner SNP Crne Gore Dragiša Pešic.
30. jul
- - Gradanima i politicarima jasno je da je DOS koalicija sa mandatom. Prvi mandat koji se odnosi na smenu vlasti, DOS je ispunio i njegov rejting je, u periodu od septembra do decembra prošle godine, rastao a nakon toga pocinje polarizacija u javnom mnjenju - rekao je juce Srdan Bogoslavljevic, direktor agencije za ispitivanje javnog mnjenja "Stratedžik marketing" na tribini Medija centra pod nazivom "DOS na testu". - Drugi mandat DOS, koji se odnosi na sprovodenje reformi, proizveo je dva stava u javnom mnjenju. Naime, jedan deo gradana gubi strpljenje, pa je, prema istraživanjima, u julu bilo više nestrpljivih gradana nego onih koji su spremni da sacekaju rezultate reformi. Drugi stav je, medutim, stabilan, jer gradani smatraju da DOS treba da ostane jedinstven dok se ne sprovedu reforme u državi - dodao je Bogosavljevic i napomenuo da sama cinjenica da na saveznom nivou imamo vladavinu 23 stranke, od kojih 18 vlada u Srbiji, govori da DOS nije dugovecna koalicija.
Avgust
2. avgust
- - G17 plus nikada nece prerasti u politicku stranku iz osnovnog razloga što ljudi u ovoj organizaciji nisu okupljeni oko potencijalne stranacke pripadnosti, vec oko potrebe da pomognu gradanima Srbije svojim strukom i znanjem, izjavio je u razgovoru za "Blic" Predrag Markovic, predsednik Politickog saveta G17 plus.
3. avgust
- - Na Novom Beogradu je ubijen bivši visoki službenik državne bezbednosti Srbije Momir Gavrilovic (42), nakon što se u jutarnjim satima sastao sa predsednikom SRJ Vojislavom Koštunicom i njegovim saradnicima. Tom prilikom, Gavrilovic je preneo informacije o prodoru organizovanog kriminala u privredni život i korupciji. Posle bure koja se digla oko toga kako je informacija o tom susretu procurila u medije, predsednickog kabineta je izveštaj o razgovoru s Gavrilovicem 13. avgusta dostavljen Okružnom tužilaštvu u Beogradu.
6. avgust
- - Premijer Zoran Ðindic doputovao je u Sijetl, gde je juce imao razgovore sa celnicima kompanije "Majkrosoft".
17. avgust
- - DSS je donela odluku da povuce svoje predstavnike iz Vlade Srbije i najavila da ce u okviru DOS-a i u skupštini Srbije pokrenuti pitanje njene odgovornosti nezadovoljna radom pre svega ministarstva pilicije i pravde. Bio je to pocetak krize u vladajucoj koaliciji koja nije okoncana do kraja godine.
23. avgust
- - Jugoslovenska vlada opozvala je Milana St. Protica sa mesta ambasadora SRJ u SAD.
27. avgust
- - Saradnik Instituta ekonomskih nauka Stojan Stamenkovic izjavio je da je kupovna moc prosecne plate smanjena od 35 do 50 procenata za kupovinu osnovnih prehrambenih proizvoda kao što su hleb, šecer, pasulj i drugi proizvodi.
28. avgust
- - MUP Srbije saopštio da je u do tada otkrivenim masovnim grobnicama u Srbiji iskopano više od 340 leševa.
- - U Palati Federacije u Beogradu održana je maratonska sednica Predsedništva DOS-a na kojoj je raspravljano o krizi nastaloj izlaskom iz republicke vlade predstavnika DSS-a i njenim zahtevima da se vlada rekonstruiše. Dogovoreno je da DOS ostane "tehnicka koalicija" dok se ne izvrše ustavne promene, ali se DSS nije vratila u Vladu.
Septembar
4. septembar
- - Prema poslednjim podacima UNICEF-a, deca u Srbiji najugroženija su mlada populacija u Evropi. Istraživanja UNICEF-a pokazuju da naša deca žive u vrlo lošim uslovima, 850.000 najmladih nalazi se na ivici egzistencije, a 130.000, ne racunajuci izbeglicku decu, živi u ekstremno siromašnim porodicama. Kod nas su narocito nekoliko poslednjih godina zbog teške finansijske situacije roditelji bili zaokupljeni sticanjem novca za preživljavanje, pa su deca bila prepuštena sama sebi, što je rezultiralo podatkom da je 76 odsto dece u beogradskim osnovnim školama probalo neku vrstu droge.
9. septembar
- - Registracija raseljenih lica sa Kosova koja je pocela 30. jula produžena do 22. septembra. OEBS saopštio da je u tom periodu registrovano 178.296 lica nealbanske nacionalnosti.
10. septembar
- - SB OUN je ukinuo sankcije SRJ na uvoz naoružanja, vojne tehnike i opreme, poslednju od sankcija uvedenih u septembru 1991. godine.
- - U Centru "Sava" promovisana kampanja o privatizaciji "Pocetak za imetak"
17. septembar
- - Okružni sud u Beogradu obustavio je krivicni postupak protiv celnika zapadnih zemalja i NATO-a optuženih za agresiju na SRJ. Postupak je obustavljen jer je javni tužilac odustao od optužnice, a Vrhovni sud Srbije ukinuo presudu Okružnog suda u Beogradu kojom su odgovorni zapadni i NATO celnici osudjeni na po 20 godina zatvora.
18. septembar
- - Okružni sud u Beogradu saopštio da je iz masovne grobnice u Batajnici kod Beograda iskopano najmanje 269 ljudskih leševa, mahom albanske nacionalnosti.
19. septembar
- - Po odluci NATO vazdušna zona bezbednosti definisana Vojno-tehnickim sporazumom iz Kumanova sužena sa 25 na 10 kilometara.
24. septembar
- - SRJ je ponovo primljena u Interpol.
- - Džefri Ovens, veliki ekonomski strucnjak, pristao je da ude u Savet za reformu javnih finansija koji se formira pri Ministarstvu finansija. U taj "ol-star" tim za reformu naših javnih finansija uci ce i cuveni Džozef Stiglic, glavni ekonomski savetnik Bila Klintona, a ocekujemo i ugledne domace strucnjake - rekao je za "Blic" Božidar Ðelic, republicki ministar finansija, posle povratka iz Pariza. On je naglasio da jeu Parizu dogovoreno da naša zemlja pristupi Diviziji za borbu protiv korupcije OECD-a, najjacoj inicijativi te vrste.
25. septembar
- - Jugoslavija je ponovo primljena u clanstvo Svetske turisticke organizacije (STO).
- - Dve trecine gradana kaže da je izgubilo ili gubi živce zbog neispunjenih obecanja vlasti, ali s druge strane, kada ih pitate da li ce biti bolje, kažu da veruju da ce biti bolje. Oko 40 odsto gradana ocekuje da ce do boljitka doci vec za šest meseci. Još uvek su relativno velika ocekivanja gradana od vlasti i zato još uvek ne postoji energija za velike socijalne pobune - ocenjuje za "Blic" Srdan Bogosavljevic, direktor agencije "Stratedžik marketing", analizirajuci raspoloženje javnog mnjenja godinu dana nakon odravanja saveznih izbora, kada je pocela smena vlasti u Srbiji.
Oktobar
2. oktobar
- - Narodna skupština RS usvojila je Zakon o saradnji sa haškim Tribunalom.
3. oktobar
- - Na Kosovu je pocela predizborna kampanja za parlamentarne izbore, 17. novembra za koje se prijavilo 26 politickih stranaka, koalicija i udruženja.
4. oktobar
- - Preko 16 hiljada radnika zaposlenh u rudniku "Kolubara" totalno je obustavilo rad. Minimalni zahtevi radnika koje Vlada Srbije treba da ispuni je isplata duga od 114 miliona dinara, iako je realno dugovanje, kako je rekao za "Blic" Ljubiša Radojcic, predsednk sindikata kopova, oko 260 milona dinara.
5. oktobar
- - Prema istraživanju Centra za proucavanje alternativa, koje je sprovedeno u avgustu ove godine, 53 odsto ispitanika ocenilo je stanje u društvu kao teško podnošljivo, 22 odsto smatra da je nepodnošljivo, takode 22 odsto misli da je podnošljivo, dva odsto je odgovorilo da ne zna, dok svega 1 odsto smatra da je stanje u društvu dobro.
- - Ocenjujuci da je sadašnja vlast polovicno ispunila obecanja iz programa za demokratsku Srbiju, strucnjaci Instituta G17 na jucerašnjoj konferenciji za novinare su naveli da je usvojen paket ekonomskih zakona, ukinuta blokada Crne Gore, kao i štetni zakoni i taksa za izlazak iz zemlje, a obezbedena je nezavisna revizija budžeta, nediskriminatorska primena propisa i doneta odluka o otvaranju tajnih policijskih dosijea.
Neispunjena su ostala obecanje o otpocinjanju pregovora o preuredenju države, zatim pocetku reformi javne uprave, rešavanju pitanja nestalih i otetih lica na Kosovu i objavljivanju tajnih dokumenata o spoljnoj politici.
9. oktobar
- - Bivši predsednik SRJ Slobodan Miloševic optužen je u Hagu za ubistvo više od 400 Hrvata i deportaciju najmanje 170.000 Hrvata.
- - Osamnaest odsto anketiranih u Srbiji podržava vojnu akciju SAD protiv Avganistana, dok je 61 odsto ispitanika za izrucivanje terorista, pokazalo je istraživanje koje su sprovele clanice Gallup International Association, povodom teroristickih napada na SAD i njihovim posledicama u 30 zemalja u svetu, u 13 zapadnoevropskih zemalja, sedam zemalja iz centralne i istocne Evrope i u 10 ostalih zemalja u koje spadaju SAD, Izrael i Pakistan. Istraživanje u Srbiji sprovela je agencija Medium Indeks, clanica GAI, na slucajnom uzorku od 1000 punoletnih gradana, u periodu od 27. septembra do 4. oktobra. Istraživanja u ostalim zemljama izvedena su od 14. do 17. septembra, na uzorku od više od milijardu ljudi. Istraživanje je pokazalo da su gradani Hrvatske u manjem procentu od gradana Srbije za vojnu akciju protiv Avganistana. U obrazloženju istraživanja se navodi da je "izgleda u Srbiji prevagnulo neprijateljstvo prema arapskom svetu, ali i neprijateljstvo prema americkoj spoljnoj politici".
10. oktobar
- - U "Astra banku" i Prvu preduzetnicku banku uvedena administracija što, kako je na konferenciji za novinare objasnio Mladan Dinkic, guverner, znaci da ce kontrolori NBJ u narednih šest meseci nagledati i odobravati sprovodenje najvažnijih bankarskih funkcija. Bez potpisa kontrolora u ovim bankama nijedan kredit nece biti odobren, niti ce biti isplacivani depoziti. Pokazalo se, kako je naveo guverner NBJ, posle detaljnog uvida u papire of-šor jedinica ove banke na Kipru da je "Astra banka" poslovala rizicno jer po nekoliko godina nisu naplacivani njeni plasmani.
11. oktobar
- - Agencija "Medium index", jugoslovenska clanica "Galup internešenel i Tejlor Nelson Sofres", tokom 2001. godine izvodila je seriju istraživanja u Srbiji, na standardnom slucajnom uzorku od 1.000 gradana Srbije, starijih od 18 godina, struktuiranim intervjuima. Poslednje oktobarsko istraživanje izvedeno je u periodu od 27. septembra do 4. oktobra 2001. godine. Opšti jasno uocljiv trend je da opada poverenje gradana u celokupni bankarski sistem, novi dinar i Narodnu banku Jugoslavije. Opadanje poverenja u ekonomske institucije naše zemlje praceno je opštom depresijom vezanom za pravac u kome se zemlja krece u ovom trenutku. Raste procenat gradana koji misle da se naša zemlja krece u pogrešnom pravcu. Pocetkom godine procenat ispitanika koji su videli pravac kretanja zemlje kao dobar i pozitivan bio je izuzetno visok (više od 60 odsto ispitanika je navodilo da stvari u našoj zemlji idu u dobrom smeru). Tokom godine uverenost gradana opada, da bi krajem ove godine (u poslednjem oktobarskom istraživanju) procenat onih koji nepovoljno percipiraju kretanje naše zemlje prevazišao procenat onih koji ga povoljno percipiraju.
12. oktobar
- - Stranacko opredeljenje ispitivano je u istraživanju javnog mnjenja, koje je izvela agencija "Medium index", jugoslovenska clanica "Galup internešenel i Tejlor Nelson Sofres". Istraživanje je izvedeno u Srbiji, na standardnom slucajnom uzorku od 1.000 gradana Srbije, starijih od 18 godina, struktuiranim intervjuima, u periodu od 27. septembra do 4. oktobra 2001. godine. DOS je skoro bez ostatka podeljen, i to se, za razliku od drugih polja rada, može smatrati nesumnjivim uspehom dve zavadene struje u vladajucoj koaliciji. Od onih koji bi glasali za DOS, 46 odsto se opredeljuje za onaj deo koji bi predvodila DSS, a 44 za grupaciju oko DS. Ostali su neopredeljeni, što ce reci da je svega desetak odsto autenticnih DOS-ovaca koji nisu podlegli pritiscima da se koalicija podeli.
15. oktobar
- - "Moja porodica i ja bili smo prinudeni da napustimo zemlju i stavimo se pod zaštitu policije jedne strane države. Život nam je bio neposredno ugrožen. Ljudi naoružani snajperskim oružjem i infra-nišanima primeceni su sinoc kraj naše kuce", kaže se na pocetku pisma koje je Bogoljub Karic uputio liderima novog demoratskog poretka.
21. oktobar
- - Jugoslovenski general u penziji Pavle Strugar, kojeg je haški Tribunal optužio za zlocine u Dubrovniku krajem 1991. godine, dobrovoljno se predao tom sudu. Nakon garancija crnogorskih vlasti Strugar je 30. novembra pušten iz pritvora do pocetka sudjenja.
25. oktobar
- - Na donatorskoj konferenciji Pakta za stabilnost jugoistocne Evrope u Bukureštu SRJ dobila pomoc od 430 miliona evra.
Novembar
2. novembar
- - Posle više od pola veka u škole u Srbiji ponovo uvedena verska nastava koja je bila ukinuta dolaskom komunista na vlast posle Drugog svetskog rata, a nastava gradjanskog vaspitanja pocela je 7. novembra.
3. novembar
- - Savezna i srpska vlada i predsednik SRJ Vojislav Koštunica pozvali su kosovske Srbe da izadju na izbore na Kosovu i Metohiji, zakazane za 17. novembar.
5. novembar
- - Skupština SRJ usvojila Zakonik o krivicnom postupku koji, pod odredjenim uslovima, predvidja izrucenje jugoslovenskih državljana medjunarodnom sudu.
6. novembar
- - Preko tri cetvrtine ili 78 odsto zaposlenih slaže se sa privatizacijom domacih preduzeca: 33 odsto ispitanika se slaže u potpunosti dok se 44 odsto slaže delimicno. Sa druge strane, 16 odsto zaposlenih uopšte se ne slaže sa procesom privatizacije domacih preduzeca.
Vecina zaposlenih u Srbiji ocekuje pozitivne efekte procesa privatizacije, pri cemu su zaposleni svesni i mogucih negativnih posledica koje su se dešavale prilikom privatizacije u zemljama regiona. Ispitanicima su ponudene dve grupe efekata: pozitivni (ekonomski prosperitet države, poboljšanje životnog standarda gradana, smanjenje nezaposlenosti na duži rok, povecanje konkurentnosti domacih preduzeca na medunarodnom tržištu) i negativni (neogranicena rasprodaja društvenog bogatstva i bogacenje malog broja ljudi).
Istraživanje je sprovedeno u periodu od 30. oktobra do 02. novembra 2001. godine beogradski Centar za marketing istraživanja MARTEN BOARD INTERNATIONAL
8. novembar
- - U Obrenovcu pripadnici MUP-a republike Srbije uhapsili državljane BiH bracu Predraga i Nenada Banovic i isporucili Tribunalu u Hagu. Taj sud je bracu Banovic optužio za zlocine pocinjene u logoru Keraterm kod Prijedora 1992. godine.
- - Vlada Republike Srbije pozvala je juce sve Srbe sa Kosova i Metohije da se odazovu pozivu predsednika SRJ, Savezne i Republicke vlade i uzmu ucešca na izborima na Kosovu i Metohiji - saopšteno je nakon sednice Vlade. Naglašeno je opredeljenje generalnog sekretara UN Kofi Anana i medunarodne zajednice, da je izlazak Srba na izbore u direktnoj funkciji implementacije Rezolucije Saveta bezbednosti UN 1244. i ostvarenja multietnickog, multikonfesionalnog i multikulturalnog Kosova i Metohije.
9. novembar
- - Pripadnici jedinica za specijalne operacije (JSO) RDB Srbije (crvene beretke) s dva transportera blokirali put ka Centru za obuku u Kuli protestvujuci protiv toga što su bili zloupotrebljeni u slucaju hapšenja brace Banovic koji su izruceni Haškom sudu. Posle neuspelih razgovora s premijerom Srbije protesti su 12. novembra doveli do blokade celog Centra i dela autoputa u Beogradu. Zatražena ostavka ministra policije Dušana Mihailovica.
12. novembar
- - Jugoslovenski viceadmiral u penziji Miodrag Jokic, optužen za ratne zlocine na podrucju Dubrovnika 1991, dobrovoljno se predao Haškom tribunalu.
- - Bivši komandant JSO, Milorad Ulemek Legija, koji je juce u beogradskom Okružnom sudu dao izjavu kao okrivljeni po tužbi Vuka Draškovica u slucaju Ibarska magistrala, rekao je da protest pripadnika JSO prati putem inostranih medija. - Ako je tacno ono što tvrde oficiri JSO da im je receno da hapse teške kriminalce, a ne bracu Banovic, bili su izmanipulisani. Povod ove blokade je hapšenje i izrucenje Hagu brace Banovic i ja ih podržavam - izjavio je Legija, naglašavajuci da sa JSO treba jasno da se upravlja bez lažnih naredenja. 'Bez obzira ko je dao nalog, Zakon o Hagu nije donet i ovi momci su bili obmanuti. Kada su hapsili Slobodana Miloševica nije bilo problema jer su imali jasan zadatak. Sada je nastao problem jer su zloupotrebljeni. '
13. novembar
- - SRJ primljena je kao posmatrac u Pokret nesvrstanih zemalja.
- - O pobuni Crvenih beretki - Blic: 'Gradani koji su se okupili davali su podršku pripadnicima JSO, a stanari iz okolnih zgrada donosili su im hranu i sokove. Jedna žena im je donela "milka" cokolada, porucujuci im da istraju do kraja. "Kriminalce u zatvor a ne da vode MUP", komentarisali su neki od prolaznika. Mnogi vozaci su kroz otvorene prozore automobila, uz zvuke sirena, vikali "Momci bravo, tako treba", pozdravljajuci ih sa tri podignuta prsta, na šta su im "crvene beretke" otpozdravljale. Žena zaposlena u obližnjoj firmi donela im je oko 13. 30 kafu uz komentar da "nije važna politicka pozadina", vec da ona, kao majka i žena, želi da pomogne pripadnicima JSO. Tokom dana veliki broj gradana došao je sa foto-aparatima i slikalo se sa specijalcima. Od prolaznika se mogao cuti i komentar da oni "primaju platu od 1.000 maraka, ali ih niko nije pitao kako im je bilo kada su dane provodili u rovovima i koliko su drugova izgubili". Tokom blokade došli su i predstavnici Udruženja porodica nestalih i kidnapovanih sa Kosova i Metohije i dali podršku specijalcima.'
14. novembar
- - Vlada Srbije smenila Gorana Petrovica sa mesta šefa Državne bezbednosti i na to mesto postavila Andreja Savica. Nakon smene umireni su protesti u JSO, koja je iz Državne bezbednosti prebacena pod direktnu nadležnost ministra unutrašnjih poslova.
16. novembar
- - Pariski klub otpisao 66 odsto duga SRJ, odnosno tri milijrade dolara od ukupno 4,56 milijardi koliko iznosi jugoslovenski dug.
17. novembar
- - Na Kosovu su održani parlamentarni izbori na kojima je pobedio Demokratski savez Kosova (DSK) Ibrahima Rugove osvojivši 45,6 odsto glasova, odnosno 47 poslanickih mesta. Srpska koalicija "Povratak" je osvojila 11,34 odsto glasova.
- - Protesti JSO odlukom da se ubuduce ove jedinice angažuju samo uz odobrenje vlade i uz obecanje da nijedan specijalac nece biti pozvan na odgovornost za ucešce u protestima.
19. novembar
- - Trgovanjem obveznicama stare devizne štednje na Beogradskoj berzi, na našem finansijskom tržištu je posle višedecenijske pauze obnovljen promet vrednosnim papirima stanovništva. Prva aukcija je u tehnološkom smislu bila uspešna dok je promet, kako se za pocetak moglo i ocekivati, bio skroman, potvrdio je na konferenciji za novinare Zoran Jeremic, direktor Beogradske berze.
21. novembar
- - Nedeljnik "Reporter" objavio je u najnovijem broju spisak 17 osoba, bivših i sadašnjih rukovodilaca MUP-a Srbije, protiv kojih Haški tribunal navodno sakuplja dokaze da su eventualno pocinili zlocine na Kosovu. Objavljen je i "spisak svedoka ili osumnjicenih, sigurnih ucesnika akcije na Kosovu iz sastava MUP-a Srbije", na kojem se nalazi 345 imena.
Decembar
2. decembar
- - Kucni aparati (kao što su štednjak, frižider, veš-mašina i TV aparat) koji se koriste u domacinstvima Srbije, prosecno su stari onoliko godina koliko traje kriza na našim prostorima: prosecna starost štednjaka je približno 12 godina, frižidera 13, veš-mašina 12 i TV aparata 9,5 godina - rezultati su istraživanja sprovedenog u periodu od 14. do 17. novembra 2001. Uradio ga je beogradski Centar za marketing istraživanja "Marten Board International" (licencni partner "British Market Research Bureau" iz Londona) u saradnji sa dnevnikom "Blic"
6. decembar
- - Predsednik Skupštine Srbije Dragan Maršicanin podneo je ostavku na mesto predsednika republickog parlamenta. Skupština Srbije izabrala je Natašu Micic, potpredsednicu republickog parlamenta, za predsednika Skupštine.
- - Jugoslovenska vlada ukinula je Savezni komitet za Kosovo i Metohiju a Saveznu upravu carina pripojila Saveznom ministarstvu finansija.
- - Bivši glavni i odgovorni urednik podgorickog lista "Dan" Vladislav Ašanin osudjen je na tri meseca zatvora zbog krivicnog dela klevete po privatnoj tužbi crnogorskog predsednika Mila Djukanovica. Ašanin je prethodno osudjen na pet meseci zatvora uslovno po tužbi biznismena Stanka Subotica Caneta.
7. decembar
- - Dvodnevna poseta predsednika Francuske Žaka Širaka SRJ.
11. decembar
- - Haški Tribunal odlucio da se bivšem predsedniku SRJ Slobodanu Miloševicu održe dva sudjenja, jedno za zlocine protiv covecnosti nad kosovskim Albancima, a drugo za zlocine protiv covecnosti u Hrvatskoj i genocid i druge zlocine u Bosni i Hercegovini.
- - Istraživanje sprovedeno u periodu od 10. do 17. novembra (Stratedžik marketing) na uzorku od 1.536 ispitanika pokazuje da se, godinu dana nakon promena u Srbiji, materijalni položaj poboljšao za petinu gradana (20 odsto); isti je za 35 odsto, a pogoršao se za 40 odsto. Nezadovoljstvo je prisutnije kod starijih (50 odsto), zatim kod onih srednjih godina (45 odsto) a najmanje kod mladih (30 odsto). Posmatrano po zanimanjima, prisutnije je kod penzionera (50 odsto), zaposlenih u proizvodnji (46 odsto) i poljoprivrednika (44 odsto). Procenat nezadovoljnih je i dalje veoma visok (40 odsto), ali u odnosu na istraživanje od pre pola godine, može se zakljuciti da se dešavaju pozitivne promene.
12. decembar
- - U skupštini Srbije usvojen je Zakon o radu kojim se na potpuno nove osnove postavljaju odnosi poslodavaca i radnika.
17. decembar
- - U Beogradu održani razgovori jugoslovenskih, srpskih i crnogorskih vlasti uz prisustvo Visokog predstavnika EU za spoljnu i bezbednosnu politiku Havijera Solane. Dogovoreno osnivanje ekspertskih timova za izradu zajednickog predloga o uredjenju buducih odnosa dve republike. Prvi zajednicki sastanak ekspertskih timova Srbije i Crne Gore održan je u Beogradu 24. decembra. Novi sastanak eksperata zakazan je za 27. decembar u Podgorici.
- - Ministarstvo za privatizaciju Srbije saopštilo je 17. decembra 2001. da su cetiri velike svetske kompanije za kupovinu 70 odsto kapitala tri srpske cementare podnele ukupno šest ponuda i najavilo da ce imena kupaca biti objavljena 28. decembra.
18. decembar
- - Tokom posete Sarajevu predsednika SRJ Vojislava Koštunice potpisan sporazum o unapredjenju i zaštiti investicija i sporazum o carinskoj saradnji i uzajamnoj pomoci dve zemlje.
19. decembar
- - Evropski sud za ljudska prava odbacio je u Strazburu tužbu koju su protiv 17 zemalja NATO-a podnele porodice i jedna preživela žrtva bombardovanja zgrade RTV Srbije, uz obrazloženje da SRJ nije clanica SE.
21. decembar
- - Americki Kongres usvojio je zakon kojim se najavljena pomoc Srbiji od 115 miliona dolara uslovljava potpunim ispunjavanjem medjunarodnih obaveza, pre svega u vezi sa punom saradnjom sa haškim Tribunalom.
23. decembar
- - Vrednost "potrošacke korpe" za cetvoroclano domacinstvo u novembru je, prema podacima Saveznog zavoda za statistiku, iznosila 12.067 dinara (tacno 400 maraka) i bila je 1,7 odsto veca nego u oktobru. Istovremeno je, prema kalkulacijama Vlade Srbije, prosecna plata bila oko 230 maraka.
26. decembar
- - Sa protesta Sindikata finansijskih organizacija ispred skupštine Srbije upucen je najvišem zakonodavnom telu u zemlji zahtev za smenu guvernera NBJ Mladjana Dinkica koji se optužuje za uništavanje bankarskog sistema po nalogu stranih finansijskih organizacija. Ovaj sindikat je od juna štrajkovao u više navrata zbog gašenja 18 banaka i otpuštanja oko 10.000 zaposlenih.