Hronologija događaja 2002. godine
Januar
4. januar
- - Stecajni postupak u cetiri velike srpske banke (Beobanci, Beogradskoj banci, Investbanci i Jugobanci) izazvao talas protesta zaposlenih u tim bankama. - Savezni ministar za finansije Jovan Rankovic podneo je ostavku 16. januara.
9. januar
- - SAD su ukinule sankcije na prodaju oružja SRJ uvedene u septembru 1991.
10. januar
- - Skupština Srbije odlucila da predstavnici nevladinih i studentskih organizacija, kao i udruženja gradjana ubuduce prisustvuju sednicama Skupštine Srbije. Istu odluku donela i vlada Srbije.
- - Jugoslovensko ministarstvo inostranih poslova saopštilo da je u 2001. godini oko 115.000 gradjana steklo jugoslovensko državljanstvo.
12. januar
- - Medjunarodni monetarni fond (MMF) odobrio SRJ sledecu tranšu stend baj kredita u iznosu od 63 miliona americkih dolara.
15. januar
- - Hrvatska proslavila desetogodišnjicu nezavisnosti. - Tim povodom šef hrvatske diplomatije Tonino Picula je izjavio da su vojne akcije Bljesak i Oluja u Krajini kao i izbori u januaru 2000. bili dogadjaji koji su obeležili prvih deset godina hrvatske države. - Anketa hrvatskog dnevnika "Vecernji list" je pokazala da više od polovine anketiranih gradjana smatra da su se "rat, okupacija i ljudske žrtve" isplatile, jer je postignuta nezavisnost te zemlje.
16. januar
- - Oba veca Savezne skupštine usvojila su Zakon o stranim ulaganjima.
21. januar
- - Generalni sekretar OUN imenovao je nemackog diplomatu Mihaila Štajnera za novog šefa Misije UN na Kosovu (UNMIK). - Povratak izbeglih i proteranih sa Kosova, Srba i Roma, jedan od najvažnijih ciljeva medjunarodne politike prema Kosovu, rekao je Štajner u prvoj izjavi nakon izbora na tu dužnost.
- - U periodu od 16. do 18. januara 2002. godine beogradski Centar za marketing istraživanja "Marten Board Internacional" u saradnji sa dnevnikom "Blic" sproveo je ispitivanje javnog mnjenja s ciljem da se utvrdi mišljenje naših gradana o radu pojedinih ministara iz Republicke vlade. Preko dve trecine gradana Srbije, njih 67 odsto, smatra da je potrebna rekonstrukcija Republicke vlade, dok 24 odsto zastupa stav da sadašnji sastav Vlade ne treba menjati. 2. Najveci deo gradana, njih 44 odsto, smatra da bi najvišu ocenu za svoj rad trebalo da dobije ministar Božidar Ðelic. Slede ministri Vladan Batic i Branislav Lecic sa po tri odsto ispitanika koji su rekli da bi ova dva ministra trebalo da dobiju najvišu ocenu, dok se za ministra Aleksandra Vlahovica opredelilo dva odsto ispitanika. Prema rezultatima ovog istraživanja, najveci deo gradana, tacnije njih 26 odsto, smatra da ministar Dušan Mihajlovic zaslužuje najnižu ocenu za svoj dosadašnji angažman u Republickoj vladi. Sledi ga ministar Batic, za koga je 14 odsto ispitanika izjavilo da bi trebalo da dobije najnižu ocenu za svoj rad u Vladi Srbije.
22. januar
- - Bosna i Hercegovina (BiH) postala punopravni clan Parlamentarne skupštine Saveta Evrope (SE).
23. januar
- - Skupština Srbije usvojila je u nacelu Predlog zakona o utvrdjivanju nadležnosti Autonomne Pokrajine Vojvodina, ciji je formalni predlagac vojvodjanska skupština.
- - Istraživanja podgorickog Centra za demokratiju i ljudska prava (CEDEM) i agencije "Damar" su pokazala da bi na referendumu ako bi bio raspisan u ovom mesecu 46,7 odsto gradjana glasalo za nezavisnu i medjunarodno priznatu Crnu Goru, dok bi njih 41,9 odsto bilo protiv.
26. januar
- - Glavni i odgovorni urednik nedeljnika "NIN-a" Stevan Nikšic osudjen je u Beogradu na pet meseci zatvora, uslovno na dve godine, zbog krivicnih dela klevete i uvrede po tužbi Alekse Djilasa, sina bivšeg komunistickog disidenta Milovana DJilasa.
28. januar
- - U Beogradu je održana prva, konstitutivna sednica Medjudržavne diplomatske komisije za utvrdjivanje granice i pripremu ugovora o državnoj granici izmedju SR Jugoslavije i Hrvatske.
30. januar
- - Bivši predsednik Srbije i SR Jugoslavije Slobodan Miloševic prvi put pred drugostepenim vecem Tribunala u Hagu. U polucasovnom govoru Miloševic zatražio od tog suda da mu omoguci da se brani sa slobode, uveravajuci sudije da "nece pobeci" i da ce "prisustvovati svim pretresima".
Februar
1. februar
- - U Haškom tribunalu saopšteno da ce sudjenje bivšem jugoslovenskom predsedniku Slobodanu Miloševicu poceti 12. februara, kao i da ce mu se suditi za sve zlocine za koje je optuzen na jedistvenom procesu.
7. februar
- - Predsednik Jugoslavije Vojislav Koštunica je u Vašingtonu prisustvovao tradicionalnom Molitvenom dorucku.
12. februar
- - Pred Tribunalom u Hagu pocelo je sudjenje bivšem predsedniku SRJ Slobodanu Miloševicu optuženom za genocid, zlocine protiv covecnosti i ratne zlocine na Kosovu, u Hrvatskoj i BiH. - U uvodnom izlaganju Glavni tužilac Haškog tribunala Karla del Ponte je pored ostalog izjavila da taj proces ima istorijski znacaj i najsnažnija je potvrda da "niko nije iznad zakona ili van domašaja pravde. "Milosevic je okrivljen kao pojedinac. Ni jednoj državi ili organizaciji se ne sudi ovde. Optužnice ne pripisuju kolektivnu krivicu citavom jednom narodu, istakla Del Ponteova. - Pocetak sudjenja okupio je oko 1.200 predstavnika medija iz celog sveta, a prenosile su ga sve važnije TV stanice u SRJ i svi TV centri u zemljama bivše Jugoslavije, osim Ljubljane. - Miloševic se na sudjenju brani sam pošto je odbio da angažuje advokata.
14. februar
- - Pred Tribunalom u Hagu bivši predsednik Srbije i SRJ Slobodan Miloševic zapoceo uvodnu rec odbrane prikazivanjem video materijala o sukobima na Kosovu i NATO bombardovanju SRJ.
- - Skupština Srbije usvojila je Zakon o lokalnoj samoupravi, kojim se daju šira ovlašcenja lokalnim organima vlasti i uvodi novi nacin izbora opštinskih i gradskih funkcionera.
18. februar
- - Pred Tribunalom u Hagu poceo dokazni postupak na sudjenju bivšem predsedniku Srbije i SRJ Slobodanu Miloševicu. Prvi svedok odbrane poslanik u Skupštini Kosova i bivši albanski partijski funkcioner Mahmut Bakali. - Dokazni postupak po optužnici za zlocine na Kosovu završen je 13. septembra, a tokom njegovog trajanja Tužilaštvo je izvelo 145 svedoka, od kojih su najbrojniji bili svedoci albanske nacionalnosti, zatim stranci, zašticeni svedoci i insajderi. - Sudjenje je više puta prekidano zbog zdravstvenog stanja optuženog.
22. februar
- - Generalni sekretar UN Kofi Anan potvrdio validnost sporazuma Makedonije i Jugoslavije o medjudržavnoj granici. Tri dana kasnije Savet bezbednosti UN je podržao granicni sporazum izmedju SR Jugoslavije i Makedonije, ciju su validnost nedavnim izjavama predstavnici Kfora i UNMIK-a doveli u pitanje. - Zvanicnici tih medjunarodnih organizacija na Kosovu saopstili da ce poštovati sporazum o granicnoj liniji Jugoslavije i Makedonije koji su dve zemlje potpisale u februru 2001.
26. februar
- - Oba doma jugoslovenskog parlamenta usvojila su Zakon o zaštiti nacionalnih manjina. - Romi dobili status nacionalne manjine.
- - Oba veca Savezne skupštine usvojila su Sporazum SRJ sa Pariskim klubom o otpisu 66 odsto jugoslovenskog duga ovom klubu država poverilaca.
- - Skupština Srbije usvojila je Izmene krivicnog zakona, kojima je ukinuta smrtna kazna i zamenjena kaznom zatvora od 40 godina.
27. februar
- - Odlukom predsednika SRJ o racionalizaciji i delimicnoj reorganizaciji VJ prestale da postoje komande armija ratnog vazduhoplovstva i protivazdušne odbrane i ratne mornarice, kao i Komanda Druge armije VJ u Nišu.
- - Kupovna moc stanovništva u januaru realno je smanjena za oko 22 odsto u odnosu na prethodni mesec, što je izuzetno veliki pad, ocenili su juce predstavnici Instituta za tržišna istraživanja. Prosecne zarade i penzije u Srbiji vrlo su niske i ne mogu da pokriju potrebe standardne potrošacke korpe hrane i pica - izjavio je na konferenciji za novinare saradnik IZIT-a Tomislav Milisavljevic.
Prema njegovim recima, za podmirivanje troškova potrošacke korpe u januaru trebalo je 1,5 prosecnih neto zarada ili 1,8 prosecnih penzija u Srbiji. Prosecna neto zarada zaposlenih sa toplim obrokom i regresom u Srbiji januaru je bila 7.435 dinara, što je nominalno za oko 12 odsto manje u odnosu na prethodni mesec.
28. februar
- - Predstavnici NATO-a su u Briselu saopštili da tokom opšežne akcije Sfora na podrucju Celebica (BiH) na granici sa Crnom Gorom, nije pronadjen i uhapsen bivši lider bosanskih Srba i haški optuženik Radovan Karadžic. U dve odvojene akcije Sfora u tom podrucju pronadjeno je i zaplenjeno oružje.
Mart
1. mart
- - Vlada RS saopštila da ce svi optuženi pred Tribunalom u Hagu, ukoliko se dobrovoljno predaju u narednih mesec dana, dobiti garancije te vlade za odbranu sa slobode.
- - "Zelena karta" jugoslovenskih osiguravajucih kuca pocinje da važi na teritoriji svih zemalja Evropske unije. Pored ovih zemalja, karta važi i na teritoriji još 27 zemalja koje su clanice Medunarodnog biroa "zelene karte"- Predstavnici Trgovinskog suda u pratnji policije ušli su juce u podnevnim satima u prostorije Kompanije "Mobtel".
5. mart
- - U redovnom godišnjem izveštaju o stanju ljudskih prava u svetu, Stejt departmenta ocenjeno da je u Srbiji na tom polju ostvaren znacajan napredak u odnosu na stanje pod režimom Slobodana Miloševica, ali da i dalje ostaju "ozbiljni problemi".
7. mart
- - Visoki komesar OEBS-a za nacionalne manjine Rolf Ekeus pohvalio je jugoslovenski Zakon o manjinama, kojim su Romi dobili status nacionalne manjine.
- - Predsedništvo DOS-a vecinom glasova podržalo predlog saveznog zakona o saradnji sa Haškim tribunalom, koji tehnicki predvidja izrucenje jugoslovenskih državljana na republickom nivou. Predstavnik DŠ bio uzdržan.
8. mart
- - Radio-televizija Srbije (RTS) posle cetiri nedelje obustavila direktan prenos sudjenja Miloševicu u Hagu. - Ispred RTS-a oko stotinak pristalica SPS zahtevalo nastavak prenosa sudjenja njihovom lideru.
14. mart
- - U Beogradu potpisan Sporazum "Polazne osnove za preuredjenje odnosa Srbije i Crne Gore". Sporazum su potpisali predsednik SRJ Vojislav Koštunica, predsednik Crne Gore Milo Djukanovic, potpredsednik Savezne vlade Miroljub Labus, premijeri te dve republike Zoran Djindjic i Filip Vujanovic i visoki predstavnik EU Havijer Solana. Prema tom sporazumu naziv buduce državne zajednice je Srbija i Crna Gora.
- - Pripadnici Sluzbe bezbednosti Vojske Jugoslavije (VJ) priveli su potpredsednika republicke vlade i predsednika Pokreta za demokratsku Srbiju (PDP) Momcila Perišica, potpukovnika Miodraga Sekulica, pripadnika saveznog MUP-a Vladimira Vlajkovica i službenika americke ambasade u Beogradu Džona Dejvida Nejbora. - Jugoslovenki državljani su osumnjiceni za špijunažu i odavanje vojne tajne. - Oni su pušteni nakon saslušanja u Vojnom sudu. - SAD uložile usmeni protest zbog hapšenja americkog državljanina. - Pet dana kasnije Perišic je podneo ostavku na potpredsednicku funkciju u republickoj vladi. Vojno tužilaštvo je protiv Perišica podiglo optužnicu 30. septembra za krivicno delo špijunaže.
18. mart
- - Na Gradskom groblju u Novom Sadu ekshumirano 12 nepoznatih (NN) osoba, za koja se osnovano sumnja da su žrtve rata u Hrvatskoj, cija su tela 1991. i 1992. otkrivena u Dunavu. Ekshumirana tela predata su Hrvatskoj.
22. mart
- - Medjunarodni monetarni fond (MMF) odobrio Jugoslaviji kredit od 800 miliona dolara.
25. mart
- - Vrhovni savet odbrane (VSO) podržao je inicijativu Savezne vlade o pristupanju SRJ programu "Partnerstvo za mir".
27. mart
- - Evropski sud za ljudska prava odbacio je tužbu bivšeg predsednika SRJ Slobodana Miloševica protiv Holandije zbog navodnog kršenja njegovih ljudskih prava, jer je "nezakonito" izrucen Tribunalu u Hagu.
- - Vlada Srbije je donela novu Uredbu o saradnji sa Haškim tribunalom, koja ce se primenjivati do donošenja Zakona o saradnji sa tim sudom.
April
1. april
- - U Srbiji poceo popis stanovništva koji ce trajati do 15. aprila, a popis interno raseljenih lica na jugu Srbije do 25. aprila.
3. april
- - Predstavnici vlasti u Beogradu i šef UNMIK-a Mihael Štajner potpisali su sporazum na osnovu koga ce Srbi koji se nalaze u zatvorima na Kosovu biti premešteni u zatvore u užoj Srbiji,
8. april
Okružni javni tužilac u Prokuplju podigao optužnicu protiv Saše Cvijana i Dejana Demirovica koji su osumnjiceni za ratne zlocine u Podujevu u martu 1999. protiv civila albanske nacionalnosti. To je druga optužnica za ratne zlocine pred domacim sudom.
- - Vecina gradana Srbije smatra da Milana Milutinovica, Nikolu Šainovica i Vlajka Stojiljkovica treba izruciti Tribunalu u Hagu, bilo bezuslovno, bilo zbog toga da bi se izbegle nove sankcije medunarodne zajednice - rekao je Srbobran Brankovic, direktor agencije "Medijum indeks internešenel" u okviru pres kluba "Izlaz iz haškog lavirinta" održanog u "Medija centru".Kada se isto pitanje postavljalo u odnosu na generala Ratka Mladica i lidera bosanskih Srba Radovana Karadžica, Brankovic iznosi drugacije podatke:
"Oko 18 odsto ispitanika smatra da treba izruciti Mladica u svakom slucaju, 15 odsto smatra da ga treba izruciti kako bi se izbegle sankcije, a 41odsto smatra da ga ne bi trebalo izruciti bez obzira na sankcije. Ista situacija je i sa Karadžicem."
10. april
- - U Skupštini SRJ usvojen Zakon o saradnji SRJ sa Haškim tribunalom koji podrazumeva izrucenje jugoslovenskih državljana optuženih za ratne zlocine tom sudu.
- - Tribunal u Hagu je u nedostatku dokaza povukao optužnicu za ratne zlocine u logoru Kareterm (RS) 1992. protiv Nenada Banovica, koji je odmah pušten na slobodu. Braca Banovic su uhapšena 8. novembra 2001. na pijaci u Obrenovcu i isporucena tom sudu.
11. april
- - Bivši ministar unutrašnjih poslova Srbije Vlajko Stoiljkovic izvršio je samoubistvo na ulazu u Skupštinu SRJ.
12. april
- - Jugoslovenski ministar za rad, zdravstvo i socijalnu politiku Miodrag Kovac izvršio je samoubistvo u Madridu, gde je službeno boravio.
14. april
- - Odlukom Glavnog odbora SPS Branislav Ivkovic iskljucen iz stranke.
15. april
- - Centar Beograda i Novog Sada oblepljen plakatima s likom bivšeg lidera bosanskih Srba i haškog optuženika Radovana Karadžica.
17. april
- - Savezna vlada pozvala je 23 osobe koje je Haški tribunal optužio za ratne zlocine, od kojih su 10 jugoslovenski državljani, da se dobrovoljno predaju tom sudu. Pozivu jugoslovenskih vlasti odazvali su se: Dragoljub Ojdanic, Milan Martic, Mile Mrkšic, Nikola Šainovic, Vladimir Kovacevic i Momcilo Gruban.
19. april
- - Crnogorski premijer Filip Vujanovic podneo je ostavku.
21. april
- - U Beogradu održan Kongres ujedinjenja Socijaldemokratske unije (SDU) i otcepljenog krila Socijaldemokratije (SD) u novu stranku pod nazivom Socijaldemokratska partija (SDP). U novoj partiji lideri ujedinjenih partija Žarko Korac i Slobodan Orlic postali kopredsednici.
23. april
- - Jednodnevna poseta hrvatskog šefa diplomatije Tonina Picule Beogradu.
- - Beogradski "Nedeljni telegraf" objavio pismo bivšeg predsednika Republike Srpske (RS) i haškog optuženika za ratne zlocine tokom rata u BiH Radovana Karadžica, u kojem porucuje da ne prihvata apele za predaju tom sudu, jer je "nelegalan".
25. april
- - Penzionisani general VJ Dragoljub Ojdanic se dobrovoljno predao Haškom tribunalu, pred kojim je optužen za zlocine protiv covecnosti nad kosovskim Albancima od januara do juna 1999. godine.
28. april
- - Na štandu izdavacke kuce "Igam" iz Beograda na sajmu knjiga u Novom Sadu predstavljena knjiga bivšeg predsednika RS i haškog optuženika Radovana Karadžica pod nazivom "Sit ovacija".
- - Više od polovine gradana Srbije je za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora, ali nijedna partija ili koalicija na tim izborima ne bi mogla da racuna na apsolutnu izbornu pobedu - jedan je od zakljucaka istraživanja Centra za politikološka istraživanja koje je do 20. do 25. aprila sprovedeno na teritoriji Srbije na uzorku od 1.300 punoletnih ispitanika. Gradani Srbije, prema ovom istaživanju, najviše poverenja imaju u predsednika SRJ Vojislava Koštunicu - to je stav 31,6 odsto ispitanika. Na drugom mestu je premijer Srbije Zoran Ðindic, kome veruje svaki deseti od sto anketiranih gradana, a na trecem potpredsednik Savezne vlade Miroljub Labus sa 7, 7 odsto podrške.
29. april
- - DHSS zapocela jednomesecnu kampanju prikupljanja potpisa za gradjansku inicijativu o referendumu za samostalnu Srbiju pod nazivom "Narod se pita", tokom koje je prikupljeno 200.000 potpisa, koje je ta partija predala Skupštini Srbije.
- - Polovina zaposlenih u Srbiji svoj život ocenjuje kao nepodnošljiv ili teško podnošljiv, a tek svaki 11. smatra da dobro živi, pokazalo je istraživanje "Kako preživeti tranziciju", Centra za socijalne i demokratske studije predstvaljeno juce u Savezu sindikata Srbije.
30. april
- - Skupština opštine Novi Pazar odlucila je da se na teritoriji te opštine ubuduce uvede, pored srpskog jezika i cirilicnog pisma, i bosanski jezik i latinicno pismo, "kao jezik i pismo bošnjackog naroda".
Maj
2. maj
- - Bivši potpredsednik Savezne vlade Nikola Šainovic, koga je Haški tribunal optužio za ratne zlocine na Kosovu i bosanski Srbin Momcilo Gruban, nakon dobrovoljne predaje doputovali u Hag.
3. maj
- - Predsednik Kosova Ibrahim Rugova svedocio je pred Haškim tribunalom na sudjenju bivšem predsedniku SRJ Slobodanu Miloševicu, optuženom za zlocine protiv covecnosti na Kosovu, 1999. godine.
8. maj
- - SRJ je izabrana za novog clana Izvršnog odbora (IO) Visokog komesarijata za izbeglice Ujedinjenih nacija (UNHCR).
9. maj
- - Okružni sud u Beogradu naložio je policiji pronalaženje i privodjenje 17 okrivljenih za koje su dostavljene optužnice Tribunala u Hagu.
15. maj
- - Bivši predsednik samoproglašene Republike Srpska Krajina (RSK) Milan Martic i nekadašnji komandant Gardijske brigade JNA Milan Mrkšic, nakon dobrovoljne predaje isporuceni Haškom tribunalu.
- - Narodna banka Jugoslavije (NBJ) saopštila da je dinar postao konvertibilan u svim tekucim transakcijama sa inostranstvom, po prvi put od 1946, kada je bivša Jugoslavija postala clan MMF.
21. maj
- - Americki državni sekretar Kolin Pauel saopštio je da su SAD odlucile da deblokiraju ekonomsku pomoc SR Jugoslaviji.
23. maj
- - Šef UNMIK-a Mihael Štajner poništio je i proglasio nevažecom rezoluciju albanskih poslanika u Skupštini Kosova o teritorijalnoj celovitosti pokrajine, deset minuta po usvajanju, a kojom se negira sporazum o razgranicenju SRJ i Makedonije.
24. maj
- - Vlada SRJ odlucila da gradjani Hrvatske u periodu juni-septembar u SRJ ulaze sa turistickom propusnicom.
- - Predsedništvo DOS-a odlucilo je da zameni 50 poslanika u Skupštini Srbije koji su od 19. februara bili najneredovniji na skupštinskim sednicama i tako otkloni blokadu rada parlamenta.
27. maj
- - Britanac Pedi Ešdaun preuzeo je dužnost visokog predstavnika medjunarodne zajednice u BiH od Austrijanca Volfganga Petrica, koji je na toj funckiji proveo tri godine.
29. maj
- - Predstavnici DSS podneli su ostavke na clanstvo u upravnim odborima, javnih preduzeca u koje ih je imenovala Vlada Srbije i ostavke na mesta nacelnika okruga.
31. maj
- - Skupština SRJ usvojila je Sporazum o buducim odnosima Srbije i Crne Gore, koji je potpisan 14. marta, i odredila predstavnike Skupštine u komisiji za izradu ustavne povelje.
Jun
1. jun
- - Na Devetom tradicionalnom susretu predsednika srednjoevropskih država održanom na Brdu kod Kranja (Slovenija) predsednici SRJ i Hrvatske Vojislav Koštunica i Stjepan Mesic potpisali su zajednicku izjavu u kojoj su konstatovali napredak u odnosima dve zemlje i izrazili želju da se taj proces i dalje unapredjuje i ubrzava.
4. jun
- - Uhapšen bosanski Srbin Dragoljub Dragicevic koga domace pravosudje tereti za otmicu 17 Muslimana u Sjeverinu u oktobru 1992. i sproveden u okružni zatvor u Beogradu.
- - Oba veca Skupštine SRJ usvojila su Zakon o amnestiji na jugu Srbije, koji se odnosi na jugoslovenske državljane osumnjicene da su ucestvovali u teroristickim aktivnostima od 1. januara 1999. godine do 31. maja 2001. godine.
7. jun
- - DSS je predstavila svoju Vladu u senci ciji je predsednik Dragan Maršicanin.
10. jun
- - U Beogradu je ubijen pomocnik nacelnika Resora javne bezbednosti MUP-a Srbije, general-major Boško Buha.
11. jun
- - Administrativni odbor Skupštine Srbije prihvatio je 13 ostavki poslanika DOS-a i odlucio da prestaju mandati 21 poslanika DSS, zbog neredovnog ucešca u radu parlamenta.
- - U Okružnom sudu u Prokuplju pocelo je sudjenje bivšem rezervisti VJ Ivanu Nikolicu, koga optužnica tereti za ratni zlocin nad civilnim stanovništvom na Kosovu 1999. To je prvo sudjenje za ratne zlocine pred jednim civilnim sudom u SRJ. Nikolic je 8. jula osudjen na osam godina zatvora zbog ubistva dva albanska civila.
14. jun
- - Šef UNMIK-a na Kosovu Mihael Štajner potpisao je dve uredbe koje ce omoguciti privatizaciju društvenih preduzeca na Kosovu.
- - Na Novom groblju u Novom Sadu završena ekshumacija 48 tela, od cega je 13 tela osoba iz istocne Slavonije preuzela Hrvatska.
- - U Beogradu je pocela sa radom prva decja televizija "Hepi TV".
17. jun
- - U Batajnici otpocela je ekshumacija i obdukcija leševa za koje se veruje da su Albanci cija su tela tu dovezena nakon NATO intervencije na Kosovu 1999.
18. jun
- - Dvodnevna poseta premijera Slovenije Janeza Drnovšeka SRJ. To je prva poseta jednog visokog funkcionera te države nakon raspada bivše Jugoslavije, pre više od deset godina.
- - Ministar rudarstva i energetike u Vladi Srije Goran Novakovic podneo je ostavku. Za novog minsitra izabrana je Kori Udovicki.
19. jun
- - Prva rekonstrukcija Vlade Srbije. Za potpredsednika izabran Miodrag Isakov, za ministra zdravlja Tomica Milosavljevic, za ministra lokalne samouprave Rodoljub Šabic, za ministra za zaštitu životne sredine Andjelka Mihajlov i za ministra za rudarstvo i energetiku Kori Udovicki.
21. jun
- - Okružni sud u Beogradu osudio je bivšeg direktora Radio-televizije Srbije (RTS) Dragoljuba Milanovica na deset godina zatvora zbog krivicnog dela protiv opšte bezbednosti, sa smrtonosnim posledicama za 16 ljudi, kao i zbog zloupotrebe u privredi.
Milanovic je pušten na slobodu do kraja žalbenog postupka. Radnici RTS su poginuli tokom NATO bombardovanja te televizije 23. aprila 1999.
24. jun
- - Ukazom Predsednika SRJ Vojislava Koštunice smenjen je nacelnik Generalštaba VJ Nebojša Pavkovic. Za zastupnika nacelnika Generalštaba VJ postavljen je general-potpukovnik Branko Krga.
26. jun
- - Pretresno vece Haškog tribunala odlucilo je da se jedan od najbližih saradnika bivšeg predsednika Srbije i SRJ Nikola Šainovic i bivši nacelnik Generalštaba VJ, general Dragoljub Ojdanic, optuženi za ratne zlocine na Kosovu, privremeno puste na slobodu. - Tužilaštvo se usprotivilo takvoj odluci Veca i oni se i dalje nalaze u haškom zatvoru.
27. jun
- - Skupština Vojvodine utvrdila je juce grb Vojvodine, kao istorijsko znamenje pokrajine. Grb ce biti korišcen u protokolarne svrhe.
Jul
1. jul
- - Oba veca Skupštine SRJ usvojila su Sporazum o sukcesiji sa zemljama bivše SFRJ.
8. jul
- - U Beogradu je predstavljena knjiga pesama za decu pod nazivom "Ima cuda, nema cuda", ciji je autor bivši lider bosanskih Srba i haški optuženik Radovan Karadžic.
12. jul
- - U Beogradu je pocela rad Komisija za izradu Ustavne povelje buduce zajednice Srbije i Crne Gore.
15. jul
- - U Srbiji i Crnoj Gori pocela je registracija raseljenih lica sa Kosova i Metohije za oktobarske lokalne izbore u toj pokrajini, koja je trajala do 18. avgusta.
18. jul
- - Skupština Srbije usvojila je zakone o radio-difuziji, o borbi protiv organizovanog kriminala i mafije, kao i zakon kojim se Resor državne bezbednosti (RDB) MUP-a Srbije transformiše u samostalnu Bezbednosno-informativnu agenciju (BIA).
- - Predsednica Skupštine Srbije Nataša Micic raspisala je izbore za predsednika Srbije za 29. septembar.
- - Prosecna zarada bez poreza i doprinosa u junu je u Srbiji bila 8.993 dinara (nešto manje od 150 evra), što je realno za 3,74 odsto više nego u maju, a nominalno za 4,15 odsto, saopštio je Republicki zavod za statistiku. U privredi je vrednost neto zarade bila 8.639, a u vanprivredi 10.068 dinara.
22. jul
- - Šest poslovnih banaka obezbedice tokom ove godine 60 miliona evra za kreditiranje domacih fizickih i pravnih lica zainteresovanih za kupovinu nekog od 1.000 malih i srednjih društvenih preduzeca - receno je na jucerašnjoj konferenciji za štampu u Vladi Srbije.
23. jul
- - Juce je u Novom Sadu potpisan ugovor o obnovi Mosta slobode, vredan 40 miliona evra, izmedu Skupštine grada Novog Sada, izvodaca radova nemacke firme "Dilindžer" i Evropske agencije za rekonstrukciju. Radovi pocinju u septembru nakon što Dunav bude kompletno ocišcen od srušenih mostova, a završetak obnove planiran je 2004. godine.
- - Raspon prosecnih neto zarada na nivou opština u Srbiji u junu je iznosio 1:14,45, a napravili su ga zaposleni u Beocinu sa prošecnim primanjima od 26.407 dinara (434,3 evra) i Dimitrovgradu sa 1.827 dinara (30 evra). Iz podataka Republickog zavoda za statistiku proizlazi da su, posle Beocina, najvece prosecne plate bile u Lazarevcu 15.016 dinara, zatim u Vrbasu 13.997, Kanjiži 13.943 i u Lajkovcu 13.123 dinara. Najniže neto zarade, posle Dimitrovgrada, imale su opštine Ivanjica 2.546 dinara, Lebane 2.756, Bela Palanka 3.181 i Svrljig 3.495 dinara. Prosecna plata u Srbiji iznosila je 8.993 dinara, a na nivou gradova: Beograd 10.938, Novi Sad 11.464 i Niš 8.139 dinara.
25. jul
- - Gradani Srbije su, prema zvanicnoj statistici, juna ove u odnosu na jun prošle godine morali da potroše 16,7 odsto više novca za kupovinu prehrambenih proizvoda iz potrošacke korpe. Istovremeno, prosecan racun, odnosno prosecna kupovina u velikim trgovinskim lancima bio je u junu 150 dinara (2,5 evra). To je za 10 dinara ili sedam odsto više od prošle godine prosecnih 140 dinara po racunu, odnosno kupovini. Trgovci iz Beograda, Novog Sada i Niša se slažu u oceni da kupovna moc pada i sadašnju prosecnu letnju kupovinu opisuju u cetiri proizvoda "hleb, mleko, pivo i mleveno meso".
26. jul
- - U Haškom tribunalu je saopšteno da je penzionisani jugoslovenski admiral Milan Zec oslobodjen optužbi za ratne zlocine u okolini Dubrovnika, 1991. godine.
- - Demohrišcanska stranka Srbije juce je predala Skupštini Srbije inicijativu za raspisivanje referenduma sa referendumskim pitanjem "da li ste za samostalnu Srbiju", potkrepljenu sa 200.000 overenih potpisa gradana Srbije.
27. jul
- - Predsedništvo DOS-a je na sednici u Novom Sadu odlucilo da Demokratsku stranku Srbije (DSS) iskljuci iz vladajuce koalicije.
28. jul
- - Održani vanredni lokalni izbori u opštinama Bujanovac, Preševo i Medvedja, na jugu Srbije.
29. jul
- - Pogranicni incident izmedju SRJ i Hrvatske na dunavskom ostrvcetu Šarengradska ada, koje je bilo u sastavu Hrvatske do 1991.
30. jul
- - Predsednici beogradskih sudova ocenili su da su izmene zakona iz oblasti pravosuda obavljene bez konsultacije s pravosudem, "na brzinu, ciljno, bez sagledavanja posledica i predstavljaju veliki korak nazad u zapocetoj reformi pravosuda, pre svega sa stanovišta realizacije ustavnog principa nezavisnosti i samostalnosti sudova".Pojedine izmene prouzrokovace nesagledive negativne posledice u radu sudova u konkretnim predmetima, a neka rešenja nisu u saglasnosti sa Ustavom Republike Srbije, istice se u saopštenju sa sastanka predsednika 21 okružnog suda, 13 trgovinskih sudova i šest opštinskih sudova sa podrucja Okružnog suda u Beogradu, održanom u Vrhovnom sudu Srbije s predsednikom Višeg trgovinskog suda u Beogradu i Vrhovnog suda Srbije.
31. jul
- - Predstavnici vlada SR Jugoslavije i Srbije potpisali su sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj ugovor o zajmu vrednom 76 miliona evra za obnovu važnijih saobracajnica u Srbiji. Ugovor o zajmu potpisan je na 15 godina, s pocekom od cetiri godine i godišnjom kamatoma od 4,4 odsto.
Avgust
1. avgust
- - Predsednik SRJ Vojislav Koštunica i potpredsednik Savezne vlade Miroljub Labus osvojili bi na predsednickim izborima u Srbiji isti procenat glasova, po 22 odsto, pokazalo je istraživanje agencije "Strateški marketing". Istraživanje je sprovedeno terenskom anketom od 14. do 20. jula na uzorku od 1.574 ispitanika u 60 opština u Srbiji.
3. avgust
- - Predsednik Vlade Srbije Zoran Djindjic je u Pragu (Ceška) primio nagradu Fondacije Vaclav Polak za doprinos razvoju demokratije u Srbiji.
4. avgust
- - Srpski ministar za privatizaciju Aleksandar Vlahovic izjavio je da je plan privatizacije za ovu godinu u potpunosti ispunjen i da je ostvareno 20 odsto prihoda više nego što je planirano. Vlahovic je istakao da je namera da do "kraja ove godine imamo najmanje 1.000 malih i srednjih preduzeca koja ce biti u potpunosti privatizovana".
6. avgust
- - Kompanija "Medijum Indeks - Galup Intenacional" sprovela je istraživanje o startnim pozicijama Vojislava Koštunice i Miroljuba Labusa, dvojice najvecih kandidata pred predsednicke izbore. Istraživanje je sprovedeno na slucajnom uzorku od 1.100 punoletnih gradana Srbije bez Kosova. Terenski deo istraživanja sproveden je od 21. do 28. jula. Medu potencijalnim biracima Vojislava Koštunice i Miroljuba Labusa, dvojice glavnih kandidata pred predstojece predsednicke izbore u Srbiji, nema razlike u politickim prioritetima. Pitanja životnog standarda, visina plata, penzija, cena... apsolutni su prioritet Labusovih biraca. Na pitanje koji je najvažniji problem na cijem rešavanju bi trebalo najpre raditi, 69 odsto na prvo mesto stavlja upravo te probleme. Kriminal i korupciju na prvo mesto stavlja svaki deseti pripadnik ove grupe, a politicki sukob u zemlji osam odsto.
7. avgust
- - U prvih pet meseci ove godine u registar Saveznog ministarstva za ekonomske odnose sa inostranstvom upisana su 63 predstavništva stranih firmi, pa je sada ukupno registrovano 2.046 firmi. U informaciji tog ministarstva navodi se da je najveci broj predstavništava registrovan na zahtev firmi iz Austrije (248), Nemacke (173), Italije (131), Švajcarske (132), Madarske (119), Bugarske (111), SAD (100) i Velike Britanije (80).
U stranim predstavništvima u Jugoslaviji ukupno su zaposlena 5.742 radnika, a najviše u delatnostima prometa farmaceutskih proizvoda, medicinske opreme i poljoprivredno-prehrambenih proizvoda.
9. avgust
- - Ministrastvo pravde saopštilo je da je pocela isplata povecanih plata za zaposlene u pravosudu, odnosno da je ispunjeno cuveno obecanje o platama od hiljadu maraka za sudije.
12. avgust
- - Haški optuženik i predsednik SPS-a Slobodan Miloševic predložio je lidera SRS-a Vojislava Šešelja za zajednickog kandidata opozicionih patriotskih snaga. Glavni odbor SPS-a odbacio je taj predlog i odlucio da njen kandidat bude Velimir Bata Živojinovic.
17. avgust
- - Vecina stranaka clanica DOS-a podržala je kandidaturu Miroljuba Labusa za predsednika Srbije.
27. avgust
- - Za izdavanje lekova koji spadaju u opojne droge ili sadrže psihotropne supstance (tu spadaju i sedativi - "bensedin", "bromazepam") bez duplog ili bez ikakvog recepta, najnovija uredba Savezne vlade ("Sl.list SRJ", br.16/94), u okviru Krivicnog zakona (cl.245) predvida kaznu od tri do pet godina zatvora.
30. avgust
- - Za pokrivanje prosecne potrošacke korpe u julu je bilo potrebno izdvojiti 1,71 prosecnu zaradu, što je znatno manje nego u decembru prošle godine kada je za istu svrhu trebalo 1,93 prosecne plate. Ovaj podatak kao i pozitivna kretanja u prvih šest meseci pokazuju da kupovna moc stanovništva u Srbiji raste, izjavio je srpski ministar trgovine Slobodan Milosavljevic, ocenjujuci da "smo blizu cilja za ovu godinu da se sa jednom prosecnom platom pokrije minimalna potrošacka korpa".
Septembar
4. septembar
- - Poslednje istraživanje javnog mnjenja vezano za rejting predsednickih kandidata pred predstojece izbore u Srbiji pokazalo je najveci porast popularnosti lidera SRS Vojislava Šešelja - rekao je direktor "Stratedžik marketinga" Srdan Bogosavljevic. Trenutni trend je blagi rast rejtinga Koštunice od isticanja kandidature, dok Labus stagnira i pored ocekivanja da ce mu popularnost porasti sa pocetkom kampanje
8. septembar
- - Na svetskom prvenstvu u košarci u Indijanapolisu (SAD) Jugoslavija po drugi put postala prvak sveta.
12. septembar
- - Deo štediša "Dafiment banke" koja je u stecaju od danas su na preko 300 šaltera u 39 gradova u kojima "Nacionalna štedionica" ima svoje filijale i ekspoziture, mogli da podignu prvu ratu stare devizne štednje u iznosu od 280 evra.
16. septembar
- - Na Novom groblju u Sremskoj Mitrovici pocela je ekshumacija posmrtnih ostataka NN osoba cija su tela u periodu od 1991. do 1995. sa ratnih podrucja doplovila Savom na podrucje sremsko-mitrovacke opštine.
17. septembar
- - Fizicki obim jugoslovenske industrijske proizvodnje u avgustu ove godine za 2,9 odsto je niži nego u julu, a za 0,8 odsto viši nego u avgustu prošle godine - saopštio je Savezni zavod za statistiku. Fizicki obim industrijske proizvodnje od januara do avgusta ove godine viši je od fizickog obima industrijske proizvodnje iz istog perioda prošle godine za 0,1 odsto. U Crnoj Gori je u istom uporednom periodu industrijska proizvodnja smanjena za 5,1 odsto, a u Srbiji povecana za 0,4 odsto.
20. septembar
- - Prema podacima Republickog zavoda za tržište rada, u Srbiji je za prvih osam meseci ove godine bez posla ostalo nešto više od 200.000 radnika, za oko 25.000 više nego u istom razdoblju prošle godine.
- - Prema podacima Ministarstva prosvete Republike Srbije, ukupno 10.313 srednjoškolaca iz centralne Srbije ponavljalo je razred u školskoj 2001. godini. S obzirom na to da školovanje svakog ucenika po godini košta 284 evra, Republika zbog toga svake godine gubi oko tri miliona evra. Racunica još više raste kada se dodaju i ponavljaci iz Vojvodine, kojih prošle godine bilo 4.240 - kaže za "Blic" pomocnik republickog ministra prosvete za srednje obrazovanje Refik Šecibovic. "Najviše daka ponavlja u mašinskim školama, školama za obradu metala, zatim u elektrotehnickim i trgovackim, ugostiteljskim i turistickim školama. Tek onda idu gimnazijalci."
25. septembar
- - Vršilac dužnosti saveznog ministra finansija Veroljub Dugalic izjavio je da je ukupna zaduženost Jugoslavije 8,598 milijardi dolara i da su njeni dugovi od oktobra 2000. smanjeni. Ukupan dug Jugoslavije u oktobru 2000. godine bio je 12,2 milijarde dolara, dok je država garantovala za 11,6 milijardi dolara duga.
29. septembar
- - Održani predsednicki izbori u Srbiji. Kandidat DŠ-a Vojislav Koštunica i kandidat grupe gradjana Miroljub Labus ušli su u drugi krug. Koštunici Beograd i uža Srbija, Labus trijumfovao u Vojvodini
30. septembar
- - Vojno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv bivšeg potpredsednika Vlade Srbije i lidera Pokreta za demokratsku Srbiju (PDP) Momcila Perišica za krivicno delo špijunaže. To Tužilaštvo je 24. decembra odbacilo optužnicu za špijunažu protiv Perišica, jer se pozvao na imunitet saveznog poslanika.
Oktobar
1. oktobar
- - Spoljnotrgovinski deficit SRJ bio je u avgustu 280 miliona dolara, pokazuju najnoviji podaci SZS. U tom periodu izvoz je bio vredan 187 miliona dolara i za 25,5 odsto je bio veci u odnosu na avgust 2001. godine, dok je uvoz od 467 miliona dolara bio veci za 36,8 odsto. Pokrivenost uvoza izvozom u avgustu bila je 40,1 odsto, dok je istog meseca prošle godine bila 43,7 odsto. Spoljnotrgovinski deficit SRJ u periodu januar-avgust bio je oko 2,4 milijarde dolara, pri cemu je uvoz bio vredan 3,8 milijarde dolara, a izvoz 1,4 milijarde dolara. Srbija je ostvarila izvoz vredan 1,3 milijarde dolara ili za 19 odsto više nego u istom periodu 2001. godine, a uvoz je bio za 24 odsto veci i iznosio je oko 3,4 milijarde dolara.
2. oktobar
- - Bivša predsednica RS Biljana Plavšic je preko video veze sa Tribunalom u Hagu izjavila da se oseca krivom po tacki optužnice koja je tereti za zlocin protiv covecnosti tokom rata u BiH, a Tužilaštvo je povuklo preostalih sedam tacaka optužnice, medju kojima i onu za genocid.
- - U Okružnom sudu u Prokuplju pocelo je sudjenje dvojici pripadnika Specijalnih antiteroristickih jedinica (SAJ) MUP-a Srbije, Saši Cvjetanu i Dejanu Demirovicu, koji je u bekstu. U prethodnom postupku oni su oslobodjeni odgovornosti za ubistva 19 civila albanske nacionalnosti, ali je Vrhovni sud predmet vratio na ponovno sudjenje.
- - U beogradskom Medija centru, prvi put u istoriji srpskog parlamentarizma, održan je TV duel kandidata za predsednika Srbije koji su ušli u drugi izborni krug, Vojislava Koštunice i Miroljuba Labusa.
9. oktobar
- - Za razliku od zarada zaposlenih koje konstantno beleže kakav-takav rast, primanja penzionera u Srbiji za prvih šest meseci ove godine ne samo da nisu povecana vec je, prema zvanicnim podacima Fonda PIO, prosecna penzija za jun za cetiri dinara bila manja od januarske. Prosecna zarada bez poreza i doprinosa u istom periodu povecana je za skoro 1.600 dinara, pa je udeo prosecnih penzija u proseku plata sa lanjskih oko 90 odsto sada spao na oko 70 procenata. Tako je, recimo, prosecna plata za jul prošle godine od prosecne penzije za isti mesec bila veca za samo 490 dinara, dok je ovogodišnja julska penzija, ciji drugi deo penzioneri primaju ovih dana, za prosecnom platom u republici zaostala za više od 2.500 dinara.
11. oktobar
- - Vojni sud u Nišu osudio je cetiri pripadnika VJ na višegodišnje kazne zatvora zbog ratnih zlocina nad civilnim stanovništvom tokom rata na Kosovu.
13. oktobar
- - Održan drugi krug predsednickih izbora u Srbiji. Izbori nisu uspeli jer je na birališta izašao manji broj biraca od predvidjenog Izbornim zakonom. Kandidat DŠ Vojislav Koštunica osvojio je 1.991.947, odnosno 66,86 odsto, a kandidat grupe gradjana Miroljub Labus 921.094, odnosno 30,92 odsto glasova biraca.
16. oktobar
- - SRJ zvanicno preuzela kopredsedavanje Prvim radnim stolom Pakta za stabilnost Jugoistocne Evrope (JIE).
20. oktobar
- - Na vanrednim parlamentarnim izborima u Crnoj Gori koalicija "Demokratska lista za evropsku Crnu Goru-Milo Djukanovic" osvojila je apsolutnu vecinu sa 39 poslanickih mandata, od ukupno 75 u crnogorskoj skupštini. Koalicija "Zajedno za promene" osvojila je 30, Liberalni savez cetiri, a lista "Albanci zajedno" dva mandata.
23. oktobar
- - Okružno javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv više lica osumnjicenih za otmicu i ubistvo 16 Muslimana iz Sjeverina 1992. godine.
24. oktobar
- - U RS smenjeno i uhapšeno više odgovornih lica zbog afere o izvozu oružja i vojne opreme Iraku, koji je pod sankcijama UN. U aferu su umešane Vazduhoplovni zavod "Orao" iz Bijeljine i preduzece "Jugoimport-SDPR" iz Beograda, ciji je direktor Jovan Cekovic smenjen.
26. oktobar
- - Na Kosovu su održani izbori za lokalne organe vlasti, drugi po redu u poslednje tri godine, od kako je rukovodjenje pokrajinom preuzela medjunarodna zajednica.
29. oktobar
- - U Beogradu potpisan Ugovor o dvojnom državljanstvu izmedju SRJ i BiH, sporazum o medjunarodnom prevozu putnika i stvari u drumskom saobracaju i sporazum o socijalnom osiguranju.
- - Beogradska policija uhapsila je više osoba za koje se osnovano sumnja da su ucestvovale u ubistvu generala policije Boška Buhe. Motiv ubistva generala Boška Buhe cisto je kriminalni i rec je o teroristickom aktu. Isti motiv je i za ostale planirane likvidacije, a cilj je da se stvori pometnja i da se preuzmu bolje pozicije u vlasti. U dosadašnjoj istrazi nije nadeno da neka politicka struktura stoji iza toga - izjavio je Dušan Mihajlovic, srpski ministar policije, povodom hapšenja Nikole Maljkovica (30), osumnjicenog za ubistvo generala Buhe.
Novembar
1. novembar
- - Vladika sremski Vasilije, sveštenstvo sremske eparhije SPC i Pravoslavna bogoslovija Svetog Arsenija Sremca u Sremskim Karlovcima izrazili su zgražavanje povodom odluke Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje na celu sa Zoltanom Bunjikom da po svom nahodenju katolicki praznik Svi sveti proglase za neradan dan u svim školama u Vojvodini.
6. novembar
- - Sudija Saveznog ustavnog suda Momcilo Grubac izabran je za predsednika tog suda.
- - Predsednica Skupštine Srbije Nataša Micic raspisala je za 8. decembar nove predsednicke izbore u Srbiji.
- - Razgovori jugoslovenske delegacije, koju je predvodio potpredsednik Savezne vlade Miroljub Labus, i delegacije Medunarodnog monetarnog fonda, na cijem celu se nalazio Emanuel Zervudakis, završeni su danas u Beogradu. MMF je pohvalio rezultate koje je naša zemlja postigla u stabilizaciji makroekonomskih prilika, jacanju poverenja u dinar, izgradnji zakonodavnih i institucionalnih okvira za tranziciju i obezbedenju rasterecenja od dugova. Medutim, istovremeno je cenjeno da ukupna ekonomska situacija i dalje ostaje teška zbog niske proizvodnje, krhkih makroekonomskih i eksternih perspektiva, dugova državnih firmi u kojima je previše zaposlenih, neefikasnog i velikog vladinog sektora i zastarele infrastrukture.
11. novembar
- - Potpredsednik Savezne vlade i jedan od celnika G17 plus Miroljub Labus izjavio je da ne želi ponovo da se kandiduje na predsednickim izborima i da više nije clan Demokratske stranke." Nisam napustio DS, ona je meni okrenula leda. Legitimno pravo DS je bilo da bojkotuje predsednicke izbore, ali je i moje legitimno pravo bilo da kao clan stranke dobijem podršku na tim izborima. Ne volim da izneverim ljude, ali ne volim ni kad mene iznevere", objasnio je Labus.
12. novembar
- - Inflacija za prvih 10 meseci tekuce godine iznosila je oko 11,6 odsto, pre svega zbog poskupljenja struje i naftnih derivata, a do kraja godine nece preci 15 odsto, dok ce u platnom bilansu biti zabeležen suficit od 1,2 milijarde dolara - izjavio je Dinkic.
18. novembar
- - Švajcarska je deblokirala racun Milovana Bojica, nekadašnjeg potpredsednika Vlade Srbije i ministra zdravlja, pošto srpske i jugoslovenske vlasti nisu dostavile dokaze da se protiv njega u našoj zemlji vodi krivicni postupak.
19. novembar
- - Generalni sekretar UN Kofi Anan je u okviru balkanske turneje posetio Sarajevo, Kosovo, Beograd i Zagreb.
25. novembar
- - Predsednik Crne Gore Milo Djukanovic podneo je ostavku na tu funkciju. Dan kasnije vršilac dužnosti predsednika Crne Gore Filip Vujanovic poverio mu je mandat za sastav nove crnogorske vlade.
- - Balkan je postao kapija za ulazak organizovanog kriminala u Evropu, a njegovo suzbijanje moguce je samo kroz tešnju saradnju sa balkanskim zemljama - ocenio je juce u Londonu britanski ministar unutrašnjih poslova Dejvid Blanket na konferenciji o ilegalnoj imigraciji, narkomafiji i trgovini belim robljem na Balkanu. Na skupu, koji je okupio 57 delegacija iz cele Evrope, najvecem o organizovanom kriminalu na Balkanu i najvecem skupu o Jugoistocnoj Evropi posle mirovne konferencije u Dejtonu 1995. godine, zvanicnici Evropske unije upozorili su da organizovani kriminal ugrožava samu politicku i ekonomsku stabilnost Balkana koja se izgraduje posle ratnih sukoba '90-ih godina.
27. novembar
- - Na šabackom groblju do tada je ekshumirano 33 neidentifikovanih tela za koje se pretpostavlja da su žrtve rata u BiH i Hrvatskoj.
30. novembar
- - U Podgorici je uhapšen zamenik državnog tužioca Crne Gore Zoran Piperovic, osumnjicen za posredovanje u prostituciji i trgovinu ženama. Narednih dana uhapšeno je više lica osumnjicenih da su umešani u tu aferu.
Decembar
1. decembar
- - Koordinatorka "Sigurne ženske kuce" Ljiljana Raicevic tražila je juce od državnog tužioca Crne Gore Božidara Vukcevica da odmah podnese ostavku zbog preksinocnog hapšenja njegovog zamenika Zorana Piperovica, osumnjicenog da je umešan u seks-trafiking i prostituciju. Piperovica je u subotu uvece uhapsila crnogorska policija nakon pretresa kuce njegove majke u blizini Ulcinja. Privodenje Piperovica usledilo je posle ispovesti Moldavke S.C, koja se vec petnaestak dana nalazi u skloništu "Sigurne ženske kuce".
5. decembar
- - U Beogradu je posle više od deset godina ponovo otvoren slovenacki tržni centar "Merkator". Taj centar su svecano otvorili šefovi diplomatija Slovenije i Jugoslavije, Dimitrij Rupel i Goran Svilanovic.
6. decembar
- - Nakon višemesecnih usaglašavanja, Ustavna komisija je u Beogradu jednoglasno usvojila Ustavnu povelju državne zajednice Srbije i Crne Gore.
8. decembar
- - Ni ponovljeni predsednicki izbori u Srbiji nisu uspeli, jer je na njih izašlo 45,17 odsto biraca. Najviše glasova - 1.699.089, odnosno 57,66 odsto, osvojio je kandidat DSS-a i predsednik SRJ Vojislav Koštunica. Kandidat SRS-a Vojislav Šešelj osvojio je 1.063.296, odnosno 36,08 odsto, a kandidat Stranke srpskog jedinstva (SSJ) Borislav Pelevic 103.926, odnosno 3,53 odsto glasova biraca. DSS nije priznala rezultate tih izbora zbog, kako je ocenila, "lažiranih birackih spiskova", ali njene žalbe nadležnim institucijama su odbijene.
10. decembar
- - Stanje ljudskih prava u Srbiji popravljeno je u poslednje dve godine, ali još puno toga treba da bude uradjeno, izjavio je šef misije UN za ljudska prava u SRJ Ricard Tol.
- - Ministri inostranih poslova Hrvatske i SRJ Tonino Picula i Goran Svilanovic potpisali su na granicnom prelazu Konfin, na Prevlaci, Protokol o privremenom režimu za južnu granicu izmedju Hrvatske i SRJ. Misija UN je u martu 1992, tokom rata u Hrvatskoj, preuzela kontrolu nad tim poluostrvom. Posmatraci UN su 15. decembra ove godine zvanicno okoncali svoju misiju i hrvatskim vlastima predali kontrolu nad tim polustrvom.
11. decembar
- - Vlada Kosova je usvojila Deklaraciju kojem je kao neprihvatljivu i ništavnu odbacila Ustavnu povelju državne zajednice Srbije i Crne Gore, u cijoj se preambuli Kosovo pominje kao sastavni deo Srbije.
15. decembar
- - Na Trecoj skupštini G17 Plus, ta nevladina organizacija transformisana je u politicku partiju. Za predsednika nove stranke izabran je Miroljub Labus.
16. decembar
- - Pred Medjunarodnim sudom za ratne zlocine u Hagu pocela je trodnevna rasprava o presudi bivšoj predsednici RS Biljani Plavšic, koja je priznala krivicu za zlocine pocinjene tokom rata u BIH. Iskaze pred tim sudom su, pored ostalih, dali bivši americki državni sekretar Madlen Olbrajt, bivši šef misije OEBS-a u BiHRobert Frovik i prvi visoki predstavnik medjunarodne zajednice u BiH Karl Bilt. Pred Tribunalom je otpecacen dokument "Cinjenicna osnova priznavanja krivice" Biljane Plavšic. Sudu se obratila i optužena, koja je priznala krivicu za zlocine protiv covecnosti koje su srpske snage pocinile nad Mulsimanima i Hrvatima tokom rata u BiH. Glavni tužilac Haškog Tribunala Karla del Ponte zatražila je kaznu izmedju 15 i 25 godina zatvora, a odbrana ne dužu od osam godina zatvora. - Presuda Biljani Plavšic bice izrecena pocetkom iduce godine.
17. decembar
- - Skupština SRJ ratifikovala je Dejtonski sporazum, potpisan 1995. a kojim je okoncan rat u BiH.
- - Ucesnici okruglog stola "Tranzicija, rat i kriminalitet u Srbiji" upozorili su da brzina sprovodenja društvenih, politickih i ekonomskih promena i drugi stresovi proistekli iz rata i tranzicije doprinose porastu kriminala. "Kriminalitet u Srbiji je od 1990. do 1993. godine bio u stalnom porastu, da bi posle tog vremena - do 2000. godine, opadao. Tokom 2001. godine došlo je do primetnog porasta broja krivicnih dela u odnosu na 2000. godinu, a novi trend porasta kriminala povezan je s pocetkom tranzicije u našoj zemlji. Pravi podaci o kriminalu su znatno veci, jer se veliki broj krivicnih dela i ne prijavljuje", kazala je dr Vesna Nikolic-Ristanovic, rukovodilac projekta "Teški oblici kriminaliteta u uslovima društvene tranzicije".
- - Vece republika Savezne skupštine usvojilo je izmene Zakona o krivicnom postupku. Time su, s obzirom na to da je prethodnog dana zakon usvojilo i Vece gradana, stvoreni uslovi da se borba protiv organizovanog kriminala digne na viši nivo, da se uvedu novi instituti poput zašticenog svedoka, kontrolisane isporuke, svedoka-saradnika i drugo.
18. decembar
- - Od ukupnog broja stanovnika u Srbiji, njih 10,6 odsto je siromašno, tako da broj siromašnih u Srbiji iznosi oko 800.000, izjavila je Aleksandra Pošarac iz Svetske banke, predstavljajuci rezultate ankete o životnom standardu, koju je za potrebe Vlade Srbije sproveo "Stratedžik marketing", a finansirala Svetska banka. Razlika izmedu ovog procenta i procenta objavljenog prošle godine, a prema kome je siromašnih bilo više od 30 odsto, objašnjena je time što je u ovom najnovijem istraživanju korišcena druga metodologija i što je radi boljeg obuhvata sive ekonomije za indikator siromaštva uzeta potrošnja, a ne dohodak.
19. decembar
- - Dve godine nakon smene vlasti u Srbiji, prvi put je nešto povecan broj stanovnika koji kažu da osecaju bolji kvalitet života. Medutim, i dalje 39 odsto anketiranih gradana tvrdi da živi "teško podnošljivo" ili "nepodnošljivo", pokazuje istraživanje Centra za slobodne izbore i demokratiju. Prema rezultatima ankete, koju je CeSID sproveo u novembru na uzorku od 1.800 punoletnih gradana Srbije, u okviru šireg istraživanja o videnju politicke prakse uoci predsednickih izbora, povecan je broj stanovnika koji isticu da im je bolje sada nego u periodu vladavine Slobodana Miloševica, ali svi tvrde da i dalje žive lošije nego u socijalizmu.
20. decembar
- - Vlasnica propale "Dafiment banke" Dafina Milanovic, kojoj se na teret stavlja pronevera oko 19 miliona nemackih maraka, uhapšena je u Nemackoj. Za Milanovicevom je raspisana medjunarodna poternica i od Nemacke zatraženo njeno izrucenje.
- - Hrvatska vlada potpisala je ugovore sa Srpskom pravoslavnom crkvom (SPC) i Islamskom zajednicom u Hrvatskoj, kojima ce se omoguciti rešavanje pravnih, statusnih, imovinskih i drugih pitanja tih verskih zajednica.
22. decembar
- - Na neuspelim predsednickim izborima u Crnoj Gori najviše glasova biraca osvojio je kandidat Demokratske partije socijalista (DPS) Filip Vujanovic, više od 80 odsto glasova. Na izbore je izašlo 45,9 odsto upisanih biraca, manje od 50 od plus jedan, kako predvidja Izborni zakon.
23. decembar
- - Potpredsednik jugoslovenske vlade Miroljub Labus i ministar privrede Hrvatske Ljubo Jurcic potpisali su u Beogradu Ugovor o slobodnoj trgovini izmedu dve zemlje, koji predvida postepeno smanjenje carinskih opterecanja u narednih pet godina, a od 2007. potpuno slobodnu trgovinu.
24. decembar
- - Pedesetak gradana, uglavnom mladica sa svecama i ikonama u rukama, sprecilo je preksinoc oko 20 sati svecano bogosluženje Anglikanske crkve u Patrijaršiji Srpske pravoslavne crkve u Beogradu, povodom Badnje veceri po Gregorijanskom kalendaru, kojem je trebalo da prisustvuje i britanski ambasador u SRJ Carls Kroford. Bogosluženje je trebalo da bude održano u kapeli Svetog Simeona Mirotocivog. Okupljeni gradani uzvikivali su parole: "Ne trebaju nam katolici ovde", "Skrnavite oca Svetog Save" i "Vi hocete unijacenje".
25. decembar
- - "Spektar" iz Gornjeg Milanovca je prvo preduzece u Srbiji koje je nakon desetogodišnje pauze dobilo dugorocni kredit. Pozajmicu je odobrila "Eksim banka" preko koje se plasira novac Evropske investicione banke, namenjen finansiranju malih i srednjih preduzeca i infrastrukture u Srbiji. Kredit odobren "Spektru" vredan je 1,75 miliona evra, a od toga je Evropska investiciona banka obezbedila 1,4 miliona.
29. decembar
- - Vlada Srbije potvrdila je juce da je sa "Telekomom Italije" postigla dogovor da otkupi svih 29 odsto njegovih akcija u "Telekomu Srbija" za 195 miliona evra, cime ce Vlada postati vlasnik 80 odsto kapitala srpskog telekomunkacionog preduzeca.
30. decembar
- - Predsednica srpskog parlamenta Nataša Micic preuzela dužnost predsednika Republike, buduci da je predsedniku Milanu Milutinovicu mandat istekao juce, a novi "prvi covek" Srbije nije izabran, jer na izbore u dva pokušaja nije izašao zakonom predviden broj biraca.
- - Prosecna starost na teritoriji centralne Srbije je 40 godina, što nas svrstava medu deset najstarijih populacija na svetu. Može se reci da smo na pragu biološkog sunovrata - izjavio je Vladimir Stankovic, pomocnik direktora Republickog zavoda za statistiku, na jucerašnjem predstavljanju rezultata popisa prema nacionalnoj, polnoj i starosnoj strukturi u Republici Srbiji. Udeo maloletne populacije je svega 19 odsto. Prema rezultatima popisa, u Srbiji ima 7.498.001 stalnih stanovnika, od toga u centralnoj Srbiji 5.466.009, dok je u Vojvodini 2.031.902.
Kada je rec o broju pripadnika nacionalnih manjina, najveci porast u odnosu 1991. godinu zabeležili su Vlasi, što je, kako kaže Jancic, posledica ne priraštaja vec opredeljenja, a iza njih su Romi. Crnogoraca je za 49.000 manje nego 1991. što se povezuje sa politickom situacijom, Jugoslovena je manje za 130.000, a, takode, manje je i onih koji su se 1991. godine izjasnili kao Makedonci, Hrvati ili Slovenci.