Hronologija događaja 2003. godine
Januar
2. januar
- - Ministar finansija Božidar Ðelic izjavio da ove godine ocekuje milijardu dolara stranih investicija.
3. januar
- - Zoran Ðindic predvodio jugoslovensku delegaciju koja je prisustvovala inauguraciji predsednika Brazila.
6. januar
- - Prvi dan obavljanja platnog prometa preko poslovnih banaka.
7. januar
- - Ministarstvo inostranih poslova BIH oštro je reagovalo na izjavu Zorana Ðindica, datu nemackom Špiglu, da ce "Beograd zatražiti novu dejtonsku konferenciju radi odredivanja novih granica na Blakanu ako kosovski Albanci nastave da insistiraju na nezavisnosti pokrajine".
Februar
2. februar
- - Prema istraživanju agencije "Medijum Indeks – Galup Internacional", vecina gradana (56%) smatra da je korupcija u poredenju sa Miloševicevim vremenom na istom nivou. Jedna petina (22%) smatra da je na višem.
4. februar
- - U Saveznoj supštini svecano proglašena državna zajednica Srbije i Crne Gore.
7. februar
- - Ministar unutrašnjih poslova Dušan Mihajlovic izjavio da ocekuje da ce se Milorad Lukovic –Legija odazvati sudskom pozivu ukoliko mu on bude urucen na osnovu navoda Ljubiše Buhe – Cumeta.
17. februar
- - Zoran Ðindic operisan zbog povrede Ahilove tetive, koju je zadobio u fudbalskom mecu sa pripadnicima Žandarmerije na Kopaoniku.
21. februar
- - Pokušaj atentata na Zorana Ðindica kod Hale "Limes" u Beogradu. Vozac kamiona (Dejan Milenkovic-Bagzi) je pokušao da pobegne sa lica mesta, ali je uhapšen.
23. februar
- - Dejanu Milenkovicu –Bagziju odreden osmodnevni pritvor.
24. februar
- - Vlada Srbije novcano nagradila 39 pripadnika BISA koji su postigli izuzetne rezultate u borbi protiv organizovanog kriminala.
- - Bagzi pušten iz pritvora.
- - Šešelj otputovao u Hag.
Mart
5. mart
- - Donet akt o postavljanju Jovana Prijica za specijalnog tužioca za borbu protiv organizovanog kriminala.
12. mart
- - Ubijen Predsednik Vlade Srbije Zoran Ðindic. Uvedeno vanredno stanje. Vlada optužila "Zemunski klan" da stoji iza atentata. Do daljnjeg zatvoreni bioskopi i otkazane sve kulturne i sportske manifestacije, blokirana autobuska stanica, aerodrom... Uvedena trodnevna žalost.
13. mart
- - Vlada saopštila da je do 17 sati policija uhapsila 56 osoba za koje se sumnja da su umešani u ubistvo Premijera. DSS predložila formiranje koncentracione Vlade.
15. mart
- - Sahranjen Zoran Ðindic. Stotine hiljada ljudi na ulicama Beograda.
17. mart
- - Uhapšena Svetlana Ražnatovic zbog sumnje da je u bliskim vezama sa ubicama Zorana Ðindica.
- - Zabranjen list Identitet.
18. mart
- - Zoran Živkovic izabran za novog Premijera Srbije.
- - Uhapšen Milan Sarajlic, zamenik republickog tužioca osumnjicenog za spregu sa organizovanim kriminalom.
- - Zabranjen list Nacional.
21. mart
- - AGB Strategic Research saopštio da je skoro dve trecine populacije Srbije (bez Kosovoa, starije od cetiri godine) gledalo bar deo direktnog prenosa sahrane Zorana Ðindica.
23. mart
- - Posle više dana pokušaja, srušen objekat u Šilerovoj ulici u Beogradu, vlasništvo Dušana Spasojevica i Mileta Lukovica, osumnjicenih za ucešce u ubistvu Zorana Ðindica.
25. mart
- - Policija uhapsila Zvezdana Jovanovica, pomocnika komandanta JSO, zbog sumnje da je pucnjem iz snajpera ubio premijera Srbije Zorana Ðindica.
- - Rasformirana JSO.
27. mart
- - U obracunu sa policijom poginuli Dušan Spasojevic i Mile Lukovic.
28. mart
- - Na Fruškoj Gori nadeno telo Ivana Stambolica kojeg su otela, ubila, bacila u krec i zakopala cetvorica pripadnika JSO.
- - Prema izvorima u Vladi Srbiji, Mirjana Markovic pobegla je iz zemlje odmah nakon ubistva Zorana Ðindica.
April
1. april
- - Kolin Pauel, americki državni sekretar, posetio Beograd.
2. april
- - Uhapšen Dragoljub Milanovic, bivši direktor RTS, koji se od odsluženja kazne zbog odgovornosti za smrt radnika prilikom bombardovanja zgrade Televizije krio u okolini Bara.
- - Cak 73 odsto gradana podržava vanredno stanje, pokazalo je istraživanje agencije Stratedžik marketing. Na pitanje u kom se pravcu zemlja krece, 66 odsto smatra da je zemlja na dobrom putu, a samo 16 posto je pesimisticno.
3. april
- - Srbija i Crna Gora postala clanica Saveta Evrope .
- - Cedomir Jovanovic imenovan je za potpredsednika Vlade zaduženog za evropske integracije.
- - Amnesti International izrazio je zabrinutost zbog nekih aspekata odredaba vanrednog stanja koji bi mogli povecati kršenje ljudskih prava.
6. april
- - Pritvoren Milorad Bracanovic, zamenik nacelnika BIA.
7. april
- - Zvezdan Jovanovic priznao ubistvo Zorana Ðindica.
- - Premijer Zoran Živkovic izjavio da Narodna banka Jugoslavije ne postoji i da svako onaj ko se predstavlja u ime te nepostojece institucije, lažno se predstavlja, što je izazvalo oštru reakciju Mladana Dinkica, Guvernera.
8. april
- - Uhapšeni general Aco Tomic, bivši nacelnik službe vojne bezbednosti, i Rade Bulatovic, savetnik za bezbednost bivšeg predsednika SR Jugoslavije Vojislava Koštunice, zbog sumnje da su se sastajali sa pripadnicima "Zemunskog klana".
- - Potpredsednik Vlade Srbije Nebojša Covic optužio predsednika SRS Vojislava Šešelja da je na "oproštajnom rucku", pred odlazak u Hag, dao instrukcije za "fizicku eliminaciju" Zorana Ðindica.
9. april
- - U Beogradu poceo samit Procesa saradnje zemalja jugoistocne Evrope. Ocenjuje se da je to najveci skup državnika organizovan u Srbiji u poslednih deset i više godina.
- - Potpredsednik Vlade Srbije Nebojša Covic kaže da je cuo da su se pojedinci iz Vlade vidali s Legijom.
- - Dragan Maršicanin optužio je potpredsednika Vlade, Cedomira Jovanovica, da je održavao veze sa jednim od voda "Zemunskog klana" – Dušanom Spasojevicem.
11. april
- - Skupština Srbije izabrala Savet radiodifuzne agencije koji ce davati i oduzimati frekvencije za emitovanje radio i TV programa.
- - Skupština Srbije usvojila je paket zakona za suzbijanje organizovanog kriminala – uklucujuci i produženi policijski pritvor. Fond za humanitarno pravo kritikovao je izmene pravosudnih zakona.
14. april
- - Dve trecine gradana Srbije smatra da parlamentarni izbori ne treba da budu održani pre 2004, saopštio je Stratedžik Marketing.
15. april
- - U sudaru koji je izazvao džip kojim se vozio ministar poljoprivrede Dragan Veselinov pognula je Katarina Maric.
17. april
- - Organizacija Reporteri bez granica kritikovala je srpsku vladu zbog privremene zabrane pojedinih medija za vreme vanrednog stanja.
22. april
- - Skupština Srbije usvojila je zakon o javnom informisanju.
- - U Srbiji je ukinuto vanredno stanje. Od njegovog uvodenja u Srbiji je privedeno više od deset hiljada ljudi, a u pritvoru je zadržano cetiri i po hiljade. U skladu sa Naredbom o legalizaciji oružja, do 20. aprila predato je oko 40.500 komada oružja i više od dva miliona municije raznog kalibra.
24. april
- - Urednici medija u Srbiji pozvali su na dijalog predstavnike vlasti, zabrinuti zbog nesporazuma i incidenata izmedu predstavnika medija i vlasti, koji su narocito došli do izražaja tokom vanrednog stanja.
- - Narodni pokret Otpor je zatražio da Dragan veselinov podnese ostavku zbog saobracajne nesrece u kojoj je poginula Katarina Maric.
- - Izabrana Ustavna komisija.
Maj
2. maj
- - Evropska komisija suspendovala je na tri meseca preferencijalni uvoz šecera iz Srbije i Crne Gore, zbog nedostatka garancija iz SCG da šecer izvezen na tržište EU potice iz domace proizvodnje.
3. maj
- - RTS je obavestila predsednicu republickog parlamenta da se toj državnoj kuci ne isplati da nastavi sa direktnim prenosima skupštinskih sednica, zbog cega se prenosi ukidaju.
6. maj
- - Poceo da izlazi dnevni list Kurir.
- - U ovoj godini moguc je pad proizvodnje od tri do pet posto, a razlog za to je u niskim stranim direktnim ulaganjima, saopštio je Institut ekonomskih nauka.
11. maj
- - Reforme u Srbiji ne samo da su opstale posle ubistva Zorana Ðindica vec su u protekla dva meseca i ubrzane, ocenila je novinska agencija Rojters.
- - Ministar Zdravlja Srbije Tomica Milosavljevic izjavio je da istraživanja ovog ministarstva pokazuju da samo 15 do 20 odsto pacijenata ima poverenje u svoje lekare
- - Za pokrice minimalne potrpšacke korpe gradani su u martu izdvajali 1,04 prosecnih mesecnih zarada, a za prosecnu korpu trebalo je 1,69 prosecnih plata – rekao je ministar trgovine Slobodan Milosavljevic.
15. maj
- - Istraživanje Transparency International pokazuje da više od 80 odsto anketiranih gradana Srbije smatra da se državni funkcioneri cesto ili ponekad ponašaju suprotno od javnog interesa.
- - Pokrenuta inicijativa za jednokratno ukidanje viza državljanima Evropske unije.
20. maj
- - Otpor pokrenuo akciju potpisivanja peticije za smenu Dragana Veselinova zbog pogibije Katarine Maric.
23. maj
- - Džordž Soros ocenio je, na sastanku o jugoistocnoj Evropi u Atini, da "Kosovo ne može da ostane deo Srbije i da je za sve bolje da se to štp pre prihvati".
27. maj
- - Ustavni sud utvrdio da poslanicki mandati pripadaju poslanicima, a ne strnci ili koaliciji.
- - Skupština Srbije usvojila Zakon o finansijskom lizingu, Zakon o koncesijama, i Zakon o garancijskom fondu.
29. maj
- - Dragan Veselinov podneo ostavku.
Jun
1. jun
- - Lider Nove Srbije Velimir Ilic napao novinara novosadske televizije Apolo zbog pitanja koje mu je postavio tokom intervjua.
4. jun
- - Doneta odluka o šestomesecnom ukidanju hrvatskih viza za gradane SCG.
- - Privatizacijom i trgovinom akcijama dražvnih preduzeca obezbeden je prihod od 527,7 miliona evra, saopštila je Agencija za privatizaciju. Na tenderima je od ponudenih 48 prodato 20 preduzeca. Aukcijskom privatizacijom prodato je 545 preduzeca.
- - U obilicu ubijena porodica Stolic.
11. jun
- - Jovica Stanišic isporucen Hagu.
12. jun
- - Uhapšen Veselin Šljivancanin.
17. jun
- - Usvojen Zakon o osnovnom i srednjem obrazovanju. Po njemu, obavezna osnovna škola traje devet godina, a obavezno je i predškolsko obrazovanje. Popravni ispiti mogu da se polažu iz cetiri predmeta, a ponavlja se sa pet i više jedinica.
18. jun
- - Od danas odluka o zabrani prodaje cigareta maloletnicima morace da bude istaknuta u svim radnjama koje prodaju duvan.
19. jun
- - NUNS upozorio da je u Srbiji trenutno u toku 220 sudskih procesa protiv medija i novinara, i da se taj broj svakodnevno povecava, slicno kao u vreme Miloševicevog režima.
26. jun
- - Privatizovan preostali deo vlasništva B92. To je prva medijska kuca privatizovana putem javne aukcije.
30. jun
- - Madarska policija uhapsila je, po nalogu jugoslovenskih vlasti iz 1997, jednog od voda OVK Hašima Tacija. Taci je ubrzo pušten na insistiranje šefa UNMIKA Mihaela Štajnera.
Jul
1. jul
- - Skupština Srbije ukinula odredbu o produženom policijskom pritvoru, usvojenu 11. aprila, za vreme vanrednog stanja. Skupština je uvrstila u Krivicni zakon i pirateriju. Doneta je odluka o osnivanju Tužilaštva za ratne zlocine za teritoriju Srbije. Usvojen Zakon o sprecavanju nasilja na sportskim priredbama.
- - Novim propisima o penzijskom i invalidskom osiguranju svi poslodavci su obavezni da uplacuju doprinose i za tzv. Honorarce.
4. jul
- - Na osnovu rešenja MUP Srbije, Džejms Lajon, direktor Medunarodne krizne grupe, morace u roku od tri dana da napusti Srbiju.
- - Ukinut pritvor Radetu Bulatovicu.
6. jul
- - Ukinuta odluka da direktor Medunarodne krizne grupe mora da napusti zemlju.
8. jul
- - Posle velikog pada industrijske proizvodnje u prvom tromesecju, aprilski rezultati su nagovestili zaustavljanje pada ucinka, a vec tokom maja uocen je blagi oporavak, koji je i dalje ispod prošlogodišnjeg proseka – receno je na promociji novog broja Mesecnih analiza i prognoza.
15. jul
- - Vladimir Beba Popovic zvanicno je napustio funkciju sekretara Biroa za komunikacije Vlade Srbije.
- - Izabrani clanovi Lustracione komisije.
- - Svetlana Ražnatovic puštena iz pritvora.
17. jul
- - Mladan Dinkic dao je na uvid dokumenta koja govore o umešanosti u pranje novca premijerovog savetnika za bezbednost Zorana Janjuševica i bivšeg premijerovog šefa kabineta a sadašnjeg direktora Agencije za sanaciju banaka Nemanje Kolesara.
18. jul
- - Nebojši Pavkovicu ukinut pritvor.
19. jul
- - Ministar finansija Srbije Božidar Ðelic izjavio je da ce podneti ostavku ukoliko se dokaže da je neko od clanova republicke Vlade umešan u korupciju – ukljucujuci i Janjuševica i Kolesara.
22. jul
- - Skupština Srbije izabrala Vladimira Vukcevica za tužioca za ratne zlocine, a Kori Udovicki za guvernera NBS.
23. jul
- - Milorad Bracanovic, bivši zamenik direktora BIA, pušten iz pritvora.
25. jul
- - Republicki ministar zdravlja Tomica Milosavljevic, clan G 17+, podneo je neopozivu ostavku.
Avgust
4. avgust
- - Filip Moris kupio je Duvansku industriju Niš, a BAT Duvansku industriju Vranje.
13. avgust
- - U Goraždevcu, na Kosovu, rafalima ubijeno dvoje, a ranjeno petoro srpske dece dok su se kupali u reci.
- - Hari Holkeri, novi šef administracije UN na Kosovu, stigao u Prištinu.
- - Približno dve trecine urbanih domacinstava u Srbiji (64,4 posto njih) ne poseduje racunar, rezultat je istraživanja agencije Marten Board International.
19. avgust
- - Ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Rodoljub Šabic podneo ostavku.
22. avgust
- - Nemanja Kolesar smenjen sa mesta izvršnog direktora Agencije za sanaciju banaka.
27. avgust
- - Miodrag Jokic, penzionisani admiral JNA, pred Haškim tribunalom priznao da je kriv za ratne zlocine u Dubrovniku.
28. avgust
- - Pobedom nad Njukaslom fudbaleri Partizana kvalifikovali su se za ucešce u Ligi šampiona, što se smatra najvecim uspehom domaceg fudbala u poslednjih desetak godina.
Septembar
8. septembar
- - Film "Kordon" Gorana Markovica osvojio Gran Pri u Montrealu, a "Profesionalac" Dušana Kovacevica nagradu za najbolji scenario.
10. septembar
- - Stjepan Mesic i Svetozar Marovic uzajamno su se izvinili zbog svega što su gradani Hrvatske i SCG jedni drugima uradili u prošlosti.
11. septembar
- - Potpisan ugovor o strateškom partnerstvu izmedu Apatinske pivare i kompanije Interbru. Novi vlasnik obavezao se da ce dosadašnjim vlasnicima platiti 167,64 evra po akciji (ako ih budu prodavali) što je dovelo do bogacenja velikog broja pojedinaca u gradu.
17. septembar
- - Nataša Micic raspisala predsednicke izbore za 16. novembar.
24. septembar
- - Biljani Srbljanovic dodeljena nagrada za hrabrost Fondacije "Maja Maršicevic-Tasic".
25. septembar
- - Švedska policija je uhapsila Srbina nastanjenog u Švedskoj zbog sumnje da je 10. septembra ubio ministarku inostranih poslova Švedske Anu Lind.
30. septembar
- - Radnik BIA u Nišu ubio cetvoro kolega, a trojicu ranio.
Oktobar
14. oktobar
- - Pregovori srpske i albanske delegacije u Becu o situaciji na Kosovu.
- - Poceo štrajk u US Steel (bivši Sartid) u Smederevu.
16. oktobar
- - Pocela rasprava o poverenju Nataši Micic.
20. oktobar
- - U Hagu objavljena optužnica protiv cetiri generala vojske i politike za zlocine na Kosovu.
24. oktobar
- - Održan protesni skup policajaca, u znak podrške generalu policije Sretenu Lukicu, optuženom pred Haškim tribunalom.
28. oktobar
- - G 17+ optužio ministra policije da ima konflikt interesa jer poseduje 13 firmi koje na direktan ili indirektan nacin posluju sa njegovim ministarstvom.
29. oktobar
- - Nemacki kancelar Gerhard Šreder posetio Beograd.
Novembar
1. novembar
- - Uvedene vize za Madarsku.
13. novembar
- - Raspisani Parlamentarni izbori u Srbiji za 28. decembar.
16. novembar
- - Održani Predsednicki izbori u Srbiji. Prdsednik po treci put u poslednih 14 meseci nije izabran jer je izlaznost bila samo 38,6 posto. Najviše glasova dobio je Tomislav Nikolic (46, 9 posto), sledi Dragoljub Micunovic (35, 3 posto).
19. novembar
- - Otpor podneo zahtev za registraciju politicke partije.
Decembar
4. decembar
- - Ukupni budžetski prihodi ostvareni od dosadašnje privatizacije iznose 1,3 milijarde evra, ugovorene su obavezne investicije od 700 miliona i ulaganja u programe zaštite radnika oko 280 miliona evra, izjavio je srpski ministar za privredu i privatizaciju Aleksandar Vlahovic.
12. decembar
- - Više stotina dece iz vrtica u Zemunu zaraženo salmonelom.
13. decembar
- - Lotar Mateus, trener Partizana, podneo ostavku na to mesto i postao trener reprezentacije Madarske.
14. decembar
- - Boris Tadic, nosilac liste DS, rekao da Neda Arneric nije bila na glasanju za izbor guvernera Kori Udovicki – uprkos višemesecnim tvrdnjama ove partije da jeste.
- - U Iraku uhvacen Sadam Husein.
15. decembar
- - Spoljnotrgovinski deficit Srbije u ovoj godini procenjuje se na 4,5 milijardi dolara, a posebno zabrinjava što se trend rasta deficita nastavlja, izjavio je juce Izvršni direktor za medunarodnu ekonomsku saradnju Privredne komore Srbije (PKS) Milorad Petrovic, javlja Beta. Petrovic je na sednici Odbora za ekonomske odnose sa inostranstvom PKS rekao da ce ostvareni deficit biti veci od istovremenog ostvarenog izvoza robe iz Srbije za cak 80 odsto.
17. decembar
- - Opštinska komisija u Subotici koja daje nazive ulicama promenila je mišljenje odlucivši da jedan od naših najvecih književnika - Danilo Kiš, nije plagijator i da centralni gradski trg može ubuduce da nosi njegovo ime.
- - Vrhovni sud Srbije doneo je odluku da država vrati predsedniku "BK grupe" Bogoljubu Karicu novac koji je njegova kompanija platila na ime poreza na ekstraprofit.
22. decembar
- - Pocelo sudenje optuženima za ubistvo Zorana Ðindica.
28. decembar
- - Parlamentarni izbori u Srbiji.