Hronologija događaja 2004. godine
Januar
13. januar
- - Savet za borbu protiv korupcije dostavio je premijeru Zoranu Živkovicu i ministru za privredu i privatizaciju Aleksandru Vlahovicu izveštaj u kome analizira politiku i privatizaciju u Srbiji. Prema ovom izveštaju, u Srbiji je obaljeno deset sumnjivih privatizacija
- - Na Novom Beogradu covek sedeci u stanu poginuo od zalutalog metka, ispaljenog tokom proslave Srpske Nove godine
22. januar
- - Celodnevni kolaps saobracaja u Beogradu. Velika mecava, uz jak vetar i dolazak rumunskog predsednika Jona Ilijeskua uzrokovali su potpunu blokadu saobracaja u širem centru grada.
25 januar
- - U dvorištu zgrade Vlade Srbije postavljena je spomen ploca ubijenom premijeru Srbije Zoranu Ðindicu. Današnji dan odabran je zato što je pre tri godine formirana je prva demokratska Vlada u Srbiji ciji je predsednik bio Zoran Ðindic. Pored datuma rodenja i ubistva premijera Srbije, na ploci su zabeležene i njegove reci, igovorene nakon poslednjeg neuspelog pokušaja njegovog ubistva na auto-putu, pored hale "Limes" na Novom Beogradu - "Ako neko misli da ce zaustaviti sprovodenje zakona time što ce mene ukloniti onda se grdno vara".
Februar
1. februar
- - Sociolog i istoricar Aleksa Ðilas izjavio je da današnja Srbija podseca na Nemacku izmedu dva svetska rata, ali je ocenio da u Srbiji "sasvim sigurno" nece pobediti fašizam. "Poredenje sa Vajmarskom republikom, koja je trajala od 1919. do dolaska Hitlera na vlast 1933. nije sasvim bez osnova. Postoje slicnosti, ali su razlike mnogo znacajnije", rekao je Ðilas u intervjuu za list Dnevnik. Kao slicnosti sa Vajmarskom Nemackom Ðilas je naveo cinjenice da i u Srbiji danas ima mnogo nezaposlenih, mnogo izbeglica, gorcine zbog ratnih poraza, politicki sistem nije do kraja izgraden, dok je na izborima najviše glasova dobila ekstremno nacionalisticka stranka.
3. februar
- - Direktorka Centra za kulturnu dekontaminaciju, Borka Pavicevic, ovogodišnja je dobitnica Hirošima nagrade za mir. Nagrada se od 1990. svake druge godine dodeljuje osobama koje svojim radom u oblasti kulture doprinose dijalogu, razumevanju i miru na konfliktnim podrucjima.
4. februar
- - Dragan Maršicanin po drugi put predsednik skupštine Srbije, glasovima DSS, G17 Plus, SPO-NS I SPS. ‘Bolje Skupština koja radi, nego ona koja ne radi' - ocenio je Koštunica. Boris Tadic je izjavio: ‘Ovo što se dogodilo u Skupštini jeste poništavanje svih vrednosti 5. oktobra. Danas je 4. oktobar 2000. godine.
- - Godinu dana postojanja državne zajednice Srbije i Crne Gore. Prvi rodendan juce nijedna državna institucija nije zvanicno obeležila.
- - U Valjevu je pocelo obeležavanje 200. godišnjice sece knezova Alekse Nenadovica i Ilije Bricanina, što je 1804. godine bio povod Prvom srpskom ustanku. Potom je osveštano spomen - obeležje sece knezova, rad akademskog vajara Milomira Mila Jevtica
14-16. februar
- - Obeleženo 200 godina Prvog srpskog ustanka
20. februar
- - Vojislav Koštunica dobio mandat da sastavi Vladu Srbije
21. februar
- - Posle 12 godina održan izbor za pesmu Evrovizije. Predstavnik SCG bice Željko Joksimovic sa pesmom ‘Lane moje'
22. februar
- - Boris Tadic izabran za novog predsednika Demokratske stranke.
- - Pocelo sudenje optuženima za ubistvo Ivana Stambolica i pokušaj atentata na Vuka Draškovica u Budvi pred specijalnim sudom u Beogradu
25. februar
- - Skupština Srbije izabrala je Radovana Jelašica za guvernera Narodne banke Srbije.
26. februar
- - Predsednik Makedonije Boris Trajkovski, šest clanova makedonske delegacije i dva clana posade poginuli su u avionskoj nesreci u cetvrtak na podrucju Stoca, Federacija BiH.
Mart
3. mart
- - Vojislav Koštunica postato predsednik Vlade. Vladu cine još i potpredsednik Miroljub Labus i 17 ministara. - Prva vlada je formirana u doba romantizma, druga u doba razocaranja i velike tragedije, a ovo je vlada pragmatizma i rada. Pitanje šta da se radi, krije i odgovor. Da se radi, ima mnogo posla. Verujem da ce i javnost i Skupština i Vlada zajedno u tome da ucestvuju - rekao je Labus.
- - Ministar spoljnih poslova SCG Goran Svilanovic predao SE ratifikovanu Konvenciju protiv torture i Evropsku povelju o ljudskim pravima, prema kojoj se u potpunosti ukida smrtna kazna u SCG.
4. mart
- - Predrag Markovic (G 17 Plus) izabran za predsednika Skupštine Srbije, pošto je prethodno izabrani Dragan Maršicanin postao ministar privrede.
12. mart
- - Obeležena godišnjica smrti Zorana Ðindica: Deo Trga republike dobio njegovo ime; predstavnici bivše i sadašnje Vlade položili vence ispred zgrade vlade Srbije; održan parastos na kome je prisustvovalo više hiljada gradana; u Centru Sava održana svecana akademija; u Centru za kulturnu dekontaminaciju promovisan vizuelni identitet Fonda dr Zoran Ðindic. Zamerke javnosti da je program obeležavanja godišnjice imao partijski, a ne državni karakter.
15. mart
- - U Caglavici, selu nadomak Prištine ranjen decak Jovica Ivic koji je u teškom stanju prenesen u bolnicu u Severnoj Mitrovici.
16. mart
- - Kosovski elektronski mediji javili o pogibiji trojice albanskih decaka koji su se utopili u Ibru u albanskom selu Cabra kraj Zubinog Potoka (region Mitrovice). Prema ovim medijima, decaci su bežeci pred starijim srpskim mladicima bili prinudjeni da spas potraže u nabujaloj reci.
17. mart
- - Više hiljada Albanaca prešlo je preko mosta na Ibru, iz južnog u severni deo grada, posle cega je došlo do sukoba sa Srbima. Potvrdjene vesti o napadima i na druge srpske enklave na Kosovu – Caglavicu, Laplje selo, Lipljan, Zubin Potok, Obilic...
- - Unistavanju se pravoslavni objekti i hramovi na Kosovu. Pored Bogorodice Ljeviške (14. vek), medju zapaljenim pravoslavnim objektima u Prizrenu su Bogoslovija, Saborna crkva Svetog Djordja, sedište Raško-prizrenske episkopije, Manastir svetih Arhangela i Crkva svetog Spasa. Obe crkve u Kosovu Polju su zapaljene.
- - Nasilje u pojedinim gradovima u Srbiji eskalira. Zapaljene džamije u Beogradu i Nišu i demolirani objekti u vlasništvu Albanaca. Napadnuta zgrada Islamaske zajednice u Novom Sadu.
18. mart
- - U više gradova u Srbiji srednje škole su prekinule nastavu, a djaci su protestovali zbog situacije na Kosovu.
- - Nastavljeni su napadi na Srbe na Kosovu.
20. mart
- - Najmanje 3.600 Srba i drugih nealbanaca raseljeno je na Kosovu zbog nasilja Albanaca koji su proteklih dana spalili najmanje sedam srpskih sela i 25 pravoslavnih crkava i manastira, izjavio je u Prištini jedan zvanicnik UN.
21. mart
- - U Srbiji dan žalosti zbog srpskih žrtava na Kosovu
30. mart
- - Skupština Srbije usvojila je Zakon o pravima optuženih pred Haškim tribunalom i clanova njihovih porodica. Za zakon je glasao 141 poslanik, iz redova Srpske radikalne stranke, DSS-a i SPS-a. Protiv je bilo 35 poslanika DS-a i Srpskog pokreta obnove, dok je 20 poslanika bilo uzdržano, i to iz redova G17 plus, koji je bio i jedan od predlagaca zakona.
31. mart
- - SAD zamrzle pomoc Srbiji zbog nesaradnje sa Haškim tribunalom.
April
1. april
- - DS najavila da bi Boris Tadic mogao da se kandiduje za predsednika Srbije
2. april
- - Najmanje milion i po evra bice potrebno izdvojiti za glasanje naših gradana u inostranstvu na predsednickim izborima. U izveštaju Ministarstva inostranih poslova navodi se da bi u troškove glasanja dijaspore ušla ispomoc za 57 izbornih mesta u iznosu od oko 934.000 evra za troškove prevoza radnika Ministarstva, smeštaja i dnevnica, uz dodatnih 600.000 evra za mere bezbednosti.
15. april
- - Vlada Srbije odlucila je da, na osnovu pravosnažne presude Prvog opštinskog suda u Beogradu, uz prisustvo javnosti ukloni sve prislušne uredaje iz porodicno-stambene zgrade Vuka Draškovica i poslovnih prostorija Srpskog pokreta obnove - saopštila je Bezbednosno-informativna agencija.
- - Ustavni sud Srbije privremeno je juce zabranio primenu Zakona o pomoci haškim optuženicima i njihovim porodicama, a srpskom parlamentu dao je rok od 30 dana da se izjasni o tom zakonu.
19. april
- - Ministarstvo nauke i zaštite životne sredine Srbije najavilo je da od danas nece izdavati dozvole za uvoz korišcene tehnicke robe, elektricnog i elektronskog otpada i pojedinih klasa korišcene odece.
- - Predsednicki izbori u Srbiji bice rešeni u drugom krugu, a najvecu podršku birackog tela za sada ima kandidat SRS Tomislav Nikolic, pokazuju rezultati istraživanja javnog mnjenja, koje je obavila agencija „Medium indeks Galup internešenel“
20. april
- - Pri atentatu na Ðindica defnitivno su se cula tri hica, a premijera je u Urgentnom centru reanimirao doktor blizak Legiji, svedocio je u Specijalnom sudu telohranitelj pokojnog premijera Milan Veruovic. Kako „Blic“ saznaje rec je o doktoru Risovicu koji je hapšen za vreme „Sablje“, a nakon što je pušten otišao je u Kanadu.
25. april
- - Šef obezbedenja ubijenog premijera Srbije Milan Veruovic izjavio je Radiju B92 da mu je, uoci njegovog svedocenja u Specijalnom sudu, prišao službenik suda zadužen za sprovodenje svedoka do sudnice i preneo da mu je prvooptuženi Jovanovic porucio da ga u sudu „ne gleda mrko“.
28. april
- - Evropski komesar za spoljnu politiku Kris Paten izjavio je da je „prica u Srbiji - tragicna“, jer je tri i po godine po obaranju režima Miloševica Srbija „napravila veoma skroman korak na putu ka Evropi“, naglasivši da je ono što EU sada priželjkuje jeste „obnavljanje 5.oktobra“.
Maj
1. maj
- - Osam zemalja centralne i istocne Evrope, plus Kipar i Malta, u ponoc 1. maja postale su nove clanice Evropske unije, cime je završen prvi, „istorijski talas proširenja“.
2. maj
- - Milorad Lukovic Ulemek Legija, prvooptuženi za ubistvo srpskog premijera Zorana Ðindica, otmicu i likvidaciju Ivana Stambolica i pokušaj ubistva Vuka Draškovica predao se policiji ispred svoje kuce u Beogradu.
6. maj
- - Ministarstvo trgovine, turizma i usluga juce je zapocelo kampanju popularizacije domacih proizvoda pod nazivom „Kupujmo domace, obnovimo Srbiju“. - Ciljevi kampanje su: reafirmacija domace privrede, jacanje poverenja u domace proizvodace, razvijanje svesti potrošaca o kvalitetu domacih proizvoda, smanjenje odliva sredstava u inostranstvo i otvaranje novih radnih mesta.
10. maj
- - Prvooptuženi za ubistvo premijera Zorana Ðindica Milorad Ulemek Lukovic-Legija juce se pojavio u sudnici Specijalnog suda, ali je zatražio odlaganje postupka da bi se pripremio.
15. maj
- - U okolini Valjeva napadnuta sestra Zorana Ðindica
17. maj
- - Bivša vlast je cutala kad su ubili premijera. Znali su ko je doneo odluku da se Ðindic ubije i znali su ko ga je ubio. Ðindiceva majka to jasno kaže: „Mog sina su ubili njegovi i jedan bivši ministar jasno mi je to rekao“, kaže se, izmedu ostalog, u saopštenju Demokratske stranke Srbije.
28. maj
- - U Podgorici ubijen urednik lista Dan Duško Jovanovic .
Jun
2. jun
- - Premijer Vojislav Koštunica izjavio je da Srbiji nema napretka bez ozbiljne saradnje sa Haškim tribunalom, a pomake u tom pravcu najavio je posle predsednickih izbora.
4. jun
- - Dvadesetak mladih osoba koje su nosile slike ubijenog republickog premijera Zorana Ðindica onemogucile su u „Medija centru“ predstavljanje knjige Živote Ivanovica „Zoran Ðindic u mreži mafije“
9. jun
- - U Evropskoj uniji raste nezainteresovanost za Srbiju i Crnu Goru i proces njene integracije u EU bice veoma spor, jer SCG ima fundamentalne probleme sa kojima prvo mora da se suoci, ocenio je ekspert za jugoistocnu Evropu Beckog instituta za uporedne medunarodne ekonomije Vladimir Gligorov.
13. jun
- - Održan prvi krug izbora za predsednika Srbije, u drugi krug ulaze Boris Tadic i Tomislav Nikolic. Treci je Bogoljub Karic, a kandidat vladajuce koalicije Dragan Maršicanin cevrti. Nikolic je osvojio 30,43 odsto glasova, a Tadic 27,62.
15. jun
- - Milorad Ulemek Legija izjavio je u Specijalnom sudu da je po nalogu državnih funkcionera, tajkuna i mafijaša prebacio preko granice 600 kilograma zaplenjenog heroina. Možda je cela prica samo Legijin manevar da skrene pažnju sa procesa za ubistvo Ðindica, ali posledice „heroinske storije“ prevazilaze njegove licne interese.
26. jun
- - Posle 14 godina krenuli vozovi iz Beograda za Split i Rijeku
27. jun
- - Održan drugi krug predsednickih izbora. Pobedio je Boris Tadic (osvojio 53,7 posto glasova), koji je naglasio da su njegovi prioriteti: Izrada novog ustava, ukljucenje u evroatlantske integracije, rešenje problema na Kosmetu, bolji standard i jacanje odnosa Srbije i Crne Gore. Tadic je proslavio pobedu pevajuci:
Srbijo, Srbijo,
suzu sam pustio,
stara majko, sine, snajko,
vracam se u naš dom.
Jul
1. jul
- - Rumunija uvela vize za gradane SCG
- - Raspisani lokalni izbori. Održace se 19. septembra
2. jul
- - Komitet UNESCO-a za svetsko naslede doneo je odluku da se manastir Visoki Decani uvrsti u listu svetske baštine.
11. jul
- - Inauguracija predsednika Tadica
13. jul
- - Mlin domace proizvodnje za mlevenje plasticnih boca, cijom upotrebom bi u Srbiji kolicina plasticnog, gotovo nerazgradivog otpada mogla da bude znatno smanjena, predstavljen je u Beogradu. Mlinom su uništene plasticne boce koje su volonteri nekoliko ekoloških organizacija prikupili na Velikom ratnom ostrvu.
- - Neposredno pošto je haška optužnica stigla u Beograd, Goran Hadžic, bivši predsednik RSK, pobegao iz svoje kuce u Novom Sadu u nepoznatom pravcu. Karla del Ponte optužila je vlasti u Beogradu da su dozvolile da im Goran Hadžic „pobegne ispred nosa“.
22. jul
- - Rudari borskih rudnika blokirali autoput Beograd-Niš duže od 24 sata
24. jul
- - Demokratska stranka (DS) i Srpska radikalna stranka (SRS) najpopularnije su stranke u zemlji, dok medu politicarima predsednik Srbije Boris Tadic uživa najvece poverenje biraca, pokazalo je najnovije istraživanje agencije „Stratedžik marketing“. Za DS se izjasnilo 32 odsto biraca, a za radikale 28 odsto biraca, dok o Tadicu pozitivno misli 51 odsto biraca, a negativno samo 22 odsto gradana. Na drugom mestu je srpski premijer Vojislav Koštunica sa 29 odsto pozitivnih i 31 odsto negativnih glasova.
Avgust
3. avgust
- - Ogromna vecina gradana, njih 76 odsto smatra da je Haški tribunal politicka institucija, ali 51 odsto njih, ipak, smatra da sa tribunalom treba saradivati, pokazalo je istraživanje javnog mnenja koje je sproveo „Strateški marketing“.
- - Visoki funkcioner DPS Miodrag Vukovic izjavio je da bi trebalo ocekivati da Crna Gora 13. jula sledece godine proglasi svoju nezavisnost.
- - Šef madarske diplomatije Laslo Kovac rekao je da meduetnicki sukobi u Vojvodini mogu da ugroze „evropsko partnerstvo Srbije“. Kovac je rekao da „ce ili biti zaustavljeni napadi na Madare u Vojvodini, ili ce Beograd morati da kaže zbogom šansama za ulazak u Evropsku uniju“.
6. avgust
- - Trece opštinsko tužilaštvo potvrdilo je da je obustavljen krivicni postupak protiv bivšeg clana Saveta za nacionalnu bezbednost Zorana Janjuševica, koji je okrivljen za izbegavanje placanja poreza. U saopštenju se navodi se da je Vanraspravno vece Treceg opštinskog suda 26. jula donelo rešenje da „nema mesta optužbi“ protiv Janjuševica, i da je zato „obustavilo krivicni postupak jer nema dovoljno dokaza da je okrivljeni osnovano sumnjiv za delo koje je predmet optužbe“.
9. avgust
- - Srbija i Crna Gora od danas, kada je stupila na snagu odluka Evropske komisije o vracanju preferencijala, ponovo može da izvozi šecer u Evropsku uniju.
12. avgust
- - «...Ukoliko politika medunarodne zajednice prema Kosovu ne bude efikasnija, rizikujemo nastanak nove Palestine, ovoga puta direktno u Evropi» rekao je u interju za „Tanjug“ i „NIN“, ceški premijer Vladimir Špidla.
13. avgust
- - Pocela Olimpijada u Atini
17. avgust
- - Jednoglasno usvojeni himna, grb i zastava Srbije. Osim crveno-plavo-bele trobojke, Skupština je vratila stare simbole - grb Kraljevine Srbije iz 1882. godine i himnu „Bože pravde“.
22. avgust
- - Predsednik Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju Nebojša Covic izjavio je juce FoNetu da je poslednji rok za izrucenje generala Hagu 1. oktobar, ali da to „niko nece javno da kaže“.
26. avgust
- - Prosecna stopa rasta industrijske proizvodnje u prvih šest meseci ove godine iznosi 7,5 odsto, nezaposlenost je smanjena za 21.000 i ocekuje se rast bruto društvenog proizvoda od najmanje šest odsto, istaknuto je juce na konferenciji za novinare u Vladi Srbije.
28. avgust
- - Rade Bulatovic, šef BIA, sudskom odlukom je obeštecen sa 669.000 dinara, za gotovo tri meseca provedena u pritvoru tokom akcije „Sablja“.
30. avgust
- - Oko 60 odsto stanovništva u Srbiji živi ispod granice siromaštva, zvanicno je nezaposleno oko 30, a nezvanicno oko 40 odsto radno sposobnog stanovništva. Domaca ekonomija je, po svim parametrima, u prve tri godine u blagom padu ili stagnaciji, podaci su iz analize socijalno-ekonomskog stanja koju je uradio Centar za proucavanje alternativa.
31. avgust
- - Izazivajuci konflikt, Zapad unapred odlucio da su Srbi glavni krivci za sve, tvrdi Slobodan Miloševic u nastavku sudenja u Haškog tribunalu, otpocinjuci svoju odbranu.
Septembar
2. septembar
- - Sudsko vece Haškog tribunala imenovalo je juce britanske advokate Stivena Keja i Džilijan Higins, dosadašnje prijatelje suda, za branioce bivšeg predsednika Srbije i SRJ Slobodana Miloševica, jer su dva kardiologa konstatovala da on nije zdravstveno sposoban za sudenje.
- - Devizna štednja je u ovoj godini povecana za 20,11 odsto, što je za 209,4 miliona evra više nego u prethodnoj, saopštila je Narodna banka Srbije.
7. septembar
- - Odlukom Ministarke Ljiljane Colic Darvinova teorija o nastanku vrsta izbacena iz školskog programa za osmi razred osnovne škole, što je izazvalo burne reakcije u javnosti
9. septembar
- - Došao sam da potvrdim da je Carls Darvin još uvek živ - porucio je na konferenciji za novinare u Vladi Srbije zamenik ministra prosvete i sporta Milan Brdar, najavljujuci povratak teorije evolucije u nastavni plan i program za osmi razred osnovne škole.
- - Advokat Dejana Milenkovica Bagzija Biljana Kajganic ponudila je svom klijentu status svedoka saradnika recima da je to „sredila sa starim drugarima“, ministrom policije Draganom Jocicem, „koji je odmah pristao“, i Radetom Bulatovicem, šefom BIA, koji je to potvrdio posle konsultacije „gore“, piše u transkriptu razgovora Kajganiceve i Bagzija iz maja 2004. koje je snimila Uprava za borbu protiv organizovanog kriminala (UBPOK) MUP-a Srbije, a koju je objavio nedeljnik „Vreme“.
16. septembar
- - Ministarka prosvete i sporta u Vladi Srbije Ljiljana Colic podnela je ostavku na tu funkciju, saopštio je premijer Srbije Vojislav Koštunica i dodao da je tu ostavku prihvatio. Ljiljana Colic se rasplakala pošto je njena ostavka prihvacena.
19. septembar
- - Održani lokalni izbori, kao i pokrajinski izbori u Vojvodini.
Oktobar
1. oktobar
- - Pocela sa radom Narodna kancelarija predsednika Tadica, cije je osnivanje najavio u izbornoj kampanji. Direktor kancelarije Dragan Ðilas.
3. oktobar
- - Održan drugi krug lokalnih i pokrajinskih izbora. Nenad Bogdanovic (DS) postao gradonacelnik Beograda, Maja Gojkovic (SRS) Novog Sada. U pokrajinskoj skupštini najviše radikala i demokrata.
5. oktobar
- - Boris Tadic pozvao kosovske Srbe da izadu na izbore na Kosovu.
- - Dvojica gardista poginula na Topcideru u vreme stražarske službe. Vojni organi saopštili da su izrešetali jedan drugoga.
6. oktobar
- - Nekoliko hiljada pancevackih srednjoškolaca je u organizaciji Srednjoškolskog ekološkog centra protestovalo u centru zbog velikog zagadenja vazduha u njihovom gradu.
13. oktobar
- - Nekoliko stotina kosmetskih Srba okupilo se juce ispred zgrade Predsedništva Srbije protestujuci protiv poziva predsednika Borisa Tadica da izadu na predstojece izbore u pokrajini.
15. oktobar
- - U Srbiji je privatizovano ukupno 1.235 preduzeca, cijom prodajom su ostvareni prihodi od blizu 88,9 milijardi dinara, navodi se u izveštaju Agencije za privatizaciju. Za privatizaciju je bilo ponudeno 1.560 preduzeca, što znaci da su ti procesi sprovedeni u 79 odsto slucajeva. Na tenderu je prodato 37 preduzeca, što je 53 odsto od ponudenih, na aukcijama 1.017, ili 86 odsto, a na berzi 181 preduzece, to jest 58 odsto.
18. oktobar
- - Svetski ekonomski forum iz Davosa (Švajcarska) imenovao je Božidara Ðelica, bivšeg ministra finansija i ekonomije u Vladi Republike Srbije, za „Mladog svetskog lidera“ u narednih pet godina.
23. oktobar
- - Održani izbori na Kosovu, simbolicno mali odziv Srba.
Novembar
7. novembar
- - U Srbiji je zbog smanjenja stocnog fonda i kupovne moci gradana opala godišnja potrošnja mesa po stanovniku sa 65 na 42 do 44 kilograma, izjavio je profesor Tehnološkog fakulteta u Novom Sadu Ratko Lazarevic. U Evropi se potrošnja krece od 80 do 100 kilograma, a SAD 115.
18. novembar
- - Skupština SCG usvojila je Strategiju odbrane državne zajednice. Navedeno je opredeljenje SCG za ulazak u evroatlantske integracije, ukljucujuci NATO, ali uz napomenu da ulazak u taj savez treba da bude potvrden na referendumu.
22. novembar
- - Akcija nazvana „Kapiraj- kopiraj“ traje vec nekoliko nedelja u Srbiji. U toj akciji mladi ljudi besplatno kopiraju i dele dokumentarni film Aleksandra Mandica o Zoranu Ðindicu „Ako Srbija stane“. U filmu se nalaze delovi iz Ðindicevih govora tokom kampanje „Srbija na dobrom putu“.
25. novembar
- - Srbija je treca zemlja u Evropi po broju obolelih od side, iza Rumunije i Poljske, sa 1.882 registrovane HIV pozitivne osobe, 1.226 obolelih od side i 862 umrlih, rekla je nacelnica Zavoda za zdravstvenu zaštitu studenata Milena Paunic
27. novembar
- - Bivši potpredsednik Demokratske stranke i Vlade Srbije Cedomir Jovanovic saslušavan je gotovo pet sati pred disciplinskom komisijom OO DS Novog Beograda, a povodom inicijative 11 poslanika DS-a za njegovo iskljucenje iz stranke zbog narušavanja stranacke discipline.
30. novembar
- - Tamni „audi" beogradske registracije nekoliko puta pokušao da udari u automobil predsednika Srbije. Pravovremenom intervencijom vozaca i obezbedenja Tadic nepovreden. Vozio radnik obezbedenja Ambasade SAD Miroslav Cimpl, državljanin SCG, koji se sutradan predao MUP-u.
Decembar
2. decembar
- - Predsednik Kosova Ibrahim Rugova imenovao je juce lidera Alijanse za buducnost Kosova Ramuša Haradinaja za mandatara buduce kosovske vlade
3. decembar
- - Cedomir Jovanovic iskljucen iz DS
5. decembar
- - Haški begunac general Ratko Mladic primao je do pre dva meseca penziju VSCG, potvrdio je ministar za ljudska i manjinska prava Rasim Ljajic. On je rekao da je Mladicu penzija isplacivana pošto je tumacenje pravnih strucnjaka bilo da je to ustavno pravo koje se ne sme dovoditi u pitanje.
6. decembar
- - Samo FPP poslao ponudu za preuzimanje akcija „Knjaza Miloša“. „Apurna“, zajednicka kompanija Vlada Divca i francuskog „Danonea“ i „Pivovarne Laško“, odustali su od javnog preuzimanja akcija „Knjaza Miloša“. Posle višemesecne borbe tri ponudaca, ali i agonije malih akcionara, u trci za arandelovacku kompaniju ostao je samo „FPP Balkan limitid“.
14. decembar
- - Radna grupa nezavisne komisije zakljucila da je gardiste ubila treca osoba
20. decembar
- - Naslednik španske krune, princ Felipe i njegova supruga, princeza Letisija, otvorili su juce u Beogradu Institut Servantes, koji promoviše špansku kulturu u svetu.
21. decembar
- - Izmenama Zakona o pravima boraca, koje je usvojila Skupština Srbije, pripadnici Jugoslovenske vojske u otadžbini i Ravnogorskog pokreta stekli su prava na boracka primanja i dodatke, kao i na vojnu i porodicnu invalidninu, a uvedena je i ravnogorska spomenica.