Hronologija događaja 2006. godine
Januar
11. januar
- - Kasno uveče Dejan Simić, viceguverner NBS, uhapšen je i svom stanu zbog osnovane sumnje da je primio 100.000 evra koje je doneo Vladan Zagrađanin, funkcioner SPS. Neposredno pred dolazak policije, Ivica Dačić, koji je sa Zagrađaninom zajedno došao u kućnu posetu Simiću, napustio je stan.
21. januar
- - Preminuo Ibrahim Rugova, predsednik Kosova.
23. januar
- - U teškoj željezničkoj nesreći koja se dogodila na desetak kilometara od Podgorice, kod mjesta Bioče, poginulo je, prema zvaničnim informacijama najmanje 39 putnika i ranjeno 135, među kojima je oko sedamdeset petoro dece.
27. januar
- - Skupština Srbije ograničila mogućnost poslanika da naplaćuju putne troškove posle mesec dana od pisanja „Blica“. Sada moraju da podnose fiskalne račune.
Februar
6. februar
- - Bord direktora Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) završio je zasedanje i doneo pozitivnu odluku o završetku trogodišnjeg aranžmana sa Srbijom i Crnom Gorom, vrednog 937 miliona dolara
10. februar
- - U Torinu, su svečano otvorene 20. Zimske olimpijske igre
14. februar
- - Milorad Ulemek, Zvezdan Jovanović i Dušan Krsmanović prisustvovali uviđaju na mestu ubistva premijera Đinđića.
18. februar
- - MUP Srbije podneo je krivičnu prijavu Okružnom tužilaštvu protiv Bogoljuba Karića, zbog sumnje da je počinio krivično delo zloupotrebe službenog položaja, i da je, zajedno sa Vidomirom Parežaninom, Pantom Uroševićem, Mišom Kuzmanovićem i Smiljom Mladenović oštetio državu za više od 20 miliona dolara.
Mart
11. mart
- - Bivši jugoslovenski predsednik Slobodan Milošević pronađen mrtav u svojoj ćeliji u Tribunalu za ratne zločine UN u Hagu. Njegovi posmrtni ostaci su 16. marta izloženi u Muzeju „25. maj“.
18. mart
- - Slobodan Milošević sahranjen u Požarevcu
April
12. april
- - Uhapšen Goran Kljajević, predsednik Trgovinskog suda. Kljajević je označen kao jedan od organizatora "stečajne mafije", a pored njega uhapšeni su i Mirko Brašnjović, suvlasnik Eko-produkta i direktor u Tabaku, čiji je formalni vlasnik njegova supruga Snežana Pantović, i Nemanja Jolović, suvlasnik i pomoćnik direktora u Eko-produktu, Delinka Đurđević, sudija Trgovinskog suda, Sekula Pijevčević, direktor Kreditno-eksportne banke, Milinko Brašnjović, direktor Eko-produkta, Jasmina Kojić, advokat, Jelica Živković, generalni direktor Poštanske štedionice, i Dejan Ivezić, policijski službenik Generalnog inspektorata MUP-a Srbije. Za Slobodanom Radulovićem, dugogodišnjim direktorom C marketa, raspisana je poternica.
20. april
- - Odlukom Republičke radiodifuzne agencije, nacionalne dozvole za emitovanje programa dobili TV Pink, TV Foks, TV B92, TV Avala i dvojac - Hepi TV i TV Košava.
Maj
3. maj
- - EU odložila pregovore sa Srbijom o asocijaciji i stabilizaciji jer Srbija nije izručila Ratka Mladića Tribunalu u Hagu. Deset dana kasnije, potpredsednik Vlade Srbije Miroljub Labus podneo ostavku na tu funkciju.
21. maj
- - Crna Gora na referendumu glasala za odvajanje od Srbije. Za nezavisnost se izjasnilo 55,5 odsto izašlih glasača, a Srbija je postala samostalna država. Predsednik Srbije Boris Tadić prvi je zvaničnik Srbije koji je otišao u zvaničnu posetu. Srbija je 5. juna sa jedva 126 glasova u Skupštini izglasala nezavisnost posle 90 godina.
29. maj
- - Eksplozija u vojnoj fabrici u Bariču. Tri radnika poginula.
Jun
6. jun
- - Poslanici G17 plus napustili su juče sednicu Narodne skupštine Srbije u znak protesta zbog uvreda koje je poslanik Srpske radikalne stranke Zoran Krasić, inače bivši ministar trgovine u vladi Mirka Marjanovića, izneo na račun ministara poljoprivrede Ivane Dulić-Marković i njene porodice, nazivajući ih ustašama. Krasić je sa govornice, između ostalog, rekao da se „bliska familija Ivane Dulić-Marković hvalila time da je učestvovala u domovinskom ratu, gde je dala naročite zasluge”, te da Ivana Dulić-Marković „ide putem onih koji mrze Srbiju u njene građane”.
9. jun
- - Počelo Svetsko prvenstvo u fudbalu, na kome je pobedila Italija
15. jun
- - Vlada Srbije odlučila je da prizna Crnu Goru. Posle Odluke Narodne skupštine Republike Srbije, donete 5. juna kojom se konstatuje samostalnost Republike Crne Gore, stekli su se uslovi da Vlada Srbije, u ime Republike Srbije, prizna Republiku Crnu Goru i da se uspostave diplomatski odnosi, čime se doprinosi razvoju prijateljskih i dobrosusedskih odnosa, navodi se u Odluci koju je juče usvojila Vlada Srbije. Na istoj sednici donet je Zaključak da se crnogorskim državljanima koji imaju prijavljeno prebivalište na teritoriji Srbije, omogući prijem i u državljanstvo Republike Srbije
16. jun
- - Fudbalska reprezentacije Srbije i Crne Gore poražena je juče od Argentine sa 0:6 u drugom kolu takmičenja u grupi C na Svetskom prvenstvu u Nemačkoj. Ovaj poraz ujedno je i najubedljiviji na ukupno 10 učešća reprezentacije SCG na svetskim prvenstvima. To je istovremeno i najteži debakl od svih do sada odigranih utakmica na ovom SP.
20. jun
- - Građani Srbije ulaziće u Crnu Goru bez pasoša i viza, odnosno kao i pre proglašenja nezavisne Crne Gore odlučila je crnogorska vlada
Jul
4. jul
- - Odlukom Republičke radiodifuzne agencije, pravo da emituju program u regionu Beograda u narednih osam godina dobile su televizijske stanice Art, Enter, SOS kanal, Metropolis, Televizija Plus i TV Studio B. Dozvole za radio program na području glavnog grada dobile su stanice Beta plus, Nostalgija, Naksi radio, Radio MFM, MIP radio, Radio Pink, Radio Studio B, Radio Tri, Sport FM, TDI Radio, Top FM, Siti radio, Radio Novosti i Radio Pingvin.
17. jul
- - Predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica u Briselu predstavio Evropskoj uniji Akcioni plan za ostvarivanje pune saradnje s Haškim tribunalom.
24. jul
- - Počeli direktni pregovori o konačnom statusu Kosova u Beču - srpsku delegaciju predvodili predsednik i premijer Srbije, Boris Tadić i Vojislav Koštunica.
Avgust
14. avgust
- - Od 2.781 nevladinih organizacija prijavljenih u Srbiji i Crnoj Gori, koliko se nalazi u Direktorijumu nevladinih organizacija Centra za razvoj neprofitnog sektora, 2.170 je aktivnih, a od tog broja u Srbiji radi 1.909, saopšteno je iz tog centra.
24. avgust
- - Izabrana ženska vlada kao plod saradnje „Blica“ i Evropskog pokreta u Srbiji. Za predsednicu vlade izabrana Ružica Đinđić.
28. avgust
- - Marko Kljajević, predsedavajući sudskog veća na suđenju za ubistvo premijera Đniđića zatražio da bude razrešen sudijske dužnosti.
Septembar
6. septembar
- - Novi predsedavajući sudskog veća na suđenju optuženima za ubistvo premijera Srbije Zorana Đinđića je sudija Nata Mesarović, odlučio je predsednik Okružnog suda u Beogradu Siniša Važić.
10. septembar
- - Ruždija Durović, kandidat za odbornika koalicije Lista za Sandžak ubijen je u pucnjavi, a njegov bratanac Sulejman Durović je ranjen. Tog dana u Novom Pazaru održavali su se lokalni izbori.
26. septembar
- - Međunarodna organizacija za standardizaciju ISO objavila je da je dvoslovna skraćenica za Srbiju RS, a troslovna SRB, saopštilo je Ministarstvo nauke i zaštite životne sredine.
- - Švajcarska, Finska i Švedska prednjače na ovogodišnjoj listi zemalja sa najkonkurentnijim ekonomijama, a među 125 država i teritorija Srbija se sa Crnom Gorom nalazi na 87. poziciji, dok je u 2005. bila na 85. mestu liste, objavio je Svetski ekonomski forum.
28. septembar
- - Ministar nauke i zaštite životne sredine Srbije Aleksandar Popović dobitnik je nagrade povodom Dana prava javnosti da zna. Popović i njegovo ministarstvo dobitnici su nagrade namenjene državnoj instituciji koja je ostvarila značajan doprinos u primeni Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja. „Stvari nikad nisu sasvim jednostavne do kraja i moj skromni utisak je da građani i ne znaju kakve su mogućnosti ovog zakona“, rekao je Popović (a prenosi Blic) na dodeli nagrade koju su organizovali Američko udruženje pravnika, Nezavisno udruženje novinara Srbije, koalicija nvo za slobodu pristupa informacijama, misija OEBS i USAID.
Oktobar
1. oktobar
- - Svi članovi Vlade iz G17 Plus podneli su ostavke na svoje funkcije, ali će vršiti svoje dužnosti dok im, shodno zakonu, ostavke ne budu konstatovane u Skupštini Srbije - najavio je predsednik G17 Plus i ministar finansija Mlađan Dinkić.
4. oktobar
- - Haška tužiteljka Karla del Ponte rekla je srpskim zvaničnicima da se prema njenim saznanjima Ratko Mladić skriva u Beogradu, te da od državnih organa očekuje da brzo reaguju i uhapse ga, saznaje „Blic“.
16. oktobar
- - U Srbiji, bez Kosova i Metohije, 24,2 odsto osoba starijih od 15 godina koristi Internet, pokazalo je istraživanje Centra za proučavanje informacionih tehnologija.
28. i 29. oktobar
- - Referendum za izglasavanje novog ustava Srbije
Novembar
8. novembar
- - Narodna skupština Republike Srbije proglasila je novi Ustav Republike Srbije. Ustav je usvojila Skupština 30. septembra 2006, a zatim je i potvrđen na referendumu 28. i 29. oktobra 2006.
9. novembar
- - Predsednik Srbije Boris Tadić raspisao je izbore za Narodnu skupštinu Republike Srbije za 21. januar 2007. godine.
- - Predstavnici osam država u Briselu parafirali su Srednjoevropski sporazum o slobodnoj trgovini (CEFTA), a Srbija i BiH to nisu uradile zbog još nekoliko nerašćišćenih pitanja. Očekuje se da i ove dve zemlje otklone prepreke i parafiraju ga do početka decembra, kako bi premijeri svih deset zemalja članica potpisali sporazum 19. decembra 2006. u Bukureštu.
Decembar
8. decembar
- - Haški tribunal je saopštio da je Vojislav Šešelj prekinuo štrajk glađu. U sudu je istovremeno saopšteno da je Žalbeno veće vratilo Šešelju pravo da se brani sam, kao i da će suđenje, koje je počelo 27. novembra i trajalo svega dva dana, početi iznova. Razmatranje Šešeljeve žalbe upućene Apelacionom veću na odluku Pretresnog veća, kojem je predsedavao sudija Alfonso Ori, a kojom mu je oduzeto pravo da se brani sam trajalo je samo jedan dan. Od 10. novembra, Šešelj je potpuno odbijao hranu, pio je samo vodu i nije uzimao propisane lekove protiv visokog pritiska i astme.
12. decembar
- - Srbija za sobom ima još jednu uspešnu reformsku godinu, u kojoj je ostvarila najviši rast bruto društvenog proizvoda u regionu (6,5 odsto) i, uz Rumuniju, najveća strana ulaganja (oko četiri milijarde evra), čime se ponovo istakla kao lider u privrednom rastu u jugoistočnoj Evropi, saopštili su u Beogradu predstavnici Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) predstavljajući svoj najnoviji „Izveštaj o tranziciji” za 2006. godinu.
- - Predsednik Srbije Boris Tadić vanredno je unapredio general-majora Zdravka Ponoša u čin general-potpukovnika i postavio ga na mesto načelnika Generalštaba Vojske Srbije
14. decembar
- - Predsednik Tadić u Briselu potpisao ulazak Srbije u „Partnerstvo za mir“. Srbija korak bliže članstvu u NATO.
- - Vrhovni sud Srbije ukinuo je presudu u slučaju „Ovčara” i vratio predmet Veću za ratne zločine Okružnog suda u Beogradu na ponovno suđenje. Sud je uvažio žalbe i tužioca, i optuženih, i njihovih branilaca i ukinuo presudu kojom je 14 optuženih proglašeno krivim, kao i oslobađajući deo presude kojom su dvojica optuženih oslobođena optužbe za ratni zločin protiv ratnih zarobljenika. Pritvor za 13 optuženih produžen je do dalje odluke suda.
18. decembar
- - Evro je skliznuo na nivo od pre dve godine. Srednji kurs evra juče ujutro bio je 78,4 dinara, koliko je iznosio i 14. decembra 2004. godine, a to je nivo „crnog“ kursa iz oktobra 2000. godine.
- - Zamenik generalnog sekretara NATO Alesandro Minuto Rico i ministar odbrane Srbije Zoran Stanković otvorili Kancelariju NATO za veze sa Srbijom. Kancelarija će pružati podršku grupi Srbija/NATO za reformu odbrane. Sedište Kancelarije nalazi se u zgradi Ministarstva odbrane Srbije.