Hronologija događaja 2007. godine
Januar
1. januar
- - Izmenama Zakona o porezu na dohodak građana, koje su stupile na snagu prvog dana 2007, stopa poreza je smanjena sa 14 na 12 odsto. Poslodavci sada na 100 dinara zarade plaćaju 62,7 dinara, umesto pređašnjih 73 dinara.
- - Bugarska i Rumunija postale članice Evropske unije.
9. januar
- - Božidar Đelić, ministar finansija u vladama Zorana Đinđića i Zorana Živkovića, kandidat je DS za premijera, objavio je predsednik DS Boris Tadić.
21. januar
- - Održani Parlamentarni izbori u Srbiji
- - Republička izborna komisija je saopštila da je najveći broj glasova osvojila Srpska radikalna stranka 28,32 odsto. Na drugom mestu je DS sa 22,67 odsto osvojenih glasova, na trećem mestu je DSS/NS koja je osvojila 16,38 odsto. Stranka G17 Plus osvojila je 6,79 odsto. Prema broju glasova na petom mestu našla se SPS koja je osvojila 5,64 odsto. Koalicija LDP-GSS-SDU-LSV osvojila je 5,33 odsto.
Februar
2. februar
- - Specijalni izaslanik Ujedinjenih Nacija , Marti Ahtisari, predstavio svoj plan za Kosovo. Ahtisarijev predlog za Kosovo i Metohiju energično odbačen u Beogradu, a poyotivno primljen u Prištini.
6. februar
- - Grupa nepoznatih batinaša je upala u prostorije novosadskog Pozorišta mladih i pokušala da se obračuna sa grupom štrajkača koji već četvrti mesec traže smenu direktora Tomislava Kneževića.
20. februar
- - Uhapšeno deset osoba sa Pravnog fakulteta u Kragujevcu, zbog sumnje da su primali i posredovali u primanju mita od studenata. Među uhapšenima je i Emilija Stanković, pomoćnik ministra prosvete i sporta. Naknadno uhapšeno još zaposlenih na fakultetima i studenata.
26. februar
- - Međunarodni sud pravde u Hagu juče doneo oslobađajuću presudu po tužbi Bosne i Hercegovine protiv SRJ. Sud u Hagu utvrdio da tadašnja SRJ „ništa nije učinila da spreči genocid“ nad muslimanima u Srebrenici, koji su, kako se navodi, počinile snage Vojske Republike Srpske, ali je naglašeno da genocida „nije bilo u drugim krajevima BiH“. „Finansijska odšteta ne bi bila primereni oblik reparacije“ za prekršene obaveze, ali BiH ima pravo na „simboličnu kompenzaciju“
Mart
12. mart
- - Četiri godine od ubistva Zorana Đinđića
- - Ministarstvo za kapitalne investicije, MUP i Bezbednosno-informativna agencija (BIA) državne su institucije koje i pored rešenja poverenika za informacije od javnog značaja nisu javnosti dostavile podatke koji su od njih traženi, izjavio je poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić.
16. mart
- - Dejan Mihajlov, generalni sekretar Vlade Srbije, proglašen je krivim zbog krivičnog dela klevete i mora da plati 100.000 dinara novčane odštete privatnom tužiocu Vladimiru Popoviću Bebi, bivšem sekretaru vladinog Biroa za komunikaciju sa medijima. Popović je tužio Mihajlova maja 2003. zbog izjava u emisiji radija Slobodna Evropa da je Popović neovlašćeno obavljao funkciju šefa Biroa tokom policijske akcije Sablja, i da je u Službenom glasniku objavljeno da je Popović razrešen dužnosti još krajem 2002.
17. mart
- - U Novom Pazaru uhapšena grupa vehabija
April
11. april
- - Ambasador Nemačke u Srbiji Andreas Cobel izjavio je da bi problem Kosova trebalo rešiti što pre „u smislu nadzirane nezavisnosti“, jer bi, u suprotnom, mogli da budu otvoreni problemi u Vojvodini i Sandžaku. Usledile su oštre kritike vlasti i opozicije u Srbiji i izvinjenje ambasadora.
14. april
- - Ispred stana novinara Vremena Dejana Anastasijevića eksplodirala bomba.
23. april
- - Umro Boris Jeljcin, bivši predsednik Rusije
24. april
- - Srbija je sedma zemlja u Evropi a trinaesta u svetu po broju ubijenih novinara u neratnim uslovima, izjavila je predsednica Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) Nadežda Gaće na skupu novinarske solidarnosti povodom sve češćih napada na novinare.
Maj
08. maj
- - Tomislav Nikolić izabran za predsednika Skupštine Srbije. Njegov izbor podržale su stranke DSS-NS, SPS i SRS. «Zaprepašćen sam što je Tomislav Nikolić, član partije na čijem je čelu čovek optužen za ratne zločine, izabran za predsednika Skupštine - rekao je predsednik Parlamentarne skupštine SE Rene van der Linden. On je podsetio da „saradnja s Hagom nije opcija, već zakonom uspostavljena obaveza i obaveza koju je Srbija preuzela članstvom u SE“. Savet Evrope je otkazao manifestacije koje su bile planirane da prate početak predsedavanja Srbije Komitetu ministara.
9. maj
- - Predsednik Skupštine Srbije Tomislav Nikolić izjavio je za RTS da bi izbori u Srbiji mogli biti odloženi, ako parlament na predlog vlade proglasi vanredno stanje. U tom slučaju, predsednik Srbije ne bi mogao da raspusti Skupštinu i raspiše izbore, čak i ako se ne formira nova vlada do isteka zakonskog roka, izjavio je Nikolić. Vanredno stanje bi, prema njegovim rečima, moglo da se proglasi zbog procene da je situacija u vezi sa rešavanjem statusa Kosova izuzetno teška.
11. maj
- - Srbija preuzela predsedavanje predsedavanje Komitetom ministara Saveta Evrope na šest meseci.
12. maj
- - Predstavnica Srbija, Marija Šerifović, pobedila sa pesmom «Molitva» na takmičenju za pesmu Evrovizije. Maksimalan broj poena dali su joj Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Mađarska, Hrvatska, Slovenija, Švajcarska i Makedonija. Beograd je domaćin „Eurosonga 2008".
13. maj
- - Tomislav Nikolić podneo ostavku na mesto predsednika Skupštine Srbije. «Otkako postoji višestranačka skupština Tomislav Nikolić je na funkciji predsednika bio najkraće – od utorka u 4.20 minuta do nedelje u 18 časova, nepunih šest dana.», piše Politika 14. maja.
15. maj
- - Formirana Vlada Srbije. Premijer ponovo Vojislav Koštunica. Vlada Srbije izabrana je tačno 30 minuta pre isteka zakonskog roka.
23. maj
- - Posle tri i po godine suđenja u Specijalnom sudu izrečena presuda bivšim pripadnicima JSO, zemunskog klana i BIA za ubistvo premijera Zorana Đinđića. Bivši komandant Jedinice za specijalne operacije Milorad Ulemek Legija i njegov zamenik Zvezdan Jovanović osuđeni su na po 40 godina zatvora.
31. maj
- - Uhapšen haški optuženik Zdravko Tolimir. Tolimir je bio jedan od sedam pomoćnika komandanta koji su bili neposredno odgovorni komandantu Glavnog štaba, generalu Ratku Mladiću i bio je upoznat s planom da se muslimansko stanovništvo istera iz enklava Srebrenica i Žepa i učestvovao je u sprovođenju tog plana.
Jun
10. jun
- - Obeleženo deset godina postojanja dnevnog lista Danas.
12. jun
- - Milana Martića, nekadašnjeg lidera Srba u Hrvatskoj, Haški tribunal je osudio na jedinstvenu kaznu zatvora od 35 godina. Bivši ministar unutrašnjih poslova i predsednik samoproglašene Republike Srpske Krajine je proglašen krivim za progon, deportaciju, ubistva, pljačkanja i druga nečovečna dela protiv Hrvata i Muslimana u Kninskoj krajini i zapadnoj Bosni u periodu od 1991. do 1994. godine, kao i za raketne napade na Zagreb 2. i 3. maja 1995. godine.
13. jun
- - Pregovori Evropske unije i Srbije o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju koji su bili prekinuti pre godinu dana zbog nesaradnje Beograda s Haškim tribunalom nastavljeni su u Briselu. Božidar Đelić je izjavio da će haški optuženik Ratko Mladić biti uhapšen i izručen Haškom tribunalu čim bude lociran.
15. jun
- - Istražni sudija koji rukovodi istragom protiv grupe osumnjičenih za šverc duvana, naložio je raspisivanje međunarodne poternice za Stankom Subotićem i Markom Miloševićem. Policija je utvrdila da se Milošević i Subotić, osumnjičeni da su vođe duvanske mafije koja je oštetila državu za desetine miliona evra, ne nalaze na prijavljenim adresama i da nisu dostupni domaćim pravosudnim organima.
17. jun
- - Penzionisani general-pukovnik Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije i nekadašnji načelnik Resora javne bezbednosti Vlastimir Đorđević, koga Haški tribunal tereti za zločine na Kosmetu, uhapšen je u Budvi i odmah prebačen u pritvorsku jedinicu Haškog tribunala
25. jun
- - Predsednik Skupštine Srbije Oliver Dulić rekao je da je, u okviru predstojećeg renoviranja Skupštine, njegova „ideja i plan da se prokopa tunel između zgrade Doma Narodne skupštine na trgu Nikole Pašića i zgrade republičkog parlamenta u Ulici kralja Milana”.
26. jun
- - Održan koncert „Red Hot Chili Peppers“ u Inđiji
Jul
11. jul
- - Vrhovni sud Srbije uvažio je tužbe osam emitera i poništio rešenja Saveta Republičke radiodifuzne agencije u vezi s dodelom nacionalnih i dozvola za emitovanje programa na teritoriji Beograda. Zakonito donesene odluke Savet RRA neće se menjati, piše u njihovom saopštenju, „makar morali da ih donosimo deset puta, kao što je to činila Narodna banka Srbije u vreme kada je Vrhovni sud Srbije pokušavao da izda dozvolu Karićevoj Astra banci“.
12. jul
- - U Novom Sadu počeo muzički festival Exit.
14. jul
- - Održan koncert «The Rolling Stones» u Beogradu
18. jul
- - Novinari u Srbiji smatraju da je njihova profesija politizovana, korumpirana, loše plaćena i da postoji cenzura, pokazuju rezultati istraživanja koje je za potrebe Nezavisnog udruženja novinara Srbije uradila agencija „Stratedžik marketing”.
24. jul
- - Prema podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda, u Beogradu je izmerena temperatura od 43 stepena Celzijusa, što za Beograd predstavlja najvišu temperaturu od kada postoje merenja. Apsolutni maksimum temperature vazduha u Beogradu prethodno je zabeležen 4. jula 2000. godine, kada je izmereno 40,5 stepeni Celzijusa. Temperaturni rekord svih vremena zabeležen je u Zaječaru - 45 stepeni.
Avgust
8. avgust
- - Počeo Sabor trubača u Guči
11. avgust
- - „Apsolutno je neprihvatljivo da na osnovu Ahtisarijevog plana jedan vojni savez, kao što je NATO, pokušava da napravi sopstvenu državu u kojoj bi imao neograničenu vlast”, upozorio je ministar policije Dragan Jočić.
20. avgust
- - Detalji ugovora o koncesiji za izgradnju autoputa od Horgoša do Požege i dalje su tajna, a ministar za kapitalne investicije Velimir Ilić novinarima je dopustio da vide samo 50 od 1.300 strana ovog dokumenta, iz kojih se ne vidi suština prirode posla vrednog 800 miliona evra.
23. avgust
- - Sto dana Vlade Srbije
- - Vlada Srbije odlučila da se celokupan sadržaj i prateći aneksi ugovora o koncesionoj izgradnji autoputa Horgoš–Požega objavi na veb-sajtu vlade.
24. avgust
- - Vlada Srbije potvrdila Odluku o prestanku finansiranja firme Zastava zapošljavanje i obrazovanje, kojoj je u prethodnih šest godina uplatila više od 100 miliona evra.
Septembar
5. septembar
- - Na listi ukupno 141 zemlje, rangirane po stepenu ekonomske slobode ocenama od 1 do 10, Srbija se, u izveštaju za 2007. koji je sačinila nezavisna kanadska istraživačka organizacija „Frejzer institut“, našla na 119. mestu sa prosečnom ocenom 5,6.
7. septembar
- - Vlada Srbije nije se posle današnje sednice zvanično ogradila od izjave savetnika premijera Aleksandra Simića o Crnoj Gori kao kvazidržavi i postupka ministra Velimira Ilića koji je nakon posete vladici Filaretu otkazao ranije najavljenu službenu posetu toj državi. Odnosi između zvanične Srbije i Crne Gore pogoršani su zbog zabrane ulaska episkopu Filaretu u Crnu Goru, gde se nalazi deo njegove eparhije, zbog toga što je pred Haškim tribunalom osumnjičen za pomaganje haškim beguncima.
26. septembar
- - Na ovogodišnjoj listi Transparensi internešenela (TI) Srbija je na 79. mestu, koje deli s Gruzijom, Grenadom, Trinidadom i Tobagom i Saudijskom Arabijom.
27. septembar
- - Preminuo gradonačelnik Beograda Nenad Bogdanović
- - Sudsko veće Haškog tribunala osudilo je juče bivše oficire JNA Mileta Mrkšića na 20 godina zatvora, Veselina Šljivančanina na pet godina, a Miroslava Radića je oslobodilo optužbi po svim tačkama optužnice i naložilo da bude oslobođen.
Oktobar
7. oktobar
- - Novosadska policija privela je vođu Nacionalnog stroja Gorana Davidovića i još 55 osoba od kojih većinu pripadnika te neonacističke organizacije, nakon što su kamenicama napali povorku građana koji su prisustvovali antifašističkom skupu u Novom Sadu „Stop fašizmu“ u organizaciji petnaestak nevladinih organizacija.
11. oktobar
- - Na inicijativu Vlade Srbije, Savet za nacionalnu bezbednost raspisao je nagrade od po milion evra za informacije koje će dovesti do lociranja i hapšenja haških optuženika-komandanta vojske bosanskih Srba Ratka Mladića i bivšeg predsednika Republike Srpske Radovana Karadžića.
15. oktobar
- - Kompanija "Gugl", vlasnik sajta blogger.com, zatvorila je blog Gorana Davidovića Firera, vođe neonacističke organizacije "Nacionalni stroj", nakon kampanje koju su sproveli korisnici interneta iz Srbije. Oni su iskoristili mogućnost prijave neprikladnog sadržaja na tom sajtu, uz obrazloženje da Davidović širi mržnju i predstavlja nacističku organizaciju.
16. oktobar
- - U saobraćajnoj nesreći poginuo pevač Toše Proeski
28. oktobar
- - Glavni odbor Demokratske stranke Srbije (DSS) usvojio je jednoglasno deklaraciju o vojnoj neutralnosti Srbije, odnosno protiv priključenja Srbije NATO-u.
29. oktobar
- - Prodate Robne Kuće Beograd.
Novembar
7. novembar
- - Parafiran Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju Evropske unije i Srbije.
21. novembar
- - Predsednik LDP Čedomir Jovanović rekao je u Skupštini Srbije da je ta stranka podnela dve krivične prijave protiv predsednika kompanije Delta Miroslava Miškovića zbog klevete i zločinačkog udruživanja. Jovanović tvrdi da je Mišković „organizator zločinačkog udruženja“ u kojem se nalaze i Vojislav Koštunica, Božidar Đelić, Mlađan Dinkić, Slobodan Milosavljević i Dragan Jočić. Mišković je, kaže lider LDP, sticao i uvećavao svoje bogatstvo, a članovi Vlade su mu omogućili kršenje zakona, na taj način dobijajući podršku neophodnu da ostanu na vlasti.
Decembar
3. decembar
- - Ukupna inflacija u 2007. godini u Srbiji će biti veća od devet odsto, ocenili su stručnjaci Centra za visoke ekonomske studije u Beogradu. Cene industrijskih prehrambenih proizvoda su u poslednja četiri meseca povećane za 10,7 odsto, čime je Srbija u vrhu po poskupljenjima hrane u regionu i Evropi.
- - Pristalice Nove Srbije i radikala sprečile su održavanje promocije devete knjige Peščanika u aranđelovačkom Domu kulture, pa je tako drugi put za petnaest dana otkazan ovaj skup, prethodno zbog brojnih pretnji, a ovog puta zbog koškanja u sali i ispred nje i neprestanog vređanja učesnika tribine.
6. decembar
- - Prvo postrojenje za reciklažu elektronskog otpada na Balkanu otvoreno je u Beogradu. «U Srbiji se reciklira 10 odsto otpadnog materijala, a tek tri odsto elektronskog otpada. Zemlje EU recikliraju 60 odsto otpada, a Japan čak 90 odsto. Sve što se danas baca u Srbiji moglo bi da se preradi», rekao je na otvaranju vice premijer Božidar Đelić.
12. decembar
- - Predsednik skupštine Oliver Dulić raspisao je predsedničke izbore u Srbiji za 20. januar 2008. Odredbe Ustava i ustavnog zakona nalažu da izbori budu raspisani pre 31. decembra. DSS je saopštila da je DS donela jednostranu odluku o raspisivanju predsedničkih izbora, čime je „prekršila koalicioni sporazum da se sve važne odluke donesu konsenzusom unutar vladajuće koalicije“.
20. decembar
- - Devet novih članica Evropske unije postale članice šengenskog sporazuma. „Granice nestale od Portugala do Baltika“, piše Danas. Ujedno je Srbija dobila granicu sa šengenskom zonom, preko Mađarske.