O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
POTREBNE PROMENE, ALI I POLITIČKA VOLJA ZA NJIMA
25. Novembar 2022. godine
Danas
Nakon sednice na kojoj je formirana Radna grupa za izmenu Zakona o javnom informisanju

BEOGRAD // Nakon konstitutivne sednice na kojoj je juče formirana Radna grupa za izmenu Zakona o javnom informisanju, sledeći sastanak ovog tela zakazan je za ponedeljak, a u međuvremenu će članovi Radne grupe razmotriti nekoliko dokumenata, među kojima je i Nacrt zakona koji je svojevremeno podnela Koalicija za slobodu medija. Postojeći zakon je sporan u više odredbi, ali, prema rečima članova tima za njegovu izmenu, i takav kakav je nije u potpunosti sprovođen, jer nije postojala politička volja. Advokatica Gordana Konstantinović, koja je u Radnoj grupi ispred UNS-a, ističe za Danas da postojeći zakon mora da se menja radi usklađivanja sa medijskom strategijom, u čijem donošenju je učestvovao i UNS.

- Preciznije informacije vam mogu dati kada budu prosleđeni materijali, pošto će se paralelno raditi na tri teksta - verzija oko koje je bila postignuta saglasnost, oko koje nije bila postignuta saglasnost i nacrta koji je dostavila Ministarstvu informisanja Koalicija za slobodu medija. Očekujemo materijale danas ili sutra. Ono što je napredak, bar za sada, jeste što ova Radna grupa ima 20 članova, a prethodna je imala 35, koji su nas, žargonski, o jadu zabavili prošli put, navodi Konstantinović.

Dr Saša Mirković, član Radne grupe ispred ANEM-a, kaže za Danas da se na konstitutivnoj sednici debatovalo o predloženom poslovniku o radu Radne grupe i da je dogovoren raspored budućih zasedanja.

- Jasno je da će principi i predlozi proklamovani u Medijskoj strategiji Vlade Srbije biti ključni postulati na kojima će se bazirati stavovi novinarskih udruženja i medijskih asocijacija koje su učestvovale u njenoj izradi. U ovom trenutku ne možemo znati šta će se sve menjati i u vezi čega ćemo se sporiti unutar Radne grupe. Nadam se da ćemo sve odluke donositi konsenzusom, a ne preglasavanjem, što bi značilo da u ključnim tačkama ostajemo na nepomirljivim tačkama neslaganja u vezi sadržaja budućeg Zakona o javnom informisanja i medija, ukazuje Mirković.

Naš sagovornik dodaje da postojeći medijski zakonodavni okvir ne predstavlja smetnju reformskim procesima u medijskoj sferi i daje sasvim dovoljno osnova za poboljšanje aktuelnog stanja. Prema njegovim rečima, ključni problem je nedostatak političke volje za njegovu primenu. - Drugim rečima, možemo da usavršavamo odredbe ovog zakona u domenu projektnog sufinansiranja, jačanju uloge Saveta za štampu, transparentnosti i kriterijumima raspodele i kontrole potrošnje državne pomoći, medijskom pluralizmu i u drugim oblastima gde su primetni najveći problemi. Promene i dopune zakonskih odredbi neće predstavljati nikakvu garanciju za poboljšanje postojećeg stanja, ako vlast i resorno ministarstvo nastave sa praksom u kojoj se izradom i usvajanjem zakonskih akata okončava njihov angažman, smatra Mirković.

Antrfile:

Autor: KATARINA ŽIVANOVIĆ
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti