O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
AMERIKA NA TRAGU LEKA ZA COVID 19
7. Avgust 2020. godine
Blic
SVET U POTRAZI I ZA VAKCINOM, ALI I TRETMANOM

Uporedo sa razvojem vakcine, širom sveta sprovode se istraživanja o pronalasku leka ili tretmana koji bi bio efi kasan protiv kovid infekcije.

TAKO SU AMERIČKI naučnici otkrili način na koji bi može da se blokira replikacija virusa korona u telu i time smanje komplikacije ove bolesti. Naime, u studiji sprovedenoj na Univerzitetu Kanzas, objavljenoj u časopisu “Science Translation Medicine”, navodi se da su stručnjaci pronašli terapeutski cilj koji ima važnu ulogu u replikaciji virusa u ljudskom telu.

Istraživanje pokazuje da su 3C proteaze virusa korona, poznate kao 3Clpro, snažne terapeutske mete i igraju važnu ulogu u replikaciji virusa u ljudskom telu. Istraživači tvrde da upotreba optimizovanih inhibitora 3CLpro može da blokira replikaciju ljudskog virusa korona koji je izazvao i izbijanje virusa MERS i SARS, kao i aktuelnog virusa korona.

Nalazi ukazuju da ova serija jedinjenja može da se dalje posmatra kao potencijalni lek za infekciju virusom korona kod ljudi.

Početkom jula je Evropska komisija po ubrzanom postupku dala uslovnu dozvolu za stavljanje u promet leka „remdesivir“, koji je postao prvi medikament za lečenje Covida 19 sa dozvolom na nivou EU.

Nedavno su srpski naučnici Miloš Miljković i Nebojša Skorupan s američkog Nacionalnog instituta za rak u Vašingtonu istakli za „Blic“ da su trenutno samo lekovi „deksametazon“ i „remdesivir“ klinički potvrđena terapija koja daje rezultat u lečenju Covida 19.

Kako su objasnili, lek „deksametazon“ - stari i jeftini steroid koji je široko dostupan svuda, trenutno je jedini lek koji je u fazi 3 kliničkih ispitivanja smanjio smrtnost kod teško obolelih pacijenata kojima je bio potreban dodatni kiseonik.

U isto vreme, pokazao je moguće štetno dejstvo ako se da prerano, onima koji još uvek nemaju tešku kliničku sliku.

- Drugi lek koje se pokazao efikasnim je „remdesivir“, koji je smanjio broj dana provedenih u bolnici kod teško obolelih u studiji koju je vodio američki Nacionalni Institut za alergije i infektivne bolesti (NIAID).

Pošto je to bila primarna svrha studije, ona je prekinuta pre nego što je moglo da se vidi statistički značajno smanjenje smrtnosti, tako da je „deksametazon“ više na lestvici terapija za teško obolele - rekli su Miljković i Skorupan.

Kombinacija „hidroksihlorokvina“ i „azitromicina“ pokazala se štetnom, istakli su srpski naučnici, jer ne samo da nije smanjila smrtnost u odnosu na kontrolnu grupu, već su ispitanici koji su primili tu kombinaciju duže ostajali u bolnici i imali veće šanse da budu intubirani ili umru.

Antrfile:

U UPOTREBI I JAPANSKI LEK ZA GRIP

Japanski lek za grip „avigan“ u upotrebi od 2014. kao sredstvo koje blokira razmnožavanje više vrsta virusa, a primenjivan je i za lečenje ebole. Lek nije bio u slobodnoj prodaji već kao rezervno sredstvo države za borbu protiv eventualne pandemije. Od februara 2020. primenjuje se u japanskim klinikama za lečenje kovid pacijenata. Japanski mediji navode da lek dobro deluje kada pacijenti imaju blažu kliničku sliku, ali da u težim slučajevima jedva da ima dejstvo.

Početkom juna, Japan je donirao određenu količinu ovog leka našoj zemlji, a u kombinaciji sa drugim preparatima koristi se u 40 zemalja, uključujući Nemačku.

Autor: MILICA MARKOVIĆ
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti