O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
POTPISAN ILI NE SPORAZUM JE OBAVEZAN
21. Mart 2023. godine
Danas
Gabrijel Eskobar juče potvrdio da su predsednik Srbije i premijer Kosova u Ohridu prihvatili i Sporazum i Aneks o primeni

u Aleksandar Vučić o svemu sam odlučuje, a sada pokušava da podeli odgovornost. Videćemo kako će opozicija reagovati, kaže za Danas sociolog Jovo Bakić

Brisel, Beograd // Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i kosovski premijer Aljbin Kurti prihvatili su u Ohridu pravno obavezujući za obe strane, a potpis nema nikakav pravni uticaj, izjavio je juče u Briselu specijalni izaslanik SAD za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar, a slično je ponovio i šef evropske diplomatije Žozep Borelj.

Pravnu snagu nepotpisanog dogovora potvrdio je i bivši sudija Vrhovnog suda Srbije Zoran Ivošević. „U članu 3 Bečke konvencije o ugovornom pravu piše da kod međunarodnih sporazuma koji nisu zaključeni pismenim putem to ne ide nauštrb pravnih vrednosti ovih sporazuma. To znači da usmeni sporazumi važe i da su obavezujući“, rekao je Ivošević agenciji Beta.

Ivošević je podsetio na izjave posrednika u pregovorima da je saglasnost o normalizaciji odnosa između Srbije i Kosova postignuta u tekstu Sporazuma iz Brisela. Čak je i sam predsednik Srbije u obraćanju javnosti u nedelju izjavio kako zna da usmeni dogovor kakav je postignut u Ohridu ima pravnu snagu, ali neće ništa potpisati sa „Republikom Kosovo“ koja nije međunarodno priznata država.

„Svrha Sporazuma nije međusobno priznavanje, već normalizacija odnosa dve zemlje. Pratićemo kako se dogovoreno implementira, kako bi podstakli Beograd i Prištinu da sprovode sporazum. Primena dogovorenog mora početi odmah, a Beograd i Priština će imati koristi od toga“, izjavio je Eskobar, a prenele agencije.

Srbija se obavezala, podsetio je on, da priznaje kosovska dokumenta i nacionalne simbole, dok je za Prištinu važno da počne izradu nacrta njene verzije rešenja vezanog za opštine sa većinskim srpskim stanovništvom na Kosovu. Eskobar je ocenio da za Prištinu najveći značaj ima prijem u evropsko-atlantske strukture, dok je za Beograd to početak razgovora o formiranju asocijacije kosovskih opština sa većinskim srpskim stanovništvom: „Ideja asocijacije opština sa većinskim srpskim stanovništvom treba da bude u interesu građana i da omogući Srbima da učestvuju u demokratskom životu, s tim da ne ugrožavaju funkcionisanje Kosova.“

„Primarna namera je bila da se formulišu osnovna pravila interakcije dve zemlje kako stvari poput tablica i barikada ne bi bile pretnja da se stvari otrgnu kontroli i stvori nestabilnost u regionu“, rekao je američki izaslanik. Sve zemlje Zapadnog Balkana zaslužuju brži put ka EU, ocenio je Eskobar i izrazio nadu da će sve članice Unije priznati Kosovo u bliskoj budućnosti.

I Zoran Ivošević podseća da je „sada na redu implementacija Sporazuma iz Brisela i to Vučić nije osporio“. Prema njegovim rečima, zbog protesta građana Srbije protiv Sporazuma o normalizaciji odnosa s Kosovom, predsednik Vučić je nakon povrtaka iz Brisela i Ohrida počeo „da se vadi“ pred domaćom javnošću.

„Vučić tvrdi da nikada nije dao saglasnost za ulazak Kosova u Ujedinjene nacije i za međusobno priznanje. Međutim, u obostrano prihvaćenom Sporazumu piše da se Srbija neće protiviti članstvu Kosova u svim međunarodnim organizacijama. Jasno je da je Vučić tim sporazumom prihvatio i članstvo Kosova u UN“, ocenio je Ivošević.

Dodao je da u Vučićeve reči ne treba verovati, jer „ako ide na implementaciju, onda to potvrđuje da se usaglasio sa svim tačkama sporazuma“: „Vučić obmanjuje i javnost i sebe. Verovatno je napravio neke korake koje nije smeo, a koji mogu sada da mu smetaju. Njegov rejting pada i on sada pokušava da se vadi.“

„Neću da implementiramo ništa što se tiče Kosova u UN ili bilo kakvog de fakto i de jure priznanja. Čak razmiljam da idemo sa jednim opštim aktom kroz Skupštinu da bi to bilo jasno“, precizirao je Vučić posle dogovora u Ohridu.

Stav partija tzv. patriotskog bloka i Narodne stranke, koje su Vučića već okarakterisale kao izdajnika zbog prihvatanja Sporazuma, biće posebno zanimljiv kada bude trebalo da se izjasne hoće li podržati dokument koji je Vučić najavio a čijim će usvajanjem u parlamentu vladajuće stranke, pogotovo SNS, poslati poruku građanima da zaista neće dozvoliti da Kosovo postane članica UN i da neće prekršiti Ustav Srbije u kojem se u preambuli Kosovo tretira kao deo Srbije.

Proevropskoj opoziciji biće teže da kritikuje Vučića budući da je Poglavlje 35 dobilo pun sadržaj i kriterijume kojima će se meriti napredak ispunjavanja obaveza. Još će im teže biti ako na nekim narednim izborima dođu na vlast pa moraju, zarad integracija, da poštuju sporazum koji vodi Kosovo u UN.

Vučiću je u tom pogledu mnogo lakše, jer se tokom ovih deset godina ispostavilo da njemu integracije i nisu najbitnije, pa ga ni stajanje ili nazadovanje u tom procesu uopšte politički ne uznemirava. Sociolog Jovo Bakić povodom Vučićeve najave i nove dileme opozicije kaže da Vučić pokušava da podeli odgovornost i da ćemo videti kako će opozicija reagovati.

„Autoritarni nepomenik sam vodi politiku, pa za nju treba sam i da snosi odgovornost. No, videćemo kako će na to reagovati drugi politički delatnici. Pretpostavljam da će ga radikalni desničari odbiti s optužbom za počinjenu izdaju, a umereni prihvatiti nepristojnu ponudu jer tako i oni kažu da formalno ne priznaju Kosovo“, kaže Bakić za Danas.

Politikolog Bojan Vranić za Danas navodi da je poziv na parlamentarne konsultacije svojevrsna repriza epizode, koju je predsednik Vučić već nudio opoziciji i pre nego što je dogovoren evropski predlog: „Od tada, situacija se promenila, posebno sa mapom puta, pa je Vučiću potrebna nova potvrda legitimiteta za donesenu odluku. Poziv takođe može biti i svojevrsna pružena ‘politička ruka’, da se stranačke aktivnosti sa uličnih ‘izdajnika’, ‘lažljivica’ i ‘Francuza’ vrate u okvire parlamentarne debate.“ Kako kaže, konsenzus je jasan samo o potencijalnom članstvu Kosova u UN, pa su razgovori samo aklamacija.

Antrfile:

Moguće poništavanje

Zoran Ivošević kaže da postoji mogućnost da se Sporazum o normalizaciji odnosa između Srbije i Kosova pravno poništi. „Ukoliko kosovska strana ne ispuni obavezu da formira Zajednicu srpskih opština prema dogovoru iz Briselskog sporazuma, onda se može ozbiljno razgovarati o raskidu tog sporazuma. Prema Bečkoj konvenciji o međunarodnim ugovorima, u članu 60 stoji da se međunarodni ugovor može raskinuti zbog neizvršenja obaveza i onda se sve vraća na pređašnje stanje“, objasnio je Ivošević, koji smatra i da treba poništiti Briselski sporazum koji nije ustavan, jer je vlast u Srbiji pristala da sve elemente državnosti na Kosovu preda Prištini.

Cvijetin Milivojević: Uvredljivi grafiti govore da Vučića muči savest

Politički analitičar Cvijetin Milivojević šokiran je činjenicom da je na svim vijaduktima auto-puta prema Sremskoj Mitrovici prošlog petka bilo ispisano „Boško fašista“ i „Miloš Francuz“, uoči mitinga u tom gradu koji je održao predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Milivojević smatra kako to pokazuje „da u ovom trenutku Vučića muči neka vrsta nečiste savesti, jer onaj ko ima čistu savest i odlučan je da ne prihvati ništa što je protivno Ustavu Srbije, ne bi na takav način etiketirao svoje političke protivnike“.

Aljbin Kurti i lideri Srpske liste sa Džefrijem Hovenijerom

Priština // Ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Prištini Džefri Hovenijer nakon sastanka sa premijerom Kosova Aljbinom Kurtijem poručio je da se svi sporazumi moraju sprovesti, uključujući i Zajednicu srpskih opština. Hovenijer je, kako prenosi Dukađini, zatražio od Kurtija da radi zajedno sa SAD na implementaciji ZSO: „Pozdravljamo postignuta oba sporazuma. Imamo standardni zahtev da premijer radi sa nama na implementaciji ZSO“, istakao je Hovenijer. U odvojenom sastanku sa ambasadorom Džefrijem Hovenijerom, predstavnici Srpske liste naveli su da ostaju „dosledni u stavu“ da neće učestvovati na izborima koje su prištinske vlasti raspisale za 23. april pošto su se početkom novembra Srbi povukli iz svih kosovskih institucija. Delegaciju Srpske liste u razgovoru sa američkim diplomatom činili su njen predsednik Goran Rakić i potpredsednici Dalibor Jevtić i Igor Simić.

Autor: L. V. - P. D.
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti