O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
STRANCI BESPLATNO LEČE SRCE
16. April 2014. godine
Večernje Novosti
NA OSMI SAMIT INTERVENTNIH KARDIOLOGA DOLAZI 120 STRUČNjAKA ZA OVU OBLAST IZ CELOG SVETA

Svaka od ovih intervencija u inostranstvu bi koštala po 20.000 evra

NAJBOLjI interventni kardiolozi iz sveta biće od 23. do 26. aprila u Srbiji. Tokom Osmog beogradskog samita stručnjaka za ovu oblast (BASICS+) oni će, u šest kardiovaskularnih centara, bez reza i otvaranja grudnog koša, zbrinuti više od 35 pacijenata sa hronično zapušenim srčanim arterijama i urođenim otvorima na srčanim pretkomorama. To su medicinski toliko komplikovani slučajevi da se naši lekari ne usuđuju da ih leče sami bez pomoći najiskusnijih kolega. Svaka od tih intervencija u inostranstvu bi koštala po 20.000 evra, a ovde će virtuozi sa žicama kojima kroz krvne sudove dolaze do srca, i po svojim tehnikama, među kolegama važe za najbolje, raditi besplatno.

Ugradni materijal obezbedio je Republički fond zdravstvenog osiguranja, a intervencije će se izvoditi u angio-salama Kliničkog centra Srbije, Instituta „Dedinje“, KC Niš, KBC Bežanijska kosa i Zvezdara i Zdravstvenog centra Valjevo. Svaki potez stručnjaka iz sveta, oko 500 lekara iz zemlje i okruženja, koji su dosad najavili učešće na stručnom samitu, u direktnom prenosu moći će da prate iz hotela „M Best vestern“.

- Posle dve godine pauze, bilo je veoma važno ponovo pokrenuti BASICS+, kako iz ugla lečenja bolesnika, tako i edukacije doktora i uvođenja novih tehnologija u interventnu kardiologiju - kaže za „Novosti“ profesor dr Milan Nedeljković, predsednik Radne grupe za kateterizaciju srca i perkutane koronarne intervencije Udruženja kardiologa Srbije, i pomoćnik generalnog direktora KCS. - BASICS+ će okupiti sve najpriznatije interventne kardiologe iz cele Evrope, i širom sveta, zbog čega se ovaj kongres smatra centralnim interventnim kardiološkim događajem u jugoistočnoj Evropi.

Pored standardnih koronarnih intervencija - otpušavanja hronično začepljenih arterija, i zatvaranja otvora na srcu, na BASICS-u će se prvi put ove godine izvoditi i dve nove intervencije - ugradnja veštačkih zalistaka (TAVI) kroz krvni sud, i zatvaranje artikule, kesastog produžetka leve pretkomore (LAAC), takođe, bez otvaranja grudnog koša.

- Baš zbog tih novih intervencija ponovno pokretanje BASICS+, nije samo još jedan u nizu kongresa, već i najbolji trenutak da srpska interventna kardiologija uplovi u oblast strukturnih intervencija na srcu - kaže profesor Nedeljković.

Iz sveta dolazi 120 interventnih kardiologa, među kojima su najbolji stručnjaci za ovu oblast iz Kine, Japana, Rusije, Italije... U našim angio-salama radiće dr Mahahito Jamame, za kojeg kažu da je najbolji interventni kardiolog u Japanu, dr Li Ge iz Kine, dr Aleksandro Osijev iz Volgograda, „majstor“ da otpuši i najkomplikovanija hronična začepljenja arterija i žicama nađe put do srca. Iz Rusije dolazi i dr Aleksej Propokopov, a iz Italije dr Paolo Usija, stručnjak za ugradnju aortnog zaliska bez otvaranja grudnog koša i dr Alfredo Galaći, jedan od najboljih interventnih kardiologa za hronična zapušenja srčanih arterija. On je poznat po tzv. retrogradnom pristupu, do začepljenja u bolesnoj arteriji stiže specijalnom žicom zaobilaznim putem, kroz zdravu arteriju na ruci ili od prepone. Dolazak je najavio i dr Marek Griđijer iz Poljske, koji dosad ima najveću seriju zatvaranja artikule leve srčane pretkomore bez otvaranja grudnog koša.

Antrfile:

Manje klasiČnih operacija

Interventna kardilogija je jedini spas za pacijente koji zbog velikog rizika ne mogu da se podvrgnu klasičnoj operaciji, i sve više „potiskuje“ klasičnu hirurgiju srca - kaže profesor dr Milan Nedeljković. - Pre 10 godina, 50 odsto pacijenata sa hroničnim začepljenjima srčanih arterija je išlo na operaciju, a sada svega 25 odsto. Sve ostalo se rešava minimalno invazivnim metodama, koje su razvijene i usavršene u Japanu.
Autor: B. RADIVOJEVIĆ
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti