O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
SRAMAN POKUŠAJ PRISVAJANJA SRPSKIH SVETINJA NA KOSOVU
14. Septembar 2020. godine
Blic
Prištinski list „Koha“ objavio je juče sramotan tekst u kom profesor istorije Bedri Muhadri tvrdi da pravoslavni manastiri i crkve iz perioda Nemanjića ne pripadaju Srbiji, već da je u pitanju navodno “drevno albansko nasleđe” nastalo na vizantijskim spomenicima u srednjem veku?!

Kako piše list, u tekstu pod naslovom “Srpsko prisvajanje srednjovekovnih arberijskih spomenika na Kosovu”, ovaj “nepravedni istorijski pokušaj bio je toliko uspešan da je navodno srpska propaganda uticala na međunarodni sporazum postignut “sveobuhvatnim predlogom za rešavanje statusa Kosova”, koji je izradio Marti Ahtisari (mart 2007. godine), te da su pravoslavni manasti - ri izgrađeni u srednjem veku poznati kao “zaostavština Srpske pravoslavne crkve”.

“Koha” kaže i da je u kancelariji srpske misije u Briselu, na sastanku evropskog komesara za proširenje Olivera Varheljija i predsednika Srbije Aleksandra Vučića “namerno bila izložena knjiga “Hrišćansko nasleđe Kosova i Metohije - istorijsko i duhovno srce Srbije”. „Koha“ tvrdi da je “politički skandal” i sramno dodaje da “istorijske činjenice uvek omogućavaju pravičan politički pregled i tretman što se tiče istorijske kulture Kosova”.

Na ovaj sramotan tekst Muhadrija objavljen u „Kohi“ reagovala je juče Eparhija raško-prizrenska saopštenjem u kom se navodi da ovakvo pisanje “otvoreno i neskriveno širi etničku i versku mržnju prema srpskom narodu na Kosovu i Metohiji i prema njegovoj duhovnoj i kulturnoj baštini”.

U eparhiji navode da autor teksta, profesor istorije Bedri Muhadri, u maniru otvorene propagande, bez ijednog argumenta koji potvrđuju nezavisni međunarodni istorijski izvori, tvrdi da su svetinje SPC arberijske (albanske) i da su navodno ništa drugo do njihove uzurpirane rimokatoličke crkve.

Poruka je jasna. SPC treba da se iseli sa Kosova i Metohije sa svojim monaštvom i narodom i „oslobodi“ svoje vekovne svetinje koje treba da postanu albanski spomenici.

Pored etničkog čišćenja 200.000 Srba i nealbanaca od 1999. godine naovamo, sada je u toku i sve aktivnije negiranje i čišćenje kulturnog identiteta srpskog naroda i naše Crkve i to naočigled međunarodne zajednice, a sa ciljem potpunog brisanja svakog traga srpskog postojanja koji se ovde vidi na svakom koraku kroz vekove - saopštila je eparhija.

Dodaju da sramni tekstovi, kao što je „Kohin“, nimalo ne doprinose izgradnji demokratskog društva jednakih građana i prava svih i još jasnije ukazuju na potrebu dodatne dugoročne zaštite svetinja SPC, bez obzira na tok i ishod političkog dijaloga.

Ova pseudoistorijska tvrdnja Muhadrija, podsećaju u eparhiji, nije novijeg porekla, već je kontinuirano plasira, naročito u poslednjih nekoliko decenija, više kosovskih albanskih autora koji svetinje SPC vide kao najveću smetnju ostvarenju ideje etnički čistog albanskog Kosova.

Nepoštovanje sopstvenih kosovskih zakona i sudskih odluka vezanih za imovinu SPC nedavno je bila i jedna od tema sastanka na najvišem nivou između Beograda i Prištine sa predsednikom SAD, gde su se svi potpisnici obavezali da će poštovati verske slobode i prava SPC, navode iz Eparhije raškoprizrenske.

Ističe se da eparhija i cela SPC ostaju na čvrstom stavu da se naše svetinje na Kosovu i Metohiji moraju ne samo fizički zaštititi od nasilja i mogućih terorističkih napada, već posebno i od sve agresivnijih institucionalnih pritisaka i bezakonja od kosovskih institucija i naročito od govora mržnje koji se širi preko pojedinih kosovskih medija.

Antrfile:

Ministarstvo: Prezir i žaljenje zbog besmislenih istorijskih falsifikata

Povodom teksta u listu „Koha ditore“, Ministarstvo kulture i infomisanja Srbije najoštrije je osudilo mnogo puta ponovljene sramne pokušaje falsifikovanja istorije i otimanja srpske baštine na KiM od strane albanskih istoričara i medija.

“Nažalost, svedoci smo ponovne provokacije kosovskih albanskih autora i medija koji ovim postupkom iznova šalju jasnu poruku kako albanska većina na KiM posmatra položaj srpskog naroda, njegove kulturne baštine i SPC u južnoj srpskoj pokrajini”, saopštilo je Ministarstvo.

Ministarstvo kulture i informisanja i ovaj put apeluje na međunarodnu zajednicu i organizacije da sa najvećom pažnjom pristupe zaštiti srpskog kulturnog nasleđa.

Navedeno je da Ministarstvo na besmislene falsifikate albanskih revizionista gleda sa prezirom i žaljenjem.

Đurić: Dušu ne mogu da uzmu

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić izjavio je da su srpska deca poslala najsnažniju poruku o tome čije su pravoslavne svetinje na KiM.

“Srpska deca iz Kosovskog Pomoravlja dala su najsnažniji odgovor na pitanje čije su pravoslavne svetinje na Kosovu i Metohiji“, napisao je Đurić na svom Fejsbuk profilu i objavio crteže dece na kojima su nacrtane srpske svetinje na Kosovu i Metohiji. Đurić je naglasio da je “srpski narod kroz istoriju prošao kroz brojne golgote, ali da nikad niko nije uspeo da mu otme dušu“.
Autor: MARKO TAŠKOVIĆ
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti