O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
OPOZICIJA MOŽE DA PODRŽI SANKCIJE, ALI NE I AUTOKRATIJU
10. Jun 2022. godine
Danas
Sagovornici Danasa o spekulacijama da je Stranka slobode i pravde „trojanski konj“ vlasti

aktuelno

Beograd // Uoči formiranja nove Vlade Srbije, čiji sastav i smer naveliko opterećuju okolnosti rata u Ukrajini i očekivanja Zapada da Srbija „okrene leđa“ režimu u Rusiji, uvede sankcije toj državi i svrsta se nedvosmisleno na stranu EU i SAD, u javnosti su se intenzivirale spekulacije da bi predsednik Srbije, umesto Ivici Dačiću, državne funkcije mogao da ponudi Draganu Đilasu, s obzirom na proruski politiku lidera SPS, nasuprot proevropskoj - lidera SSP.

- Sumnjam da bi Dragan Đilas ušao u koaliciju sa Aleksandrom Vučićem ukoliko bi mu lider naprednjaka uputio takav poziv, jer bi to bilo njegovo političko samoubistvo - mišljenja je Bojan Pajtić, profesor na Pravnom fakultetu u Novom Sadu.

S druge strane, psiholog Žarko Korać kaže da je Aleksandar Vučić pametan političar, on bi ponudio Đilasu ulazak vlast, ali, kako dodaje, Vučić to nije. Međutim, kaže Korać, ni Dragan Đilas nije naročito politički darovit, iako je, napominje naš sagovornik, inteligentan.

- Koliko vidim, on misli da posle poraza opozicije na izborima jedini put ka vlasti je putem malih koraka, što je naravno politički vrlo rizično za njega - kaže Korać.

U odgovoru na pitanje da li mu se čine realne i zasnovane spekulacije o tome da bi budući sastav vlade mogao da bude kombinacija ova dva politička faktora, Srđan Milivojević, funkcioner DS koja je na aprilskim izborima nastupila u koaliciji sa SSP, kaže da „još uvek veruje u opozicioni kapacitet SSP.

Institut „konstruktivne opozicije“ konstrukt iz Miloševićevog vremena

Podsetimo, spekulacije o ovakvom ishodu u susretu formiranja vlasti podrazumevaju da bi u tom slučaju stranka Ivice Dačića otišla u opoziciju, odnosno da bi posle deset godina partnerskog odnosa sa naprednjacima socijalisti ostali bez funkcija.

- Birači SSP su izrazito opoziciono orijentisani i pozivanje na „nacionalni interes“ kod njih ne bi prošlo, jer je ubedljivo najvažniji nacionalni interes upravo odlazak SNS-a sa vlasti. Nije Vučić osoba koja će nas odvesti u Evropu, upravo suprotno - njegova autoritatna i kriminogena vladavina je prepreka za naš realan napredak ka članstvu u evropskoj porodici naroda. Legitimno je da proevropske stranke podrže uvođenje sankcija Rusiji, jer je rat u Ukrajini globalna politička okolnost sa izrazitim ekonomskim, političkim i potencijalno bezbednosnim reperkusijama za svakog stanovnika planete - kaže Bojan Pajtić.

Međutim, dodaje on, na svim ostalim pitanjima opozicija će demonstrirati da li je zaista oponent režimu.

- Niko nije glasao, niti bi glasao za Ujedinjenu opoziciju da bi neka od stranaka sa te liste „delila odgovornost“ sa Vučićem. Podela odgovornosti sa čovekom koji je brutalnim kršenjem svih zakonskih i etičkih normi uzurpirao svu vlast u svakoj mesnoj zajednici u ovoj zemlji znači samo jedno - produžavanje njegove vlasti unedogled. Čak i „orošavanje“ Vučićevog autoriteta kroz glasanje opozicije za pojedine zakone bi bilo svojevrsni politički nonsens u uslovima autokratske vladavine Srbijom - ako je neko prigrabio svu vlast, uticaj i resurse, treba da snosi i svu odgovornost za svoje postupke - smatra naš sagovornik.

Prema njegovim rečima, institut „konstruktivne opozicije“ je konstrukt iz Miloševićevog vremena i predstavlja zamenu teza.

- Opozicija postoji samo zato da bi one koji su na vlasti kontrolisala, kritikovala i smenila, ne da bi joj tercirala ili glasala za zakone koje Vlada predlaže. Zbog ovoga verujem da Đilasu ne pada na pamet da izvrši salto mortale i uđe u bilo koji oblik saradnje sa Vučićem - zaključuje Pajtić.

Gladijatorska borba bez kompromisa

Naznačimo, predsednik naprednjaka i SSP imali su odmah nakon aprilskh izbora sastanak u četiri oka, što je razočaralo veliki deo opoziciono orijentisane javnosti, koji za takav postupak nisu imali razumevanje.

- Praviti koalicionu vladu sa nekom opozicionom strankom se skoro uvek dešava samo u odnosu na izborni rezultat. Aleksandar Vučić u ovom trenutku to ne mora da radi a pored toga njegovo shvatanje politike kao gladijatorske borbe bez kompromisa je protiv toga. Ima on još uvek razne mogućnosti da stvori skupštinsku većinu. Recimo da ponudi Draganu Markoviću Palmi mesto ministra i izdvoji njegove poslanike uz zajedničke poslaničke grupe sa SPS. Ima i drugih mogućnosti... - kaže Žarko Korać.

Kako dodaje, siguran je da u razgovoru Đilasa sa Vučićem nije bilo razgovora o učešću u vladi.

Antrfile:

Neko u opoziciju, neko u Zabelu

Podsetimo, evropske obaveštajne službe su izradile analizu u kojoj se ocenjuje da Aleksandar Vučić pokušava da preduzme korake na domaćoj i međunarodnoj sceni kako bi odložio svoj raskid sa Rusijom, a u međuvremenu nastavio da pridobije ustupke Zapada. U tom „tajnom“ dokumentu koji je pre dva dana objavila Radio Slobodna Evropa piše da postoje indicije o Đilasovoj „zakulisnoj saradnji sa Vučićem i njegovoj ulozi ‘trojanskog konja’ koji izaziva razdor među opozicionim strankama i već neko vreme ih slabi“.

- Cenim sav trud i sve žrtve koje su podneli da bi Srbija bila slobodna zemlja. Zato sam uveren da će SPS i Ivicu Dačića u Vladi Srbije ne zameniti već smeniti Demokratska stranka sa svojim partnerima, ali ne voljom Aleksandra Vučića već voljom građana Srbije, a u opoziciju će otići i socijalisti i SNS. Siguran sam da je politička neminovnost da svi koji tvore ovaj režim zajedno odu u opoziciju a neki i u Zabelu - kaže Srđan Milivojević.

Naposletku, dodaje on, Dragana Đilasa poznaje 30 godine, te ne veruju da bi posle toliko godina trajanja u politici sebe sveo na zamenu Ivice Dačića i Vučićevog džokera.

Snežana Čongradin
Autor: NN
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti