O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
BEZBEDNJACI MOTRE NA 20 OSOBA ZBOG SUMNJE NA TERORIZAM
26. Novembar 2015. godine
Politika
Oko 70 osoba sa prostora raško-polimske oblasti učestvovalo je u borbama na strani Islamske države (ID), od kojih je deset pod stalnom prismotrom obaveštajno-

-bezbednosnih službi. Za sada nema pokazatelja da oni vrbuju, pripremaju ili planiraju terorističke aktivnosti u Srbiji, tvrdi za „Politiku” Momir Stojanović, predsednik skupštinskog odbora za kontrolu službi bezbednosti. U našoj državi postoji i 608 pripadnika vehabijskog pokreta, od kojih je desetak pod pažnjom obaveštajno-bezbednosnih službi zbog, kako objašnjava Stojanović, određenih veza sa sledbenicima radikalnog islama i njihovih istupa sa pozicije islamskog fundamentalizma. „Ne postoji nijedno saznanje domaćih službi da oni organizuju, pripremaju ili planiraju bilo kakvu terorističku aktivnost na prostoru Srbije”, navodi Stojanović. Komentarišući izjavu Milorada Dodika, predsednika Republike Srpske da u BiH ima 3.400 „spavača” Islamske države (ID), predsednik Odbora za kontrolu službi bezbednosti smatra da je u Federaciji, za razliku od Srbije, situacija „mnogo komplikovanija”. „U BiH postoje pripadnici terorističkih organizacija koji su se početkom devedesetih godina borili u redovima vojske BiH. Pogrešnom politikom tadašnjeg rukovodstva, jedan broj njih je dobio državljanstvo BiH i nastanio se u mestima oko Maglaja, gde je velika koncentracija pripadnika vehabijskog pokreta”, ocenjuje Stojanović. Samo u poslednjih nedelju dana, u BiH su se dogodila dva teroristička napada. Jedan preksinoć, u kojem niko nije povređen, kada je bačena eksplozivna naprava na krov aneksa zgrade Policijske stanice Zavidovići, i drugi prošle nedelje, u kojem su u sarajevskoj kladionici ubijena dva vojnika.

Činjenica da terorizam ne poznaje granice upućuje na saradnju kako političku, tako i bezbednosnih službi u regionu, ali i šire. Ta saradnja formalno, „na papiru” i postoji, jer su obaveštajno-bezbednosne službe potpisale razne sporazume na planu međusobne razmene informacija. Svakodnevno u praksi srpske službe razmenjuju informacije sa kolegama u okruženju i šire, ali se nivo te saradnje razlikuje. Događaji u susednoj BiH nameću pitanje saradnje srpskih bezbednosnih službi sa tamošnjim. „Nažalost, kada je reč o Federaciji BiH, zbog tamošnjih krhkih i koruptivnih institucija saradnja ide jako teško, budući da u sektoru bezbednosti BiH nije urađena analiza kadrova koji rade u službama bezbednosti. Zbog toga postoji doza opreznosti naših službi kada se razmenjuju i planiraju aktivnosti sa obaveštajno-bezbednosnim strukturama u BiH”, ocenjuje Stojanović. Sa druge strane, sa crnogorskim službama bezbednosti kada je reč o terorizmu saradnja je, ocenjuje naš sagovornik, korektna. Ali, naglašava, to nije tako kada je u pitanju borba protiv organizovanog kriminala. Kada je reč o drugim državama, pa i vodećim iz EU i SAD-om, Stojanović uverava da je saradnja bezbednosnih službi „jako dobra” i da se dnevno razmenjuju informacije, saznanja i podaci o aktivnostima nosilaca radikalnog islama. Da je Srbija stabilna i bezbedna i da nema neposrednih pretnji od terorizma, kao ni osoba koje su identifikovane da su na planu izvršenja terorističkih udara, izjavio je preksinoć ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović na RTS-u. On je precizirao da se od građana Srbije, koji su otišli da se bore u Siriji, njih 26 i dalje tamo nalazi, sedmoro se vratilo, dok se za osmoro smatra da su poginuli.

Antrfile:

Autor: DANIJELA VUKOSAVLJEVIĆ
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti