O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
TAMO GDE PEVA MADONA - UBRZO DOLAZI I NATO
5. Jun 2018. godine
Večernje novosti
U JUGOSLOVENSKOJ KINOTECI POČEO DRUGI SKUP PISACA "BEOGRADSKI KONTRAPUNKT" POSVEĆEN GLOBALIZACIJI U KULTURI

Kusturica: Korporacije uzimaju ulogu država, sele nas u šoping-molove

POSLE prošlogodišnjeg, prvog skupa na kome su znameniti savremeni svetski i srpski pisci razgovarali o ulozi književnosti u današnjem vremenu, juče je otvoren drugi "Kontrapunkt" sa podnaslovom "Lične slike sveta u pokretu", i to okruglim stolom pod naslovom "Šta sa globalizacijom u kulturi?" O izazovima globalizacije juče su višečasovni razgovor u Jugoslovenskoj kinoteci vodili (a danas će ga zaključiti) kineska spisateljica Džang Kangkang, srpski pisac Vladimir Pištalo, istoričar umetnosti sa Islanda Gunar Kvaran, ruski prozni i dramski pisac, pesnik i publicista Jurij Poljakov, kubanski prozni pisac i teatrolog Fransisko Lopez Sača i kanadski prozni pisac, filmski scenarista i novinar Dejvid Homel. U ulozi moderatora i uvodničara i ove godine našli su se naš reditelj, i pisac Emir Kusturica i ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević.

Vukosavljević je već na početku uočio da je kultura u medijski globalizovanom svetu svedena na kulturu banalnosti, ukazujući na ogromnu moć medija i onih koji medijima vladaju.

Kusturica je ocenio da je globalizacija, koja je po njemu počela sa nastankom televizije sa jedne i rušenjem Sovjetskog Saveza sa druge strane, jedna od najaktuelnijih tema uopšte koja okuplja sve misleće ljude na svetu.

- Kada govorimo o kulturi mi neizostavno govorimo i o državi, kultura propada, jer država propada, a istovremeno kulturni artefakti mogu od jedne male sredine i kulture napraviti veliku.

Informacija danas putuje brže od metka, a često ima ubojitije dejstvo od metka - naveo je Kusturica, koji je kao simbole današnjeg, globalizovanog sveta istakao natpise "rasprodaja" i sveprisutne šoping-molove, koji kako veli izgledaju isto u svim delovima sveta koje je proputovao.

- Kako korporacije preuzimaju ulogu i moć država, možemo očekivati da se sve preseli u te šoping-molove, pa i sedišta gradske uprave i skupština - govorio je naš reditelj, koji je pričao i o filmu koji je u početku služio propagandi da bi prerastao u "novu vrstu religije", ali i istakao da "tamo gde peva Madona" tu dolazi NATO, te da smo mi u ime demokratije zasipani bombama, dok u ime zaštite neprocenjivog kulturnog blaga - uništenih bogomolja na Kosmetu, niko iz tog civilizovanog sveta nije reagovao...

J u r i j Poljakov o t k r i o je kako je pre 15 godina bio na čelu delegacije iz Moskve na Kosovu i Metohiji, gde su im pokazivali srušene hiljadugodišnje manastire dok su albanski dečaci zasipali kamenjem njihovo oklopno vozilo, a njih čuvali Indusi sa plavim šlemovima...

- Bezbroj je loših aspekata globalizacije, baš kao i samih tehnologija koje su, svi ističu, toliko promenile naše živote - naveo je Poljakov.

- Možda zvučim retrogradno, ali mislim da se promenila samo tehnologija, ne i suština. Pisma koja su se u 19.

veku javno čitala u salonima bila su "Fejsbuk" i "Tviter" tog doba, promenila se samo brzina slanja informacija i misli - što je dobro ili loše, u zavisnosti od te misli.

Znate, nama je nekad smetalo što političari čitaju sa papira, radovali smo se Gorbačovu kao "čoveku bez papira" pa je taj uništio zemlju. Voleo bih da i Tramp ponekad čita nešto sa papira - još nije jasno šta je u njegovim rukama opasnije, "Tviter" ili atomska bomba... Globalizacija se, verujem, razvija ciklično, nije nova pojava, a ko će biti lider nove globalizacije - ja to znam ali neću da kažem!

Antrfile:

ANDRIĆEV (ANTI)GLOBALIZAM

SAMA činjenica da smo se ovde okupili sa svih strana, od Kine do Kube, jeste primer globalizacije - naveo je Vladimir Pištalo (na slici), koji na američkom univerzitetu predaje svetsku istoriju. - Globalizacija se desila, ona je nezaustavljiva, i tu nema povratka, a primeri su svuda oko nas, od mešavine kuhinja, malih država poput Kube, koje su muzičke velesile i muzikom osvajaju svet, činjenice da ja živim između Srbije i SAD, a u proseku - nasred okeana, ili našeg Andrića kao dobitnika Nobelove nagrade, što je takođe neka vrsta globalizacije...

Kusturica je na to istakao da je Andrić, sa sve Nobelovom nagradom, po definiciji antiglobalista, čim pripada tri odsto knjiženosti koja se u SAD prevodi sa drugih jezika.

RAZLIKE

OLIMPIJSKI pokret je gošća iz Kine Džank Kangkang (na slici) istakla kao jedini nesporno pozitivan primer globalizacije, koju je opisala kao "fuziju anđeoskog i đavolskog".

- Globalizacija za radnike u kulturi, umetnike, pisce, može i m a t i v e l i k u vrednos t - navela je Kangkang.

- Ona predstavlja i oslobađanje misli, emancipaciju ideja...

Iako bih lično volela da to izgleda ne tako da vi gledate kako ja izvodim kineski ples, već da plešete sa mnom, moram istaći da ne postoji globalizovana kultura, već kultura svake države treba da nađe svoje mesto u današnjem svetu, pri čemu moramo insistirati na razlikama, a ne na istovetnostima kultura.

Autor: M. MIRKOVIĆ
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti