O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
NAJLAKŠE DO PAPIRA U KANADI I NEMAČKOJ!
31. Jul 2014. godine
Naše novine
PONUDA POSLOVA VAŽNA, ALI NE I PRESUDNA PRI ODLASKU

Među otvorenim zemljama je i Novi Zeland. Domoći se radne dozvole najteže u SAD, nekim zemljama EU i Skandinavije

tekst: IVANA ŽIGIĆ

Svi oni koji su rešili da iz Srbije krenu u pečalbu najbolje šanse da dobiju papire i zaposlenje imaju ukoliko se odluče za rad u Nemačkoj, Kanadi, na Novom Zelandu... S druge strane, uprkos širokoj ponudi poslova za stručnjake, najteže je domoći se radne dozvole u Sjedinjenim Američkim Državama i pojedinim zemljama zapadne Evrope i Skandinavije.

Ekonomista Ljubomir Madžar slaže se da je najlakše doći do radne dozvole na Novom Zelandu, u Nemačkoj i Kanadi, ali dodaje i pojedine afričke zemlje, koje imaju nedovoljno visokokvalifikovanih kadrova.

- Amerika je pak tradicionalno zatvorena i teško pristupačna - ocenjuje Madžar.

Ugovor prvi korak

Da podsetimo, Nemačka, omiljena destinacija naših radnika, prošle godine je usvojila i novu uredbu o zapošljavanju, kojom je snizila limit obavezne visine zarade da bi neko dobio radnu dozvolu, te otvorila vrata radnicima iz zemalja izvan EU, a vreme za priznavanje inostranih kvalifikacija je znatno skraćeno. Takođe, Srbija sa Nemačkom ima sporazum o zapošljavanju radnika određenih struka, te put ove zemlje najčešće odlaze medicinske sestre, tehničari i lekari.

Iz Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ) napominju da svaki naš radnik u inostranstvu mora da ima radnu i boravišnu dozvolu.

- Uslov za dobijanje ovih dokumenata je ispunjavanje uslova koji su propisani zakonima iz oblasti rada, zapošljavanja i zakona o strancima koji su na snazi u toj državi. Jedan od prvih uslova je svakako ugovor o radu koji se potpisuje sa stranim poslodavcem - kažu u NSZ-u.

Kako ističu, u velikom broju država kvotni sistem tačno propisuje koliko stranaca i u kojim oblastima rada može da zasnuje radni odnos.

Određene kvote

- Dobijanje radnih i boravišnih dozvola u razvijenim državama zapada (EU, SAD, Australija...) otežano je, naročito u državama EU gde naši radnici tradicionalno vole da idu. Naime, oni prednost uvek daju domaćim državljanima i državljanima EU, budući da je procedura dobijanja radnih i boravišnih dozvola za radnike trećih država, među kojima je i Srbija, dosta komplikovana. Ipak, naši državljani koji imaju visoko obrazovanje i koji su stručni za oblasti koje su deficitarne (medicina, informatika, robotika...) mogu naći posao mnogo lakše - navode u NSZ-u.

Oni napominju da mnoge službe za zapošljavanje država EU na svojim sajtovima objavljuju takozvane bele liste, na kojima se nalaze ona zanimanja koja omogućavaju lakše dobijanje radnih dozvola.


Antrfile:

Odlazak jednog IT stručnjaka

košta Srbiju 100.000€ godišnje

Srbija izgubi od 50.000 do 100.000 evra godišnje po inženjeru koji se odluči da ode u inostranstvo, procene su „Majkrosoftovog“ razvojnog centra u našoj zemlji. Kako objašnjavaju, toliko otprilike kompanija uloži u rad i razvoj jednog IT stručnjaka u Srbiji.



Odlasci na rad u

inostranstvo (2013)

* obuhvata samo mali deo onih koji su otišli

Preko NSZ (77 ljudi)

l Nemačka

l Uganda

l Japan

l Libija

Specijalizovane agencije (466 ljudi)

l SAD 169

l Grčka 92

l Mađarska 60

l Australija 40

l Libija 40

l Makedonija 31

l Nigerija 10

l Turska 8

l Emirati 7

l Urugvaj 5

l Crna Gora 2

l BiH 1

l Nemačka 1

** Podaci: Ministarstvo rada

Autor: IVANA ŽIGIĆ
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti