O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
ČETVRTINA MLADIH BILA JE ZARAŽENA VIRUSOM KORONA
28. Decembar 2021. godine
Politika
Najnovije istraživanje Krovne organizacije mladih Srbije govori da stres i neizvesna budućnost utiču na njihovo mentalno zdravlje, ali i da se oni sve manje bave sportom

Svaka četvrta mlada osoba u Srbiji bila je zaražena virusom korona i l ečena u kućnim uslovima, dok trećina smatra da je verovatno imala kovid infekciju iako to nije bilo laboratorijski potvrđeno, pokazalo je najnovije istraživanje Krovne organizacije mladih Srbije o zdravlju mladih u našoj zemlji. Studija koja je tokom avgusta i septembra sprovedena na uzorku od 1.056 osoba, uzrasta od 15 do 29 godina, takođe je pokazala da je oko polovine punoletnih mladih primilo vakcinu protiv virusa korona, a najveći broj nosi masku u zatvorenom prostoru i poštuje epidemiološke mere.

Skoro polovina mladih ima negativan ili neopredeljen stav prema imunizaciji. Iza njega najčešće stoji nepoverenje u delotvornost vakcina, nedovoljno informacija, ali i strah od neželjenih reakcija. Ovo istraživanje takođe je pokazalo da su čak 34 mlade osobe imale smrtni slučaj u užoj porodici zbog kovida. Pored toga, više od polovine mladih navodi da su članovi njihove uže porodice imali kovid infekciju, bilo da su hospitalizovani ili lečeni u kućnim uslovima, a skoro petina ispitanika navodi da je neki član uže porodice ili zajedničkog domaćinstva verovatno imao kovid 19 iako to nije bilo potvrđeno.

- Najzabrinjavajući podatak iz ovog istraživanja glasi da više od polovine mladih ima simptome umerene ili teške depresije, a više od dve trećine njih oseća anksioznost. Tek manje od jedne trećine mladih imalo je nivoe stresa u okviru normalnih vrednosti, a svaka treća mlada osoba koja je učestvovala u ovoj studiji navodi da joj je bio potreban psiholog, odnosno psihoterapeut tokom poslednjih šest meseci, ali da nije razgovarala sa stručnjakom za dušu. Odgovor na pitanje zbog čega je učestalost simptoma umerene i teške depresije kod mladih

skoro desetostruko viša u odnosu na odraslu populaciju, daju nam podaci iz ovogodišnjeg alternativnog izveštaja o stanju mladih u Srbiji - ističe Anja Jokić iz Krovne organizacije mladih Srbije.

Po njenim rečima ovo istraživanje govori i još nešto - da nezaposlenost i briga o neizvesnoj budućnosti koja ih čeka po završetku školovanja negativno utiče na mentalno zdravlje mladih.

- Kada se tome dodaju i snažan socijalni pritisak i očekivanja roditelja, ne treba se čuditi što veliki broj mladih ima mentalne probleme. Zbog toga smatramo da bi se trebalo okrenuti ka primarnoj prevenciji poremećaja mentalnog zdravlja mladih u Srbiji i povećati dostupnost, a naročito prihvatljivost usluga u oblasti zdravstvene zaštite mentalnog zdravlja mladih, uz mogućnost očuvanja anonimnosti - ističe naša sagovornica.

Ona dodaje kako takođe zabrinjava podatak da čak 14 odsto mladih ima neko hronično oboljenje ili stanje šećernu bolest, povišen krvni pritisak ili neku autoimunu bolest.

Iako se bavljenje sportom uglavnom vezuje za život mladih, podaci izvedeni iz novog istraživanja govore da redovno vežba svega 14 odsto, a samo troje od deset mladih osoba zadovoljno je sopstvenim nivoom fizičke aktivnosti. Svaka šesta mlada osoba se, prema sopstvenom priznanju, nikada ne bavi sportom. Kao najčešća opravdanja zbog čega nisu fizički aktivni, mladi navode nedostatak vremena ili društva za vežbanje, znatan broj

njih žali se na umor, a svaka peta mlada osoba konstatuje da je vežbanje skupo ili kaže da nema gde da trenira.

Izgleda da je „doktor Gugl" mladima značajan „savetodavac" jer se najviše mladih o zdravlju i dalje vrlo često informiše preko interneta. Više od polovine mladih priznaje da često koristi internet pretraživače kada traži informacije u vezi sa zdravljem i srodnim temama. Internet enciklopediju „Vikipediju" kao izvor informacija u vezi sa zdravljem i srodnim temama često koristi svaka četvrta mlada osoba, a društvene mreže kao izvor informacija u vezi sa zdravljem i srodnim temama često posećuje petina mladih.

Antrfile:

Autor: KATARINA ĐORĐEVIĆ
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti