O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
KOSOVO U NATO, BEZ VELIKE ALBANIJE I VELIKE SRBIJE
19. Januar 2022. godine
Blic
“Strategija za borbu protiv nestabilnosti na Balkanu”

Trodecenijski raspad Jugoslavije potrebno je da se okonča tamo gde je i započeo – na Kosovu, a dugoročnije takav pristup doprineo bi konačnoj stabilizaciji širom Zapadnog Balkana.

To je, kako prenosi „Glas Amerike“, srž izveštaja “Od krize do približavanja - strategija za borbu protiv nestabilnosti na Balkanu na njenom izvoru” koji su prezentovali Škola naprednih međunarodnih studija vašingtonskog Univerziteta „Džons Hopkins“ i Vilson centar - jedna od američkih prestižnih akademskih instutucija.

“Američke sankcije uvedene početkom januara, čak i ako se prošire na širi spektar korumpiranih ličnosti u zemlji, neće rešiti decenijama dugu i neodrživu paralizu Bosne”, navedeno je u izveštaju.

Precizirano je da bi priznanje nezavisnosti Kosova četiri članice NATO, koje to još nisu učinile (Španije, Slovačke, Rumunije i Grčke), doprinelo transformaciji dijaloga, za koji je ocenjeno da je na izdisaju, kao i čitavog regiona - uključujući BiH.

Deo izveštaja usredređen je na napredovanje Kosova ka članstvu u NATO. Obrazlažući ulogu i važnost otvaranja puta Kosovu ka Severnoatlantskoj alijansi (NATO) autori ukazuju da bi time, kako ocenjuju, nestala trenutna prednost koju Srbija ima nad susedima i u odnosu prema SAD i EU.

Umesto toga, ravnoteža bi omogućila Beogradu i Prištini da pregovaraju o jedinom rešenju spora koje bi doprinelo stabilizaciji: uzajamnom priznanju zasnovanom na potpuno suverenoj, unitarnoj i funkcionalnoj Republici Kosovo, uz punu zaštitu zajednice kosovskih Srba. Što je sever Kosova u kome dominiraju Srbi integrisaniji, to je manje izvodljiva bilo kakva unija Kosova i Albanije ili eventualna podela – što predstavlja trajnu prepreku velikoj Albaniji i velikoj Srbiji - smatra šestoro autora.

Oni smatraju da bi se u takvim okolnostima strateška kalkulacija Beograda promenila.

„Ruski i kineski veto na Kosovo u Savetu bezbednosti UN biće od zanemarljive vrednosti za ono što Beograd smatra glavnim političko-bezbednosnim izazovom. Vučićev režim više neće biti u mogućnosti da sprovodi kampanju povlačenja priznanja nezavisnosti Kosova ili da koristi Kosovo kako bi unapredio ideologiju srpskog sveta, ili pak da izbegne odgovornost za napad režima na demokratski poredak“, navodi se u izveštaju - uz napomenu da od Beograda ne bi trebalo izričito tražiti da prizna nezavisnost Kosova.

Autori smatraju da bi takav razvoj situacije mogao da doprinese poboljšanju stanja u Bosni i Hercegovini.

„On otvara put za ponovne pregovore o manjkavom Dejtonskom sporazumu kojim je zarobljena Bosna i Hercegovina. Pošto bosanski Srbi prihvate rešenja koja predlaže Zapad, hrvatski separatizam i bošnjački demografski oportunizam će se raspršiti“, stoji u zaključku.

Antrfile:

Autor: D. L.
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti