O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
VRATIĆEMO AVIONOM ONE KOJI NEMAJU ŠANSU ZA AZIL
17. Novembar 2022. godine
Večernje novosti
VUČIĆ PRED NEHAMEROM I ORBANOM PONOVIO STAV DA NAŠA ZEMLJA NEĆE BITI PARKING ZA MIGRANTE

Sve troškove delimo sa partnerima

NE želimo da budemo parking za migrante. Zajednički ćemo angažovati veći broj policajaca na granici sa Severnom Makedonijom i vozila sa termovizijskim kamerama kako bismo odbrambenu granicu pomerili na jug.

Postigli smo dogovor o readmisiji i proterivaćemo one koji nemaju šanse za azil, na način da ćemo obezbeđivati avione za povratak. To je skupo, ali ćemo troškove podeliti sa našim partnerima.

Ovo je juče poručio predsednik Srbije Aleksandar Vučić nakon trilateralnog samita sa austrijskim kancelarom Karlom Nehamerom i mađarskim premijerom Viktorom Orbanom, u Beogradu, na kom su potpisali Memorandum o razumevanju u efikasnoj borbi protiv ilegalnih migracija.

Vučić je sa austrijskim i mađarskim partnerima razgovarao i o evropskom putu i geopolitičkoj situaciji, a istakao je da je preduzeto nekoliko koraka kako bi se rešio ovaj gorući problem tri zemlje - migranti.

- Uskladili smo viznu politiku sa EU, pa tako sa Tunisom više nemamo vizni režim koji je postojao još od Pokreta nesvrstanih. Sa Burundijem takođe, a sa još dvema zemljama moramo da napravimo drugačiji vizni režim koji je u skladu sa politikom EU.

Predsednik Srbije precizirao je da je udvostručen broj migranata u odnosu na prošlu godinu i da najveći broj njih stiže iz Avganistana - oko 40 odsto, a zatim iz Sirije - 20 odsto: - Naše ministarstvo i bezbednosne službe su zabeležile značajan porast u 2022. godini, 191 odsto rasta u odnosu na isti period prošle godine. U našu zemlju stižu najviše iz Severne Makedonije i Bugarske.

Govoreći o evropskoj perspektivi Vučić je naveo "da je do Budimpešte i Beča, imali bismo mnogo veće šanse da budemo ranije deo EU, a da će ovako to biti vrlo komplikovan proces". On je izrazio zahvalnost Mađarskoj, ali i Austriji koja je, kaže, uvek podržavala integraciju Srbije u EU.

Austrijski kancelar poručio je da se došlo do tačke da pojedinačne zemlje EU bivaju primorane da nalaze nova partnerstva van onoga što je moguće u EU: - Zahvaljujem se predsedniku Vučiću što se založio da azilantski turizam bude okončan i što Austriju nije ostavio na cedilu. Imali smo značajan porast azilanata iz Indije. Već su policajci u službi bezbednosti na terenu i poslaćemo još 100 policajaca. Biće i tehničke podrške, a prvi put ćemo u istoriji pokrenuti projekat gde će ljudi koji ovde nelegalno borave biti deportovani iz Srbije. Reč je i o finansijskoj podršci da te deportacije budu moguće - rekao je Nehamer i istakao i da je Austrija strastveni borac za to da države članice Zapadnog Balkana, poput Srbije, ostvare konkretne napretke u pristupanju EU.

Orban je ističući specifičnu situaciju zemlje, jer je pod pritiskom suseda Ukrajine gde se vodi rat, ali i s druge strane Srbije, gde postoji ogroman broj migranata, istakao da "posebnu snagu ima saradnja između Mađarske i Srbije": - Imamo za to dobar izraz - delimo istu sudbinu.

Mi Mađari osećamo to, a verujem i da Srbi osećaju to. Bezbednost Evrope zavisi od Srbije, jer ako Srbija brani svoje granice, onda brani i Mađarsku i Austriju i celu EU. To je u interesu cele Evrope. Ako bi Srbija bila već unutar EU, bilo bi lakše. Mađarska i dalje nastoji da se što pre omogući punopravno članstvo Srbije u EU - rekao je Orban i najavio podršku 2024. kada Mađarska predsedava EU, ističući da je do njih, našu zemlju bi primili u EU - još juče.

Antrfile:

IMAMO GASA DA PREZIMIMO

VUČIĆ je kazao da smo počeli da trošimo rezerve gasa, jer ugovorene količine koje dobijamo dnevno nisu dovoljne da podmire naše potrebe: - Zahvaljujući dogovoru sa Mađarskom imamo 650 miliona kubnih metara gasa. Iz Bugarske kreću dodatne količine, napravili smo dogovor sa "Bulgargasom" pre dva dana, da bismo trošili manje rezervi. Nas gas danas spasava zahvaljujući panonskim elektranama i mi možemo da prezimimo. Jer, na osnovu uglja i hidroenergije ne bismo mogli. Ovoga puta želim da kažem da smo se dobro pripremili i da smo mnogo novca uložili. Cena gasa je skočila pet puta, bila je 240 evra za 1.000 kubika, juče je bila 1.250. Uz dodatne troškove ne možete da dobijete ispod 1.550. Sada će svi morati da troše svoje rezerve, i tako cena ide naviše, i gasa i struje, svuda u Evropi.
Autor: M. STANOJKOVIĆ
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti