O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
IZMENE PENZIJSKOG ZAKONA ZA ISPRAVLJANJE NEPRAVDE
17. Jun 2021. godine
Politika
Darija Kisić Tepavčević istakla je da će biti rešeni problemi lica koja su bila obuhvaćena socijalnim programom viška zaposlenih u procesu racionalizacije, restrukturiranja i privatizacije

Izmenama Zakona o penzijskoinvalidskom osiguranju trajno se rešava problem korisnika prevremene starosne penzije koji zbog prihvatanja socijalnog programa vlade za rešavanje viška zaposlenih nisu mogli da ostvare pravo na starosnu penziju zbog promenjenih uslova za to 2014. godine, rekla je juče resorna ministarka Darija Kisić Tepavčević u Skupštini Srbije. Istakla je da se ne menjaju uslovi za sticanje penzije, kao ni način usklađivanja penzija. Poslanici su, kako su isticali, pozdravili ispravljanje nepravde i usvojili predložena rešenja.

Obrazlažući vladin predlog, Darija Kisić Tepavčević je rekla da je osnovni razlog za izmene zakona rešavanje problema s kojima se suočavaju lica koja su bila obuhvaćena vladinim socijalnim programom za rešavanje viška zaposlenih u procesu racionalizacije, restrukguriranja i pripreme za privatizaciju. Prema njenim rečima, zakonom iz 2014. godine promenjeni su uslovi za ostvarivanje prava na starosnu penziju, čija primena je počela od 1. januara 2015. Od tada više nije postojala starosna penzija po osnovu takozvanog punog staža, pa ova lica nisu ispunjavala uslov za ostvarivanje starosne penzije, koja uključuje i takozvane penale, odnosno trajno umanjenje iznosa penzije za svaki mesec ranijeg odlaska u penziju pre navršenih 65 godina života. Ovim izmenama se taj problem rešava.

Ministarka je navela da se menjaju i odredbe koje uređuju status osiguranika poljoprivrednika, koji obavljaju ugovorene poslove i dodala: „Precizira se utvrđivanje staža osiguranja za takozvane frilensere, koji su u Zakonu o penzijskom i invalidskom osiguranju odavno prepoznati kao osiguranici samostalnih delatnosti. NJima se staž osiguranja računa isto kao osiguranicima koji ostvaruju ugovorenu naknadu. Takođe, izmenama je propisano da se porodična penzija posle smrti osiguranika ne određuje od prevremene starosne penzije, već od starosne ili invalidske penzije koja bi osiguraniku pripadala u času smrti. Time se korisnici porodične penzije po osnovu umrlog korisnika takve penzije dovode u povoljniji položaj." Dodala je da ove izmene nisu obuhvatile sva planirana pitanja i najavila da će se reforma sistema penzijskog i invalidskog osiguranja nastaviti u narednom vremenskom periodu.

U raspravi je Milanka Jevtović Vukojičić rekla da izmene imaju pozitivan efekat na korisnike prevremenih starosnih penzija i da se odnose isključivo na njih, a „nikako se ne dira u starosnu granicu za odlazak u penziju, kako je kružilo u sredstvima javnog informisanja i u javnosti".

Pozdravila je ,dovođenje u ravnopravni položaj svih korisnika porodične penzije" i navela: „Izmene se odnose i na pogrebne troškove, određuje se povoljniji iznos ovih troškova i pojednostavljuje postupak uplate naknade za pogrebne troškove na račun onoga ko ih snosi. Propisano je i da je Fond PIO dužan da u roku od 60 dana, po službenoj dužnosti, ili na zahtev korisnika, utvrdi iznos starosne penzije za prevremene starosne penzionere, koji su tu penziju ostvarili na osnovu socijalnog programa za rešavanje pitanja viška radnika. Sredstva za isplatu ovih penzija predviđena su u Fondu PIO i utvrđena rebalansom budžeta za ovu godinu."

Milorad Mijatović (SDPS) pozdravio je „ispravljanje jedne velike nepravde prema radnicima iz vreme

na privatizacije posle 2000. godine". Istakao je: „Pojedinci su se u toj pljačkaškoj privatizaciji obogatili, a najviše su izgubili radnici koji su ostali bez posla i postali socijalni slučajevi. Država je pokušavala da nađe rešenje, često je bilo nerazumevanja, nekako smo isplivali i došli do ove situacije. Dobro je što je ovaj problem rešen zakonom jer su ti radnici osigurani za sva vremena, dokle god budu uživali penziju."

Misala Pramenković (SPP) rekla je da u modernim državama sigurnost penzija znači dobiti ili izgubiti vlast. Ukazala je na probleme poljoprivrednika i njihova enormna dugovanja za doprinose i istakla da vlada treba da predloži konkretne mere za rešavanje ovog problema.

Arpad Fremond (SVM) rekao je da se „novim rešenjima garantuje pravna sigurnost, međugeneracijska solidarnost i socijalni položaj dostojan sadašnjih i budućih penzionera". I on je istakao da se izmenama ispravlja nepravda i da se „po procenama sindikata, ovim trajno rešava problem za oko 15.000 ljudi, a možda za još 7.000". Posebno je istakao značaj dovođenja u ravnopravni položaj svih korisnika porodičnih penzija, a naveo je, između ostalog, i sledeće: „Mada predložene izmene regulišu penzijskoinvalidsko osiguranje poljoprivrednika samo u par specifičnih slučajeva i ne dotiču se važnih tema na čijem rešavanju SVM radi već godinama, one su važan korak ka sveobuhvatnom rešenju i i uređivanju penzijskog i invalidskog osiguranja kako bi se stvorili uslovi za dugoročnu ekonomsku održivost penzijskog sistema."

Kazao je da nijedan dosadašnji zakon, još od onih iz osamdesetih godina do danas, nije rešio pitanje osiguranja poljoprivrednika. Dodao je: „Dok ukupan broj penzionera raste, broj poljoprivrednih osiguranika opada, podatak da tek svaki šesti poljoprivrednik plaća doprinose za penzijskoinvalidsko osiguranje, a da njih 175.000 duguje 8.600 evra za neplaćene doprinose, otvara pitanje ko će od ovih zemljoradnika uspeti da plati dugove kako bi ostvario pravo na penziju. U svetlu navedenih činjenica važna je zakonska odredba koja utvrđuje da svojstvo osiguranika poljoprivrednika ne prestaje u slučaju obavljanja poslova po osnovu ugovora o delu, autorskog i drugih ugovora, kao i ukoliko rade za stranog poslodavca na teritoriji Srbije i ostvaruje naknadu."

Hadži Milorad Stošić (PUPS) pohvalio je „napore vlade i nadležnog ministarstva zbog izuzetnih napora koje su preduzeli u cilju poboljšanja stanja korisnika penzija". Dodao je da su penzioneri prvi o čijem standardu vlada brine ne samo kroz jednokratne pomoći već „i u osnovnim namirnicama i lekovima". Govorio je i šta još treba uraditi, po njegovim rečima, dopuniti švajcarsku formulu za obračun penzija, rekavši da su predložene izmene zakona znak da će se reforma nastaviti u pozitivnom smeru.

I "đorđe Milićević (SPS) pohvalio je izmene zakona i „ispravljanje nepravde", navodeći da su penzioneri najviše podneli teret reformi, ta da im se zahvaljuje na pokazanom razumevanju i strpljenju, a država tu zahvalnost pokazuje i pokazivaće kroz povišice, ali i kroz jednokratne pomoći.

Antrfile:

Starčević (JS) o Mariniki Tepić

Poslanici su juče, uglavnom, najviše vremena potrošili na zadatu temu, ukazujući na to šta bi još, kroz nastavak reformi, trebalo uraditi da bi se poboljšao položaj penzionera, ali bilo je i osvrtanja na „neodgovornost bivšeg režima prema svim građanima, pa i penzionerima", „đilasovo bogaćenje dok je narod bivao sve siromašniji", a Života Starčević (JS) govorio je o izjavama Marinike Tepić, potpredsednice đilasove Stranke slobode i pravde. Govorio je o komentarima Tepićeve na račun predsednika Aleksandra Vučića zbog fabrike u Jagodini uz prisustvo lidera JS Dragana Markovića Palme, rekavši da Tepićeva „hoće predsednika Srbije da stavi u moderan koncentracioni logor". Citirao je tvit Tepićeve u kojem kaže da će onima koji su kršili ljudska prava na slobodu izbora i mišljenja biti zabranjeno da se kandiduju, ocenivši da je to dokaz „da oni hoće da dođu na vlast na silu, ignorišući narod". Dodao je: „Ovakav politički stav mene neodoljivo podseća na fašizam. Samo što se ovde ne radi o nacionalnom fašizmu kakav je bio izvorni u vreme nacističke Nemačke ili Musolinijeve Italije, već se radi o jednom anacionalnom mondijalističkom fašizmu. Ali fašizam je fašizam."
Autor: M. ČEKEREVAC
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti