O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
RIO TINTO ODLAZI IZ SRBIJE?
10. Januar 2022. godine
Blic
Posle najave premijerke da bi kompaniji mogle da budu poništene sve dozvole

Atmosfera oko ostanka i poslovanja kompanije “Rio Tinto” u Srbiji sve je uzavrelija, dok premijerka Ana Brnabić najavljuje da je Vlada vrlo blizu odluke da joj poništi sve dozvole, ekološki aktivisti i nezadovoljni građani nastavljaju blokade saobraćajnica i najavljuju radikalnije scenarije sve dok ne bude zvanično da se litijum neće kopati.

EKIPA „BLICA“

Ekološke orgganizacije i nezadovoljni građani se već neko vreme, u većem ili manjem broju, okupljaju i blokiraju saobraćajnice sa zahtevom da “Rio Tinto” ode iz Srbije. Do sada ti zahtevi nisu urodili plodom, ali je došlo do nekih pomaka - prvo je iz procedure povučen Zakon o eksproprijaciji i izmenjen Zakon o referendumu, a pre dva dana je premijerka Ana Brnabić rekla da je Vlada Srbije blizu je odluke da poništi sve što se dešava sa “Rio Tintom” i da se ponište sve dozvole date toj kompaniji.

Prema njenim rečima, potrebno je da se proceni koliki bi bili dugovi države Srbije ukoliko se zabrani otvaranje rudnika kompanije “Rio Tinto“.

- Blizu smo toga da kažemo: ”Ne želite Rio Tinto u Srbiji, zdravo doviđenja, da vidimo koji je ceh koji su ti pijani bogataši napravili, da podvučemo crtu šta su napravili od cehova za razne promešene investicije, za razne pljačkačke privatizacije, razne dugove koje su nam ostavili... Hajde da vidimo šta smo dužni, dajte da isporučimo račun koji su oni napravili, zaista je Vlada blizu toj odluci - rekla je Brnabić.

Naglasila je da je 2004.

godine, u vreme bivše vlasti stupio na snagu sporazum o štićenju investicija koji štiti “Rio Tinto” kao investiciju koja dolazi iz Velike Britanije, i da, “Rio Tinto”, ako za bilo šta može da se uhvati u slučaju arbitraže to je taj sprazum o štićenju investicija iz 2004. godine.

Istakla je da je potom, 2006. godine menjan Zakon o rudarstvu i da je uveden princip kontinuiteta da onaj koji je vršio istraživanja ima ekskluzivno pravo eksploatacije.

- Pre toga je bio zakon iz 1995. godine koji onom ko je vršio istraživanja nije davao pravo eksploatacije, već ako se potvrde rudne rezerve , idete na tender i onaj ko da najboilju ponudu on eksploatiše - objasnila je ona.

Premijerkine najave, međutim, nisu bile dovoljne da se odustane od protesta, pa su u Beogradu, Novom Sadu, Užicu i još nekoliko gradova u Srbiji u subotu blokirane saobraćajnice na sat vremena. Aleksandar Jovanović Ćuta iz “EKološkog ustanka” najavio je za 15. januar novo okupljanje i da je ”plan da cela Srbija dođe u prestonicu”.

- Ani Brnabić fali još malo, mi ćemo joj pomoći da dođe do te tačke, da uradi ono jedino što mora i što je najavila – da se ova agonija prekine i da se raskinu sve obaveze prema Rio Tintu - rekao je za N1 Jovanović.

Najavio je da planiraju “dalju radikalizaciju protesta ukoliko se ova dva zahteva ne ispune”.

- Oko zdrave životne sredine, zdravlja ljudi i prava svih građana na dostojanstven život i rad na svojim imanjima neće biti kompromisa, jer Srbija nije ničija kolonija - rekao je Jovanović.

Sva ova dešavanja ne prolaze bez reakcija članova aktuelnog kabineta premijerke, pa je tako potpredsednica Vlade i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović izjavila da se sa projektom “Jadar“ zastalo na zahtev građana, ali da je suština u studijama o proceni uticaja na životnu sredinu.

- Ono što treba da se uradi jesu studije o proceni uticaja na životnu sredinu, to treba da znamo bez obzira na to da li će se projekat nastaviti ili ne, jer je to jedino relevantno. Pobornik sam ideje da najbolji svetski stručnjaci objasne sve o studijama kada budu gotove. S druge strane, mislim da treba da znamo šta je litijum, koliko je važan na globalnom nivou, i sve procene pokazuju da će tražnja za litijumom biti 90 puta veća do 2040. godine.

Treba da znamo da jedini u svetu imamo jadarit, mineral sa posebnom strukturom jadarita i bora u sebi. Imamo jednu vrstu nafte i zlata i treba da razgovaramo o tome hoćemo li da imamo čitav lanac proizvodnje, od rudnika, preko fabrike baterija do fabrike električnih vozila - rekla je ona u intervjuu agenciji “Blumberg”.

Ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin najavio je da će od premijerke Ane Brnabić tražiti “jasnije argumente od vike organizacija koje finansira Rokfeler“ kako bi podržao eventualnu odluku vlade o povlačenju svih dozvola datih kompaniji Rio Tinto. Kazao da će i od predsednika Srbije Aleksandra Vučića tražiti da iznese stav o mogućem povlačenju dozvola za iskopavanje toj kompaniji jer kako je rekao, zna da Vučić “ne prima naređenja ni od siledžija ni od stranaca“.

- Moj glas ne može da se očekuje na osnovu sile koja nam preti već na osnovu potreba Srbije i njenog razvoja.

Dok ne dobijem argumente koji se ne zasnivaju na neprijavljenim i nelegalnim protestima, prebijanju mirnih građana koji koriste svoje ustavno pravo i slobodno se kreću, dok mi se ne objasni zašto je grupa siledžija važnija od pravne procedure, neću se izjasniti - naveo je ministar a preneo njegov kabinet.

Antrfile:

MINISTARKA: NE POSTOJI UGOVORNA OBAVEZA

Zorana Mihajlović je rekla da država neće preduzeti nijedan korak bez studija i konsultovanja sa građanima, bez obzira na netačne informacije da postoji obavezujući ugovor sa Rio Tintom.

- To su sve spekulacije, jer ne postoji ugovorni odnos, samim tim ni obaveze prema “Rio Tintu” Država se sve vreme ponaša odgovorno i otvoreno. Ideja koju je izneo predsednik Aleksandar Vučić o referendumu je najbolje rešenje i konačnu reč će dati građani. Međutim, mi smo tri meseca od izbora i svaka tema je sada politička, a najmanje ekološka, energetska ili ekonomska - zaključila je ona.

Autor: NN
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti