O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
NEKI U UČIONICAMA, NEKI NA ONLAJNU, A SKORO SVI KUKAJU
21. Januar 2022. godine
Blic
Posle višednevnih konsultacija i pregovora doneta konačna odluka o nastavi u školama

Nema produžetka zimskog raspusta, neki đaci se od ponedeljka, 24. januara, vraćaju u učionice, dok će drugi pohađati nastavu malo u školi, a malo kod kuće.

EKIPA „BLICA“

Ovo je ukratko odluka koju je doneo Tim za škole nakon konsultacije sa medicinskim delom Kriznog štaba, ali je već na prvi pogled jasno da kako god da su odlučili, bilo bi kritika kako od strane roditelja, nastavnika, pa i samih učenika.

- Ne shvatam šta dobijamo na ovaj način, đaci će čas biti u školi, čas neće, a mnogo toga od gradiva će realno propustiti onih dana kada ne budu u učionicama - kaže majka jednog beogradskog đaka petaka.

Dakle, promena neće biti jedino kod najmlađih osnovaca, đaka od prvog do četvrtog razreda koji će regularno ići svakog dana u školu, bez podeljenih razreda i bez praznih klupa. Ipak, u osmoletkama će biti manje dece pošto je na kraju ipak odlučeno da stariji osnovci, učenici od petog do osmog razreda, nastave po kombinovanom modelu, dakle po sistemu dan u školi, dan na onlajnu. Uz podeljena odeljenja na dve grupe sa po najviše 15 učenika.

Isti princip, biće primenjen i u svim srednjim školama u Srbiji.

- Ovakvu odluku doneli smo nakon detaljne analize svih parametara i podataka nadležnih institucija. U ovom trenutku, ovo je najbolje rešenje i za učenike i za zaposlene - rekao je ministar prosvete Branko Ružić.

PROMENA MOGUĆA VEĆ OD 31. JANUARA Situacija će biti analizirana na nedeljnom nivou, nove promene mogle bi da budu donete već od 31. januara.

- Odluku smo doneli prema stopi zaražavanja stanovništva, broju zaraženih učenika i zaposlenih, transmisije virusa u zajednici, ali i na osnovu nekih sekundarnih pokazatelja koje smo mogli da pratimo u Vojvodini, kao što je broj odeljenja koji su prešli na onlajn nastavu, broj grupa, podelu odeljenja na veći broj grupa - objasnio je pomoćnik ministra prosvete Miloš Blagojević.

Kako kaže, zaključak je i da je stanje u Vojvodini bolje od ostatka Srbije.

- U Vojvodini imamo porast obolelih, ali i pored toga što se nastava organizuje, taj broj je bolji nego što je to slučaj sa ostatkom Srbije.

Kako je objasnio Blagojević, na ovu odluku uticao je i podatak da je omikron soj blaži, ali to ne znači da neće biti reakcije u školama u kojima se situacija bude “otela kontroli”.

- Bilo je bitno da krenemo sa nastavom, pa da možemo da reagujemo kada vidimo situaciju na terenu. Nije nikakav problem da određeno odeljenje ili grupa pređu na onlajn ako se stvore uslovi za to.

ĐACI MORAJU DA NOSE MASKE NON-STOP Prema oodluci Tima za škole u kome su i stručnjaci “Batuta”, za vreme i tokom boravka u školi, od momenta ulaska u školsko dvorište do napuštanja školskog dvorišta, đaci, nastavnici i sva treća lica, moraće u svakom trenutku da nose zaštitne maske. Takođe, Tim za škole je apelovao da se izbegavaju masovna okupljanja u zatvorenom i na otvorenom prostoru, naročito ukoliko se tokom njih ne primenjuju propisane mere lične zaštite.

Ono što je potpuno jasno, kakva god odluka da je bila doneta, nezadovoljnih bi bilo i među roditeljima, i među nastavnicima, ali i samim učenicima.

Tačan podatak koliko je zaraženih nastavnika i đaka na teritoriji Beograda nema, ali se može čuti je da ih je dosta, mada trenutno taj broj nije u porastu.

- Imamo podatke za 20 beogradskih gimnazija u Beogradu i ukupan zbir zaraženih nastavnika je 102. Taj broj stagnira nekoliko dana nakon velikog broja zaraženih posle Nove godine - objašnjava za “Blic” direktor Foruma beogradskih gimnazija Aleksandar Markov.

NASTAVNICI, MAHOM, NEZADOVOLJNI Na pitanje “Blica” da li se zna koliko je zaraženih učenika, Markov kaže da taj podatak nije poznat.

- Raspust još traje, roditelji nisu prijavljivali slučajeve, pa se ne može znati pouzdano koliki je broj zaražene dece.

Kod mene u odeljenju u kojem sam razredni starešina za sada nije prijavljen nijedan slučaj.

Komentarišući odluku Tima za škole o prelasku na kombinovanu nastavu, predsednik Foruma beogradskih gimnazija kaže da nastavnici mahom nisu zadovoljni.

- Ne znamo šta se time dobija. Učenici će iako podeljeni biti u međusobnom kontaktu, družiće se, dok sa druge strane nastavnici su u školama konstantno, pa se zaraavanje ne može izbeći.

Smatramo da je sa ovako velikim brojem zaraženih, koji još uvek raste, pitanje dana kada će svi preći na onlajn nastavu - jasan je Markov.

NAJBOLJA NEPOSREDNA NASTAVA, ALI...

Prosvetni radnici u Subotici smatraju da je najbolje ako se nastava održava neposredno ili onlajn, mada kod kombinovanog modela pozitivnim smatraju što postoji i neposredan kontakt.

U OŠ „Kizur Ištvan“ misle da bi mogli da nastave neposredan rad sa učenicima u školi, jer nemaju veliki broj zaraženih.

- U pitanju je samo nekoliko učenika, i jedan nastavnik.

Veliki broj nastavnika je i vakcinisan i revakcinisan i oni koji su bili bolesni su imali blage kliničke slike.

Zvanično iz Školske uprave još nemamo obaveštenje o početku kombinovane nastave, već smo to čuli iz medija, ali imamo spremne rasporede, sve kombinacije, i onlajn, i kombinovano i neposredno - kaže Dejan Anđelović, direktor OŠ „Kizur Ištvan“.

Antrfile:

MLAĐI OSNOVCI

Učenici od prvog do četvrtog razreda osnovne škole pohađaće neposredno nastavu, dakle potpuno regularno. Oni će svakog dana biti u svojim učionicama, sa učiteljima i učiteljicama, a ni odeljenja neće biti podeljena.

STARIJI OSNOVCI

Učenici od petog do osmog razreda osnovne škole ići će po kombinovanom modelu. Odeljenja će biti podeljena u dve grupe, a nastava će se odvijati po sistemu - dan u školi, dan na onlajnu.

Dakle, dok je jedna grupa u učionici, druga je kod kuće.

SREDNJOŠKOLCI

I srednjoškolci će do daljeg biti na kombinovanoj nastavi. Dakle, sa podeljenim odeljenjima u dve grupe i sistemom “dan u školi, dan kod kuće”. Jedna grupa će, na primer, biti u učionici u ponedeljak, sredu i petak, druga u utorak i četvrtak. A onda sledeće nedelje obrnuto.

TIODOROVIĆ: OPASNOST OD ŠKOLA I PREPUNIH SKIJALIŠTA I BANJA

Epidemiolog prof. dr Branislav Tiodorović smatra da će broj novozaraženih nastaviti da raste sa početkom škole i nakon povratka ljudi sa odmora.

- Pedijatri su tražili onlajn makar nedelju ili dve i ja sam ih podržao. Potpuno je jasno da moraš da presečeš kako deca ne bi bila ona koja raznose grip, a ne samo kovid - rekao je prof. Tiodorović.

kako je upozorio, u narednom periodu nam najveća opasnost od razbuktavanja epidemije preti upravo od škola, ali i prepunih skijališta i banja.

DECA SA SIMPTOMIMA DA NE DOLAZE U ŠKOLU

Ministarstvo prosvete poslalo je dopis svim školama u kojem su do detalja razrađeni postupci ukoliko dođe do pojave i širenja korona virusa u školama.

 U odeljenjima sa 16 ili manje učenika, nakon pojave tri ili više obolela đaka, odeljenje prelazi na onlajn nastavu u narednih 10 dana.

 U odeljenjima sa 17 i više učenika, nakon pojave dvoje zaraženih, ono se deli na dve grupe i nastavlja sa radom po kombinovanom modelu. Ukoliko u grupama naknadno bude više od tri nova slučaja, onda samo ta grupa prelazi deset dana na onlajn.

Kako stoji u dokumentu “podaci iz nadzora ukazuju da postoje slučajevi da učenici sa simptomima respiratorne infekcije (kašalj), čak i kada imaju potvrđene slučajeve infekcije u porodici, dolaze u školu, pritom ne primenjujući mere zaštite i predstavljaju rizik za zaražavanje osoba sa kojima dolaze u kontakt”.

- Preporučuje se upravama i nastavnicima da apeluju na roditelje da decu sa simptomima ne upućuju u školu dok ne prođe period izolacije, odnosno karantina ako su u pitanju kontakti potvrđenih slučajeva u porodici.
Autor: NN
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti