O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
UZMI VAUČER I UPOZNAJ SRBIJU
23. Jul 2017. godine
Politika
TEMA NEDELJE: UZ POMOĆ VLADE NA GODIŠNJI ODMOR

Od početka ove godine do 18. jula podneto je 69.905 prijava za korišćenje vaučera. Ako se nastavi ovim tempom, pre polovine avgusta biće podeljeno dodatnih 20.000, kaže ministar Rasim Ljajić

Kad su pre tri godine uvedeni besplatni vaučeri za odmor, građani su bili prilično skeptični, priznaje Rasim Ljajić, ministar trgovine, turizma i telekomunikacija. Te godine izdato je svega 14.000 vaučera.

- Ljudi su navikli da im država oduzima, a ne da daje, pa su me često na ulici pitali: „Da li stvarno dajete 5.000 dinara za letovanje?" - kaže Ljajić za „Politiku".

Od početne skepse, akcija za subvencionisani odmor u Srbiji doživela je pravi bum. Od početka ove godine do 18. jula podneto je 69.905 prijava za korišćenje vaučera, dok je do 18. jula prošle godine stiglo 34.267 prijava. U poslednjih 20 dana podnosi se oko 500 prijava dnevno. Prema podacima resornog ministarstva, najviše zainteresovanih građana je iz Beograda, Novog Sada, Niša, Kragujevca i Pančeva. Prosečna dužina „vaučerskog odmora" do sada je bila 7,4 dana i, s trenutno podnetim prijavama, ostvariće se više od pola miliona noćenja koja je subvencionisala država. Ubedljivo najzainteresovaniji su penzioneri, koji se uz ove hartije od vrednosti odmaraju u Srbiji. Više od polovine korisnika su naši najstariji sugrađani.

- Ako se nastavi ovim tempom, pre polovine avgusta biće podeljeno dodatnih 20.000 vaučera. Mi smo planirali za celu godinu izdavanje 60.000 vaučera i za to je iz budžetskih sredstava izdvojeno 300 miliona dinara. Ali morali smo da iz budžetske rezerve pre mesec dana uzmemo još 100 miliona dinara, kako bi se akcija nastavila. Ka

ko je planirano da akcija traje do 15. oktobra, a s obzirom na to da je već potrošena polovina dodate sume za 10.000 vaučera, mislim da će ukupno 80.000 vaučera, za koje su obezbeđena sredstva, biti potrošeno već u avgustu. Akcija će tada ili biti prekinuta, ili će se tražiti još novca iz budžeta - ističe Ljajić, ukazujući da je ova akcija dala ogroman doprinos razvoju domaćeg turizma.

Stabilnost i bezbednost svake zemlje danas postaju glavni faktor u opredeljivanju gde će se putovati, s obzirom na eksplozivno stanje u dosadašnjim omiljenim destinacijama za odmor, kao što su bili Egipat, Tunis i donekle Turska. Turisti biraju mesta gde će se osećati mirno, sigurno i bezbedno. Ljajić smatra da je to naša šansa, iako nismo zemlja za takozvani prvi odmor, jer nemamo more i pesak. Ali Srbija je zemlja za drugi i treći odmor, i na tome baziramo strategiju razvoja našeg turizma.

Vaučeri su postali izuzetno važni kao segment državnog intervencionizma u ovom sektoru privrede, jer je Srbija od 2007. godine imala konstantan pad broja gostiju, pre svega zbog svetske ekonomske krize, koja se prelila i kod nas. Ako su početnu rezervisanost građana prema ovom pilot-programu delili i ugostitelji, ubrzo su prešoznali finansijski interes u vaučerskim odmorima. Trenutno su građanima na raspolaganju 842 ugostiteljska objekta u kojima se mogu realizovati vaučeri. Lista se ažurira svake nedelje i svakako će i ona tokom avgusta rasti proporcionalno s interesovanjem turista. Prošle godine je ukupno 635 ugostiteljskih objekata učestvovalo u ovakvom vidu pružanja turističkih usluga.

Najviše ugostitelja ove godine se prijavilo iz Sokobanje (220), Vrnjačke banje (84), Zlatibora (56), Gornje Trepče (55) i Ribarske banje (48).

Akcija je uhodana jer se vratilo poverenje u državu. LJudima se iznos za korišćenje usluga smeštaja zaista umanjuje za 5.000 dinara, a ugostitelji su uvereni da će im taj novac biti refundiran. Prema dosadašnjem iskustvu, isplata vaučera je vršena redovno, i to 30 dana od dana podnošenja prijave za refundiranje. Ono

što je takođe dobro za destinacije u kojima se realizuju vaučeri, jeste to da tih 5.000 dinara koje uštede turisti potroše na različite vanpansionske aktivnosti napominje LJajić, te su sada mnoge zemlje zainteresovane za ovakav model podsticanja razvoja nacionalnog turizma.

Antrfile:

NAJTRAŽENIJE DESTINACIJE broj gostiju sa vaučerom

Hotel „Radan” Prolom banja 3.720

Vila „Mina” Zlatibor 2.990

Odmaralište „Podrinje” Banja Koviljača 2.046

Prenoćište „Kopaonik” Lukovska banja 1.600

Prenoćište „Jelak” Lukovska banja 1.459

Vila „Palma” Sokobanja 1.226

Vila „Marić” Zlatibor 1.224

Vila „Mon Repos” Sokobanja 1.189

Specijalna bolnica za rehabilitaciju „Gornja Trepča” 1.142

Prenoćište „Sport trim” Zlatibor 1.115

Studenti i domaćice nisu na spisku korisnika

Pravo na dobijanje vaučera imaju penzioneri, nezaposlena lica iz evidencije Nacionalne službe za zapošljavanje, osobe na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje, kao što su korisnici posebne novčane naknade i privremene naknade i korisnici prava na dodatak za pomoć i negu drugog lica. Vaučere dobijaju i zaposleni čija primanja ne prelaze iznos od 60.000 dinara mesečno, ratni vojni invalidi i civilni invalidi rata s primanjima koja takođe ne prelaze iznos od 60.000 dinara mesečno. Vaučere dobijaju i korisnici prava na naknadu na porodičnu invalidninu po palom borcu.

Nosioci aktivnog porodičnog poljoprivrednog gazdinstva koji su se izjasnili da se bave isključivo poljoprivredom, a upisani su u Registar poljoprivrednih gazdinstava, mogu Takođe otići na odmor uz pomoć države. Najveća zamerka građana koji svakodnevno komuniciraju sa zaposlenima u sektoru turizma jeste to što vaučere ne mogu da koriste studenti i domaćice.

NAJČEŠĆI KORISNICI

Penzioneri 38.707 (55,4 odsto) Zaposleni sa primanjima do 60.000 din. 24.054 (34,4 odsto) Nezaposleni 6.525 (9,3 odsto) Ostale kategorije 618 (0,9 odsto)
Autor: ALEKSANDAR APOSTOLOVSKI
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti