O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
„DA” ZAOKRUŽILO 59,71 ODSTO GLASAČA
18. Januar 2022. godine
Dnevnik
RIK SAOPŠTIO PRELIMINARNE REZULTATE REFERENDUMA

Republička izborna komisija saopštila je juče preliminarne rezultate referenduma o ustavnim promenama vezanim za oblast pravosuđa. Na osnovu 98,79 odsto obrađenih biračkih mesta, ili 98,24 procenta glasačkog tela, „da” na referendumu zaokružilo 59,71 odsto, ili 1.170.406 glasača, a 39,26 odsto, ili 769.481 birač se opredelio za opciju „ne”. Direktor Republičkog zavoda za statistiku Miladin Kovačević rekao je da su rezultati veoma blizu konačnim, tako da se ne očekuju veća odstupanja. Naveo je da je glasalo 1.960.010 birača, odnosno 30,65 odsto od broja upisanih u spisak. Broj glasačkih listića u kutijama bio je 1.959.383, što je 99,97 odsto od broja onih koji su glasali, a nevažećih listića je bilo 19.496, ili 0,99 odsto.

Posmatrano po regionima, građani su u svim, osim u Beogradu, podržali ustavne promene. Prema obrađenim podacima za 94,65 odsto glasačkog tela u Vojvodini, ustavne promene je podržalo 319.416 građana ili 60,12 odsto. U Šumadiji i Zapadnoj Srbiji, gde je obrađeno 99,27 odsto glasačkog tela, „da” je zaokružilo 65,35 odsto, a opciju „ne” 33,62 posto. Kada je u pitanju Južna i Istočna Srbija, obrađeno je 99,48 glasačkog tela, od čega je ustavne promene podržalo 67,17 odsto ili 296.264 građana. U beogradskom regionu glasalo je 433.196 građana od kojih je opciju „da” zaokružilo 192.175, dok je protiv ustavnih promena glasalo 237.399 građana. Predsednik RIK-a Vladimir Dimitrijević podseća da rok za objavu konačnih rezulata ističe u petak do 20 sati. Izjavio je da Komisija nema saznanja o posebnim neregularnostima na referendumu i da do sada nijedan prigovor nije pristigao na adresu RIK-a. Rok za podnošenje prigovora je 48 sati od zatvaranja biračkog mesta, što znači do večeras u 20 sati. Dimitrijević je ocenio da je, uzimajući sve okolnosti u obzir, kada je reč o glasačima sa KiM, sve proteklo u najboljem redu u vezi sa njihovim glasanjem u četiri grada van teritorije KiM. Po njegovim rečima, ne može se porediti referendumska, sa bilo kojom drugom izlaznošću na izborima. Moguće je, dodaje, uporediti je jedino sa referendumom iz 2006. godine, kada se usvajao Ustav u celini, kao i odredbe koje su se odnosile na KiM, a taj referendum je trajao dva dana. Tada je, predočio je, izlaznost bila blizu 55 odsto, a izlaznost ovog referenduma je zadovoljavajuća i nije uslov za validnost referenduma.

I predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić smatra da je izlaznost na referendumu od oko 30 odsto „sasvim dobar rezultat”. Govoreći o predstojećim aktivnostima parlamenta, Dačić je rekao da će posle proglašenja Ustava i ustavnog zakona uslediti raspuštanje Skupštine radi raspisivanja izbora za 3. april.

Predsednica skupštinskog odbora za ustavna pitanja Jelena Žarić Kovačević očekuje od Dačića da zakaže posebnu sednicu u kratkom roku nakon što RIK proglasi konačne rezultate referenduma.

Antrfile:

EU pozdravila rezultate

referenduma

U saopštenju iz Brisela EU je konstatovala da su, prema preliminarnim rezultatima, birači u Srbiji izražili podršku amandmanima na Ustav. ”EU pozdravlja završetak ovog važnog koraka u reformi Ustava u cilju jačanja nezavisnosti pravosuđa, u skladu sa strateškim izborom Srbije za pristupanje Evropskoj uniji”, navodi se u saopštenju Evropske službe za spoljne poslove.

Portparol EU, Peter Stano naglašva da EU žali zbog činjenice da Srbima sa KiM nije bilo omoguceno glasanje na referednumu i poziva obe strane da se dogovore o međusobno prihvatljivom rešenju koje bi omogućilo Srbima da na KiM glasaju na budućim srpskim izborima.
Autor: S. ST.
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti