O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
DRŽAVA TVRDI DA JE KONAČNO STIGAO KRAJ ZA „RIO TINTO“
20. Januar 2022. godine
Blic
ISTRAŽUJEMO Da li je na pomolu razrešenje afere oko najkontroverznijeg projekta u Srbiji

Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić sazvala je za danas u 17 časova sednicu oko rešavanja sudbine „Rio Tinta“ na projektu „Jadar“, a nakon toga će se u 18 obratiti medijima kako bi saopštila da ova kompanija ne uživa gostoprimstvo Srbije, saznaje „Blic“.

Ana Brnabić će poručiti doviđenja “Rio Tintu”, kaže izvor “Blica” blizak kabinetu premijerke.

Po našim saznanjima, ukinuće se uredba o prostornom planu posebne namene za projekat “Jadar”, koju je Vlada donela 13. marta 2020.

godine. Tako će nekoliko dana pre nego što im ističe istražno pravo za rudu litijuma, rok je do 22. januara, Vlada napraviti prvi korak za eventualno otkazivanje gostoprimstva ovoj kompaniji. Doduše, oni nisu ni podneli zahtev za produženje jer im navodno nije ni potreban zato što već imaju rešenje o overenim rezervama od 158,6 miliona tona rude.

Ono što im treba je dozvola za eksploataciju tih rezervi, koju ne mogu da dobiju bez studija uticaja na životnu sredinu. Ova studija još nije gotova, a rešenje o overenim rezervama dobili su 29. decembra 2020, zbog čega se i ne uzbuđuju da će im ovih dana staviti rampu za otvaranje rudnika.

Da li će se tako ponašati i nakon današnje odluke Vlade, zasad je neizvesno, ali ono što je izvesno to je da oni nakon istupanja premijerke u utorak, u kojem je najavila da će im uskratiti gostoprimstvo, oni umesto da “pakuju kofere”, u istom danu oni javnost obaveštavaju da će “izmeniti dinamiku realizacije projekta Jadar”.

Ni reči o odlasku, zbog čega ta ista javnost dešavanja od utorka opisuje jednom rečju ”šizofrenija”. To i nije ništa drugo jer dok ova kompanija tvrdi da svoju komercijalnu proizvodnju litijuma pomera za 2027, dotle nas premijerka ubeđuje da ih uskoro neće biti u Srbiji.

DA LI IMAJU JOŠ “NEKI KEC U RUKAVU” Sve to ukazuje da će se saga o ovom projektu nastaviti, a zbunjena javnost pokušava da raščivija ovu zbrku i pita se da li „Rio Tinto“ ima neki štih u rukavu pa se ne obazire na ovako oštre reakcije vlasti. Ovo tim pre što o istoj stvari vlast i ova kompanija pričaju sada različito, iako do skora nije bilo disonantnih tonova. Zato se postavlja pitanje da li je revidiranje stavova srpskih zvaničnika oko rudnika trajna opcija ili samo “predizborni intermeco” izazvan protestima građana.

Ako je suditi po reakciji “Rio Tinta” onda je ovo drugo, jer oni se ne obaziru na najave srpskih čelnika o otkazivanju gostoprimstva već samouvereno navode da “usled kašnjenja u ishodovanju Odobrenja za eksploataciono polje, Rio Tinto je revidirao dinamiku realizacije Projekta Jadar pa se očekuje da prva komercijalna proizvodnja bude najranije 2027.

godine.

PONIŠTAVANJE DOKUMENATA ILI PREDIZBORNI TRIK S druge strane premijerka Brnabić u utorak je bila izričita da to nije predizborni trik jer im se neće produžiti istražno pravo, ali i da će se svi potpisani dokumenti sa njima poništiti, što potvrđuje i njeno najavljeno obraćanje za danas.

- Mi smo nasledili “Rio Tinto”, jer su ih doveli 2003, a 2004. godine oni koji sada protestuju, dali su im dozvolu za istražne radove i od tada oni rade u selima u okoline Loznice. Uskoro će isteći dozvole izdate “Rio Tintu”, i mi ćemo ukinuti prostorni plan u koji je unet projekat “Jadar” i to je to”.

To baš nije to jer “Rio Tinto” nije zabrinula ova najava jer im dozvola za istražna prava ističe 22. januara, a nova im nije više ni nije potrebna, jer su istraživanja završena što potvrđuje i rešenje od 29.

decembra 2020. o overenim rezervama od 158,6 miliona tona rude. Ono što im je potrebno, a nisu dobili, je dozvola za eksploataciju tih overenih rezervi, koja je uslov za otvaranje rudnika, ali to bez završene Studija uticaja na životnu sredinu ne mogu da imaju. Taj dokument, po saznanjima “Blica”, trebalo bi da bude gotov tokom leta, kada izbori već budu završeni, pa će se nakon toga možda pisati novi scenario za ovu priču.

Ko će ga pisati, videće se na izborima, ali ono što je sada vidljivo to je da će se danas poništiti uredba o prostornom planu posebne namene za projekat “Jadar”, koju je Vlada donela 13. marta 2020.

godine. Po tom dokumentu je za potrebe rudnika urađena prenamena poljoprivrednog u građevinsko zemljište i bez njegovog poništenja, nema ni najava o zaustvljanju projekta “Jadar”.

NEKI VEĆ PODNELI TUŽBE, NEKI IH NAJAVLJUJU Iz udruženja “Zaštitimo Jadar i Rađevinu” kažu da i sa tim poništenjem ne treba verovati da je priča zauvek završena.

- Stanovništvu ovog kraja je potrebno ne samo da se ukine Uredba o prostornom planu posebne namene za projekat “Jadar” već i da se donese nova kojom se zemljište iz sadašnjeg statusa građevinskog vraća u poljoprivredno.

Bez toga sve je prazna priča - kaže Marija Alimpić iz Udruženja “Zaštitimo Jadar i Rađevinu”.

Ona dodaje da je značajan broj domaćinstava, čije je poljoprivredno zemljište sada postalo građevinsko, tužilo državu.

- Te tužbe su stvarne. Nejasno nam je šta je sa onima koje najavljuje vlast da će “Rio Tinta” zbog sporazuma o zaštiti međusobnih ulaganja koji je Srbija potpisala sa Velikom Britanijom 2002.

godine, a koji je stupio na snagu 2004. da nas tuži. Ne znamo da li je to šala, kako kaže premijerka ili pak skupa igraćka koja može državu da košta milijardu evra, kako kaže predsednik. Ono što je sporno u svim ovim pričama je to što smo do sada od vlasti slušali da nema kako nema nikakvog dogovora ni potpisanih dokumenata, a sada se govori o poništavanju.

Ako ćemo nešto da poništimo, znači da jeste bilo nešto - objašnjava Alimpić.

NAVIKLI DA SU ŠIROM SVETA SVI PROTIV NJIH I stručnoj javnosti je nejasno šta se dešava na relaciji država - “Rio Tinto”, odnosno šta je razlog “mirnoće” ove kompanije.

- Ta kompanija ima iskustvo kada je reč o protivljenju lokalnih zajednica da gradi rudnike širom sveta i ima razrađenu taktiku kako nastupati u situacijama poput ove u Srbiji. Zato ona nastavlja sa onim zbog čega je i došla na naše prostore da bi u slučaju da mora da ode imala osnovu za pokretanje spora pred međunarodnom arbitražom zarad nadoknade troškova zbog izgubljene investicije - navodi profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić.

U taj trošak može se uvrstiti i pilot postrojenje za preradu rude koje se iz Australije transportuje do Srbije, što je i najavio “Rio Tinto” u septembru prošle godine.


Antrfile:

VUČIĆ: JA SAM ZA MORATORIJUM, ALI...

Pre nekoliko dana ovim povodom se javnosti obratio i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

- Raspoloženje u Vladi Srbije je da se raskine sve, premijerka Brnabić je rešena da pokaže koliko je neozbiljna bila prethodna vlast. Mi moramo da obezbedimo novac za tuđe greške. Mučno mi je da govorim o ljudima koji su doveli “Rio Tinto”, menjali zakone zbog jedne firme. Neko je 2006. doneo zakon o rudarstvu koji je pravljen za “Rio Tinto”, oni imaju određena prava i potraživanja prema državi Srbiji zbog toga. Ja sam za moratorijum, da odluka sačeka kraj ove godine, kako bismo videli šta to rade u Nemačkoj... Znam da zbog ovoga gubim političke poene, ali nema veze - rekao je Vučić.

NIKO NE SME DA VADI LITIJUM U SRBIJI

Zlatko Kokanović iz Gornjih Nedeljica kaže da ništa ne veruje dok sve ne prođe kroz Vladu i ne bude crno na belo.

- Nije poenta da se „Rio Tinto“ povuče iz Srbije, nego da niko ne vadi litijum i bor u Srbiji, da se trajna zabrana stavi na to. Predsednik države govorio je o moratorijumu na godinu dana, a onda se oglasila kompanija da početak rudnika planira za 2027 - rekao je Kokanović za “Danas”.

Meštane, kako kaže, ne interesuju nikakvi moratorijumi, ni na godinu, ni na 20 i 50 godina, već samo trajna zabrana istraživanja litijuma i bora.

Čak 13 puta im potvrđeni papiri

PRVA DOZVOLA ZA geološko istraživanje u zoni Jadarskog neogenog basena preduzeću „Rio Sava exploration“ izdata je 8. juna 2004.

sa rokom važnosti do 1. juna 2005, a rešenje je potpisao tadašnji zamenik ministra Đorđe Mihajlović. Ministar rudarstva i energetike u to vreme bio je Radomir Naumov u čijem je mandatu 2006. godine i promenjen zakon o rudarstvu i to tako da su prava na istraživanje omogućavala dozvolu za eksploataciju bez javnog nadmetanja.

To je bila koaliciona vlada Vojislava Koštunice u kojoj su učestvovali osim DSS i i Srpski pokret obnove, G17+, Nova Srbija i Socijaldemokratska partija uz podršku Socijalističke partije Srbije. Sadašnja ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović u toj vladi bila je savetnica za energetiku u kabinetu potpredsednika Miroljuba Labusa. Od momenta dobijanja prve dozvole, “Rio Tinto” je proceduru obnavljao u razmaku od dve do tri godine, ukupno još 11 puta, dok je 13. po redu rešenje potvrdilo pronađene zalihe rude.

Autor: SLAĐANA VUKAŠINOVIĆ - IVANA MASTILOVIĆ JASNIĆ
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti