O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
SNS VEĆ U KAMPANJI, OPOZICIJA ZBUNJENA
12. Jul 2019. godine
Blic
Stručnjaci upozoravaju da je vreme za početak aktivnosti za redovne izbore

Parlamentarni i lokalni izbori očekuju Srbiju u proleće naredne godine, SNS je uveliko u kampanji, a opozicija bi, kako ocenjuju sagovornici „Blica“, trebalo što pre da uskoči u taj voz - da krene u promociju bojkota ili onoga što nude biračima.

DANIJELA LUKOVIĆ

Prema anketi koju je „Blic“ nedavno sproveo među opozicionim strankama, zasad samo Liberalna demokratska stranka i Liga socijaldemokrata Vojvodine sa sigurnošću znaju da će učestvovati na izborima.

Ostale opozicione stranke su u dilemi, a partije okupljene oko Saveza za Srbiju izlazak na birališta uslovljavaju ispunjavanjem uslova o fer izborima.

Kakvu god odluku da donesu, izvršni direktor Cesida Bojan Klačar kaže za „Blic“ da je upravo ovo period kada bi trebalo da se reši da li opozicija ide na izbore ili ne i da se shodno tome preduzme određene akcije.

- SNS jeste za oktavu podigao intenzitet aktivnosti i sigurno će se to intenzivirati kako godina bude odmicala.

Biće završeni građevinski radovi u Beogradu, otvoriće se verovatno ona priča o potencijalnim investicijama koju je lider SNS Vučić najavio. Što se tiče opozicije, ona je u malo drugačijoj poziciji jer nije monolitna, nije jedan entitet, zbog čega malo sporije reaguju i moraju da usaglase stavove. Unutar njih samih postoji debata da li će izaći ili ne. Činjenica je da je dobro krenuti u predizborne aktivnosti što pre, jer imaju mnogo manje resursa nego vlast i potrebno im je mnogo više vremena do birača. Odluka o izborima je najbitnija odluka koju će opozicija u ovoj godini doneti, kakva god da bude, imaće dalekosežne posledice.

Posle 1997. godine nije se desilo da neko bojkotuje izbore - napominje Klačar.

On kaže da se varaju svi koji pomisle da će u slučaju da bojkotuje izbore opozicija imati lakši posao.

- Štaviše, situacija će za njih u tom slučaju biti izazovnija.

Biće im potrebno više resursa i više angažmana, jer će morati da demotivišu ljude oko izlaska na izbore. Ako se odluče za bojkot, to znači da njih čeka i neka vrsta kampanje posle izbora.

Dan posle bi morali međunarodnim organizacijama i važnim akterima na unutrašnjem planu da objašnjavaju zašto su bojkotovali izbore i šta im je taj bojkot doneo. To znači da bi u kampanji morali da budu barem godinu dana - ističe Klačar.

Sa njim je saglasan i profesor na Fakultetu političkih nauka Zoran Stojiljković.

- SNS je permanentno u kampanji, a velika im je politička prednost i to što su u središnjem delu političkog prostora tako da opoziciji uvek može da se stavi primedba da ih okuplja jedino borba protiv Vučića.

Bez obzira na neravnopravne uslove, činjenica je da ono što opoziciji fali, učestvovala ili neučestvovala na izborima, jeste promocija projekta i programa.

I neizlazak na izbore je neka vrsta kampanje, morali bi da budu hiperaktivni iako su marginalizovani i da dobro objasne ljudima šta je razlog za bojkot, koji se na ovim prostorima do sada nije baš najbolje primao - kaže Stojiljković za „Blic“.

Antrfile:

„ŠEST MESECI REGULARNIH USLOVA“

LSV će, kako su rekli za „Blic“, izaći na izbore jer izborni proces predstavlja vrhunac demokratije, dok su u LDP poručili da su najvažniji događaj u državi. U Narodnoj stranci, sa druge strane, kažu da je potrebno “minimum šest meseci regularnih uslova da bi ikakvi izbori imali smisla”.

Autor: DANIJELA LUKOVIĆ
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti