Ebart Lab
Drugi o nama
Zvezda odbranila Kup!
23. Februar 2015. godine
Mitrović i Kalinić igrači odluke u finalu protiv Mega Leksa... Treći kup-trijumf crveno-belih zaredom.
Crvena zvezda Telekom odbranila je trofej u Kupu Radivoja Koraća, sprečivši revanš Mega Leksa za "tesan" poraz iz prošlogodišnjeg finala, kada je bilo 81:80.

Ovog puta, posle za nijansu manje neizvesne završnice, Zvezda - Mega 80:74 (16:21, 19:21, 24:15, 21:17)!

Kapiten Luka Mitrović sa 21 poenom i indeksom korisnosti 29 predvodio je crveno-bele do trećeg uzastopnog trijumfa u Kupu, za šta je dobio dva individualna priznanja: prvo iz ruku "Žućkovog" brata Đorđa Koraća, drugo od kolege iz nacionalnog tima Miroslava Raduljice.

Mitrović je u trećoj četvrtini bio najzaslužniji za preokret sa "minus sedam" na poluvremenu (35:42) na "plus pet" (59:54).

Potom se Nikola Kalinić nametnuo i u napadu i u odbrani, kada su mladi i poletni košarkaši Mege sredinom poslednje deonice opet poveli (68:70), najviše zahvaljujući seriji pogodaka za tri poena.

Reprezentativac Srbije, "srebrni" sa Mundobasketa, ubacio je trojku za 75:72 tri minuta pre kraja, pa onda "izbacio" iz igre Nikolu Jokića (peti faul, suđen u napadu), koji je čitavim tokom finala pravio probleme crveno-belima.
U samom finišu je Kalinić iskoristio tri od četiri slobodna bacanja, odigrao "paklenu" odbranu na Marku Kešelju pri njegovom pokušaju da trojkom izjednači na 77:77, a tačku na veliku partiju stavio je blokadom Nenadu Miljenoviću.

Okršaj za trofej u dvorani "Čair" počeo je samo 18 sati nakon završetka utakmice Zvezda - Partizan, dok je Mega imala koji sat više za oporavak i pripremu, posle neuporedivo lakšeg polufinala protiv Vršca.

Mega je "zonom" i kombinovanom odbranom gledala da natera crveno-bele na što više šuteva spolja i tom strategijom, uz dobar skok i raspoložene Jokića, Zagorca i Krstića, konstantno je vodila sve do 24. minuta.

Momci u ružičastim dresovima najveću prednost su imali u 20. minutu (32:42), posle Jokićeve trojke preko ruku Bobana Marjanovića.

Osim pomenutih Mitrovića i Kalinića, veliki doprinos osvajanju trofeja dao je u poslednje vreme dosta osporavani Markus Vilijams, sa četiri trojke iz pet šuteva i osam asistencija pride.
Dženkins je zbog prekršaja proveo na parketu samo šest minuta, Lazić za 22 minuta ostao bez poena, Cirbes se prilično mučio protiv Jokića i Muslija, Blažič ni izbliza nije bio faktor kao protiv Partizana...

Ali, to je ovosezonska Zvezda.

Oslonjena na odbranu, sa toliko kvalitetnih igrača da ih je nemoguće sve osujetiti, pa svaki put u prvi plan iskoči neko drugi. Ovih dana u Nišu, potvrdilo se da to jeste recept za osvajanje trofeja, ali i sami crveno-beli znaju da ih tek čekaju najvažnije utakmice...

Podsetimo da su se finalisti Kupa Koraća ove sezone sastali dva puta u okviru ABA lige, naravno crveno-beli su slavili u oba meča - 93:77 u Pioniru i "tesnih" 77:75 u Sremskoj Mitrovici, pre jedan i po mesec.

Izvor: Mondo