Ebart Lab
Drugi o nama
Košarkašice na krovu Evrope!
29. Jun 2015. godine
Košarkašice Srbije osvojile su titulu šampiona Evrope pobedom nad Francuskom 76:68 u Budimpešti! Ovo je prvo zlato u ženskoj košarci u istoriji naše zemlje!
Naše devojke su obezbedile i plasman na Olimpijske igre u Riju naredne godine.

Srbiju su do pobede predvodile sjajne Ana Dabović sa 25 poena i Sonja Petrović sa 22 i osam uhvaćenih lopti. Danijel Pejdž ubacila je 12 poena, a imala je osam skokova.

U ekipi Francuskle najefikasnija bila je Gruda sa 16 poena, jedan manje ubacila je Čačuang, a sa 13 poena utakmicu je završila Dumerc.

U borbi za treće mesto Španija je ubedljivo savladala Belorusiju 74:58.

U prvoj četvrtini i jednu i drugu ekipu dobro je služio šut, viđena je velika borba i agresivna odbrana. Francuska je imala malu prednost, da bi se u finišu četvrtine serijom 7:0 „odlepila“ na sedam poena 22:15.

Srbija je trojkama držala priključak na početku druge četvrtine, ali usledio je pad u igri koji su Francuskinje iskoristile da vrate prednost stečenu u prvoj četvrtini. Sonja Petrović predvodila je našu reprezentaciju, ali je Francuska čuvala prednost. Maljkovićeva se odlučila za zonsku odbranu za koju protivnice nisu imale rešenje, pa Srbija u finišu poluvremena stiže do vođstva 33:32.

Treća četvrtina u potpunosti je pripala Srbiji koja je uglavnom imala sedam poena prednosti, ali se u finišu Francuska konsolidovala i smanjila zaostatak na minus četiri (53:49). Milica Dabović se povredila u trećoj četvrtini i posle toga ušla je u igru samo u finišu kako bi sa saigračicama proslavila pobedu.

Srbija je kontrolisala igru i u poslednjoj četvrtini, Francuska je u nekoliko navrata zapretila, ali nije uspela da prelomi rezultat. Srbija je do kraja povećavala rezultat i imala i deset poena prednosti da bi do kraja bez problema meč privela kraju.