O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
NEMAČKA NEĆE POSTAVLJATI ROKOVE U VEZI SA KOSOVOM
19. Septembar 2019. godine
Politika
SASTANAK ANE BRNABIĆ I ANGELE MERKEL U BERLINU

Berlin - Nema rokova u kojima se neke stvari moraju završiti, ali što pre to bolje - rekla je juče nemačka kancelarka Angela Merkel posle susreta sa predsednicom Vlade Srbije Anom Brnabić. To je bio odgovor Merkelove na pitanje izveštača „Politike": „Da li Berlin i EU postavljaju rok do kada treba da se postigne sporazum Beograda i Prištine i da li i dalje za Srbiju važi 2025. kao okvirni datum za pristupanje EU koji je svojevremeno postavio predsednik Evropske komisije ŽanKlod Junker?"

Kancelarka je istakla da je njena poruka za sve koji žele da budu članica EU da je za to nekada potrebno malo više vremena, nekada manje, kao i da ne postoji limit ili ograničenje. Merkelova je naglasila da EU želi da se zadrži zamah u reformama i „da se zna da za pristupanje EU treba rešiti određene stvari u vezi sa Kosovom". „Što se tiče 2025. godine, nisam za to da se licitira nekim datumima i vremenima, već da sve zemlje kandidati ispunjavaju uslove za pristupanje, a ti preduslovi su vrlo jasni", rekla je kancelarka. Dodaje da se i u okviru EU moraju sprovoditi određene reforme, kao i da se može govoriti o pristupanju EU samo ako Srbija ispunjava uslove. „Ne mogu govoriti u kojoj godini će to biti, ali to nije ni važno, već je važno dokle je Srbija napredovala u svom razvoju", zaključila je Merkelova.

Premijerka Srbije poručilaje da evropske integracije ostaju strateški cilj Srbije i zamolila kancelarku za dalju podršku Nemačke evropskom putu Srbije, zahvaljujući na dosadašnjoj političkoj, finansijskoj, tehničkoj i stručnoj pomoći na tom putu.

Premijerka Ana Brnabić je navela da je za Srbiju Evropska unija, pre svega, mirovni ćrojekat. „Balkan ima svoje kompleksnosti i specifičnu težinu i dugoročni mir i stabilnost na Balkanu, čini mi se, doći će tek kada ceo Balkan postane deo EU i zato je Balkan važan za uniju", rekla je premijerka.

Brnabićeva je zahvalila Nemačkoj na dosadašnjoj pomoći i podršci. „Znamo šta nam je činiti da ubrzamo naše reforme, da je poseban fokus na vladavini prava. Pričale smo i o ustavnim reformama, gde smo stali i šta moramo da uradimo, ali i o borbi protiv kriminala i korupcije, slobodi medija, medijskoj strategiji, radu u parlamentu, dijalogu sa opozicijom i svemu onome što se tiče vladavine prava", rekla je Ana Brnabić.

Merkelova je priredila juče u Berlinu veličanstven doček sa skoro 150 pripadnika garde i vojnim orkestrom za srpsku premijerku Anu Brnabić. Ovo je bila njena prva zvanična poseta predsednici nemačke vlade i protekla je uz veliku pažnju domaćih i stranih medija. Primetno je bilo da su domaćini pridali veliki značaj poseti, uz jake mere obezbeđenja.

„Ovom posetom želimo da pokrenemo novi talas nemačkih investicija", izjavila je Brnabićeva, dok je kancelarka Merkel istakla da je Srbija dosta napredovala na putu ka EU. Predsednica Vlade Srbije naglasila je da je pitanje Kosova i Metohije jedina tačka nerazumevanja i neslaganja sa Nemačkom, ali da je važno da se o toj temi razgovara, jer bez dugoročno održivog rešenja tog pitanja i pomirenja Srba i Albanaca neće biti drugačije budućnosti za Balkan.

„Pitanje KiM je svakako jedina tačka neslaganja i nerazumevanja, ali nama je Nemačka jedan od najvažnijih partnera i koliko god se ne slagali po nekim pitanjima, najvažnije je da sa Nemačkom razgovaramo, da čujemo mišljenje i savet, da predstavimo našu poziciju i vidimo da li zajedno možemo da približimo stavove i dođemo do dugoročno održivog rešenja", rekla je Brna

bićeva. Premijerka je istakla da bez rešenja i istorijskog pomirenja Srba i Albanca neće biti drugačije budućnosti za Balkan i poručila da na tome treba svi zajedno da rade, uz podršku Nemačke, EU i drugih međunarodnih partnera.

Merkelova je rekla da bi trebalo nastaviti proces rešavanja problema Kosova i dodatno ga unaprediti da bi bilo postignuto rešenje. Izjavila je da ne može ništa reći u vezi sa informacijama koje su se pojavile da bi Nemačka i Francuska mogle da imenuju specijalnog izaslanika za dijalog Beograda i Prištine. Merkelova je kazala da su Nemačka i Francuska pokušale, i da i dalje pokušavaju, da se pokrene dijalog, kao i da se nešto uradi u pogledu pitanja taksa koje je Priština uvela na proizvode iz centralne Srbije. Ona je podeetila da je proces prekinut i istakla da će se o nastavku dijaloga ponovo razgovarati nakon kosovskih izbora. „Do sada nije bilo moguće uspostaviti dijalog zbog taksa", ukazala je Merkelova.

Istakla je da je sa Anom Brnabić razgovarala i o situaciji u regionu i saradnji i da je

raduje što se Berlinski proces pokazao kao veoma koristan i doveo do velikih mogućnosti i aktivnosti saradnje. Ona je naglasila da postoji dobra bilateralna saradnja dve zemlje i da u Srbiji posluje 400 nemačkih preduzeća sa 60.000 zaposlenih, kao i da je Nemačka značajan trgovinski partner Srbije. „Imamo veoma bliske odnose", rekla je Merkelova. Dodala je da Srbija povodom pitanja digitalizacije prednjači i da je to dobar signal mladim ljudima. To je investicija u budućnost, dodala je nemačka kancelarka, navodeći da je sa Anom Brnabić razgovarala i o civilnom društvu, pravosuđu i poteškoćama u toj oblasti, kao i o ustavnim reformama. „Vidim volju da se stvari unaprede i to je usko povezano sa napretkom u procesu pristupanja ka EU", rekla je Angela Merkel i istakla da je Srbija dosta napredovala i da je puno urađeno kada je reč o otvaranju pregovaračkih poglavlja. Poručila je da će Nemačka kao partner i dalje podržavati razvoj Srbije i jačanje nemačkosrpskih odnosa i saradnje.

Antrfile:

Iskreni razgovori bez „crvenih linija"

Nemačka nije imala konkretne predloge u vezi sa rešavanjem pitanja Kosova i Metohije, a nije bilo ni „crvenih linija", rekla je posle sastanka srpskim novinarima Ana Brnabić. Normalizacija odnosa je važna jer, kako kaže, zamrznuti konflikt znači nestabilnost. Na pitanje da li i posle razgovora sa Merkelovom stoji pri tvrdnji da „nema nade" da Nemačka „smekša" svoj stav kada je reč o kompromisnom rešenju koje bi moglo da ide u pravcu promena granica, Brnabićeva je kazala da nije rekla da nema nade i da je po prirodi optimista, te da veruje da nade uvek ima. „Dok god imamo dobre razgovore, uvek ima nade da nađemo zajedničko stanovište i da se složimo oko toga kako bi moglo da izgleda kompromisno rešenje", rekla je premijerka.

Sa predstavnicima BITKOMa o digitalizaciji i eUpravi

Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić sastancima sa rukovodstvom i predstavnicima BITKOMa, digitalne asocijacije koja predstavlja više od 2600 kompanija digitalne ekonomije završila je dvodnevnu posetu Berlinu. Reč je o asocijaciji koja radi u svim oblastima digitalizacije i njene primene i partner je nemačkoj vladi u pitanjima digitalne transformacije. Brnabić je tokom susreta predstavila prioritete Srbije u digitalizaciji, pre svega u obrazovanju i eUpravi i istakla da joj je cilj ekonomija zasnovana na znanju i inovacijama. Predsednica vlade se prethodno sastala sa predstavnicima Udruženja porodičnih preduzetnika koje okuplja 450 kompanija u porodičnom vlasništvu.
Autor: VOJAN ĐILBIJA
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti