O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
SEDAM KNJIGA ZA SEDAM DANA
31. Maj 2019. godine
Večernje novosti
RIČARD FORD

Sportski novinar

Izdavač: "Dereta" Strana: 417 Cena: 1.100 dinara

ZA proslavljeni roman "Dan nezavisnosti", drugi deo "Baskombove trilogije", američki pisac Ričard Ford (1944) dobio je Pulicerovu nagradu i Pen/Fokner. Prvi deo trilogije je višeslojni roman "Sportski novinar" (1986), koji prikazuje američko društvo osamdesetih godina.

Čitalac netremice prati ispovest 38-godišnjeg Frenka Baskomba, koji je karijeru pisca zamenio pozivom sportskog novinara. Posle teške bolesti i smrti sina, njegov brak sa Eks se raspao, a utehu je pronašao u prolaznim avanturama. Čini mu se da bi mogla da uspe veza sa 10 godina mlađom Viki, sa kojom odlazi u Detroit.

Čitajući ovu priču, kaže prevodilac Vule Žurić, osetićete bezmernu, bazičnu usamljenost ljudskog bića, ali i nepokolebljivo prisustvo svekolikog sveta, u kom ono i strada, i nastavlja plovidbu.

ANGELUS SILEZIJUS

Heruvimska lutalica

Izdavač: "Gradac" Strana: 80 Cena: 660 dinara

ROĐEN kao Johanes Šefler (1625-1677), čitaocima i proučavaocima klasične nemačke literature poznat je kao Angelus Silezijus, pod kojim imenom je napisao svoje najpoznatije delo "Heruvimska lutalica", zbirku od 1.676 epigrama, od kojih je Hamza Halitović odabrao i preveo 414 stihova, ispevanih u aleksandrincu.

U izboru su se našli stihovi koji su čisto mistične prirode, a univerzalnog sadržaja, ističe priređivač i napominje da o Silezijusu kod nas do sada nije pisano, što ovu knjigu čini pionirskim delom u istraživanju ovog veoma značajnog renesansnog mistika i pesnika. Misticizam je ostavio veoma duboke tragove na sve tekovine ljudske kulture, a "Heruvimska lutalica" je pristupačna svakome ko ima interesovanja za filozofiju, religiju i književnost.

ALEKSANDAR STANKOVIĆ

Lov na leptire

Izdavač: Književni atelje MLD Strana: 155 Cena: 500 dinara

NOVA, peta zbirka kratkih proza Aleksandra D.

Stankovića (1942), koji je po profesiji advokat, sadrži više od 20 priča, životnih i ubedljivih, čiji je motiv život u Beogradu u vreme nemačke okupacije, građanskih sukoba u Drugom svetskom ratu, kao i u prvim posleratnim godinama.

Skoro svi junaci, čiji su psihološki portreti majstorski građeni, imaju tragične sudbine.

One koji su preživeli ratnu strahotu dočekala je nova ostrašćena vlast, pa posle često lažnih dojava odlaze na robiju. Urednik i recenzent Milutin Danojlić ukazuje na priču "Skrivanje", koja govori da ljudi čiste duše, koje nije osvojila mržnja, mogu izbeći opasnost, i na priču "Stražar u Crnoj kući" koja pokazuje kako se ne mora izgubiti ljudskost ni u veoma teškim prilikama.

HUAN HOZE MILJAS

Nek niko ne spava

Izdavač: "Samizdat B92" Strana: 141 Cena: 770 dinara

KOD nas je objavljeno nekoliko knjiga Huana Hozea Miljasa (1946), jednog od najcenjenijih savremenih španskih pisaca, čija su dela prevedena na 23 jezika. Najnoviji naslov je roman "Nek niko ne spava" sa kafkijanskom atmosferom.

"Nešto će se desiti" - te reči proganjaju Lusiju još od rane mladosti. Izgubivši posao programera odlučuje se da taksira po Madridu i vozeći putnike suočava se sa različitim sudbinama.

Obožava operu, posebno "Turandot", koju voli njen komšija, glumac Braulio, u koga se zaljubljuje, ali on iznenada nestaje. Pokušavajući da ga pronađe, Lusija doživljava avanturu sa čovekom obolelim od kancera, zamišlja kako taksira po Pekingu... Lebdeći stalno između stvarnosti i zamišljenog života, ona pokušava da prevlada osećaj usamljenosti. Prevodilac je Biljana Isailović.

BRANKO DIMITRIJEVIĆ

Logoreia balcanica

Izdavač: "Čarobna knjiga" Strana: 203 Cena: 699 dinara

PISAC šest zapaženih romana, tri drame za odrasle i četiri za decu, Branko Dimitrijević se predstavio novim romanom Logoreia balcanica, čiji je glavni junak mladi Beograđanin.

Čitalac prati njegovu ispovest od dana detinjstva, preko začudnog odrastanja, školovanja u Americi, studija elektronike, veze sa devojkom Malvazijom, koja pokušava da ostvari karijeru teniserke. On dva puta boravi u Silicijumskoj dolini gde se upoznaje sa najnovijom tehnologijom, a po povratku u rodni grad počinje da radi u opskurnoj televiziji Meteor, gde sa drugom Pepeom pokreće misiju zagonetki, a zatim predlaže da vodi tok šou Logoreia balcanica. Čitaoci romana, navodi recenzent Dimitrije Vojnov, uviđaju da nove tehnološke i tržišne okolnosti ne mogu iznenaditi mangupe koji su sedamdesetih bili mladi.

MILOMIR KRAGOVIĆ

Kuća na pesku

Izdavač: "Prometej" Strana: 198 Cena: 600 dinara

POD zajedničkim naslovom "Kuća na pesku" objavljene su tri pesničke zbirke Milomira Kragovića (1949), "Skupljači prašine" (2012), "Srpske utopije" (2016) i zbirka iz 2018. prema kojoj je knjiga naslovljena.

Prema rečima Dušana Stojkovića, odličnog poznavaoca i tumača srpske poezije, reč je o pesniku koji je vrlo rano pronašao svoju pesničku melodiju, osluškivao njen zvuk, i ostao svoj.

Tri zbirke su nesumnjiv pesnikov odaziv na trenutak u kome jesmo, ali tako kao da nismo jer veoma često zatvaramo oči i zaključavamo dušu pred onim što bi moralo da nas nagna, ne samo da se zapitamo zašto je tako, već i da odgovorimo na pravi način. Moramo da prestanemo da kolekcionarimo prašinu i sazidamo mnogo trajniju i otporniju našu kuću koja neće biti samo na pesku koji se troši i puni.

VERONIK OLMI

Bakita

Izdavač: Clio Strana: 372 Cena: 990 dinara

Od robinje do svetice

KNJIGE francuske spisateljice Veronik Olmi (1962) prevedene su na 20 jezika, a pozorišni komadi su sa uspehom igrani u mnogobrojnim zemljama. Za roman "Bakita" o izuzetnoj ženi koja je prešla čudesni i mukotrpni put od robinje-devojčice, preko služavke i monahinje, do svetice, prve afričke žene koja se izdigla do slave oltara, a da nije bila mučenica.

Rođena je 1869. u zabitom sudanskom selu Olgosa, u porodici u kojoj je od jedanaestoro dece četvoro umrlo, a dvoje oteto kad je njoj bilo pet godina. Dve godine kasnije Bakita, kako su je nazvali, dospela je u ruke nemilosrdnih muslimanskih trgovaca robljem.

Krhka devojčica našla se u koloni nesrećnika okovanih lancima, koji su ponižavani do besvesti, a dane i noći provodili su na putu. Bakita je prodata na gradskoj pijaci, bila je primorana da radi najteže poslove na farmi, uspela da pobegne, ali opet je zatočena.

Arapski bogataš kupio ju je kao igračku za svoje ćerke i bezdušnog sina Samira, od kojeg je doživela teška poniženja i svirepe batine. Stigla je, zatim, u ruke turskog generala čiju je ženu i ćerku morala da oblači tako da slučajno ne dodirne njihovu kožu. U protivnom sledila je surova kazna. U vreme pobune u Sudanu 1882, kupio ju je italijanski konzul Kalisto Plenjani, plemenit čovek koji će joj potpuno promeniti život. U Italiji će biti služavka, ali poštovana, otići će u samostan i kao izuzetno humana "crna monahinja" izaći će na veliki glas. Za vreme oba rata Bakita je pružila ogromnu pomoć unesrećenima, prihvatala decu bez roditelja i postala uzor humanosti i čestitosti, a za sveticu je proglašena 2000. godine.

Prevodilac je LJiljana Mirković.

Antrfile:

Autor: DRAGAN BOGUTOVIĆ
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti