O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
TRI VARIJANTE DA SE NAJZAD ZAVRŠE IZBORI U SRBIJI
23. Jun 2022. godine
Blic
Glasači na parlamentarnim izborima u Velikom Trnovcu danas po četvrti put izlaze na biračka mesta

Ako nakon zatvaranja birališta nijedna lista ne bude imala primedbe na regularnost glasanja, te prođu zakonska 72 časa za ulaganje prigovora, to bi moglo da znači da se izborni maraton koji traje već duže od dva i po meseca, konačno primakao kraju.

Veliki Trnovac u opštini Bujanovac, na samom jugu zemlje, ispade veliki problem za formiranje Vlade Srbije pošto se na biračkom mestu broj šest u Osnovnoj školi “Muharem Kadriu” danas od sedam do 20 sati praktično po četvrti put održava glasanje.

Bitka za jednog poslanika Prvi put se na ovom biračkom mestu glasalo kada i na svim ostalim biralištima - sada već dalekog 3. aprila, da bi zatim zbog naizmeničnih žalbi Koalicije Albanaca doline i SPS-a glasanje bilo poništeno čak tri puta. Zbog toga će se danas ponoviti po treći put.

Ulog nije mali - jedan mandat u Narodnoj skupštini.

Za njega se bore albanska koalicija i socijalisti. Zbog toga i ne može da se formira republički parlament.

Inače, na ovom biračkom mestu upisano je ukupno 1.089 birača. Na prethodnom glasanju Koalicija Albanaca doline osvojila je ukupno 598 glasova, pa se ispostavilo da joj je falilo 12 glasova da osvoji toliko željeni mandat.

Ukoliko bi ova lista ostala bez mandata to bi bilo prvi put posle 15 godina da Albanci nemaju svog predstavnika u parlamentu. S druge strane, ukoliko Albanci ostanu bez mandata socijalisti će imati ukupno 32 predstavnika u Narodnoj skupštini.

Kraj u ponedeljak ili...

Međutim, izborna procedura je takva da liste nakon zatvaranja birališta imaju rok od 72 sata za žalbu Opštinskoj izbornoj komisiji (OIK) na regularnost glasanja. Ukoliko u tom periodu ne bude žalbi, OIK će u ponedeljak objaviti konačne rezultate glasanja. To znači da će od tog trenutka početi da teče rok od 30 dana za formiranje Narodne skupštine. Prema poslednjim najavama, ne bi se čekalo toliko na novi saziv parlamenta već bi se Skupština konstituisala početkom jula, dok bi se Vlada Srbije formirala krajem jula.

Ukoliko, pak, bude žalbi na regularnost glasanja u Velikom Trnovcu u roku od 72 sata procedura je manje više svima poznata. Na te žalbe OIK ima rok od 72 sata da odgovori i to od datuma prijema pošte. Ako OIK odbije žalbu ista procedura se ponavlja na republičkom nivou pošto liste imaju rok od 72 sata da se žale Republičkoj izbornoj komisiji (RIK) koja, opet, ima rok od 72 sata da odgovori. Konačna instanca, ako i RIK odbije žalbe, je Upravni sud po istom principu 72 + 72 sata.

To znači da bi u slučaju žalbi konačni odgovor Upravnog suda mogao da stigne tek sredinom jula.

Ako bi Upravni sud tada odbio žalbe na glasanje to znači da bi Skupština Srbije bila konstituisana najverovatnije do kraja jula kada bi se krenulo u formiranje Vlade.

Po trećem najgorem scenariju, ako se cela žalbena birokratija ponovi kao prethodna tri puta imaćemo po peti put glasanje u Velikom Trnovcu i to najverovatnije za mesec dana.

Teški uslovi za glasanje Zbog čega se izbori u Velikom Trnovcu toliko često ponavljaju pokušao je za “Blic” da objasni zamenik programskog direktora Crte Pavle Dimitrijević. Kako je rekao, najodgovorniji su članovi biračkih odbora.

Očigledno je da su potrebni kvalitetniji članovi biračkih odbora koji bolje poznaju proceduru glasanja.

Takođe, ne treba smetnuti sa uma da se glasanje u Velikom Trnovcu sva tri puta odvijalo u izuzetno teškim uslovima sa velikim brojem birača koji imaju nesipravnu dokumentaciju - naglašava Dimitrijević.

Kako kaže, posmatračka misija Crte prisustvovala je glasanju u Velikom Trnovcu u prethodna dva navrata i primetila velike tenzije i između članova biračkih odbora.

O b a puta su zab e l e ž e n e rasprave između članova biračkih odbora od toga ko će raditi koje poslove, do toga kako reagovati na određene situacije. To je jedan veoma izazovan posao i zbog toga je neophodan složan, timski rad i znatno više razumevanja između članova biračkih odbora - podvlači Dimitrijević.

Programski direktor Crte Pavle Dimitrijević apostrofira da svako novo glasanje nadgledaju različiti članovi biračkog odbora.

Njih biraju poslaničke grupe i oni ne moraju da budu iz Velikog Trnovca, već i iz drugih gradova i opština.

Bitno je da budu bolje pripremljeni na izazove i imaju više međusobnog razumevanja.

Zbog toga bi ulogu morale da imaju i političke stranke koje bi sve aktere trebalo da pozovu na smirivanje tenzija kako bi se glasanje najzad okončalo - zaključuje Dimitrijević.

Problem zakon i nervoza Bojan Klačar iz Cesida je pojasnio da je cela situacija s jedne strane posledica činjenica da je došlo do promena u zakonskom okviru, prema kojima ćemo za sve naredne izbore saznavati konačne rezultate kasnije u odnosu na raniji period, zato što su, kako je naveo, produženi rokovi i ubačen još jedan organ odlučivanja.

Osim Republičke izborne komisije i Upravnog suda, postoje Opštinske i Gradske izborne komisije, ili lokalne izborne komisije kako to zakon precizira. Drugi razlog zbog čega se sve ovo dešava u Velikom Trnovcu je činjenica da postoji direktan uticaj tog biračkog mesta na rezultate glasanja, jer on znači ili mandat albanskoj koaliciji, a s druge strane, po Dontovoj metodi, oduzimanje jednog skupštinskog mesta SPS - rekao je Klačar.

Kako kaže, “to je očigledno stvorilo nervozu i dovelo do pojačane kampanje i velike zainteresovanosti stranaka i glasača da izađu na te izbore, ali se pokazalo i da birački odbori imaju male kapacitete da sprovedu izbore u složenim i emotivnim odnosima kakvi su ovi u Velikom Trnovcu”.

Antrfile:

Vlada srbije, teoretski, možda i tek u novembru

Prema zakonu, tek nakon što Republička izborna komisija saopšti konačne rezultate izbora, počinje da teče rok od mesec dana tokom kojih mora da bude održana konstitutivna sednica Skupštine Srbije. A kada se formira novi parlament, onda počinje da teče rok od čak tri meseca za dobijanje nove vlade! Teoretski, dakle, Skupština bi mogla da bude formirana sredinom avgusta, a vladu bismo mogli da dobijemo čak i sredinom novembra meseca! - Ključno pitanje za termin formiranja nove vlade je da li će ovi rezultati biti završeni 23. juna - kaže Klačar.

SNS 120, Ujedinjeni 38, SPS 32...

Na izborima koji su održani 3. aprila najviše poslanika osvojila je lista koju je predvodio SNS - 120. Ujedinjeni za pobedu Srbije, koji su se u međuvremenu podelili na nekoliko blokova, imaće 38 predstavnika, SPS-JS 32 mandata (ako im jedan ne “štrpne” Koalicija Albanaca doline). Koalicija NADA imaće 15 poslanika, Moramo 13, Zavetnici i Dveri-POKS po deset, a tu će biti i pet manjinskih lista. Savez vojvođanskih Mađara sa pet predstavnika, Stranka pravde i pomirenja Usame Zukorlića sa tri, SDA Sandžaka sa dva, koliko i lista Zajedno za Vojvodinu.
Autor: MARKO TAŠKOVIĆ
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti