O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
VRTIĆI I BORAVCI ZA MLAĐU ŠKOLSKU DECU OD 11. MAJA
29. April 2020. godine
Blic
Krizni štab juče ublažio niz vanrednih mera

Vrtići i dnevni boravci za mlađu školsku decu od sedam do 12 godina počeće sa radom od 11. maja, odluka je Kriznog štaba koji je juče ublažio niz vanrednih mera za borbu protiv korone.

To znači da će svi roditelji koji uskoro kreću na posao imati gde da ostave decu, a da ih pri tome ne vode kod baka i deka.

Celokupna relaksacija mera dogovara se sa stručnjacima i prema procenama, vrtići mogu da počinju da rade od 11. maja.

Međutim, to u prvom trenutku ne bi trebalo da bude masovan povratak mališana u vrtiće, već samo za potrebe roditelja koji kreću na posao u punom kapacitetu, to jest na radno mesto, kaže za „Blic“ ministar prosvete Mladen Šarčević.

On dodaje da se očekuje da će oko 50 odsto mališana krenuti u vrtić.

- Analiza struke kaže da bi upola manje grupe bile bezbedne uz obaveznu dezinfekciju prostora i pridržavanje osnovnih bezbednosnih pravila kao što su nošenje maski i rukavica kada je reč o vaspitačicama – ističe ministar.

Ministar kaže da se trenutno radi procena koliko je vaspitačica radno sposobno jer i među njima ima obolelih od Covida 19 ili angažovanih na nekim drugim poslovima.

- Roditelji će morati da dostave vrtićima potvrdu poslodavca da mora na posao.

I to je mera kako bi se sprečilo da povratak bude masovan – ističe ministar.

U skladu sa istim merama, doneta je i odluka za đake do 12 godina, a čiji su roditelji upravo zbog njihovog uzrasta mogli da rade od kuće.

- Kako se ide ka procesu ukidanju vanrednog stanja i počinje proces vraćanja na posao, pomoći ćemo roditeljima sa decom do 12 godina da ne bi bila sama. Nameravamo da organizujemo dnevni boravak u školama i prema procenama to će iskoristiti oko 30 odsto dece.

Ova ispomoć roditeljima takođe kreće od 11. maja – kaže Šarčević.

PLAN RADA VRTIĆA Sve predškolske ustanove moraju da ispune 35 preventivnih mera koje je predložio Krizni štab.

Odgovorni u vrtićima moraju da operu, očiste i dezinfikuju prostore, pribor i opremu i provetre prostorije, kao i da obezbede dovoljne količine lične zaštitne opreme, sredstava i pribora za čišćenje i dezinfekciju, pre dolaska dece.

Na ulazu u obdaništa biće postavljene dezobarijere gde će biti obavezno pranje ili dezinfekcija ruku, kao i pranje ruku dece. Takođe, roditelji će moći decu da dovedu u vrtić samo uz potvrdu nadležnog pedijatra. Deca prilikom ulaska u vrtić moraće da poštuju distancu od dva metra, a preporuka je da se prihvat dece organizuje ispred objekta u unapred dogovorenim intervalima.

Takođe, deca će na ulazu morati da prođu strogu trijažu, a osoba koja sprovodi trijažu moraće odmah nakon toga da opere ruke toplom vodom i sapunom, kao i da sve vreme nosi zaštitnu opremu.

Unutar vrtića različite vaspitne grupe dece neće moći da se mešaju, a biće obavezna pojačana dezinfekcija predmeta koje se dodiruju. Kada sede za stolom prilikom obroka mališani će morati da sede na rastojanju od dva metra.

Neće biti dozvoljeno da dece međusobno dele hranu i koriste igračke koje se ne mogu prati i dezinfikovati.

Takođe, biće uvedeno češće pranje ruku dece, pod nadzorom zaposlenih Zaposleni će morati da izoluju dete u posebnu sobu čim mu se promeni zdravstveno stanje i odmah da o tome obaveste roditelje. Takvo dete neophodno je u što pre uputiti lekaru. Ukoliko se meri temperature obavezna je dezinfekcija toplomera, ruku. Inače, temperatura se meri samo deci za koju se sumnja da imaju povišenu temperaturu. U slučaju pojave Covida 19, prostor u kome je boravila osoba ne sme se koristiti, već se mora provetriti i detaljno oprati i dezinfikovati. 

Antrfile:

VAUČERI ILI NOVAC ZA EKSKURZIJE

Jedna od stavki koja je izazvala pažnju roditelja je pitanje eksurzija, odnosno novca koji su platili.

- Na ekskurzije iz razumljivih razloga ne treba računati do kraja godine. Vlada i ministarstvo će se potruditi da roditelji ne izgube datu vrednost.

Dogovoriću ono što je moguće sa Ministarstvom turizma i Jutom i imamo nekoliko opcija. Da li će to biti vaučeri za narednu godinu ekskurzije ili će se ići, što je logično za osmake, na vraćanje novca, biće precizirano – poručuje ministar prosvete Mladen Šarčević.

MALA MATURA U ROKU

Kada je reč o maloj maturi i polaganju prijemnog, ministar kaže da će se truditi da to bude u rokovima na koje smo inače navikli.

- Do kraja juna steći će se uslovi da uz mere bezbednosti sve može da se odradi – poručuje ministar.

On dodaje da će škole praktično biti prazne, tako da je ceo prostor onaj gde bi moglo da se polaže.

- Raspoređeni po učiniocima u manjim grupama, sportskoj sali… škola je prazna i praktično će u njoj biti samo mali maturanti i nastavnici. Takođe, govorimo o drugoj polovini juna, to je za gotovo dva meseca, kada će već cela Evropa biti otvorena – poručuje ministar.

Šarčević kaže da je sa svojim timom isplanirao, da đaci ne bi plaćali privatne časove, da dođu u školu.

- Ukoliko su im potrebni dodatni časovi ili žele da poprave ocene, to će moći za oko mesec dana već u prvoj polovini juna – poručuje ministar prosvete.

Polaganje ispita na fakultetima nije precizirano do tančina, ali okvirni principi su već poznati. Trebalo bi da budu termini koji su uobičajeni, polaganje po smenama ili u manjim grupama.

KALENDAR SKIDANJA MERA

4. maj KAFIĆI I RESTORANI Prvi će posle prvomajskih praznika, od ponedeljka, 4. maja, biti otvoreni kafići i restorani. Na zatvorenom prostoru moći će da se sedi bez zaštitne opreme, ali na potrebnoj distanci od dva metra, dok će u zatvorenim prostorima barem u početku biti obavezno nošenje zaštitne opreme.

8. maj

GRADSKI PREVOZ Gradski saobraćaj u celoj Srbiji trebalo bi, zaključno sa 8. majem, da bude na ulicama.

U svim vozilima je obavezno nošenje zaštitne opreme, maski i rukavica, kao i držanje distance.

Prostor oko vozača će biti ograđen, a za početak kontrolori će na ulazima pratiti da li putnici imaju karte i potrebnu zaštitnu opremu.

12, maj

TRŽNI CENTRI Od 21. marta zatvoreni su svi restorani, kafići i tržni centri, što je bila jedna od mera za suzbijanje širenja virusa korona. Na sastanku Kriznog štaba koji je održan juče razmatralo se da tržni centri u svim gradovima Srbije budu otvoreni 12. maja, uz sve neophodne mere zaštite

18, maj

AVIO-SAOBRAĆAJ Razmatralo se i pitanje otvaranja avio-saobraćaja.

Prema procenama, avio-saobraćaj koji će se postepeno organizovati trebalo bi u punijem kapacitetu da funkcioniše od 18. maja. Inače, prema rečima ministarke saobraćaja Zorane Mihajlović, procenjena šteta za vazdušni saobraćaj na nivou Evropske unije iznosi 160 milijardi evra.
Autor: ŽELJKA JEVTIĆ
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti