O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
ODLIV MOZGOVA ZBOG „PESIMISTIČNOG VIĐENJA BUDUĆNOSTI SRBIJE“
10. Septembar 2019. godine
Danas
Beograd - Nedavno objavljeni podaci Evropskog statističkog zavoda pokazuju da Srbiju mesečno napusti više od 4.000 ljudi, a godišnje čak 51.000. Veći deo onih koji napuste našu zemlju su mladi ljudi. Jedna druga studija, Fondacije Fridrih Ebert, pokazuje da mladi i dalje kao razlog odlaska iz zemlje navode ekonomske razloge, ali da je jedan od prisutnijih razloga u skorije vreme i „pesimistično viđenje budućnosti srpskog društva“, prenosi Bizlajf.

U toj studiji je navedeno da bi neke konkretne mere države bile mogućnosti za profesionalno usavršavanje kroz programe koje bi sufinansirala ili stipendirala država, podršku razmeni i saradnji sa kolegama u inostranstvu, bolju dostupnost visokog obrazovanja i usavršavanja za mlade iz socijalno ugroženih grupa, zaštitu ravnopravnosti u obrazovanju i radu, više pomoći države u zaposlenju i osamostaljivanju od primarne porodice.

Ne pogađa „odliv mozgova“ samo Srbiju, već i sve one zemlje takozvanog „istočnog bloka“, piše ovaj portal. Poljska je kao konkretnu meru donela odluku da od 1. avgusta njeni državljani mlađi od 26 godina koji zarađuju manje od 85.528 zlota (20.000 evra), što je mesečna zarada od oko 1.600 evra, više neće morati da plaćaju porez na dohodak.

Hrvatska je, na primer, predložila da se ukine porez na dohodak za osobe do 25 godina i smanji na pola za ljude u dobi od 25 do 30 godina.

Isti problem ima i Grčka, čiji mladi i talentovani odlaze u inostranstvo jer u njihovoj zemlji nema interesantnih poslova. Način kako da ih vrate je i onaj koji praktikuje nevladina organizacija „Endeavor“. „Endeavor“ savetuje firme pri odabiru odgovarajuće radne snage i želi da motiviše uspešne grčke preduzetnike u inostranstvu da deo svojih poslova prebace u Grčku.

„U Srbiji za sada od konkretnih mera je želja da se oformi tim eksperata, koji treba da sačini strategiju i akcioni plan za sprečavanje odlaska ljudi iz zemlje, ali i da privuče nazad one koji su već otišli. Tužno zvuči i podatak da se nedavno posle 11 godina sastao Savet za zapošljavanje. Da je to i ekonomsko pitanje potvrđuje i podatak da troškovi odlaska mladih koštaju državu i do 1,2 milijarde evra godišnje“, navode u Bizlajfu.

Antrfile:

Autor: N. D.
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti