O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
BOLNICE PUNE, SVE VIŠE OBOLELIH MEDICINARA
20. Novembar 2020. godine
Politika
U Srbiji je, prema poslednjim podacima, jučerašnji dan bio najteži od početka epidemija - 6.109 osoba obolelo je od novog korona virusa, a kovid 19 odneo je život 29 osoba. U bolnicima širom zemlje na lečenju se nalazi 5.589 pacijenata - zdravstveno stanje 186 osoba je teško i one su na respiratoru. Sve veći broj lokalnih vlast razmišlja o uvođenju vanredne situacije, iz Kriznog štaba upozoravaju da su kapaciteti bolnica gotovo popunjeni. Već tešku situaciju dodatno komplikuje i to što se među obolelima nalaze i zdravstveni radnici, a juče je saopšteno između ostalog da je zaraženo i 45 zaposlenih na Institutu za ortopediju „Banjica". Iz Kriznog štaba stižu poruke da je moguće pooštravanje mera, ali to neće podrazumevati i uvođenje policijskog časa.

Pojačanje, odnosno dodatne lekare i medicinske radnike očekuje specijalna bolnica „Sokobanja", u kojoj su, za manje od sedam dana koliko je u kovid sistemu, popunjeni gotovo svi kapaciteti. U ovoj bolnici nalaze se 33 pacijenta koja imaju tešku kliničku sliku i primaju kiseoničku terapiju, a o njima trenutno brine 40 medicinskih radnika.

Kako je za Tanjug objasnila direktorka ove zdravstvene ustanove Vesna Milanović, u bolnici su smešteni pacijenti iz Knjaževca, Negotina, Aleksinca, Sokobanje i Ražnja. Samo prethodne noći ova ustanova zabeležila je pet prijema, a transportovano je još šestoro pacijenata za niški Klinički centar.

- Da bismo postali kovid bolnica, bilo je potrebno da se 118 pacijenata pošalje ili na kućno lečenje ili u drugu specijalnu bolnicu „Ozren" u Sokobanji - navodi Milanović i dodaje da njihov najmlađi pacijent ima 25 godina.

I specijalna bolnica „Sveti Sava" nalazi se u kovid sistemu i tu se trenutno leče 54 kovid pacijenta sa moždanim udarom. Kako je kazala za Tanjug direktorka te zdravstvene ustanove Marjana Vukićević, osmoro pacijenata sa teškom kliničkom slikom je na respiratoru.

Ova bolnica trenutno radi u dvojnom režimu - zbrinjava i kovid pacijente sa moždanim udarom ali i one koji nemaju koronu. To zahteva i dve intenzivne nege za one koji su zaraženi koronom i za one koji nisu, a u njima se nalazi po deset respiratora i skoro su svi zauzeti. Budući da lečenje kovid pacijenata sa moždanim udarom duže traje, mnogo je više prijema u bolnicu nego otpusta.

Tako su, recimo, pre dva dana otpuštena samo dva pacijenta, a primljeno je sedam bolesnika. „Moždani udar se leči najmanje 12 dana, a kovid i duže, tako da će nama broj otpusta biti relativno mali jer smo od skoro u kovid sistemu", pojasnila je direktorka i dodale da je kovid dodatna smetnja oporavku pacijenata sa moždanim udarom čak i onda kada je reč o blažem moždanim udarom. Za ove pacijente otežavajuća okolnost je i to što ne mogu da nastave sa rehabilitacijom, budući da su su mnoge banje takođe u kovid sistemu. „Moramo naći način da pomognemo pacijentima i njihovim porodicama, jer kada pacijent dođe kući sa bolničkog lečenje mora mu se obezbediti dolazak fizioterapeuta sa primarne ili sekundarne zdravstvene zaštite", navela je ona. Pored Niša i Sokobanje, vanredna situacija proglašena je u Inđiji, Irigu, Malom Zvorniku, Paraćinu, Rumi, Bogatiću... Stanje je stabilno u Sjenici, dok je u Novom Pazaru, na Infektivnom odeljenju hospitalizovano 40 pacijenata, a preminule su dve osobe.

Antrfile:

Autor: V. ARANĐELOVIĆ
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti