O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
UDAR KORONE POLAKO GUBI NA ŽESTINI
3. Avgust 2020. godine
Večernje novosti
I JUČE ZABELEŽENO BLAGO SMANJENJE BROJA OSOBA KOJE SU SE ZARAZILE OPASNIM VIRUSOM, REGISTROVANO JE NJIH 311, UMRLO OSAM, NA RESPIRATORIMA 146

NASTAVLJA se trend blagog smirivanja epidemije virusa korona u Srbiji. Do juče u 15 časova, za 24 sata, registrovano je još 311 zaraženih virusom korona, a preminulo je još osam osoba.

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar je, na konferenciji za medije, saopštio i da je u tom periodu testirano 8.395 osoba. Hospitalizovano je 4.196 pacijenata, a na respiratoru je njih 146.

Preminulo je još osam osoba, ukupno 590.

Lončar je istakao da je i dalje najviše zaraženih u Beogradu.

Ministar je uveren da će virus korona ostati sa nama sve dok se ne nađe vakcina, a da će onda morati da se vakciniše velika većina ljudi.

Nemojte da se zanosimo i čekamo neki datum da samo nestane - istakao je ministar.

Zato je ponovo apelovao na stanovništvo da poštuje sve mere, kao što su higijena, distanca i maske, kako bi se smanjio broj pacijenata u bolnicama, čime bi zdravstvene ustanove bile oslobođene za pacijente koji nisu zaraženi virusom korona.

Lončar je kazao da je više od 70 odsto bolnica pretvoreno u kovid-bolnice, a cilj je da se sve vrate u normalni sistem, što nije moguće dok se ne smanji broj obolelih.

Imamo mnogo više pacijenata negativnih na kovid koji zahtevaju medicinsku pomoć. Mi sada nemamo vremena da čekamo da se isprazni jedna bolnica od obolelih od kovida, pa da celu vraćamo u normalan režim rada. Zbog dužine lečenja, moramo, kako se oslobađa jedan deo bolnice, da taj deo osposobimo i vratimo u normalni sistem - objasnio je on.

Lončar je kazao da kada se oslobodi jedan deo bolnice treba najmanje četiri dana da se radi 24 sata da bi se sprovele sve procedure dezinfekcije da bi se bezbedno taj deo vratio u rad sa nekovid-pacijentima. Ujedno treba odmoriti radnike, uraditi im analizu, jer radnike nije moguće mešati, ne mogu da rade i u kovid i nekovid režimu.

Ministar zdravlja je istakao da se smanjenje broja pacijenata obolelih od kovida može postići samo poštovanjem mera i promenom navika.

Nema dileme da to može biti drugačije. Ako vratimo stare navike, vrlo brzo ćemo anulirati aktuelne brojeve. Gde imamo da je situacija dobra tamo se pridržavaju mera, a to su, na primer, Nemačka, Slovenija i Austrija. Što mi ne bismo mogli biti disciplinovani kao i oni? Nemaju oni druge mere, već sve zavisi samo od toga kako se ponašaju. Nema nikakvog opuštanja, možemo da živimo sa maskama, distancom - rekao je on.

Infektolog Mijomir Pelemiš pozvao je medije da pomognu istinitim obaveštavanjem javnosti. Kazao je da jeste smanjen broj pregleda i broj ležećih pacijenata, ali u intenzivnim jedinicama ima i dalje veliki broj pacijenata.

Istakao je da moraju da se osude napadi na medicinske radnike, koji se bore svom snagom za živote ljudi.

Pelemiš je kazao da ima mesta optimizmu, ali treba zadržati i veliki oprez.

Imamo i dalje visok procenat pacijenata sa teškom kliničkom slikom - rekao je on i pozvao na oprez da se ne donose prerano zaključci o posledicama dejstva oboljenja.

Kazao je da konkretno misli na informacije o sterilitetu kao posledici, da je neophodno sprovesti detaljna istraživanja da bi se moglo tako nešto tvrditi. Takođe je kazao da treba sačekati da prođe vreme da se vidi i kakve će posledice ostaviti i po kardiovaskularni sistem.

Nebojša Lađević, direktor Centra za anesteziju i reanimaciju KC Srbije, apelovao je na stanovništvo da poštuje sve mere i tako pomogne da se smanji broj pacijenata u intenzivnim negama.

Ukazao je da je medicinsko osoblje koje se danas bori za njihove živote isto ono koje se bori od marta. Lađević je ukazao da je u intenzivnim negama situacija stabilna, pod kontrolom i da su u stanju da leče pacijente.

Inače, u Gradskom zavodu za javno zdravlje Beograda svi termini za zakazivanje uzimanja brisa za testiranje na virus korona na lični zahtev popunjeni su do 20.

avgusta, a zakazivanje ponovo počinje 18. avgusta.

Termin za testiranje građani mogu zakazati slanjem zahteva na infoŽzdravlje.org.

rs u kojem treba dostaviti kontakt telefon kako bi se preciziralo vreme testiranja. Testiranje na sopstveni zahtev je uglavnom namenjeno putnicima u međunarodnom saobraćaju.

Iz Instituta "Torlak", međutim, saopštavaju da građani bez zakazivanja svakog dana osim nedelje mogu da obave PCR test na kovid 19 na sopstveni zahtev.

Nije potrebno zakazivanje, a rezultati se dobijaju istog dana - saopšteno je iz Instituta za virusologiju, vakcine i serume "Torlak".

Dodaju da se u toj nacionalnoj ustanovi za prevenciju, lečenje i praćenje infektivnih bolesti svakog dana testira više stotina građana, koji mogu da se testiraju svaki dan od osam do 15 sati, osim nedeljom.

Juče je saopšteno da je u ustanovama socijalne zaštite i domovima za smeštaj odraslih i starih potvrđeno prisustvo virusa kovid 19 kod 272 korisnika i 86 zaposlenih. Korisnici i zaposleni u ustanovama socijalne zaštite kod kojih je potvrđeno prisustvo virusa dobrog su zdravstvenog stanja, uglavnom bez simptoma ili sa slabim simptomima.

Antrfile:

OPASNE GUŽVE NA KUPALIŠTIMA

MINISTAR Lončar apelovao je na građane da u ograničenom broju idu na kupališta i da poštuju propisane mere distance i nošenje maske, jer, kako je naveo, sledeći korak institucija je da ograniče broj ljudi na kupalištima.

Na pitanje kako će država sprovesti mere na kupalištima, a pre svega na Adi Ciganliji, gde je, kako je naveo jedan novinar, juče bilo više desetine hiljada ljudi, Lončar je naglasio da institucije stalno upozoravaju ne samo na Adi, već i na bazenima, da se poštuju sve mere, da bude organičen broj ljudi.

Kupači iz gotovo svih krajeva Srbije okupirali su juče i bazene akvaparka u Jagodini. Po rečima direktora tog kompleksa LJubomira Krstića, bilo je više od 2.000 posetilaca.

ITALIJANSKI MEDICINARI U SRBIJI

U Srbiju je stigao šestočlani italijanski tim medicinskih radnika kako bi pružili pomoć u borbi protiv virusa korona, saopštila je juče Ambasada Italije u Beogradu.

Kako se navodi, u timu su dva anesteziologa, jedan lekar hitne pomoći, jedan specijalista za infektivne bolesti, jedan hirurg i jedan medicinski tehničar.

Dodaje se da je italijanski tim došao u Srbiju kako bi pružio pomoć i obuku na osnovu iskustva stečenog tokom petomesečne borbe sa virusom korona u Italiji.

Ovom inicijativom Italija želi da odgovori na velikodušnu pomoć koju je Srbija uputila italijanskom narodu u aprilu ove godine, ističe se u saopštenju.

STABILNIJA SITUACIJA U VRANJU

MANJI broj hospitalizovanih pacijenata, kao i svakodnevno smanjenje broja pregleda u kovid-ambulanti, prema rečima epidemiologa ukazuju na smanjenje transmisije virusa u ovom gradu.

Prema podacima iz Zdravstvenog centra Vranje, koje je do prošle sedmice bilo u opasnosti da ostane bez slobodnih postelja u kovidbolnicama, juče je bilo čak 100 slobodnih mesta za eventualnu hospitalizaciju pacijenata zaraženih virusom. J. S.

VANREDNO

ZBOG pandemije virusa korona, odnosno pogoršanja epidemiološke situacije, proglašena je vanredna situacija na području opštine Lajkovac. Pre nekoliko dana, zbog kovida 19, na području Kolubarskog okruga vanredna situacija proglašena je i u LJigu i Mionici.

Zabranjeno je okupljanje u zatvorenom i na otvorenom prostoru više od pet osoba, ako nije moguće da se obezbede distanca od dva metra i odgovarajuće mere lične zaštite. U parkovima i na igraliština, te tokom vežbanja na otvorenom prostoru, dozvoljeno je okupljanje do pet osoba, uz odgovarajuće mere lične zaštite. B. P.

POJAČANE MERE ZAŠTITE ZBOG PANDEMIJE VIRUSA KORONA, MNOGE DRŽAVE UVELE I KAZNE

ŠIROM EVROPE MASKE POSTAJU OBAVEZNE I NA OTVORENOM

NOŠENJE maske i na otvorenom sve više postaje pravilo u Evropi. U zatvorenim prostorima praktično su postale sastavni deo svakodnevice.

Na početku pandemije insistiralo se na tome da "maske nisu korisne".

Ispostavilo se kasnije da su mnoge zemlje u zapadnoj Evropi kuburile sa zalihama, i da je to, zapravo, bio pravi razlog za ovaj "savet".

U međuvremenu, mnogo toga se promenilo. Danas su maske obavezne u gradskom prevozu, restoranima, tržnim centrima... Ali, sve ih više traže i na otvorenim pijacama, stadionima, pa čak i na plažama ili na gradskim ulicama, u regionima gde je cirkulacija virusa naročito aktivna, a fluktuacija stanovništva velika.

Čak je i francuski predsednik Emanuel Makron savetovao građanima da masku nose napolju kad god to mogu. Ministar zdravlja Olivije Veran je u petak saopštio da prefekti u regionima sada mogu autonomno da propisuju ovu meru.

Vlasti više francuskih mesta uveli su uvakvu obavezu.

Vlasnici restorana i prodavnica opominju goste i nude im maske, zahtevajući da ih nose, iz straha da vlasti ponovo ne pribegnu meri karantina, što bi bilo pogubno za njihove profesije.

Belgija je otišla korak dalje i naredila nošenje maske napolju svugde gde je velika koncentracija ljudi. Slično je i u Kataloniji. U Belgiji, maske moraju da se nose čitavom dužinom obale, na šetalištima iznad plaža! U Španiji, Portugaliji, Italiji, Nemačkoj, Austriji, Belgiji i Francuskoj maska je obavezna u najvećem broju zatvorenih mesta. Kazna u Francuskoj iznosi 135 evra. Za nenošenje maske napolju u ovoj zemlji, tamo gde je to obavezno, kazna je 38 evra. Italijani su u određenim delovima zemlje ovu kaznu podigli na čak 1.000 evra! Pravila su, i dalje, šarolika. U Holandiji maska je obavezna samo u prevoznim sredstvima, u Škotskoj i Velikoj Britaniji i u tržnim centrima. U nordijskim i baltičkim zemljama i na Islandu, situacija je opuštenija. U Finskoj, Švedskoj, Danskoj i Estoniji nošenje maske je samo preporučeno, dok ih u Norveškoj zahtevaju jedino avionske kompanije. G. Č.

INCIDENT U KOVID-BOLNICI NIŠKOG KLINIČKOG CENTRA

DEKA ŠTAKOM TUKAO MEDICINSKU SESTRU

S. K. (82), pacijent kovid-bolnice u niškom Kliničkom centru, pretukao je štakom medicinsku sestru N. O. (32) jer ga je sprečila da svojevoljno napusti ovu zdravstvenu ustanovu u kojoj više nije želeo da boravi.

Incident se dogodio 30. jula oko 18 sati kada je starac zatražio da bude pušten iz bolnice, a sestra mu rekla da mora da ostane još neko vreme. Kako saznaje naš list, reč je o štićeniku jednog staračkog doma koji se u KC Niš leči od kovida 19, a koji ima problem sa demencijom.

Kako je već duže vreme bio u bolnici na lečenju, njemu je vest da ne može još neko vreme da izađe najverovatnije teško pala, pa je u trenutku kada ga je sestra posetila pretio da će skočiti kroz prozor.

Sestra mu je objasnila da zbog zdravstvenog stanja mora da ostane na lečenju, nakon čega je on podivljao. Popeo se na radijator i otvorio prozor, vikao je da će, ako ne može kroz vrata, izaći kroz prozor. Zabrinuta zdravstvena radnica je uspela da ga ubedi da odustane od iracionalne namere, i vrati ga u krevet. Međutim, čim mu je okrenula leđa, pacijent je zgrabio štaku i svom snagom je udario, jednom po glavi a drugi put po rebrima - rekli su medijima sagovornici upoznati sa ovim slučajem.

Iz Kliničkog centra Niš nismo uspeli da dobijemo zvaničnu potvrdu ovog događaja, jer na telefonske pozive novinara zamenici direktora te ustanove nisu odgovarali, dok je pi-ar zadužen za odnose sa javnošću na odmoru.

Međutim, incident je potvrdila niška policija i saopštila da je o svemu obavešteno Osnovno javno tužilaštvo. Kako saznajemo nezvanično, nakon uviđaja je ustanovljeno da se radi o krivičnom delu lake telesne povrede zbog čega će protiv napadača biti podneta krivična prijava.

Ni medicinska sestra koja je pretrpela napad nije odgovarala na telefonske pozive, a kolege koje rade sa njom veruju da je još u šoku zbog svega, jer su danima svi brinuli o tom pacijentu.

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar osudio je napad pacijenta u Nišu na medicinsku sestru u kovid-bolnici i istakao da takve stvari ne smeju da se dešavaju.

J. Ć.
Autor: E. V. N.
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti