O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
VIŠE PARA ZA NAUKU I OBRAZOVANJE
3. Novembar 2019. godine
Politika
VLADA USVOJILA PREDLOG BUDŽETA ZA 2020. GODINU

Osim većih plata u javnom sektoru i penzija, predviđen je i nastavak velikih infrastrukturnih projekata, kaže Siniša Mali

Na jučerašnjoj sednici, Vlada Srbije je usvojila Predlog zakona o budžetu Srbije za 2020. godinu. NJime se, prema rečima ministra finansija Siniše Malog, otvara nova stranica u ekonomskom razvoju Srbije koja označava završetak konsolidacije javnih finansija, povećanje standarda građana i početak realizacije nacionalnog investicionog programa. Osim većih plata u javnom sektoru i penzija, predviđen je i nastavak velikih infrastrukturnih projekata, uz znatno više novca za mnoge stavke - od nauke, preko zaštite životne sredine do obrazovanja.

Prema predlogu budžeta, kako prenosi Tanjug, ukupni prihodi će iznositi 1.314,5 milijardi dinara a rashodi 1.334,7 milijardi, uz deficit od 20,2 milijarde dinara. Mali navodi da se njime ujedno podstiče dalji razvoj privrede čiji će projektovani rast u2020. iznositi četiri odsto.

Ključna karakteristika budžetske politike u idućoj godini, dodao je on, biće ravnomerna raspodela fiskalnog prostora na povećanje plata i penzija za oko 1,3 odsto BDP-a, uz podsticaj rastu kroz povećanje javnih investicija i poresko rasterećenje rada. Mali je istakao da je u budžetu izdvojeno 295,4 milijarde dinara na plate, kao i 581,2 milijarde dinara za penzije. On je podsetio i da će zarade u javnom sektoru biti veće već od ovog meseca od osam do 15 odsto, dok od 1. januara kreće povećanje penzija po švajcarskoj formuli od 5,4 odsto.

„Već u decembru ćemo ostvariti cilj da prosečna plata bude preko 500 evra, a onda u januaru, februaru očekujemo dalje povećanje. Kada je reč o kapitalnim investicijama, u predlogu budžeta je predviđeno 198,9 milijardi dinara, od čega najviše za saobraćajnu i železničku infrastrukturu”, naveo je Mali. On je istakao da su povećana i sredstva za unapređenje infrastrukture za zaštitu životne sredine sa 23,7 na čak 59,4 milijardi dinara, kao i za lečenje retkih bolesti, za šta će biti izdvojeno 2,4 milijarde dinara.

Kad je reč o infrastrukturi, novac je izdvojen za Moravski koridor, deonicu Pojate-Preljina, izgradnju auto-puta Beograd-Sarajevo i saobraćajnice Ruma-Šabac-Loznica, zatim za deonice Obrenovac-LJig, Surčin-Obrenovac i Novi Beograd - Surčin i druge poduhvate. U nacrtu budžeta su i projekat mađarsko-

srpske železnice i rekonstrukcija pruge Niš-Dimitrovgrad.

Govoreći o povećanim sredstvima za ulaganje u obrazovanje i inovacije, Mali je naglasio da se nastavlja projekat „Povezane škole”, koji će omogućiti da do septembra 2020. na brz internet bude povezano ukupno hiljadu škola, uz opremanje još 10.000 digitalnih učionica. U budžetu su opredeljena sredstva i za renoviranje desetina osnovnih i srednjih škola. Povećana su i izdvajanja za Fond za inovacionu delatnost. Za podršku razvoju preduzetništva je obezbeđeno tri milijarde dinara, dok su sredstva za Fond za nauku udvostručena i iznosiće milijardu dinara. Kada je reč o inovacionoj infrastrukturi, osim novca za završetak Data centra u Kragujevcu i naučno-tehnoloških parkova u Nišu i Novom Sadu, predviđen je i dalji razvoj e-uprave značajnim povećanjem budžeta Kancelarije za informacione tehnologije i elektronskuupravu.

Očekuje se da će skupštinska rasprava o predlogu budžeta početi 20. novembra.

Antrfile:

Autor: D. B.
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti