O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
RATA I DVA PUTA MANJA
17. April 2019. godine
Blic
Šta donosi leks specijalis za švajcarce

Nacrt zakona o konverziji stambenih kredita u švajcarcima usvojen je juče na sednici Vlade Srbije, a prema računici udruženja “Efektiva”, rata dužnika kome je ostalo još minimum 20 godina otplate, umesto sadašnjih 60.000, može biti 30.000 dinara.

S. LAKIĆ / T. KOVAČEVIĆ

Posle dugih pregovora sa Ministarstvom finansija, Narodnom bankom Srbije i predstvanika građana zaduženih u švajcarcima, sastavljen je nacrt kao kompromisno rečenje kako je ocenio resorni ministar Siniša Mali.

- Ovaj leks specijalis je kompromisno rešenje između nekoliko zainteresovanih strana - građana, odnosno udruženja koja ih predstavljaju, banaka, i države sa treće strane. Razgovori nisu bili nimalo laki, ali smo uspeli da nađemo kompromis i najbolje moguće rešenje za sve tri strane. Nacrtom ovog zakona obuhvaćeni su svi korisnici kredita koji su i dalje zaduženi u švajcarskim francima, bez obzira na visinu duga. Predviđeno je da se preostali deo duga konvertuje u evre, kao i da iznos dobijen konverzijom bude umanjen za 38 odsto. Dodatno olakšanje predstavlja i činjenica da se obračun konverzije vrši na iznos bez zateznih kamata - istakao je Siniša Mali i zahvalio svim učesnicima pregovora. Nacrt će biti upućen u skupštinsku proceduru.

Nacrtom zakona je predviđeno da kamatna stopa ne može biti veća od 3,4 plus tromesečni ili šestomesečni euribor, odnosno fiksna kamatna stopa ne može biti veća od četiri odsto.

U roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona, banka je dužna da dostavi korisničku ponudu za zaključenje ugovora.

Ukoliko prihvata da se konverzija stambenog kredita izvrši u skladu sa ovim zakonom, korisnik je dužan da u roku od 30 dana od dana prijema dokumenata o tome obavesti banku i sa bankom zaključi ugovor o konverziji.

Kakve će imati efekte, predsednik udruženja bankarskih korisnika “Efektiva” Dejan Gavrilović ocenjuje da je dužnicima sada ponuđeno nekoliko varijacija i da će to nesumnjivo različito uticati na konačnu cenu kredita kod 16.800 građana, koliko ih je u Srbiji kupilo stan u švajcarcima.

- Ako je, recimo, neko uzeo kredit na 13 godina i otplatio ga je 12 godina, neće mu mnogo značiti otpis. S druge strane, ako je neko uzeo kredit na 30 godina, pa mu je ostalo oko 20 godina da otplaćuje, njemu će efekat leks specijalisa biti značajniji. Praktično, dužnik čija je plata 50.000 dinara mesečno, a kome je rata za kredit u prethodnom periodu povećana sa 25.000 dinara na 60.000, sada može očekivati ratu od 30.000 dinara. To je značajno smanjenje - izračunao je Gavrilović.

Gavrilović naglašava i da postoje krediti u švajcarskim francima gde je trenutno kamatna stopa od nula do jedan odsto, a ukoliko sada pređu na kamatnu stopu od tri odsto, dešava se sledeće: “taj otpisani deo od 38 odsto zapravo će biti umanjen većom kamatom”. Zato, navodi, treba dobro razmisliti o izabranom modelu.

Predsednica Udruženja građana CHF zaduženih u švajcarskim francima Jelena Pavlović ocenjuje da su članovi Udruženja građana CHF veoma zadovoljni, da su procenti i iznosi koji se navode u tekstu predloga zakona rezultat kompromisa, ali da je najvažnije što će taj zakon posle mnogo godina obezbediti sigurnost i stabilnost zaduženih.

Kako je dodala, za dužnike su sada najznačajnije dve stvari. Prvo, to što zakon nikoga ne uslovljava da uđe u konverziju, drugo je što će leks specijalis doneti rešenje za najveći broj korisnika, a neće nikoga oštetiti.

Objašnjava da im je želja bila da zakon bude u okvirima ustavnosti, da bude korektan i pravičan.

Antrfile:

U nacrtu

ŠTA JE DOGOVORENO

 otpis glavnice: 38%

 kamatna stopa do 3,4% + tromesečni ili šestomesečni euribor

 fiksna kamatna stopa ne može biti veća od četiri odsto

 zakon nije obavezan

Autor: S. LAKIĆ / T. KOVAČEVIĆ
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti