O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
ŠETNJA BEZ INCIDENATA
29. Septembar 2014. godine
Politika
U Beogradu, posle tri godine, održana „Parada ponosa”, uz veoma jako policijsko obezbeđenje. – Veliki značaj za evrointegracije Srbije

Katarina Đorđević

„Parada ponosa”, koja je okupila nekoliko stotina pripadnika LGBT populacije, brojne ambasadore u srpskoj prestonici, nekoliko ministara srpske vlade i predstavnike nevladinog sektora, održana je juče u centru Beograda bez većih incidenata – pre svega zahvaljujući jakom policijskom obezbeđenju koje je blokiralo prestonicu od ranih jutarnjih sati.

Iako se do ranih jutarnjih sati nije znalo da li će ova manifestacija biti održana, s obzirom na to da Biro za koordinaciju službi bezbednosti nije izdao nikakvo zvanično saopštenje posle višesatne sednice koja je počela u subotu uveče a završila se u prvim satima narednog dana, prvi učesnici „Parade ponosa” počeli su da se okupljaju ispred zgrade Vlade Srbije oko deset časova.

Ne krijući uzbuđenje zbog činjenice da, posle tri neuspela pokušaja organizacije „Prajda”, predstavnicima LGBT populacije ipak nije zabranjena šetnja ulicama prestonice, član organizacionog odbora „Parade ponosa” Goran Miletić ocenio je da je atmosfera znatno bolja nego na prethodnom „Prajdu”, dodajući da su svi učesnici ove manifestacije veseliji i opušteniji. On je pohvalio upozorenje Prekršajnog apelacionog suda u kome se ističe da će svi izgrednici biti privedeni pravdi i pohvalio policiju koja je omogućila da se učesnici „Prajda” osećaju sigurno.

U povorci, u kojoj je bilo i više stotina akreditovanih novinara, nalazila se i poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić, koja je ocenila da je atmosfera na ovogodišnjem „Prajdu” bolja nego na „Paradi ponosa” 2010. godine i istovremeno izrazila žaljenje što i dalje postoji potreba za jakim policijskim obezbeđenjem. Ona je istakla da je veoma važno da svi razumeju smisao „Prajda” – da smo kao društvo spremni da uvažimo pravo na različitost.

Šefica pregovaračkog tima Srbije sa EU Tanja Miščević naglasila je da je veoma važno da Srbija, kao društvo i država, pokaže da poštuje prava manjina. Ona je dodala da održavanje „Parade ponosa” ima veliki značaj za evropske integracije Srbije i istakla da će Evropska unija to konstatovati u izveštaju.

„Sama činjenica da se Srbija upisuje u red jedne od država u Evropi u kojoj je moguće organizovati paradu je jedan veliki pozitivni plus, ne samo za evropske integracije, već i za razumevanje Srbije kao države i njenog društva. To je lepa poruka koju šaljemo da poštujemo i cenimo ljudska prava, a to je ono što jača evropske vrednosti”, rekla je Miščević. Podršku učesnicima parade pružili su zvaničnici Vlade Srbije, među kojima su ministarka bez portfelja Jadranka Joksimović, državne uprave i lokalne uprave Kori Udovički i ministar kulture Ivan Tasovac, koji nisu želeli da daju izjave za medije, ističući da njihovo prisustvo predstavlja dovoljno snažnu političku poruku okupljenima.

Podršku „Paradi ponosa” došao je da pruži i potpredsednik DS-a Borko Stefanović koji je rekao je da njegova građanska dužnost da bude uz predstavnike manjina i poruči da svako ima pravo da iskaže svoje misli. Dramska spisateljica Biljana Srbljanović je u razgovoru za naš list istakla da od 2001. godine prisustvuje „Paradi ponosa” i dodala da je pravo na slobodu javnog okupljanja – osnovno ljudsko pravo, a ne pravo seksualnih manjina. Zaštitnik građana Saša Janković ocenio je da je ove godine prisutno manje tenzija i posebno je zahvalio predstavnicima policije i drugih državnih organa koji su pokazali da „kada postoji politička spremnost, ljudska prava ne moraju biti žrtvovana zarad bezbednosti”. Američki ambasador u Srbiji Majkl Kirbi rekao je novinarima da je došao da iskaže podršku organizatorima „Parade ponosa” i da je neophodno poštovati ljudska i manjinska prava svuda u svetu. Obraćajući se učesnicima „Parade ponosa” ispred Skupštine grada Beograda, šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Davenport rekao je da šetnja u okviru „Parade ponosa” predstavlja bitan korak u zaštiti osnovnih ljudskih prava u Srbiji. Prisutnima se obratio i ambasador Norveške Ragnar Kamsvag koji je poručio da je ovo dobar dan za različitost, demokratiju, toleranciju i za Srbiju. Istakavši da je važno što su podršku održavanju parade pružile i parlamentarne stranke, a Vlada omogućila da se ona dogodi, Davenport je čestitao pripadnicima LGBT populacije na uspešnoj šetnji. Ambasador Holandije Loren Stokvis poručio je da njegova država uvek podržava LGBT zajednicu u Srbiji, istakavši da će im Holandija biti partner u budućnosti. Članica Evropskog parlamenta Teri Rentke rekla je da održavanje „Prajda” istorijski dan, ali da je tek prvi korak u ostvarivanju prava LGBT zajednice.

Okupljenima su se obratili i ambasadorka UN u Srbiji Irena Vojackova-Solorano i član nemačkog parlamenta Volker Bek, kao i LGBT aktivisti iz zemalja u regionu koju su ocenila da je održavanje „Prajda” veliki i značajan korak ne samo za Srbiju, već i za region, dodajući da vlade u pojedinim državama treba da se ugledaju na srpsku vladu i policiju koja je omogućila održavanje te manifestacije.

„Parada ponosa” simbolično je završena poljupcem člana organizacionog odbora „Prajda” Bobana Stojanovića i njegovog partnera na platou ispred Skupštine grada, gde se završila ova manifestacija.

Antrfile:

Autor: KATARINA ĐORĐEVIĆ
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti