O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
DVERI I PSG ĆE POZVATI NA BOJKOT USTAVOG REFERENDUMA
11. Jun 2021. godine
Danas
Hoće li opozicija pozvati građane da učestvuju u glasanju za izmenu Ustava

U FOKUSU



Beograd // Srpski pokret Dveri i Pokret slobodnih građana najavljuju da će pozvati građane Srbije da bojkotuju referendum o izmenama Ustava u delu koji se odnosi na pravosuđe, a koji predstavnici vlasti najavljuju za jesen. Iako se proevropska opozicija protivi debati o izmenama Ustava u Narodnoj skupštini u kojoj nema opozicije i podržava onaj deo stručne javnosti koji smatra da postojeće izmene Ustava neće poboljšati nezavisnost sudstva od vlasti i ne približavaju zemlju evropskim vrednostima, veliki deo opozicionih predstavnika sada nije spreman da kaže da će bojkotovati ustavni referendum. I dok predstavnici Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa, Socijaldemokratske stranke Borisa Tadića i Narodne stranke Vuka Jeremića, koje smo pitali o bojkotu referenduma nisu odgovorili, iz Dveri i PSG jasno kažu da građani ne bi trebalo da podrže ove izmene najvišeg pravnog akta, niti da izađu na predstojeći referendum. Pavle Grbović, predsednik PSG, za Danas kaže da nije realno da pozove građane da glasaju za izmene ustava koje su pripremljene u tajnosti i bez učešća opozicije ali i šire javnosti. - Promena Ustava je suviše ozbiljno pitanje i ne može da se sprovodi na ovakav način - navodi on.

Dok predsednik Dveri Boško Obradović ukazuje na nelegitimnost Skupštine koja menja Ustav.

- Sadašnji saziv Narodne skupštine nastao je na lažnim, nedemokratskim i protivustavnim izborima prošle godine i nema legitimitet da uopšte pokreće temu promene Ustava. Parlament bez opozicije nije mesto u kome treba pokretati ustavne reforme. Samim tim i referendum koji bi proistekao iz takvog nedemokratskog parlamenta za Srpski pokret Dveri je neprihvatljiv. Bićemo protiv takvog referenduma i pozvaćemo građane Srbije da ne učestvuju u jednoj takvoj nedemokratskoj proceduri. Tek nakon sledećih izbora, koji moraju biti slobodni i pošteni, u Narodnoj skupštini u kojoj će vladati višestranačje i politički pluralizam možemo debatovati o svemu pa i o Ustavu - ukazuje Obradović. Predsednik Pokreta obnove Kraljevine Srbije, Žika Gojković, koji je u koaliciji Nada sa DSS Miloša Jovanovića, za naš list kaže da u Nadi još nisu razgovarali na tu temu, a da će o tome pričati kada budu videli šta će se sve menjati.

Podsetimo, Skupština Srbije je 7. juna usvojila predlog za promenu Ustava koji je podnela vlada. Predsednik Skupštine, Ivica Dačić, rekao je da je taj predlog podložan promenama ukoliko bude dogovoren sa predstavnicima struke i ako bi promene pozitivno ocenila Venecijanska komisija. Jedan od glavnih argumenata vlasti za promenu Ustava je da je to neophodno učiniti zbog evropskih integracija. Taj argument koristi i za kritike proevropske opozicije, i poručuju joj da ako je za EU, onda treba da podrži promenu najvišeg pravnog akta.

Antrfile:

Autor: LIDIJA VALTNER
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti