O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
NATO PRIMA CRNU GORU, A NIŠANI RUSIJU
30. Mart 2017. godine
Večernje novosti
RATIFIKACIJOM PRIKLJUČENJA U AMERIČKOM SENATU PODGORICA NA KORAK DO ČLANSTVA U ALIJANSI

ODLUKA američkog Senata da ratifikuje Protokol o priključenju Crne Gore NATO vrhunac je geopolitičke igre sa ciljem da se uticaj Rusije u potpunosti potisne iz Evrope. Iako je reč o još jednoj igri velikih sila, prijem Podgorice u NATO iskopaće još jedan vojni i duhovni rov unutar srpskog naroda.

Još jedan, dosad najveći korak Podgorice ka Severnoatlantskoj alijansi i njegove implikacije stručnjaci za bezbednost komentarišu različito, ali u jednom su saglasni - Crna Gora je potrebna NATO samo kao pion u globalnoj šahovskoj partiji.

Vojska najmlađe evropske države je simbolična, a njen vojni budžet u evropskim okvirima gotovo da ne postoji. Kasarne, aerodrome, luke i radarske tačke kojima raspolaže Podgorica NATO odavno već ima na svim strateškim tačkama jadranske, egejske i sredozemne obale. Briselskim i vašingtonskim stratezima, međutim, Crna Gora je značajna kao tačka sukobljavanja sa uticajem Moskve na Balkanu.

Činjenica da će NATO vrlo brzo da izađe na još jednu granicu Srbije zabrinjava profesora na beogradskom Fakultetu za bezbednost Milana Mijalkovskog.

Prijem u NATO, bez obzira na stavove vlasti u Podgorici, nepovoljan je za Crnu Goru, ali i za Srbiju - napominje Mijalkovski. - Ovaj savez širi se na terenu naseljenom istim narodom, uzajamno povezanim porodičnim i prijateljskim vezama. Ulazak u NATO odavno više nije garancija bezbednosti, što najbolje pokazuju turske pretnje Evropi. Srbija je opredeljena da ne pristupi ovom savezu i zato bi trebalo da sarađuje i sa Briselom i sa Moskvom, ali i da razvija sopstvenu odbranu.

Da se isticanjem simbola NATO u Podgorici neće bitno promeniti odnos vojne moći u regionu smatra general u penziji Radovan Radinović. On ne očekuje veće bezbednosne izazove, ali ne isključuje povećanje unutrašnjih turbulencija u Crnoj Gori.

Srbija je sa svih strana okružena NATO i nijedno pristupanje dosad nije menjalo odnos snaga. Alijansa u Crnoj Gori ne vidi nikakav vojni interes, već samo želi da protera ruski uticaj. Pristupanje Crne Gore ima zato geopolitički i neuporedivo manji vojni značaj.

Da je članska karta briselskog vojnog štaba još jedna gorka jabuka razdora u Crnoj Gori svedoči i jučerašnje slavlje njene vlasti i nezadovoljstvo opozicije i najvećeg dela javnosti.

Režim u Podgorici "zeleno svetlo" Vašingtona doživljava kao najveće priznanje vođenju državne politike od obnove crnogorske nezavisnosti 2006. godine.

Predsednik Filip Vujanović tako smatra da je uz potvrđeno partnerstvo SAD sa Crnom Gorom, iskazano i priznanje uspešnosti državne politike.

Komentarišući ratifikaciju u Senatu SAD, ministar odbrane Predrag Bošković naglašava da nastupa kraj ispunjenja spoljnopolitičkog prioriteta Crne Gore.

Završavamo jedan od najvažnijih procesa kada je reč o bezbednosti i stabilnosti Zapadnog Balkana - naglašava Bošković.

Ispruženu ruku NATO Crna Gora dočekuje pod teretom siromaštva, političke krize, kriminala i sa sve većim javnim dugom. Crnogorska vojska po preporukama NATO gotovo je - razoružana. Prema podacima Unije za vojnu neutralnost, uništena je kompletna PVO i drugo naoružanje! Na otpadu je završilo 200 topova, 1.500 raketa "strela 2M", gotovo svi brodski topovi od 57 milimetara, 60 tenkova...

Kroz vrata zapadne alijanse crnogorski soldati kročiće sa malim platama i bez krova. Crnogorska vojska ima jedva oko 1.500 pripadnika, od čega 512 vojnika, 786 podoficira i 245 oficira.

Podgorica je preuzela i obavezu da po punom prijemu u NATO godišnje izdvaja dva odsto BDP za odbranu, što je dvaput više nego do sada. Ovaj trošak godišnje iznosiće oko 70 miliona evra.

To je cena članstva.

Ima to i dobre strane, jer ćemo znati izvore novca i njegove tokove, što dosad nije bio slučaj. Ubuduće će sve biti transparentno - ističe penzionisani general Blagoje Grahovac.

U ovu sumu uračunata je i godišnja članarina od oko 450.000 evra i to su svi izdaci za savezništvo.

Crnogorci godinama gledaju u nebo iščekujući da neka od moćnih NATO letelica aterira među njihova brda. Ovo se posebno odnosi na Nikšić, gde su milioni potrošeni za obnovu aerodroma na Kapinom Polju. Iz vrha vlasti, međutim, poručuju da vojne baze na teritoriji Crne Gore neće biti postavljene bez njene saglasnosti. Kao druga potencijalna lokacija pominje se brdo Vrsuta poviše Bara, rezervisana za radarski sistem zajedničke vazdušne odbrane Podgorice, Zagreba, Sarajeva i Skoplja.

Antrfile:

ĐUKANOVIĆ: NAJBOLJA VEST

ČLANSTVO u NATO, koje je sad potpuno izvesno, najbolja je vest za Crnu Goru u poslednjih deset godina - rekao je juče lider DPS Milo Đukanović.

Znali smo kakvu državu želimo i imali smo kapacitet da svoj cilj ostvarimo.

Crna Gora će postati članica najprestižnije vojnopolitičke organizacije u istoriji čovečanstva.

PRŠUT

ULASKOM u NATO, na trpezi pripadnika Alijanse naći će se čuveni njeguški pršut, kaštradina, kobasice, pančeta, špic rebra, butkice i još 75 drugih kodifikovanih proizvoda po standardima ovog vojnog saveza.

SRBIJA SAMA BIRA SAVEZNIKE

NATO je u dobrim odnosima sa Srbijom, koja ima sva prava da odluči da li želi da sarađuje i sa Rusijom - izjavila je zamenica generalnog sekretara NATO Rouz Gotemeler.

Verujemo u princip da sve države i nacije imaju pravo da izaberu svoje bezbednosne okvire i saradnju. IPAP sporazum veoma je dobar instrument za saradnju sa Srbijom i verujem da će se saradnja dodatno razvijati. To ne onemogućava Srbiju da razvija odnose i sa drugim bezbednosnim partnerima - naglasila je Rouz Gotemeler.

INSISTIRANJE NA REFERENDUMU

MILAN Knežević, jedan od lidera Demokratskog fronta, izjavio je da ratifikacija protokola predstavlja uvod u aneksiju Crne Gore od strane NATO.

Pozivam kolege iz opozicije da zajedno insistiramo na organizovanju referenduma i vanrednih parlamentarnih izbora - istakao je Knežević.

Marko Milačić, vođa referednumskog karavana iz partije Otpor beznađu, podsetio je da je "Crna Gora preživela mnoge NATO saveze: i Osmanlije, i Austrougare, i mnoge pre njih, vekovima".

Borba protiv okupatora i pokušaja nove aneksije tek počinje, to je svedruštveni imperativ. Dostojanstvo je u pitanju, ne NATO. Naše je da sada primoramo izdajnike na vlasti - to je najprecizniji izraz - da o ovom pitanju odlučimo mi, jer ogromna većina od 84 odsto građana, čak i onih koji su za NATO - 68 odsto želi referendum.
Autor: R. DRAGOVIĆ - V. KADIĆ
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti